Докторантурата

  • 355 427
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 2 697
Защо бре, Шехи, ами ако е докторант по технология на храните, по изкуства, спорт? Това че не пише правилно примерно, прави ли го по-малко заслужаващ титлата?

Не мисля, че областта на науката точно има някакво значение - правописът е задължително да бъде усвоен от хора, завършили средно образование, дори не висше. А доктор да пише с правописни и граматически грешки ... ами не знам, на мен лично ми изглежда доста несериозно и мисля, че прави лошо впечатление. Ако ще и да може да създаде всеобхватна теория за вселенския разум - нали все пак трябва да може да я изкаже, да я напише и пр. В крайна сметка да се научиш да пишеш правилно, т.е. да направиш минималното усилие да се научиш на това, е крайно елементарно, много по-лесно от това да създадеш великолепна теория Peace

# 646
  • Мнения: 747

А доктор да пише с правописни и граматически грешки ... ами не знам, на мен лично ми изглежда доста несериозно и мисля, че прави лошо впечатление.

Няма особена връзка между креативността и правописа. Дори са ми обратни наблюденията - едни от хората с най-добри идеи пишат ужасно. Те акцентират върху същността на нещата и не обръщат внимание на запетайките.  А обърканите "запетайки" често се коментират от хора, които само от това разбират  Laughing /нямам предвид някого от тази тема/.

# 647
  • Мнения: 2 843
Изискването за владеене на правописните норми е задължително и това се удостоверява с дипломата за средно образование. Така че хич не ми изкарвайте тези, че виждаш ли, някой бил толкова креативен, че можел да си позволи да е неграмотен.
А това докторант да не знае как се пише думата "докторантура" е направо потресаващо. Но не се учудвам; тъй като съм академично лице, вече минала през тази фаза, съм се нагледала на какво ли не - на такива кандидати за докторанти, на такива "доктори", че и "доценти".... Но такива е равнището. И ще става все по-зле.

# 648
  • Мнения: 2 697
Няма особена връзка между креативността и правописа. Дори са ми обратни наблюденията - едни от хората с най-добри идеи пишат ужасно. Те акцентират върху същността на нещата и не обръщат внимание на запетайките.  А обърканите "запетайки" често се коментират от хора, които само от това разбират  Laughing /нямам предвид някого от тази тема/.

О, моля те, да не подхващаме темата за конвергентното и дивергентното мислене - мога да те уверя, че това, което пишеш не е подкрепено от никакви сериозни изследвания (нечиите наблюдения не са научен факт, уви) и си е чисто оправдание за неграмотността на някого Peace Толкова ли е трудно човек да подобри правописа и граматиката си, пък ако ще и на ниво "доктор", след като осъзнава този си дефицит? Не мисля.
Както и да е, разводнихме много темата - извинявам се на всички Hug

# 649
  • София
  • Мнения: 2 057

А доктор да пише с правописни и граматически грешки ... ами не знам, на мен лично ми изглежда доста несериозно и мисля, че прави лошо впечатление.

Няма особена връзка между креативността и правописа. Дори са ми обратни наблюденията - едни от хората с най-добри идеи пишат ужасно. Те акцентират върху същността на нещата и не обръщат внимание на запетайките.  А обърканите "запетайки" често се коментират от хора, които само от това разбират  Laughing /нямам предвид някого от тази тема/.

Значи според теб, колкото по-неграмотен е човек, толкова е по гениален?! Crazy

# 650
  • Мнения: 2 307
Според мен, всеки един човек ,бил той дори  докторант ,доцент ,професор... може да допусне грешка поради ред причини -неволно, недоглеждане ,в бързината -не бива  да се правят генерални заключения от това. Безгрешни хора няма  Peace

Малко по темата - получих покана за двуседмичен курс за докторанти,организиран от МУ ( към който съм ). Пише ,че курсът завършва с полагане на изпит пред комисия, определена със заповед на Ректора  и се зачита за допълнителен изпит по индивидуалния учебен план на докторанта.
Чудя се дали да се запиша  newsm78 .Вие ходили ли сте на подобни курсове ? Доволни ли сте ?
Таксата за задочни докторанти е два пъти по- висока от тази за редовните  Rolling Eyes

# 651
  • Мнения: 1 479
Имам един въпрос към докторантите.
Представете си че завършвате топ университет с 2 мейджъра - икономика и матаматика.  В каква последователност и в кои университети ще разположите магистратурата т.e Master  (не е Master of Business Administration (MBA)), MBA и докторантурата. Приемете че влизането в топ университет и заплащането на таксите не са от съществено значение.

Предполага се че главната специализация ще бъде в областта на икономиката, но не е изключена и математиката като допълнителна спомагателна специализация подсилваща главната.

В областта на икономиката насочването ще е към  financial, monetary или  business economics.

В областта на математиката - financial mathematics, mathematical economics или нещо подобно.

Предварително благодаря за мнението ви.

# 652
  • Мнения: 2 697
Според мен, всеки един човек ,бил той дори  докторант ,доцент ,професор... може да допусне грешка поради ред причини -неволно, недоглеждане ,в бързината -не бива  да се правят генерални заключения от това. Безгрешни хора няма  Peace

Грешка неволно - да, ама да напишеш бъдещата си научно-образователна степен "доктУр" някак ... е много брутално.

За курсовете - аз съм ходила на такива, бяха организирани (и все още се организират) от Философски факултет в СУ. На мен ми бяха и полезни (носеха кредити, макар и малко) и интересни - запознах се с много приятни колеги-докторанти и си раздвижих мозъка по теми, различни от тази на дисертацията ми Wink Но трябва да си прецениш и дали ще можеш да ги вместиш във времето си, разбира се.

Plamenhk, твоето питане е много специализирано, дано се намери някой колега с подобна научна ориентация да ти даде съвет Peace

# 653
  • Мнения: 2 980
В каква последователност и в кои университети ще разположите магистратурата т.e Master  (не е Master of Business Administration (MBA)), MBA и докторантурата.

Докторската степен и МБА са две терминални степени в две различни области - съответно в изследователската и в практическата. Две терминални степени предполагат две съвършено различни кариери. Човек или иска да бъде ръководен кадър и съответно минава по пътя - начална позиция в желаната област, трупане на опит (минимум 3 години за добра МБА и добри възможности за работа после), МБА и растеж в съответните корпоративни структури, или иска да се занимава с изследователска и преподавателска дейност и съответно избира докторска програма (за повечето икономически области магистратурата не е задължителна). Просто ей така да се натрупат всички възможни степени, само защото сме в състояние да ги получим, е не само безсмислено губене на време, но в практическия сектор може много сериозно да ограничи възможностите за избор на работа. Много малко са практическите длъжности, на които може да застане един доктор, без да изглежда свръхквалифициран.

Умният подход е не да се събере де що има кетап, а да се избере стратегически най-необходимото обучение за желаната кариера. Трупането на степени само по себе си не е кариера. Само отнема също толкова време.

# 654
  • Мнения: 7 171
В каква последователност и в кои университети ще разположите магистратурата т.e Master  (не е Master of Business Administration (MBA)), MBA и докторантурата.

Докторската степен и МБА са две терминални степени в две различни области - съответно в изследователската и в практическата. Две терминални степени предполагат две съвършено различни кариери. Човек или иска да бъде ръководен кадър и съответно минава по пътя - начална позиция в желаната област, трупане на опит (минимум 3 години за добра МБА и добри възможности за работа после), МБА и растеж в съответните корпоративни структури, или иска да се занимава с изследователска и преподавателска дейност и съответно избира докторска програма (за повечето икономически области магистратурата не е задължителна). Просто ей така да се натрупат всички възможни степени, само защото сме в състояние да ги получим, е не само безсмислено губене на време, но в практическия сектор може много сериозно да ограничи възможностите за избор на работа. Много малко са практическите длъжности, на които може да застане един доктор, без да изглежда свръхквалифициран.

Умният подход е не да се събере де що има кетап, а да се избере стратегически най-необходимото обучение за желаната кариера. Трупането на степени само по себе си не е кариера. Само отнема също толкова време.

Съгласна съм по принцип, но мога да добавя, че магистратура по приложна дисциплина + MBA, отваря повече врати. Моите впечатления са специално за фармацевтичната индустрия, но предполагам същото ще важи и в други сфери.

# 655
  • Мнения: 2 980
Ами именно - зависи от кариерата. Понякога още една магистратура в друга област може да е плюс, понякога практическият опит може да е много по-важен от година или две допълнително учене. От поста на господина става ясно само какво човекът има намерение да учи, а не какво има намерение да работи, защото mathematical economics не е длъжност.

# 656
  • Мнения: 2 307

За курсовете - аз съм ходила на такива, бяха организирани (и все още се организират) от Философски факултет в СУ. На мен ми бяха и полезни (носеха кредити, макар и малко) и интересни - запознах се с много приятни колеги-докторанти и си раздвижих мозъка по теми, различни от тази на дисертацията ми Wink Но трябва да си прецениш и дали ще можеш да ги вместиш във времето си, разбира се.

Благодаря ,точно вместването във времето ми е проблем, голям при това. Мога да се организирам, но трудно. Ще  помисля сериозно..

И още един въпрос към задочните докторанти - колко често контактувате с научния си ръководител? По телефон, имейл или лично се срещате ? Моят е толкова зает, не мога да се добера до него , не знам какво да правя направо  Rolling Eyes

# 657
  • Мнения: 2 843
Това с трудния контакт с научния ръководител се среща не само при задочните докторанти: аз бях редовен, срещнах се в началото няколко пъти с научния си ръководител, разбра се, че имаме определени "идеологически" различия, после той замина в чужбина (бях първа година докторант) и не се появи и на защитата ми; защитих без неговото присъствие. Моят случай е драстичен, разбира се, но все пак съществува.

# 658
  • София
  • Мнения: 1 074
Същото - един разговор с него на първия ден след зачисляването, на който ми смени темата. Темата не мина година по-късно на съвет и бях в ступор осем месеца, докато си я заменя...

Това като със съседите - въпрос на късмет на кого ще попаднеш.

Това да не те притеснява обаче. Най-важното е да пишеш, да си търсиш обучения и конференции и да публикуваш, публикуваш, публикуваш.

# 659
  • Мнения: 747

А доктор да пише с правописни и граматически грешки ... ами не знам, на мен лично ми изглежда доста несериозно и мисля, че прави лошо впечатление.

Няма особена връзка между креативността и правописа. Дори са ми обратни наблюденията - едни от хората с най-добри идеи пишат ужасно. Те акцентират върху същността на нещата и не обръщат внимание на запетайките.  А обърканите "запетайки" често се коментират от хора, които само от това разбират  Laughing /нямам предвид някого от тази тема/.
Значи според теб, колкото по-неграмотен е човек, толкова е по гениален?! Crazy


Хахахаха, като гледам случая с Вашия правопис, колежке, определено не.  Joy

Идеята ми е съвсем друга. Ако човек не пише правилно, може да помоли някой да провери и съответно да редактира текстовете му, но ако няма идеи и съответно "някой в таванската стая", никой не може да му помогне.
По стечение на обстоятелствата, целият ми трудов стаж е свързан все с хора от академичните среди. При това едни от най-добрите в своята област, внедрили своите разработки в стотици български предприятия, регистрирали патенти и т.н. На фона на своите постижения обаче, не ги научиха тези запетаи къде да ги слагат. Мислите ли, че на клиентите им или на студентите им дреме особено за това? За първите е важен работещ в практиката продукт, за вторите -  обучение, което ще им върши работа в живота.
Ако вие, които имате претенции за толкова правилно пишещи, можете да се похвалите с подобни постижения, печелите адмирациите ми, но ако не - вие си знаете.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт