Докторантурата

  • 358 042
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: 246
Здравейте! Приемате ли при вас колебаещи се кандидат - докторанти пред истерия? Моля, дайте съвет! Първо защото вече съм доста на възраст, но сега узрях за идеята и второ, защото съм се насочила към специалност различна от моята, но която пък живо ме интересува и искам да се занимавам с нея. Не знам дали ще се подготвя за изпита, не знам дали ще се справя, изобщо - пълна мъгла Sad

# 976
  • Мнения: 758
Ако си се насочила към специалност различна от твоята, първо провери дали изобщо имаш право да кандидатсваш за нея. Бакалавърската ти специалност и докторантурата трябва да са в едно научно направление, иначе няма да те допуснат до изпит.

# 977
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Магистърската специалност и докторантурата, не бакалавърската.
Но пак може да се пробваш да подадеш документи, пък нека комисията по приема да откаже.

Прочети си правилника за прием на докторанти на висшето у-ще, където ще кандидатстваш. Виж си и конспектите, би трябвало да ги има на сайта на университета.

# 978
  • Мнения: 758
mo
Магистърската специалност и докторантурата, не бакалавърската.
Не съм съгласна. Ето цитат от Наредбата за държавните изисквания за прием и обучение на докторанти:
Чл. 3. (1) За докторанти могат да кандидатстват лица с придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър".
(3) Обучението в образователна и научна степен "доктор" се осъществява по научни специалности. Научната специалност, по която се провежда обучението, трябва да бъде от научно направление, съответстващо на професионалното направление, в което лицето е придобило образователно-квалификационната степен "бакалавър".
На мен са ми отказвали участие в конкурс на базата на тази наредба, затова знам. Отделно, че висшето училище може да има собствени изисквания, но само "ако не противоречат на държавните изисквания".
Но наистина не пречи да си подадеш документите, пък може и да минеш между капките.

# 979
  • Мнения: 2 843
Не се ли изисква задължителна магистратура, за да кандидатстваш за докторант? Понеже чета следното:
Чл. 3. (1) За докторанти могат да кандидатстват лица с придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър".

# 980
  • Мнения: 758
Накара ме да се замисля...До преди няколко години приемаха и бакалаври, но с удължен срок на докторантурата. Друг е въпроса, че ВУЗ-овете предпочитаха да не взимат такива хора, точно защото трябва да ги чакат 4 години, а не 3. Сега си мисля, че май трябваше задължително да си магистър. Ако някой може да изясни този въпрос, ще е добре.
Редактирам се: Цитат от закона за развитие на научния състав
Чл. 6.(1) (Изм. -ДВ,бр. 101от2010г.)Образователната и научна степен"доктор"се придобива от лице с
образователно-квалификационна степен"магистър"
Може би наредбата, която цитирах по-горе, вече не е актуална. Не знам.  newsm78

Последна редакция: пн, 23 сеп 2013, 18:40 от roverandom

# 981
  • Мнения: 2 843
Когато аз станах докторант (далечната 2003), се засякохме 2 типа докторанти: такива с магистратура (като мен), и такива, които от бакалаври направо бяха станали докторанти. Но това беше само за тази година - после сметнаха, че прескачането на степен е гаф, недообмислено решение (което впрочем е и моето мнение) и премахнаха този тип прием. Започнаха да изискват магистратура.

Обаче сега, като прочетох долното постановление, си помислих да не са върнали пак онази възможност.

Впрочем, няма да се учудя: имало е всякакви странности като предложения през годините: учителските квалификационни степени да се изравнят с докторатите; докторат да се придобива с работа по помагала и учебници (това Милена Дамянова го беше предложила) и куп подобни неща, които, за щастие, останаха само предложения.

# 982
  • Мнения: 246
Имам право, проверила съм, и конспект имам. Аз съм завършила туризъм, искам да запиша маркетинг.

# 983
  • Свищов
  • Мнения: 874
Моята бакалавърса специалност е в направление, различно от докторантурата (бакалавър съм по информатика, магистър по икономика и доктор по икономика). Друг е въпросът, че при промяна на направлението, магистратурата реално ми е 2-ро висше. Преди 4 години, когато кандидатствах искаха копие и от двете дипломи. Към настоящия момент ВУЗ-ът изобщо не изисква бакалавърска диплома, а само магистърска.

Наредбата е отменена http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=36922

Последна редакция: пн, 23 сеп 2013, 19:42 от krem4et0

# 984
  • Мнения: 758
Е, работата е ясна. Вече трябва да се водим по Закона за развитие на академичния състав в РБ. Там изобщо не са споменати за ограничения по научни направления, така че явно всеки може да кандидатсва за каквато си иска докторантура, стига правилника на ВУЗ-а да го позволява.

# 985
  • Мнения: 710
Здравейте, момичета! Има ли задочни докторанти към БАН? Интересува ме за курса по английски език колко нива се карат? На изпита изкарах 4.25 и днес на входния тест ми казаха, че съм за 2-ро ниво т.е pre - intermediate. Въпросът ми е дали задължително трябва да мина 2-ро и 3-то ниво и тогава се прави изпит или е достатъчно  само 2-ро? Малко ме сюрпризираха тази сутрин с тези тестове след почти 2 години майчинство, но няма как.

# 986
  • Мнения: 3 760
Само едно ниво се кара - това, за което си определена. В случая intermediate  Peace

# 987
  • Мнения: 258
Аз не знам какви са им заплатите в България, но не може да се каже, че са с ниски доходи. За съжаление дори на това високо ниво образование е деградирало - лично мнение. В общи линии, към отворилата темата, ако имаш връзки ще си добре. Моя приятелка от детство с докторатура избяга, защото нямала връзки и не може да се развива нагоре.
Ако има хора с такъв опит от щатите много бих искала да ми се обадят.

# 988
  • Мнения: 710
Само едно ниво се кара - това, за което си определена. В случая intermediate  Peace
Да, благодаря! Разбрах го в последствие Simple Smile

# 989
  • София
  • Мнения: 716
Здравейте. В момента приключвам с моята дисертация (оформям резултатите и пиша изводите), която е в областта на Корпоративната социална отговорност в минната индустрия.
Интересува ме колко време минава от вътрешната защита до окончателната такава? Предполагам е относително, но моля да споделите вашите впечатления... И всъщност като процедура след окончателното оформяне на дисертацията следва вътрешната защита, нали така? Thinking

Общи условия

Активация на акаунт