Докторантурата

  • 358 522
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 168
Roverandom, ние не се ли видяхме скоро в една друга тема?!  Hug
Аз, за съжаление, не мога да помогна по организационни въпроси... Още дори тема не съм формулирала.
 Peace

# 826
  • Мнения: 126
На мен ми предстой да си платя такса за редовен докторант в размер на 920 лв.
Относно трудовият договор, при нас няма проблем да си на 8 часов трудов договор.

# 827
  • Мнения: 758
Ana Lena - да   Simple Smile. Пожелавам успех с докторантурата и другото начинание.  Hug

# 828
  • Мнения: 1 304
Докторантурите може да са редовни, задочни и свободни. Срока за редовните е 3 г., получаваш стипендия 450 лв. месечно, но не можеш да работиш на трудов договор на 8 ч. за това време. Задочната - нямаш стипендия, но не плащаш такси за защита. И двете са с изпит - университетът обявява датите. Обикновено са ноември-декември, но има и по друго време на годината. Не се пише "дипломна работа", а дисертация, което е доста по-сериозен научен труд и не се пише за месец-два. Таксата от 860 лв, която е обявил университета, вероятно е за докторанти, които не са държавна поръчка. Предполагам, че в този случай няма да полагаш изпит, не получаваш стипендия, а си плащаш семестрите.
Свободната докорантура - университета може да те зачисли като свободен докторант, когато си написал 2/3 от научния труд, един вид си на самоподготовка. Плащаш си всички такси по защитата, и ако защитиш успешно получаваш докторска степен от съответния университет.



Тук нещо на мен не ми стана ясно, ако може да попитам за свободната,"ако защитиш успешно получаваш докторска степен от съответния университет", каква е тази стипендия newsm78,каква сума newsm78

# 829
  • Мнения: 758
Не знам какво точно не е ясно - получаваш докторска степен от университета, към който си бил зачислен на свободна докторантура. За коя стипендия питаш?

# 830
  • Мнения: 2 312
Здравейте  Wink
Имам следния въпрос - записала съм се на двуседмичен курс за докторанти, след завършването на който се полага изпит и оценката се зачита за допълнителен изпит по индивидуалния ми учебен план. Интересува ме имате ли впечатления от тези курсове и по- специално от протичането на  изпита Rolling Eyes . Много се притеснявам, че няма да имам време да се подготвя добре от пътуване и ангажименти.

# 831
  • Мнения: 1 304
Не знам какво точно не е ясно - получаваш докторска степен от университета, към който си бил зачислен на свободна докторантура. За коя стипендия питаш?
незнаех че свободните докторанти получават стипендия Wink
за редовните знам че вземат по 450 лв на месец, та затова се чудя свободните какво вземат newsm78

# 832
  • Мнения: 758
Свободните не взимат стипендия и също така си плащат таксите по защитата.

# 833
  • Мнения: 2 980
Някой май навсякъде стипендии вижда.  Laughing Докторска степен, не докторска стипендия, Дели

# 834
  • Мнения: 2 843
Да, и на мен ми прави впечатление, че се обсъждат само финансовите страни, което е тъжно. Преди няколко страници една дама, занимаваща се с литература, беше предложила да се говори и за дисертационните теми, но някак нямаше отклик, за съжаление.

Преди няколко години в БАН направиха заседание, на което присъстваха докторанти и млади учени. Беше периодът, в който С. Дянков беше заговорил за "феодалните старци", в който сериозно се обсъждаше кризата в Академията и изобщо кризата в българското академично поле. Даде се дума и на докторантите. Бях изненадана, че преобладаваха най-вече исканията за повишаване на стипендиите, за намаляването на наемите за общежитията, за всевъзможни права, без да се отчитат задълженията, въобще - безкрайно леви, даже пределно битови искания, без изобщо да се подхваща въпросът за политиките на управление на академичните институции.

Също, следейки тази тема, ми прави впечатление потресаващият правопис на докторантите / кандидатите за докторанти. Как е възможно да искаш да придобиеш тази висока образователна степен (че и научна), и да не можеш да пишеш?!

# 835
  • Мнения: 2 697
Аглая Епанчина, нека не ставам дребнава, но твоят пост също не е безгрешен - аз на прима виста виждам поне една пунктуационна грешка Wink Това шеговито, иначе съм съвсем съгласна, че правописно/пунктуационно и докторантите са много зле Tired Стана рядко явление изобщо да може да пише човек, а и аз си мисля, че един висшист (независимо от профила му) трябва да може да пише правилно. Поне.

А за докторантите и "битовите въпроси" - не виждам нищо смущаващо, защото в много случаи не може да се съчетава работа и обучение в докторантура, как тогава да живее човек?! Все пак това са три години от живота му, обикновено в най-продуктивната му (и работоспособна) възраст, съответно има значение как се живее (а не само преживява) през тези години, мисля. А далеч не всички учат в града, от който са и могат да живеят при мама и тате, съответно същите лица да им помагат. Изобщо в общия случай докторантурата е, бих казала, едно аристократично занимание в наши дни, особено ако нямаш подкрепа от никого. В тези случаи битовите условия придобиват съвсем друг смисъл, така че не бързай да демонизираш (кандидат)докторантите, че мислят само за пари/условия. Едва ли някой нормален, работоспособен, деен млад човек би дал 3 години от живота си на науката/образованието си заради едната стипендия. Друг е въпросът какво го очаква след 3-те години и получената докторска степен в България, но това е съвсем друга тема.

# 836
  • Мнения: 2 843
Шехина, и аз да не ставам дребнава, но не виждам грешки в предишното си изказване. Казвам го с цялата си филологическа съвест, че и на колеги го предоставих за мнение. Simple Smile
Разбира се, че за битовите въпроси си права; важни са, напълно те подкрепям. Но не може само това да бъде темата на обсъждане.

# 837
  • Свищов
  • Мнения: 874
Аглая Епанчина, нямам нищо против да си кажа темата, тезата, целите, задачите и т.н., но не вярвам, че тази конкретика би била полезна. В темата не пишат колеги от моята научна специалност, а както всяка дисертация, работата е твърде конкретна и сравнително ограничена откъм предмет и обект на изследване.
Споделянето по организационни въпроси е това, което би помогнало на повече хора, за това и се пише за такива прозаични неща.

Но за протокола да си кажа - темата ми е Усъвършенстване не електронните системи за управление на взаимоотношенията с клиентите във финансовия сектор.

# 838
  • Мнения: 2 980
Темата за правописа нали вече я разисквахме? Преди двайсет и кусур страници. Май стигнахме дотам, че добрият правопис не е равнозначен на качествен изследователски ум (само на дисциплиниран такъв, което в определен смисъл може и да е отрицателно качество) и затова няма смисъл да издребняваме. Grinning

Темата си няма да напиша. Това е анонимен форум все пак. Писала съм си специалността, ако някой друг се занимава със същото - има ЛС, имейл, да се обадят да си поприказваме по нашенски. Не хапя. Предполагам и другите с такава нагласа пишат.

# 839
  • Мнения: 2 843
ianajar, не съм съгласна с разбирането ти за правописа. Да, добрият правопис не гарантира изследователски ум, но легитимира дипломата за средно образование. И издава уважение към езика, което ми се струва важно.

За споделянето на темите: не е нужно да ги пишем дословно; можем да говорим за изследователското поле. Пък и нали науката трябва да има и публичен образ; нали трябва и да я популяризираме; иначе е "изкуство за изкуството". В този смисъл благодаря на krem4et0 за споделеното. Макар и да съм далече от тази област, ми е интересно заниманието на другите. Също дейността на различните институции.

Също важен въпрос ми се струва този за академичните назначения; срещате ли трудности? Или избирате други професионални реализации?

Общи условия

Активация на акаунт