За убитите в България млади германци...

  • 3 032
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 312
разбира се, коки, това е ужасно. но е офф. и въобще защо някак ми се струва, че има противопоставяне... какво да се занимаваме с 5 убити германци или таджикистанци или каквито и да е, след като имаме 500 г. турско робство, незнам колко войни и хиляди убити в тях българи. ами да, ужасно нещо е войната, повечето европейци са дали много, някои наистина много жертви. но аз питах конкретно какво мислите за посочената статия и събитията, споменати в нея.

# 16
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
коментарите са толкова плоски, че нямам думи... кофти е да нямаш мнение по някакъв въпрос и се опитваш да скалъпиш, спестявайки си мисленето ...

# 17
  • Мнения: 3 675
Мише, права си ,че е нелепо да се застрелят хора, като кучета, само защото са искали свободата си, но днешните политици се занимават с изваждане на страната от финансова криза и не вярвам да обърнат внимание за избитите германци или по - скоро се правят че не се сещат за подобни нечовешки издевателства.

# 18
  • Мнения: 186
....права си ,че е нелепо да се застрелят хора, като кучета, само защото са искали свободата си...

Не защото са искали свободата си, а защото са минавали държавната граница незаконно.

Друг е въпросът, че дори и да са били наркотрафиканти или терористи, пак не е редно да ги отстрелваш като на ловен излет. И затова си има следствие и съд. То и у дома да ми влезе престъпник, ако го убия без живота ми да е бил застрашен, ще ме съдят и вероятно ще ме осъдят. Така онези от заставите, дето не са мислили като са стреляли за да убиват - да ги съди съд като всички останали убийци.

Но като пиша "онези от заставите" се сещам, че много от тях никога не са имали избор дали да служат на застава или другаде, ако съм права разбира се. Но ако са отбивали военна служба? Каква ли мъка и тревоги са имали родителите им, как ли са им промивали мозъците на 18 годишните?

Последна редакция: пт, 30 окт 2009, 08:59 от Pisateva

# 19
  • Мнения: 3 675
....права си ,че е нелепо да се застрелят хора, като кучета, само защото са искали свободата си...

Не защото са искали свободата си, а защото са минавали държавната граница незаконно.

Друг е въпросът, че дори и да са били наркотрафиканти или терористи, пак не е редно да ги отстрелваш като на ловен излет. И затова си има следствие и съд. То и у дома да ми влезе престъпник, ако го убия без живота ми да е бил застрашен, ще ме съдят и вероятно ще ме осъдят. Така онези от заставите, дето не са мислили като са стреляли за да убиват - да ги съди съд като всички останали убийци.
Да, добре права си.

# 20
  • Мнения: 9 814
Абе, то онези по заставите дето са стреляли в повечето случаи са били редови войници, на който им е дадена заповед да стрелят по живо месо. Та то и те не са виновни. Вината трябва да се търси доста "по-нагоре".
Хубаво е обаче, да се види в какъв исторически период е ставало това.


и само да кажа, че спасяването на евреите не е заслуга на целокупния БГ народ, начело с неговия цар. и не виждам защо трябва да сравняваме. значи шом сме спасили няколко евреи ни се полага да убием няколко немци.
пфу. Sick

И посоченото от теб не е вина на целокупния български народ. Тогава, ако не съм горда от едното, защо да ме е срам от другото?

# 21
  • София
  • Мнения: 418
Ами тези младежи от заставите, ако просто ги е било страх? Страх от това,че бягащите първи ще ги отстрелят? Много еднозначно приемате проблема- той има две човешки страни-жертви и стрелящи. И никой освен тях не знае какви точно хора са били, какви ценности са носили и колко промити са били мозъците им.
Не ме е срам. Все едно да ме е срам от случилото се преди две години по черноморието, когато беше убит турски бракониер. Или да ме е срам от това,че днес бракониер е стрелял по горски. Има много нещастни случай при такива обстоятелства. Не винаги са плод на нечия жестокост.

# 22
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 312
последните убити, които са се опитвали да минат берлинската стена са от 87 мисля. ако не се лъжа така пишеше на стената. вероятно и в БГ не е по-различно.
франческа не си ме разбрала. напротив. щом си горда от спасяването на евреите ще те е срам от избиването на другите. иначе двоен стандарт?
аз си мисля, че признаването на тези деяния има и друг смисъл. тези хора не са били съгласни да живеят в затвор, оградени в "рай" с тел и ток. и за тях трябва да се говори.
както впрочем и за българите, и за всички жертви. някак заглъхнаха тези неща.
ама ние сме си вечно снишаващ се и овчедушен народ, та нищо чудно. и все тъжим за евтиното сирене по татово време...

'...
Не ме е срам. Все едно да ме е срам от случилото се преди две години по черноморието, когато беше убит турски бракониер. Или да ме е срам от това,че днес бракониер е стрелял по горски. Има много нещастни случай при такива обстоятелства. Не винаги са плод на нечия жестокост.
това са нелепици, което говориш. как може да сравняваш с бракониери  #Crazy не става дума за нещастни случаи...
мен ме срам да чета постове като твоя...

# 23
  • Мнения: 9 814
Мишка, явно и ти не си ме разбрала. Аз не се гордея от едното, съответно не се и срамувам от другото. Така че, при мен лично двоен стандарт няма.
Не сме само ние овчедушен народ. Така ни е по-лесно. А сиренето по татово време не беше само евтино, но и вкусно.
А сега сиренето като ни горчи, останаха само спомените.
А пък и човек така е устроен- помни повече хубавото, отколкото лошото.

# 24
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 312
 Laughing  сигурно си права.
извинявай, че не съм те разбрала Simple Smile

# 25
  • Мнения: X
 Пак виновни. Французите казват, че не са спечелили световното господство, защото някога са си бесели пиратите, а англичаните ги произвеждали за перове. Ами те милите британчета цяла раса са затрили в Северна Америка, но нали победителите не ги съдят,а се уважават, каквото и да са избили.А ние сме все на губещта страна, та ни нареждат да се чувстваме виновни и за кашлицата на комшията.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 269
Наистина е тъжно, че толкова млади хора не са между живите, не става въпрос само за германци. Но те де факто, са били нарушители, по тогавашните закони. Имало си е ред и законови процедури как да се реагира при опити за нелегално преминаване на границата. Ако има доказателства, че войниците който са стреляли са нарушили правилата и са превишили правата си е редно, да ги разследват и да ги дадат на съд. Ама да вменяват вина на целия народ за това, че няколко войника са се самозабравили, не съм съгласна.

Последна редакция: пт, 30 окт 2009, 10:30 от Северина

# 27
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 312
абе аз не мисля, че става дума за самозабравили се войници. те не са виновни. ако не са действали са щели да последват съдбата им... виновни са едни други... дето може и да не са ходили в казарма никога. кой знае.

# 28
  • София
  • Мнения: 418
Разбрах,че те е срам да ме четеш, но аз пък не те разбрах след последния ти пост. Да но не се обидиш, но искам да си изясня за себе си позицията ти. Та значи ти не обвиняваш войниците, а техните началници който са по високите постове, и те е срам от старите управляващи или от станалите събития, или и от двете? И от кого точно очакваш да се търси отговорност за убитите младежи?

# 29
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 312
виж сега, определено смятам, че граничарите от заставите (на 18-19 години) не са имали друг избор, освен да изпълняват заповеди. имам познат, който в една от отпуските си от гръцката граница се самоуби, не каза никога преди това какво се е случило, но се говореше... както и да е, това не доказва нищо.
виновни са командирите, тогавашното правителство и партията-майка-хранилница (или хранилка)
и не знам дали има смисъл търсенето на отговорност.
според мен е нужно признание, информация и разкаяние за тези деяния от посочените хора и техните наследници и тъй като става дума за институции това не е трудно.
и още - мисля, че хората трябва да знаят какво точно се е случвало. ако ти направи впечатление имало е и български деца, вероятно и от други националности.
вярно, така е било, затвор. но това не значи, че е правилно. и не значи, че трябва да оправдаваме подобни действия.
реагирах на една новина, исках да чуя и други мнения.
днес да можеш да пътуваш е толкова естествено, че не може да се оцени като свобода. повечето вече не помнят какво е ИЗХОДНА виза.
та с други думи не очаквам да се търси отговорност, а да се признаят едни грешки. от съответните институции и партии наследници на по сто и кусур години (например) и съответно да се реабилитират едни младежи. някои от тях са  погребани някъде незнайно къде и са обявени за престъпници. техните семейства имат право поне на това. така си мисля.
това е все едно да продължаваме да твърдим, че дисидентите, пращани в белене са престъпници. или достоевски е престъпник. разбираш ли ме?

Общи условия

Активация на акаунт