Аденом на хипофизата - 4

  • 69 998
  • 767
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 1 335
Момичета, имам 3 въпроса:

- Какъв процент от заболелите се радва на пълно изчезване на аденома след прием на лекарства?
- При намаляване на аденома подобрява ли се зрението?
- Какъв е процента на успешните операции?

Благодаря в аванс за отговорите Hug

# 721
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Момичета, имам 3 въпроса:
- Какъв процент от заболелите се радва на пълно изчезване на аденома след прием на лекарства?
- При намаляване на аденома подобрява ли се зрението?
- Какъв е процента на успешните операции?
Благодаря в аванс за отговорите Hug
Процентът на рецидив след операция не е малък може би около 40 %.
При намаляване на аденома зрението се подобрява в зависимост от това колко е било увредено, ако зрителния нерв е унищожен, нищо не може да се направи.
При ранно откриване на аденома и ако е пролактином има много голяма вероятност да се стопи с лекарства. Много малък процент не се поддават на лекарствена терапия. При макроаденом ще пиша когато имам нови резултати, за 4 месеца терапия достинекс е намалял с 5 мм.

# 722
  • София
  • Мнения: 1 335
Благодаря за отговора Hug
Аз напоследък имам някакви разнообразни симптоми, които навързани заедно ме навеждат на мисълта за пролактином.

Имам жълтеникав секрет от едната гърда при стисване, а съм спряла да кърмя преди година и 4 месеца. Цикълът ми е редовен, но от около половин година имам някакво предменструално кървене (зацапване) в рамките на 2 дни, след което идва самият цикъл. Според гинеколожката ми това е недостатъчен прогестерон.
Освен това от юли месец започна да ме боли главата всеки ден, а сънят ми по принцип си е зле - будя се всяка нощ, не спя достатъчно дълбоко или будувам по няколко часа...

Мисля да си изследвам пролактина като първа стъпка и след това да си запиша час при доц. Андреева в Биомед (ако още работи там) и да видим какво ще каже...

Според вас коластроподобния секрет от гърдата толкова време след спиране на кърменето може ли да е непосредствена индикация за пролактином? Thinking
Т.е. може ли да имам такъв секрет и да нямам непременно пролактином?
И може ли да е просто съвпадение от симптоми, за които обаче има друго обяснение - например главоболието (локализирано в челото) да е от ниското ми кръвно или от стрес (появява се винаги, когато хлапето ме ядоса), нарушението в цикъла да е само заради прогестерона и т.н...

# 723
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Благодаря за отговора Hug
Аз напоследък имам някакви разнообразни симптоми, които навързани заедно ме навеждат на мисълта за пролактином.

Имам жълтеникав секрет от едната гърда при стисване, а съм спряла да кърмя преди година и 4 месеца. Цикълът ми е редовен, но от около половин година имам някакво предменструално кървене (зацапване) в рамките на 2 дни, след което идва самият цикъл. Според гинеколожката ми това е недостатъчен прогестерон.
Освен това от юли месец започна да ме боли главата всеки ден, а сънят ми по принцип си е зле - будя се всяка нощ, не спя достатъчно дълбоко или будувам по няколко часа...

Мисля да си изследвам пролактина като първа стъпка и след това да си запиша час при доц. Андреева в Биомед (ако още работи там) и да видим какво ще каже...

Според вас коластроподобния секрет от гърдата толкова време след спиране на кърменето може ли да е непосредствена индикация за пролактином? Thinking
Т.е. може ли да имам такъв секрет и да нямам непременно пролактином?
И може ли да е просто съвпадение от симптоми, за които обаче има друго обяснение - например главоболието (локализирано в челото) да е от ниското ми кръвно или от стрес (появява се винаги, когато хлапето ме ядоса), нарушението в цикъла да е само заради прогестерона и т.н...
Не е задължително високият пролактин да е свързан непременно с пролактином, може да са поликистозни яйчници или друго. Но при всички положения изтичането на секрет от гърдата трябва да се изследва, възможно е да е от висок пролактин. А дали има пролактином или друг тумор, ЯМР може да покаже най добре. Как си със зрението?

# 724
  • София
  • Мнения: 1 335
Ами не ми се е влошило зрението повече (от години съм с -5,75), напоследък от много висене на компютъра май пак съм получила спазъм на акомодацията и малко ми се мае главата като се задържа повечеко пред екрана, но нищо друго необичайно...

Поликистозни яйчници нямам доколкото знам...

А последователността на изследванията каква е?
1. Установяване на нивата на пролактин
2. Посещение при ендокринолог
3. Посещение на ЯМР Simple Smile

Самият секрет от гърдите трябва ли да се изследва микробиологично и трябва ли да ида на мамолог и гинеколог за нещо? Те под какъв номер в списъка се водят? Simple Smile

Много ти благодаря за разясненията!! Hug

# 725
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Точно така, а за изследване на секрета ендокринолога ще каже. Може би е по-добре първо при ендокринолог, той да ти назначи изследвания на пролактин, а може и други също да назначи.
Не се притеснявай предварително, не губи време а още утре отиди. Ако решиш все пак сама да си направиш изследвания на пролактина - трябва да си била в покой преди вземане на кръв, добре е 20 мин да поседиш преди това. Предния ден не трябва да си изследваш гърдите и секс също не бива Simple Smile. Пролактина е много чувствителен хормон и се влияе от тези неща.
Стискам палци, ако има още нешо питай.
А за зрението, нямам предвид диоптри, а двойно виждане, петна... При мен преди операцията беше паднало драстично не виждах част от думите при четене. Всъщност така ми откриха аденома при очен преглед, прави се едно изследване периметър.

# 726
  • София
  • Мнения: 1 335
Хм, не, да чукна на дърво нямам такива зрителни смущения Rolling Eyes

Ок, ще ида на преглед при ендокринолог в понеделник първо, наистина така е по-редно и по-нататък каквото сабя покаже...

Мерси още веднъж за помоща!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 727
  • Мнения: 748
Здравейте  Simple Smile тук съм да се похваля,моят приятел аденома си стои мирен и не се е увеличил.Излиза даже с милиметър по малък,но лекарката каза ,че е рано още да се говори за намаляне на аденома,защото зависи от разреза при който се гледа.
Честно казано на мен и това ми е достатъчно,защото тази година големи притеснения бяха след този висок естрадиол и, като ми казаха ,че има аденоми 10тина броя в света с висок естрадиол Shocked големи притеснения бяха.
Пожелавам на всички хубави новини!  bouquet

# 728
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Здравейте  Simple Smile тук съм да се похваля,моят приятел аденома си стои мирен и не се е увеличил.Излиза даже с милиметър по малък,но лекарката каза ,че е рано още да се говори за намаляне на аденома,защото зависи от разреза при който се гледа.
Честно казано на мен и това ми е достатъчно,защото тази година големи притеснения бяха след този висок естрадиол и, като ми казаха ,че има аденоми 10тина броя в света с висок естрадиол Shocked големи притеснения бяха.
Пожелавам на всички хубави новини!  bouquet
Party Повод за празнуване Simple Smile
Аз утре ще си изследвам пролактина, надявам се да е в норма и при следващия ЯМР и моята гадинка да е намаляла Simple Smile

# 729
  • Мнения: 748
Doris хайде чакаме добри новини.Късмет ти пожелавам Hug

# 730
  • Мнения: 66
Здравейте момичета, чета ви когато имам време и много се радвам на всички ви за хубавите и резултати. Аз след като ми установиха висок пролактин и след многото чететене в интернет се постресирах доста. Вчера пак изследвах нивата му , утре ще е готов резултата и вече на базата на това какъв ще е, ендокринолога ще ми предпише лекарства. Едно нещо ми направи впечатление - каза ми че ако е пак висок ще пия хапчета и евентуално два три месеца ще трябва да спрем опитите за бебе, докато пролактина влезе в норма. При вас така ли беше ?

# 731
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Здравейте момичета, чета ви когато имам време и много се радвам на всички ви за хубавите и резултати. Аз след като ми установиха висок пролактин и след многото чететене в интернет се постресирах доста. Вчера пак изследвах нивата му , утре ще е готов резултата и вече на базата на това какъв ще е, ендокринолога ще ми предпише лекарства. Едно нещо ми направи впечатление - каза ми че ако е пак висок ще пия хапчета и евентуално два три месеца ще трябва да спрем опитите за бебе, докато пролактина влезе в норма. При вас така ли беше ?
При висок пролактин по-принципе трудно забременяване, при мен дори цикълът спря. Мисля, че ако ти изпише достинекс, не трябва да се правят опити за бебе и да се пие по време на бремеността. Достинекс е по-ново и с по-малко странични ефекти лекарство в сравнение с бромкриптина. Но незная защо, но бромкриптина може да се пие и по време на бременност.

# 732
  • Мнения: 66
Да за достинекса и аз така прочетох, че не се пие при бременност . Дано утре като си взема резултатите да са добри и да не се налага да пия нищо, въпреки че се съмнявам да са хубави де.

# 733
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Да за достинекса и аз така прочетох, че не се пие при бременност . Дано утре като си взема резултатите да са добри и да не се налага да пия нищо, въпреки че се съмнявам да са хубави де.
Пролактина е чувствителен хормон и едно отчитане на високи стойности не означава нещо непременно. Много е важно кръвта да се вземе при покой. Когато бях в ендокринологията дори чаках сутрин в леглото без да ставам, а вечер трябваше да лежа един час и след това ми вземаха кръв. Така че утре може да са си супер новините Simple Smile

# 734
  • София
  • Мнения: 1 335
Хм, колко вземания на кръв се правят преди да се отчете резултата за пролактин? Средностатистически от 2 или няколко изследвания ли се прави или как? newsm78

Аз и назад четох, че в легнало положение се взима кръв, след половин часова почивка, но в София не съм попадала на нито една лаборатория, която да може да предложи такива условия...

Още нещо - ако се взема Достинекс при повишен пролактин или пролактином, след спиране на лекарството (по схема), нивата на пролактина как се развиват във времето? Има ли повторно повишаване след време, може ли пролактинома да се върне и т.н...

Общи условия

Активация на акаунт