Докторантурата

  • 358 185
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 3 146
Klemy, ами аз правя докторантура в СУ и нямам информация за такъв случай, но няма да се учудя да има такива случаи.  Sad

# 406
  • София
  • Мнения: 6 798
Klemy, ами аз правя докторантура в СУ и нямам информация за такъв случай, но няма да се учудя да има такива случаи.  Sad
Н а лични мога да ти кажа за специалността.  Wink

# 407
  • Мнения: 1
като задължително докторантът накрая трябва да бъде отчислен с право на защита, иначе трябва да върне парите, които е получавал. Срокът за защита след третата година ще зависи от новата наредба на Министерски съвет. (За справка, преди 3 години беше 250 лв стипендията).


Отчислен с право на защита на мен ми звучи като изгонен от Уни-то  Embarassed

Я внесете малко светлина на по-"елементарно" ниво:

1.Обявяват конкурс за редовна Д. по опр. шифър
2.Кандидатства се с изпит по спец. и по език Rolling Eyes
3.Зачисляват те след успешен прием Twisted Evil
4....
5....

На мен после стъпките не са ми ясни. Например, редно ли е сега още преди да съм кандидатствал да ида да "разпитам" бъдещия научен ръководител на Докторанта. Трябва ли да съм си избрал вече тема за Д. newsm78
Какво се прави през 1-2-3 год. newsm78

# 408
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Може ли някой да разясни, как става кандидатсване за постдокторска работа, при която трябва да За възрастта, не съм сигурна. До скоро имаше ограничение - 35 год., но мисля че го махнаха.
Към момента няма ограничения за възраст  Peace

# 409
  • Мнения: 3 146
katopatisia, имаш възможност да защитиш в срок (т.е. на края на третата година). Ако не го направиш, по сегашния закон имаше право 5 години, в рамките на които след изтичането на тези трите, можеш да защитиш, само че през тези 5 не ти плащат стипендия. По новия закон не зная как ще стане, като разбера, ще пиша, просто още се чака нормативната уредба. Ако не защитиш в срок, те отчисляват, но, ако се справяш добре, те отчисляват, като ти дават правото да защитиш (т.е. отчислен с право на защита). Има случаи, в които докторантът не се справя и го отчисляват без право на защита (ето това е изхвърлен...). Simple Smile

Значи, да, явяваш се на конкурс по обявените места по специалност и по език (там си прочети условията за минаване на етапите), после попадаш в някаква катедра, която отговаря за шифъра и там те ти определят научен ръководител, след като вече си спечелил конкурса, платил си таксата и си зачислен. Преди да те зачислят, няма какво да говориш с ръководители и прочее, защото нямаш такива. Темата се обявява в определен срок след зачисляването, като се обсъжда с вече назначения от катедрата научен ръководител и се гласува на катедрен, а после на факултетен съвет. След това си правиш индивидуален план за дейностите, които предвиждаш да правиш през тези три години - например лекции, писане на статии, посещаване на конференции, семинари, теренна работа и пр. Всеки факултет си има примерен такъв план. Всяка от трите години предаваш отчет за дейността. Това е.

# 410
  • София
  • Мнения: 2 060
Klemy, gergandi, както писах, катедрите към които са зачислени докторантите могат да възлагат часове само тогава, когато всички щатни преподаватели са осигурени с хорариум за изпълнинеие на норматива за учебна заетост на преподавателите за съответната година, т.е. на докторантите се възлагат "излъшиците" от часове /ако има такива/, които не могат да се поемат от щатните преподаватели.
Аз не работя в СУ, а в друг университет. При нас часовете, водени от докторанти се заплащат и то малко по-добре, но пак са ниски ставките. Друг е въпроса, че целта на възлагането на часове на докторантите не е да се стимулират финансово /те си взимат стипендия за тази цел/, а да придобият опит в представянето и интерпретирането на научни тези....

# 411
  • Мнения: 3 146
Stacked, не зная как е при вас, но при нас е задължително, катедрата и научният ръководител да осигурят на докторанта преподавателска дейност минимум 30 часа. Без тях той няма начин да защити, както и без минимум по западен език и минимум по специалността. Винаги може да се направи избираем курс и т.н. Тъй като се занимавах и с акредитацията на степен доктор за нашата специалност мога да ти кажа, че това влиза в държавните изисквания за редовна докторантура, за да получи акредитация. Който не го прави, нарушава закона или пък е с неакредитирана докторантска програма, което е още възможно, но скоро ще бъде прекратено.
Освен това преподавателската дейност, която се отчита в отчета на докторанта с кредити не се заплаща.

# 412
  • София
  • Мнения: 2 060
Явно от университет до университет има разлика. Що се отнася до държавните изисквания, те налагат рамкови условия, не задължителни предписания. Това се опитвам да обясня. Просто има достатъчно време в рамките на трите години, за да се осигурят малко часове за докторантите /понякога се случва да им се предлага отделен модул, който касае темата, по която работят/. Мисълта ми беше, че не бива да се приема като аксиома "докторантите водят часове по време на докторантурата". Много са конюнктурните фактори, които влияят.

И в университета, в който работя именно семинарните занятия, които докторантът е провел и отчита в индивидуалния си план, се заплащат.

А иначе това за минимумите е ясно, то е еднакво навсякъде.

Явно има доста разлики в практиките на различните университети, на базата на академичната автономия на ВУЗ-овете.  Peace т.е. това, което е задължително в СУ, не винаги е точно така в другите университети Peace

# 413
  • Мнения: 1
Ясно!
В общи линии ми изяснихте "картинката" Rolling Eyes

Лошото е, че в последно време говоря с разни "работодатели" и ми става ясно, че Докторантурата не я имат за плюс, а по-скоро за "минус" при кандидатстването за работа  Embarassed
Не знам как точно да го обясня, но нещата явно са генерално сбъркани  Mr. Green

# 414
  • София
  • Мнения: 2 060
Вероятно, защото когато си доктор си (както се казва на английски) overqualified  за длъжностите, които ти предлагат. От друга страна, докторантурата в БГ има най-голямо значение за хора, които са се насочили към научна и/или преподавателскаработа - примерно: в изследователски институти, университети и пр. В нормалните държави наличието на докторска степен се цени доста и има значение при наемането на работа - напр. в консултантски компании и др. подобни.

# 415
  • Мнения: 3 146
Явно от университет до университет има разлика. Що се отнася до държавните изисквания, те налагат рамкови условия, не задължителни предписания.

О, разбира се! Далеч съм от мисълта, освен това, че е едно и също при медиците, географите и хуманитарите.  Peace Peace

Да, определено тук не е необходимо да си доктор, за да получиш добра работа. В Англия, например, няма смисъл да ставаш доктор по икономическа специалност, ако преди това нямаш поне 2 години стаж по специалността си, защото си хем overqualified, хем нямаш достатъчно опит. Затова хората обикновено работят, преди да правят докторантура в тази област, освен ако не са се насочили към научна дейност.

# 416
  • Мнения: 1
А наличието на докторска степен "отваря" ли вратите към Европа или не съвсем...Аз съм в сферата на Икономиката и познавам 2-3 доктора, но никои не е излизал извън БГ да работи научна дейност  Cry

# 417
  • Мнения: 226
Ясно!
В общи линии ми изяснихте "картинката" Rolling Eyes

Лошото е, че в последно време говоря с разни "работодатели" и ми става ясно, че Докторантурата не я имат за плюс, а по-скоро за "минус" при кандидатстването за работа  Embarassed
Не знам как точно да го обясня, но нещата явно са генерално сбъркани  Mr. Green
Според мен няма нищо объркано - просто се прави разлика между научна дейност и бизнес дейност. Докторантурата е важно условие и изискване за научна кариера - "овладяваш инструментариума", изследваш научни подходи и т.н. В бизнес дейността това не е необходимо, дори един твърде научен подход би забавил производителността и процесите. Дори не би бил разбран. 
Аз лично съм наясно с това и изобщо не залагам и разчитам на докторантурата си по отношение на бизнес кариерата ми.

# 418
  • Мнения: 1
Сигурно е така!  Embarassed

# 419
  • Мнения: 3 146
Ако целта е бизнес кариера, няма смисъл от докторантура, според мен.

Общи условия

Активация на акаунт