Докторантурата

  • 358 022
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 269
Привет!
Някой може ли да ми помогне с малко инфо как протича изпитът по английски език в ПУ - кандидатствам за докторантура в икономическия факултет. Останахме 2ма кандидати, като моята оценка засега е малко по-висока и се надявам така да се запази и след изпита по език.
Всякаква информация ще ми бъде полезна! Благодаря предварително!

# 766
  • Мнения: 31
Записвам се за темата

# 767
  • Мнения: 368
Здравейте! Копирам си питането при вас с надежда да сте по-информирани.
Имате ли представа каква е заплата на редовен асистент във ВУЗ, ориентировъчно, разбира се. Има обявен конкурс, ред изисквания, но никъде не фигурира размерът на стартовата заплата. Става дума за СА Д. А. Ценов. И ако някой има преки впечатления, ще съм благодарна на коментари относно възможностите за израстване при тази позиция. Благодаря предварително!

# 768
  • Мнения: 758
Какво значи "редовен асистент"? Има редовен докторант, а асистентските позиции са за хора с докторска степен.

# 769
  • Мнения: 368
Редовен, а не хоноруван, т.е на срочен трудов договор, а не на хонорар. А иначе позицията асистент не е задължително да се заема от докторант, за главен асистент трябва да е придобита образователна степен докторант, но за асистент не е задължително - чл44, ал. 2 от ППЗРАСРБ. След спечелване на конкурса, лицето се назначава на срочен трудов договор за 4 години, като за периода трябва да направи постъпки за придобиване на докторска степен. Така че към настоящия момент ме интересува каква е заплатата на асистент след спечелен конкурс, без да е докторант.

# 770
  • Пловдив
  • Мнения: 301
Зависи от университета. Заплатите доста варират. При нас са от 750 лв нагоре.

# 771
  • Мнения: 368
Зависи от университета. Заплатите доста варират. При нас са от 750 лв нагоре.

Става дума за Стопанската академия в Свищов. Ако някой има инфо, моля да сподели. Благодаря!

# 772
  • Мнения: 126

Здравейте, искам да Ви попитам дали знаете как се изплаща стипендията за докторанти? Знам че е 450 лв., но всеки месец ли се изплаща? И знаете ли дали първата година се изплаща за два семестъра, защото на 11 февруари започвам, а единият семестър вече е минал. Благодаря предварително!

# 773
  • Свищов
  • Мнения: 874
*Scarlet*, мога да ти кажа със сигурност, че е под цитираната по-горе сума. Долу-горе колкото докторантските остават след облагането с лични осигуровки и данъци. НО говорим за основна заплата - има наднормени часове, има и клас, който е 1.5%. За град като Свищов заплащането е добро, но със сигурност по-ниско от това в други университети.

# 774
  • Мнения: 368
*Scarlet*, мога да ти кажа със сигурност, че е под цитираната по-горе сума. Долу-горе колкото докторантските остават след облагането с лични осигуровки и данъци. НО говорим за основна заплата - има наднормени часове, има и клас, който е 1.5%. За град като Свищов заплащането е добро, но със сигурност по-ниско от това в други университети.

Кремче, много ти благодаря! Аз имам информация колко взема главен асистент, доктор, от порядъка на 1100-1200 лева. Но за асистент наистина нямах сведения. Благодаря!

# 775
  • Свищов
  • Мнения: 874
Преди година и половина знам, че заплатата беше 530, но след това имаше известно увеличение, доколкото разбрах и след НГ пак са ги вдигнали малко...Но говорим за брутни заплати. Може би чисто леко превишава 450-те лева на докторантите, но не с много.

# 776
  • Мнения: 2 843
В различните институции е различно: аз съм главен асистент, доктор в БАН (преди бяхме научни сътрудници, сега асистенти, минали през конкурс и с докторат - съответно "главни") и вземам чисто под 450 лева, тоест по-малко от докторантската стипендия, което според мен е парадокс. В СУ вземат повече, но не много повече от това. В Пловдив заплатата е по-висока. За други места не знам. Сега, като чета за Свищов, направо ми се иска да ида там Simple Smile... Ако не бях хуманитарна специалност.

# 777
  • Свищов
  • Мнения: 874
В ИУ Варна заплатите също са добри. За БАН знаех, че заплатите са ниски, но не мислех, че такова е е положението в СУ. Определено за град като Свищов асистентската заплата си е доста добра, а за по-нагоре да не говорим. Ние с мъжа ми вече втори месец живеем с докторнатската стипендия и хонорара ми за часовете през декември и ни стигат за сметки, храна, подаръци и софри по празниците, разходи по колата и т.н. Е, не плащаме наем на жилище, но плащаме на гараж, ходим предимно пеша, но колата иска все някоя нова и нова част, данък или такса...така че за нашия град 500-600 лева чисто могат спокойно и без кой знае какви ограничения да стигнат на двама души без деца естествено. То зависи кой как живее де, но е имало летни месеци с още по-малко разходи. Е, като цяло аз съм си и доста пестелива и хич не обичам да пазарувам и да харча, което си е плюс за семейния бюджет.

# 778
  • Мнения: 6
  Някой да е чувал за увеличаване на докторантските стипендии от тази година? Предстои ми зачисляване на докторантура и ми казаха, че стипендията от 2013 ще е обвързана с мин. работна заплата и ще е равна на 2 мин. заплати, т.е. 620 лв. Но никъде не намирам такава информация  Thinking

# 779
  • Мнения: 31
Не съм чувала за увеличение на стипендиите. Преди 2-3 дена получих обичайната сума от 450 лв.

Общи условия

Активация на акаунт