Докторантурата

  • 357 970
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 150
  • Свищов
  • Мнения: 874
Шехина, Пожар, честито. Желая ви много успехи.

Аз...още си чакам. Говорих със заместник-ректор Докторантура, който е и преподавател в моята катедра. Каза, че имали след 10-тина дни факултетски съвет и преди 1-ви март никой няма да ме зачисли. Иначе вътрешно катедрено са решили кой ще ми е научен ръководител. Женски екип ще сме, което за информатика не е много добре, но доцентката е много умна, съвестна и работлива. Пита ме и каква ми е била темата за ДР в магистратурата и дали искам да пиша по тази тема дисертация. Как да не искам? С такъв кеф я писах. За Електронния бизнес се отнася. Това или счетоводният софтуер са ми желанията, защото все пак при нас информатиката и икономиката са 50 на 50, а и имам кой да ми помага. За разработка разчитам много на сестра ми, но тя вече живее във Варна и малко по-трудно ще става кореспонденцията. А и на мъжа й му предстои също писане на дисертация. Само моя мъж не мога да накарам да се развива в тази насока:).

Изобщо всичко ми е мъгла все още. Тази година знам, че трябва да имам 2 семинара и 2 минимума, а от другата година и ще преподавам. Нямам търпение за това реално. 1 година бях учителка, имам и педагогически профил - страшно много ми хареса и основно заради това се насочих към научната работа. Нямам търпение да стъпя в аудиторията от другата страна на катедрата Grinning

# 151
  • Мнения: 2 697
Кремче, дано скоро и официално да станеш докторант Wink Много приятно усещане е Heart Eyes Но ти реално вече си, като гледам доста бързо се ориентираш, а и нямаш проблеми с формулирането на темата, за разлика от мен, при мен вииинаги е ужасно трудно да си избера тема, по която да пиша. Започвам едни денонощни мъдрувания, в главата ми се въртят хиляда и един варианта, накрая ги отхвърлям един по един... Ужас. Дано скоро успеем да измислим нещо с научния ми ръководител, за да мога да си насоча мислите в една посока Simple Smile

Иначе по писаното от теб - успокоителното при мен е, че в нашия факултет минимумите (по специалност и по западен език) минават много лесно, като този по специалност е по-скоро формалност, та за тях не се грижа изобщо. Засега само си превеждам текста по западен език, когато имам свободно време - самият изпит по нищо не се различава от приемния и е лесно, но пък страниците са 150 и ми се иска да отхвърля поне тази задача от плещите си колкото се може по-рано. Доколкото разбрах от колежката ми-информатор Mr. Green, минимумите могат да се държат сега през май, другият вариант мисля е декември, но аз предпочитам да следвам съвета й и да ги отхвърля по-раничко Wink Такива ми ти докторантски трепети и вълнения ме владеят в момента Laughing

# 152
  • Мнения: 197
 Shocked Ъ? За какви минимуми говорим? Аз нищо не знам! Hug Embarassed

# 153
  • Свищов
  • Мнения: 874
Изпити по специалността и чужд език, които трябва да се вземат първата година от докторантурата. Добре, че кака ми ме "светна" за тях отрано, че да си пазя разработените въпроси. А и 1 мой приятел също е докторант 2-ра година и покрай него следя долу-горе как са процедурите във времето.

# 154
  • Мнения: 428
Кремчето, стискам палци и аз!
Да, много е важно да си пазиш разработените въпроси, за докторантския минимум ще ти трябват.
Всъщност тези изпити не са много по-различни от кандидат докторантските.
Не е страшно.  Grinning
Вече два пъти отхвърлям предложение от университета да преподавам, но за съжаление и двата пъти се наложи да откажа.  Confused
Просто живея на 300км. разстояние.

# 155
  • Мнения: 2 697
Мда, докторантските минимуми са леки, по принцип. Wink При нас изпитът по специалност протича основно в размотаване по коридорите, доколкото знам, не знам защо минава толкова формално, но така е.

# 156
  • Мнения: 197
Шехина, уби ме с този шрифт! Забравих си лупата  Mr. Green Joy Joy

# 157
  • Мнения: 2 697
Като ме цитираш, се вижда нормално Laughing
Ами не върви сега да изнасям такава информация в публичното пространство с такива букви, примерно Mr. Green Ще вземат да ме бият в Унито Joy

# 158
  • Мнения: 2 463
Да, питала съм, в НОИ, при моя приятелка, заедно четохме кодекса  Mr. Green Нямам право  Wink
Според мене имаш право. Практически ти в момента как се издържаш?

# 159
  • Мнения: 197
Да, питала съм, в НОИ, при моя приятелка, заедно четохме кодекса  Mr. Green Нямам право  Wink
Според мене имаш право. Практически ти в момента как се издържаш?
Практически, още съм на майчинство, все пак не съм назначена в университета официално  Grinning

# 160
  • Мнения: 2 388
Да, питала съм, в НОИ, при моя приятелка, заедно четохме кодекса  Mr. Green Нямам право  Wink
Според мене имаш право. Практически ти в момента как се издържаш?
Практически, още съм на майчинство, все пак не съм назначена в университета официално  Grinning

въпросът в коя част на майчинството си - в първата една година, която е на 90% от заплатата или във втората, когато си на минимална - има значение, мила.

# 161
  • Мнения: 197
В последната година съм  Peace
Значи току що се осмелих да звънна на научния секретар, явно всичките 120  кандидат - докторанта са й се изредили на главата, защото беше много отегчена и пееше като латерна информацията  Laughing С една дума, чакайте, ще ви се обадим... Sad
А аз изгарям от нетърпение! Rage Mr. Green

# 162
  • Мнения: 2 697
Нещо ни е позамряла темата, а не бива така Mr. Green Любопитно ми е как се справяте с докторантурите си, колежки? Wink
Аз вече мога да се похваля с одобрена на Катедрен съвет тема на дисертацията, взети два докторантски семинара и предстоящи докторантски минимуми май-юни месец. И едно квесторстване досега. Изобщо засега не срещам особени проблеми, заетостта ми също е доста рехава, доволна съм Peace

# 163
  • Мнения: 65
Aз съм доктор вече, завърших преди почти 3 години. Броя го като един от най-спокойните и приятни периоди в живота си. Попаднах на страхотен научен ръководител, изпрати ме в чужбина за година и половина, защитих се там, признаха ми титлата и в България. Разбира се, парите (в България) бяха малко, ръководителят ми имаше проблеми със свои колеги, но те не рефлектираха върху мен (щото съм си такава, симпатична  Grinning), изпитите не бяха леки, но след цялото студентстване не се оказа проблем.
Въпросът е какво правим след това...много е трудно да се върнеш веднъж в България, след като си видял как се прави наука с пари, ама с много пари. В моята сфера апаратите са скъпи, а без тях няма смисъл и да се опитваш.
Резултатът от цялото работа - повечето ми колеги, включително и аз, се изнесохме и разпръснахме по света. Както някой беше казал по-рано - ако човек е кадърен и има късмет, всичко се нарежда.

# 164
  • София
  • Мнения: 1 074
Поздравления на всички за куража, с който живеем и амбицията, която ни тласка.

Лабби, просто ти завиждам за ръководителя. Ще ми се и моят да беше такъв... Да седна и спокойно да пиша, но реалността е друга - от три месеца съм зачислена, а не съм седнала, защото се опитвам да оцелея и работя като луда. Надявам се да докарам нещата до юни, когато да започна едно дълго лято на писане.

Общи условия

Активация на акаунт