Импровизации.

  • 4 721
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 394
Случвало се е на всяка една домакиня поне веднъж да няма необходимите продукти за дадено ястие,да няма възможност в момента да си ги набави или просто да не се сеща какво да измисли за готвене и в един миг/поне при мен е така/-гледам какво има в хладилника в наличност и импровизирам.Получават се страхотни неща.  Hug...Ето например веднъж бях на гости у една приятелка и когато дойде време за обяд,тя каза,че е забравила да извади месото от фризера и трябваше нещо да направи набързо,че брат и се прибирал скоро и трябвало да яде...Започна да се вайка ,а аз я помолих да отвори хладилника,за да видя какво имат.Е,имаше една зелка,яйца,сирене,кисели краставички и кашкавал.За тридесет минути направихме панирано зеле /моя измишльотина,но става страхотно/ и салата от варени яйца.Брат и си облиза пръстите.Веднъж пък така си измених една рецепта...имаше разни продукти ,дето трябваше да ходя чак от Метро да ги вземам  и аз импровизирах отново....За моя радост се получи не по -зле от оригинала....Имам още такива импровизации.../то май няма рецепта дето да не съм си добавила или махнала аз нещо... Crazy/...А вие?Давайте-интересно ще ми е .И рецептите давайте естествено! Peace

# 1
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Интересна тема  bouquet
Хрумнало ми беше веднъж по идея на едно кулинарно предаване по телевизията да отворя тема, където да обменяме опит за такива импровизирани рецепти, а защо не и по описание на продуктите които всяка от нас има в хладилника да даваме идеи за рецепти, но така и не отворих.. Cry
По темата, обикновено правя солени кексове с нарязани парченца сирена, салам и зеленчуци, гювечета, или зеленчуци запечени на фурна със заливка отгоре, при липса на яйца и мляко само с доматен сос и чесън.
Обичам да импровизирам с някаква паста, правя си сос и така...много зависи какво имам в хладилника, мисля и действам.

# 2
  • Мнения: 1 394
Това е идеята де-да си даваме рецепти.Има хора на които им е трудно да измислят да наравят от нищо-нещо.А такива като нас дето импровизират може да им помагаме!  Wink...
Снаха ми наример е гола вода в импровизациите.Тя си знае пет манджи на кръст да сготви и това е.Като се наложи някой път ми звъни да ми каже какви продукти има да и "подшушна" какво да сготви... Simple Smile...
Една моя импровизация е пиле с ябълки и соев сос....Преди ми беше любимо.
Ето я и рецептата:Китайско побългарено пиле.  Mr. Green
Сварено пилешко бяло месо,1 почистена ,обелена и нарязана на малки кубчета ябълка /по възможност грейнсмит/,соев сос,лъжичка фъстъчено масло,з-4 скилидки чесън,къри,2 стръка зелен лук,черен пипер и сол.
Задушават се лука и чесъна,добавя се свареното пилешко месо,накрая ябълките подправките фъстъченото масло и подправките и поръсваме със соев сос.
20 минути ми отне /имах останало бяло месо от печено пиле/  Grinning

# 3
  • Мнения: 1 236
Ммм, харесва ми темата, да видим докъде ще стигне  Laughing На обяд поиталянчих една китайска манджа, защото имах останала паста от предишния ден и я ползвах вместо нудли. По прнцип често импровизирам, просто отварям хладилника и комбинирам на момента. Така се получава разнообразие, рядко се случва да се повтори една и съща манджа няколко пъти през годината  Laughing    chef

# 4
  • Мнения: 769
Импровизациите са хубаво нещо.Магията е в очакването.....ще се получи ......или не  newsm78. Според мен импровизацията не е рецепта,а техника и съчетание на продукти,подправки и количество,по която да е приготвено ястието.В този смисъл се радвам,че навремето съм внимавала в училище и сега нямам проблем с импровизациите  Simple Smile
Даже не се замислям какво ще правя...отварям хладилника и....каквото стане ....
В интерес на истината обичам да гледам снимки със храна,те са добър източник на идеи  Naughty

# 5
  • Мнения: 7 418
  Повечето ми рецепи са плод на импровизация. Simple Smile
  Питката с кисело мляко(защото нямах прясно,а се получи страхотно попадение).
  Банановите меденки(исках някакви дребни сладки,а вкъщи нямаше нито масло,нито маргарин,нито канела.Но имаше банан и малко мед и малко фантазия... Wink За няколко часа мъжа ми преполови тавата с импровизацията. Laughing )
  "Оранжевият" кекс.И той е импровизация.
  Шоколадовата торта с вишни и тя.
  И разбира се,Тръбичките с вишни от готови точени кори.Не ми се занимаваше с месенето и точенето на оригиналното тесто,грабнах един пакет кори от хладилника и готово!
   И много много други рецепти.
   Веднъж тръгвахме на път и трябваше да почистя хладилника,в който имаше малко заквасена сметана,малко майонеза,някакви други работи.....Забърках всичко с  пакетче суха мая.Каква разкошна питка получих,нямате престава!Но понеже бързахме,нямах време нито да я снимам,нито да фиксирам рецептата някъде.......Нищо,пак ще се пробвам,може и да улуча отново онзи сразяващ вкус! Laughing

# 6
  • Мнения: 7 418
Цитат
В този смисъл се радвам,че навремето съм внимавала в училище и сега нямам проблем с импровизациите
  Нордина,ти да не и завършила някакво готварско училище? Simple Smile

# 7
  • Мнения: 769
 Нордина,ти да не и завършила някакво готварско училище? Simple Smile

Отговора е положителен  Hug

# 8
  • Мнения: 7 418
 Нордина,ти да не и завършила някакво готварско училище? Simple Smile

Отговора е положителен  Hug
     newsm10

# 9
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Аз не мога да се похваля с толкова много импровизации, но уважавам хората, на които фантазията им помага и в кухнята. А и не обичам "странни" комбинации от продукти, за това импровизациите ми стигат до там да прибавя продукт или подправка или да не сложа нещо, което не харесвам в някоя класическа рецепта.
Ето моя принос към импровизациите: Печени картофки във фурната, за да не са самотни им сложих повечко подправки, но по-малко: розмарин, черен пипер, чубрица, куркума и чесън, след което ги залях с 1 фикс "Малки тайни" за пържоли на фурна. По указания го дават да се разтвори в сметана, но аз нямах, за това го разтворих в прясно мляко. Картофките станаха много вкусни.

# 10
  • Мнения: 1 394
Цитат
А и не обичам "странни" комбинации от продукти,

Точно странните комбинации са най-сполучливи и с най-невероятен вкус. Peace
Веднъж по една рецепта готвх свинско с грейпфрут,кориандър,мед,моркови,канела,карамфил....Така като го прочетеш си казваш  Sick...Ама не знаеш колко вкусно става!Невероятно!...Отдавна не съм я правила тази,но наистина е страхотна.Моят съпруг пък колкото повече продукти и по-"непасващи" има в една манджа,толкова повече ще му хареса.  Hug
Друга моя импровизация са палачинките от тиквички
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=392304.msg11066988#msg11066988
От тук половината рецепти са мои импровизации. Peace
Цитат
Нищо,пак ще се пробвам,може и да улуча отново онзи сразяващ вкус!
Селма,едва ли!  Wink...Аз като импровизирам слагам разни неща и като се получи страхотно....после ако се опитам да го направя пак....емииии....не става същото!  Sad

Последна редакция: нд, 25 окт 2009, 09:45 от dodyniki

# 11
  • Мнения: 7 418
Цитат
Точно странните комбинации са най-сполучливи и с най-невероятен вкус.
    Някой път,да!
    Но всеки си има индивидуален вкус,и наистина се срещат  хора,на които не им допадат разни "по-така" комбинации.Нормално е! Simple Smile

    Аз лично съм отворена към тях.Преди години опитах едно супер-странно арабско ястие,в което имаше месо,тесто,орехи,захар и не знам си какво още.Беше доста странно,но и много вкусно,според мен ,де!Когато разправям за тази комбинация,повечето ми приятели се мръщят. Laughing

# 12
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Вкусът е строго индивидуално нещо! Аз съм на принципа, че всичко трябва да се опита, за да кажа дали ми харесва или не. Ако някога, някъде имам възможност да опитам например свинско с грейпфрут бих го направила от любопитство. В къщи предпочитаме по класически и традиционни неща.   bouquet

# 13
  • Мнения: 769
..после ако се опитам да го направя пак....емииии....не става същото!  Sad

Точно поради тази причина започнах да си записавам какво правя.....и какво количество продукти използвам,но всеки има различен вкус  Naughty
Понякога щипка джинджифил или каквато и да е друга подправка променят вкуса

# 14
  • Мнения: 1 394
..после ако се опитам да го направя пак....емииии....не става същото!  Sad

Точно поради тази причина започнах да си записавам какво правя.....и какво количество продукти използвам,но всеки има различен вкус  Naughty
Понякога щипка джинджифил или каквато и да е друга подправка променят вкуса
Е да ама при мен става набързо,инстинктивно и после къде се сетя,къде не се сетя какво съм слагала... Crazy...Аз не му мисля много много.Вадя каквото имам в хладилника ,каръштисвам ги работите кое с кое,подправките която набарам и става.  Peace...Най -вероятно изпускам подправки.Щото аз помня горе-долу какво съм слагала,като продукти,но подправките... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт