Докторантурата

  • 358 198
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 24 467
Нашата група във ВУЗ-а по един от предметите така и нямаше цял семестър асистент. Ни "академичен", ни "практичен". Уредиха ни за част от втория семестър.

# 571
  • Перник
  • Мнения: 396
Здравейте, много се заинтригувах от тази тема. Завърших магистратура към БАН и реших там да разгледам вариантите за докторантура, но никъде не видях какви такси се заплащат. Някой ако може да ме ориентира...

# 572
  • Мнения: 161
Да ви питам, след като сте взели изпита по специалността, как преминава изпита по език - по- точно английски- трябва ли задължиелно да е книга или може да е от интернет текста  задават ли граматически въпроси и въбще какви въпроси са ви задавали на вас- благодаря

# 573
  • Мнения: 24 467
При мен изискването бе за книга, която да занеса на изпита. От нея изпитващите избираха произволна страница, която следваше да прочета и преведа. За граматика не помня точно, но имаше въпроси на английски и разговор. При него си се хваща нивото на граматиката най- спокойно.
Въпросите бяха свързани първо с въпросната книга, след това с мен и плановете ми, както и с работата ми.

# 574
  • Мнения: 2 697
Да ви питам, след като сте взели изпита по специалността, как преминава изпита по език - по- точно английски- трябва ли задължиелно да е книга или може да е от интернет текста  задават ли граматически въпроси и въбще какви въпроси са ви задавали на вас- благодаря

Не знам как е по другите университети, но аз съм вземала 2 изпита по език в рамките на докторантурата - кандидат-докторантския и докторантски минимум по английски - и за двата бях с разпечатан текст от книга в pdf формат. Нямах никакви проблеми, а и самият изпит е фасул Wink

# 575
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
изпита по език в нашия университет е върху текст, който не познаваш предварително. дават ти една статия, която може и да не е в товята специалност, четеш, пишеш резюме. проверяват го, говорите си малко на съответния език и така.
така е в Медицински Университет в София, преди няколко години обаче. може нещо да се е променило...

# 576
  • Мнения: 2 697
изпита по език в нашия университет е върху текст, който не познаваш предварително. дават ти една статия, която може и да не е в товята специалност, четеш, пишеш резюме. проверяват го, говорите си малко на съответния език и така.
така е в Медицински Университет в София, преди няколко години обаче. може нещо да се е променило...

Практиката явно е различна в различните университети. При всички случаи с познат или с непознат текст, нивото на кандидата бързо лъсва при разбирането на текста и дискусията. Има значение и каква оценка типично поставят изпитващите. При нас в СУ съм чувала за много малко четворки, които де факто означават невзет изпит. Повечето са все петици и шестици, и все пак - подгответе се, ще ви оценят Wink

# 577
  • Мнения: 3 760
При нас (в БАН), кандидат-докторантският изпит по английски беше върху непознат текст, а следващият - по текст от книга, която си носиш.
Превод, четене, дискусии - по текста и за бъдещите ти творчески планове  Mr. Green
Нямам представа каква е докторантската такса в момента, ще попитам, но мисля, че е около 1000 лв.

Вчера защитих  Whistling
 newsm44

Последна редакция: сб, 10 дек 2011, 02:53 от Мъни

# 578
  • Мнения: 2 697
Ей, Мъни, честито! Успешна реализация оттук нататък Hug Дано темата ни се пълни с повече такива новини Wink

# 579
  • Мнения: 101
Честито, Мъни. Поздравления и успех в реализацията. Само напред и нагоре.
В ТУ Варна изпита по английски беше върху 100 страници текст по специалността, който си разработил като домашен превод. Разглеждат текста, разглеждат превода, избират произволна страница, четеш и превеждаш, питат за разпознаване на граматични конструкции, после събеседване. И при нас бяха повече от благосклонни, няма резон да те късат по език ако си издържал изпита по специалността, но както каза и Шехина, подгответе се, ще ви оценят.

# 580
  • Мнения: 747
Мъни, честито и от мен!   bouquet

# 581
  • Мнения: 24 467

Поздравления! Дано си ползваш "придобивката" дълго и с кеф, пък и доходи да ти носи и развитие!

# 582
  • Мнения: 3 760
Благодаря ви!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Е, доходи и БАН са взаимоизключващи се понятия, но работата ми доставя огромно удоволствие  Twisted Evil

# 583
  • Мнения: 11 340
Честито Мъни! Желая ти да се реализираш с лекота, да ходиш на работа с удоволствие и само положителни емоции да имаш  Hug

# 584
  • Мнения: 161
Чeстито и от мен Мъни. Пожелавам ти да работиш с кеф. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт