Докторантурата

  • 357 812
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 843
Новината за стипендии по 1000 лв., разбира се, е приятна, но ми се струва доста несериозно докторантът да получава повече от научния си ръководител; последният не би имал никакъв авторитет в такъв случай.
И после, как биха задържали с назначение този докторант, при положение че като докторант взема 1000 лв., а после - като доктор, като главен асистент под 400 лв. Това е странно, необмислено.

# 676
  • Мнения: 1
Тази новина изобщо не е вярна, или по-скоро е написана некоректно. Стипендията от 1000 лева се получава еднократно.

Цитат
(5) (Нова - ДВ, бр. 55  от 2008  г.,  в сила от 1.01.2009  г.) Докторантите по ал. 1  в
редовна докторантура получават допълнително еднократна стипендия в следните
случаи:
1. при представяне на дисертационния труд за защита в научния съвет в рамките на
тригодишния срок на обучение - в размер 1000 лв.;
2.  при успешна защита на дисертационния труд в срок до една година след
завършване на тригодишния срок на обучение - в размер 1000 лв.


Аз самият ще кандидатствам за докторант, но тъй като завърших тази година магистратура, в университета не могат да се отмотат, да ми оправят документите навреме...

# 677
  • Мнения: 2 697
Тази новина изобщо не е вярна, или по-скоро е написана некоректно. Стипендията от 1000 лева се получава еднократно.

Възможно е да не става дума за въпросното материално стимулиране от 1000 лв еднократно - ще видим Peace


# 678
  • Мнения: 2 199
Не става въпрос за еднократна помощ, а за стипендия.

Цитат
Най-чувствително е повишението на парите за докторантите - от 450 лева те стават 1000 лв

Но още е в план "предложение", може да стане(дано), може и да не стане.

 Peace

# 679
  • Мнения: 1
Не става въпрос за еднократна помощ, а за стипендия.

Аз много бих се радвал, ако стане реалност това, още повече и ако ме приемат Simple Smile

А да попитам между другото, при редовната докторантура как стои въпроса с времето прекарано в университета?
Колко често се налага да присъстваш на някакви мероприятия свързани с обучението?

# 680
  • Мнения: 75
Запис в темичката, която живо ме интересува  Peace

# 681
  • Мнения: 2 697
А да попитам между другото, при редовната докторантура как стои въпроса с времето прекарано в университета?
Колко често се налага да присъстваш на някакви мероприятия свързани с обучението?

И преди сме писали - много е относително, зависи от университета, факултета и специалността. Имам приятелка - докторант по ядрена физика, която всеки ден е в университета като на пълен работен ден, докторантите си имат отделен кабинет и си работят там. При други специалности (като моята, Философски факултет, СУ), кабинети предвидени за докторанти няма и се работи основно от вкъщи, като всеки докторант си планира работата, а в университета се ходи рядко, най-често за защити на магистърски тези, изпити и пр. дейности, които са няколко пъти годишно. Затова и повечето от колегите ми (включително и аз) работим паралелно - просто защото е напълно възможно.

# 682
  • Мнения: 1
За съжаление май няма да ни огрее с по-високите стипендии. На днешното заседание на МС са одобрили само увеличение за чуждестранните стипендии.
Увеличават стипендиите за чуждестранни студенти

# 683
  • Мнения: 1 304
Здравейте !
Искам и аз да се включа тук в обсъждането на докторантурите, докторант съм от тази година, и сега като прочетох новината във вестник труд за тия месечни стипендии от 1000 лв направо не ми се вярва, но от септември щяло да е факт, имате ли мнение друго по въпроса ?

# 684
  • Мнения: 2 697
Здравейте !
Искам и аз да се включа тук в обсъждането на докторантурите, докторант съм от тази година, и сега като прочетох новината във вестник труд за тия месечни стипендии от 1000 лв направо не ми се вярва, но от септември щяло да е факт, имате ли мнение друго по въпроса ?

По-скоро няма да е факт, защото приеха засега само увеличение на стипендиите на чуждестранните студенти, за докторантите няма никаква промяна засега Confused

Иначе споделям нещо важно по повод трудовия стаж на редовните докторанти, което открих като инфо в сайта на Министерството на труда и социалната политика:

"Съгласно чл. 354, т.8 от Кодекса на труда, за трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение в случаи, установени от Министерския съвет. Разпоредбата на чл. 10 от Разпореждане № 224 на Бюрото на Министерския съвет от ,23 октомври 1973 г. за материални стимули за българските аспиранти (обн. ДВ бр. 89 от 1973 г.) предвижда, че времето, прекарано в редовна аспирантура се признава за трудов стаж по Кодекса на труда.Това разпореждане не е отменено. Ето защо от датата на влизане в сила на РБМС № 224 от 1973 г. и понастоящем времето на редовна аспирантура (докторантура) се признава за трудов стаж по смисъла на Кодекса на труда. При нужда този трудов стаж се доказва с документ от научната организация, удостоверяващ времето, прекарано в редовна аспирантура (докторантура). МВ/"

Това е важно уточнение, мисля, защото доскоро бях убедена, че във връзка с промените в статута на докторантите (образователно-научна, а не научна степен), докторантурата не се признава нито за трудов, нито за осигурителен стаж. Явно поне за трудов все още се признава, което съвсем не е малко Peace

# 685
  • София
  • Мнения: 1 074
Шехи, обичам те!

# 686
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
И после, как биха задържали с назначение този докторант, при положение че като докторант взема 1000 лв., а после - като доктор, като главен асистент под 400 лв. Това е странно, необмислено.
Как под 400лв? Ти ме уби Shocked

Това беше вместо запис Wink

# 687
  • Мнения: 2 697

Хехе, трогната съм Mr. Green - радвам се, че съм от помощ! Дано не променят пак нещо междувременно, докато ни потрябва тоя стаж Wink

А за заплатите на главните асистенти - предполагам, че има ВУЗ-ове, в които са далеч по-високи основните заплати на асистентите, обаче има и такива като СУ, където са си точно под 400... Е, ясно е, че има и допълнителни плащания, обаче наистина основната заплата хич не е мотивираща Confused

# 688
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Сега вече действително ме уби. Не, че при нас (ВТУ) сме цъфнали и вързали, но чак за такива суми не става въпрос.
Както и да е, хванала съм се на хорото. Затова ви чета.

# 689
  • София
  • Мнения: 1 074

Хехе, трогната съм Mr. Green - радвам се, че съм от помощ! Дано не променят пак нещо междувременно, докато ни потрябва тоя стаж Wink

А за заплатите на главните асистенти - предполагам, че има ВУЗ-ове, в които са далеч по-високи основните заплати на асистентите, обаче има и такива като СУ, където са си точно под 400... Е, ясно е, че има и допълнителни плащания, обаче наистина основната заплата хич не е мотивираща Confused


Спокойно! Дори и да променят вбъдеще, ние сме в заварено положение, така че няма как да ти повлияе и можеш да съдиш държавата, ако се наложи. Но да не коментираме много много, че тук всякакви четат...

Общи условия

Активация на акаунт