Докторантурата

  • 358 093
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 104
На моя колежка в Англия, например, не й признаха трите магистърски степени от СУ. Сега си плаща магистратура там, за да може да работи на нормални цени.
Относно PhD-то, то върви по света и с него не се заяждат. Дайте да не се залъгваме, че в другите държави докторските дисертации са блестящо написани и безупречни. Достатъчно е да изтеглите няколко от нета и да ги прочетете. Смисълът на дисертациите е младият изследовател да демонстрира, че умее да пише научен текст и да провежда изследване. Тази степен е И образователна.
За публикациите определено съм съгласна, че в международни издания публикациите са с по-голяма тежест.  Simple Smile В повечето науки има онлайн списания, които приемат публикации и съветът ми е да се пробвате без притеснения, защото младите учени се насърчават.

# 331
  • Мнения: 2 980
Навсякъде по света от дисертация до дисертация има разлика.  Peace Едно е да си писал икономика в Харвард, друго е да си писал начална педагогика в ДеВрай (онлайн университет). Съответно никой не гледа на докторската степен като на унифицираща.

От магистърска степен до магистърска степен също има огромна разлика. Особено когато става въпрос за професионални степени, а не за научни. Хайде да не обобщаваме.

Освен това почти никой не насърчава специално младите учени, когато става въпрос за публикации. Освен може би в специализираните издания на различните студентски организации, но на тях не се гледа като на сериозни публикации. Всъщност във всички научни издания с някаква тежест, статиите се подават анонимно и на референтите никога не се казва дали ги е писал докторант или професор. Оценява се качеството на изследването, не възрастта на изследователя  Grinning Но аз също бих окуражила всички да се пробват без притеснения и то не само в онлайн издания (онлайн журналите в хуманитарните области имат по-нисък рейтинг от хартиените). В най-лошия случай няма да ви приемат статията, но пък често ще получите доклад от референтите с подробно изложение на слабости и грешки, за да можете да направите поправки.

# 332
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
в Англия има организация, наречена НАРИК, която преценява коя бакалавърска, магистърска степен и коя докторска да признае. сравняват хорариуми и пр. аз имам PhD в медицина и го признаха без проблем. на мой колега съответна докторска теза от немски университет не беше призната. това не е странно, в германия се защитава много лесно с доста несериозни проучвания.
относно онлайн списанията - хубаво е, че са свободен достъп, което значително увеличава шанса за цитиране. от друга страна обикновено се плаща за публикацията (независимо, че има ИФ и peer review), което е кофти. освен ако в проекта не са предвидени пари за това.
аз мисля, че не си заслужава усилията да се правят публикации в списания без ИФ. или които не са индексирани в големи, сериозни бази...

# 333
  • Мнения: 104
Добре, а колко души тук са защитили PhD-то си в Харвард? Всички знаем как е на теория най-добре, а доколко това е постижимо за български докторанти? Висок, нисък рейтинг на публикациите онлайн или на хартия, това са в крайна сметка публикации в чуждестранни издания, за които се получава обратна връзка, както беше написано малко по-горе. И се придобива опит. Смисълът е човек да се опитва и да пише, вместо да бъде перфекционист. То и на мен ми се иска да ме забележат в Оксбридж, ама това става с натрупване на опит и изследователски изяви, не само с желанието ми.

# 334
  • София
  • Мнения: 2 060
О, записвам се да ви следя. Имам доста богат опит в научната сфера - преподавам в университет и дебатът ви ми е интересен. Минала съм по дългия път на доктората и тук, и в UK. Вече съм доцент, но всички тези въпроси естествено продължават да ме вълнуват.

Случайно открих темата и се позачетох. Стана ми интересно и ето ме тук. Не очаквах в такъв форум да открия подобна тема. Браво!  bouquet

# 335
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
ами не знам за харвард. аз не мисля, че ако някой защити в харвард трябва да се върне в БГ - това би било абсолютна загуба на ресурс.
но аз съм защитила в БГ, с яко бачкане, имам сериозен брой публикации (бодро надвишавам редица доценти хахахаха  Laughing ) и не пиша за БГ издания. в моята област публикациите в БГ са пълен булшит. млади учени какво означава? според мен до 30-35 години. но ако си спомняте преди няколко години наградата на МОН за млад учен я взе един "младеж" на 50. срам!
и още нещо ще кажа - миналата година поканих от името на едно добро списание, в чиито едиториал съм, няколко човека. свободен достъп, импакт фактор приличен, индексирано. и тъй като е покана за мини-ревю - безплатно. познай колко млади учени се отзоваха? точно така. нула.
ама като чух за броя на публикациите на министъра, може би доцент ще се става с една публикация за в бъдеще, а защита само с препоръка от МОН...  hahaha

# 336
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
На моя колежка в Англия, например, не й признаха трите магистърски степени от СУ. Сега си плаща магистратура там, за да може да работи на нормални цени.
Какви магистратури има тя?
Правят ли проблем за магистратурите по изкуствата? Интересувам се за мой близък.

# 337
  • Мнения: 104
Клинична психология, педагогическа психология и социална психология - точните названия ми се губят, но психолозите ще се ориентират. Никоя от тях не беше призната в Англия. Сега отново магистратура.

# 338
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Право в целта  Grinning Ами аз съм психолог, това наистина са 3 различни магистратури. Моята е по социална. Да се надявам, че на мен няма да ми създават там проблеми при вече защитена докторантура тук Simple Smile Ама ако трябва, ще се доучва и там, какво да се прави.
Аз пак да питам - някой знае ли как стои въпроса за Англия за магистърските по изкуствата със стаж по спецалостта и огромно портфолио? Ако някой има информация, моля да ми пише на лични.

# 339
  • Мнения: 11
Привет, дами! Simple Smile
Имам един процедурен въпрос: преди година записах задочна докторантура, но с течение на времето стигнах до извода, че не си струва усилията. Все още съм в самото начало (докторантурата е 4-годишна, аз съм в края на първата година). Предстои ми последен изпит от докторантския минимум, а от самата дисертация не съм разработила почти нищо. Имам неимоверно желание да се откажа, така че ще бъда благодарна, ако някой, който е имал подобен казус, даде съвет - как мога да се отърва безболезнено от докторантурата, в която, честно казано, се записах не съвсем по свое желание (това е друга тема, обаче...)?
Благодаря предварително за отговорите Simple Smile

# 340
  • Мнения: 3 248
Привет и от мен!
След като изчетох темата, у мен остава въпросът - за свободната докторантура се кандидатства само с част от дисертацията, но това е по закон или по правилника на самия ВУЗ, мисълта ми е, дали е идентично за всички университети?!
Също така ме интересува след зачисляването държат ли се изпити, както при редовната и задочната докторантура или свободната е изцяло на по-различен принцип?!

Предварително благодаря за отговорите!

# 341
  • София
  • Мнения: 6 797
Привет и от мен!
След като изчетох темата, у мен остава въпросът - за свободната докторантура се кандидатства само с част от дисертацията, но това е по закон или по правилника на самия ВУЗ, мисълта ми е, дали е идентично за всички университети?!
Също така ме интересува след зачисляването държат ли се изпити, както при редовната и задочната докторантура или свободната е изцяло на по-различен принцип?!

Предварително благодаря за отговорите!

Ако вече са те зачислили май не върви тепърва да полагаш изпити. Какво, ще те отчислят ли? Полага се пак докторски минимум, доколкото знам, вероятно и изпит по език.
Иначе погледни в закона за докторантурите, там си пише каква част от дисертацията трябва да е готова, за да подадеш молба за свободна докторантура.

# 342
  • Мнения: 3 248
Благодаря, Klemy.

# 343
  • София
  • Мнения: 6 797
Всъщност не съм 100% сигурна, но чисто логически... Rolling Eyes

# 344
  • Мнения: 758
kasis, защо не говориш с научния ти ръководител, той вероятно може да ти обясни. Според мен проблема ти е никакъв, защото за задочна докторантура не получаваш стипендия. Мисля, че ако просто спреш да работиш по нея и срока ти изтече без да си вземеш изпитите, така или иначе нещата ще приключат.

Общи условия

Активация на акаунт