Дайте да проведем една смислена дискусия за дългото кърмене

  • 4 762
  • 93
  •   1
Отговори
# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Е, лично аз пък смятам, че дете на година и нагоре е достатъчно голямо, за да не се буди нощем за ядене, още по- малко да суче. Знам как никнат зъби при децата и съм наясно с утехата, която може само мама да предложи. Но трябва ли да е непременно цицката?

# 31
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Аз много не го разбирам това с "утехата". Моят между 6-7 м. до 1 г. и 4 месеца се будеше през два часа през нощта, ако минеха три беше рекорд. И аз в началото се мъчех да го приспивам на ръце, но без кърмене не минавах. За този период изникнаха 6 зъба. После спря да се буди през нощта (две-три нощи баща му му говореше, а моя милост липсваше и той се отказа да чака мляко през нощта). Изникнаха още три кътника. Е, не го ли боляха тези кътници, та да се събужда? И, въпреки че не е по темата, преди две седмици се разболя и докторката каза - зъби. Ама и аз се разболях (на мен не ми никнат, за сведение)
Изобщо в тази история със зъбите може и да има истина, но мисля, че прекалено много неща се оправдават с тях.

Ако ме споходи късметът да имам още едно дете (поне) и да го кърмя, ще се помъча да го откажа рано от нощното кърмене - след 1-2 м., да речем.

И, наистина, човек мисли по различен начин по време на интензивното кърмене (до захранването) и след това.
Аз в момента продължавам да го кърмя сутрин и вечер по разни мои причини, вкл. докторските приказки за имунитета, но пък се опасявам, че не се грижа да имам достатъчно кърма  Embarassed

Ако ме убедят поне в една вреда, веднага спирам Laughing  Но досега никой не ме е убедил. 

# 32
  • Мнения: 6 243
Ох, то много неща сте написали, аз какво да добавя...
Дългото кърмене не го правя заради СЗО или американската педиатрична асоциация, а защото виждам, че това е начинът да ми е добре на детето. Щом ме търси, значи трябва да съм там. Не ме притеснява, че нямало да е самостоятелна. Който я е виждал, знае, че Иринка е бая отракана малка годпожица, която е по-самостоятелна от необходимото.
А и дете на една година още си е бебе - тъй като я гледам, ходи, бърботи, но е бебе и като е на гърдата, стои естествено. Не е като да дам на брат й да суче Mr. Green
И Зори, и Бу, и Белинда, и Хедра, и Небесната Алма са написали нещата, както съм ги усещала в един или друг момент. Не знам, Зъхи, нещо не ми спори дискусионния тон тази вечер - но не бързай да си слагаш срокове, защото ако Ема стане на една година и още суче, и това ще ти тежи... Остави нещата плавно да се развиват, пък той Господ си знае работата.

# 33
  • Мнения: 2 807
Аз никога не съм се изказвала по този въпрос, но сега се престраших  Wink Mr. Green

И повече подкрепям изказванията и мислите на Зъхи, Анита и Димана, отколкото на другите дългокърмещи мами  Wink

Ако имам кърма бих кърмила до годинката, най- ама най-много до година и половина.
Ако продължавам да имам кърма - бих се изцеждала и давала на детето, нека си пие  "полезното" мляко, но не директно от гърдите ми.

Нещо не ми се нрави тая работа - дете което разбира всичко и бърбори, когато е обезпокоено или разплакано -> хоп на гърдата...
И като се замисля, това си става навик за детето...  Thinking
Ами когато кърмата спре, как ще го успокоявате? 

Ами има си и други начини за успокоение на вече порастналото човече.
Вярно е че всеки сам избира кое е най-добро за него и за детето, затова и има толкова различни мнения.
Аз просто споделям моето  Hug

И да ме извиняват мамите, които кърмят и искат да продължават да го правят още дълго време, ама ми изглежда един вид като надпревара на тема: кой ще кърми най-дълго.

Надявам се не съм засегнала никой със споделените "на глас" размисли, ако е така, простете  Wink Hug

# 34
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Добре де,така ли на никоя от вас понякога не й дотежава,че кърми?Ама честно, с ръка на сърцето Simple Smile.Аз ли съм лоша майка само? Rolling Eyes
Съгласна съм и Бу,и с Хедра,и с Белинда......просто се чудя никога ли наистина не ви се е случвало да ви дотежи че кърмите?Ей,тва искам да разбера аз?

# 35
  • Мнения: 3 926
Аз още няма да се включвам по темата (предвид възрастта на моето кърмаче). Само искам да разкажа нещо на Зъхи Grinning Моя комшийка си кърми детето до годинка и два месеца. Просто една вечер като извадила цицата, синът й казал - Мамо, Ники не иска повече цокито!
И край. Детето си е решило само, легнало си в леглото и заспало.
Зъхи, ако наистина ти е терсене ти пожелавам от все сърце и Емата да заяви толкова отговорно своето лично мнение по въпроса Grinning Heart Eyes Hug

# 36
  • Мнения: 2 784
Е, чак пък да дотежава... Не, че не ми се иска да мога да изляза на вторнишките сбирки по- до късничко, или да отида някъде за ден-два само с мъжо, но си подреждам приоритетите, а пък и не вярвам, че мога да я оставя за толкова време. Тежеше ми в началото, сега вече така свикнах, че ще ми е леко неестествено, а хем не кърмя толкова отдавна като вас...

# 37
  • Мнения: 367
Добре де,така ли на никоя от вас понякога не й дотежава,че кърми?Ама честно, с ръка на сърцето Simple Smile.Аз ли съм лоша майка само? Rolling Eyes
Съгласна съм и Бу,и с Хедра,и с Белинда......просто се чудя никога ли наистина не ви се е случвало да ви дотежи че кърмите?Ей,тва искам да разбера аз?

Не можах да изчета всичко до тук, но голямата ми дъщеря я кърмих 8 месеца. Сега е на 9 години, пила е антибиотик точно 6 пъти досега, почти не боледува (да не чуе  Rage) ,така че не съм сигурна дали една , две или пет години са от значение. По повод умората към 7-8мия месец вече ми беше тежко, така че Джиджи не си само ти "лоша майка" Wink. Да е всичко наред ще кърмя и сега - спор по въпроса няма, но със сигурност няма да е повече от максимум 1 година.
Даже благодарение на кърменето и залъгалка ползвахме във възраст между 8 месец и 1,3месеца (и то заради мойта глупост, че въобще и я дадох).baby_neutral

# 38
  • Мнения: 3 161
Ох, повече ми тежи неразбирането, което срещам. Не че ми пука, ама по-приятно би ми било, ако поне някой наоколо ми признаваше, че това, което правя за детето си, е правилно и полезно за него. Вместо това - мълчание или подмятания "ама вие още ли...?", сякаш нещо лошо правим.

Колкото до това, дали самото кърмене ми тежи - не знам, като спра, може и да се окаже, че ми е тежало; сега все едно да ме питате не ми ли тежи сменянето на памперси примерно. Ами как да ми тежи, като много по-трудно ми се вижда непрестанното подканяне да ходи до тоалетната или смяната на напишкани/наакани гащи. Когато реши, че е готова да ходи до тоалетна, изведнъж сигурно ще ми олекне (особено на джоба). Но сега знам, че е необходим етап и макар че я подканям да пишка в тоалетната, не я насилвам, чакам я.

И нека не почваме да си мерим "циците" на тема коя е по-добра/лоша майка според продължителността на кърменето. Аз смятам, че така е правилно и полезно; дъщеря ми все още го желае. Нашият проблем е решен. Някой смята, че в кърмата ми вече няма нищо полезно или че съм извратена да кърмя толкова дълго - негов си проблем.

Цитат
Е, лично аз пък смятам, че дете на година и нагоре е достатъчно голямо, за да не се буди нощем за ядене, още по- малко да суче. Знам как никнат зъби при децата и съм наясно с утехата, която може само мама да предложи. Но трябва ли да е непременно цицката?

Не, естествено, че не трябва да е непременно и само тя. А ти какво по-добро средство предлагаш  newsm78?

Аз също съм на мнение, че вече сме големи за нощно кърмене. Ела да го обясниш на моята дъщеря. Скоро се опитах да махна нощното; в резултат почна да се буди, става от леглото, разсънва се, докато не си получи своето - и набързо ме отказа от експеримента. Който се е справил с махането на нощното - нека сподели опит, ще съм благодарна. Но с метода на Спок с реването да сме наясно, че няма да се навия   Mr. Green!

# 39
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Ако ме споходи късметът да имам още едно дете (поне) и да го кърмя, ще се помъча да го откажа рано от нощното кърмене - след 1-2 м., да речем.
Оф-топик, но докторското мнение (не тукашното, да поясня) е, че бебето има нужда от нощно хранене до 6 месечна възраст; след това вече нощното кърмене/хранене играе роля на утешител, навик и т.н., а не толкова хранителна функция, тоест след това, при желание и възможност, може да се отучи бебето. Но от друга страна, пак толкова компетентни хора твърдят, че има бебета, които поемат основната си порция мляко именно нощем, когато са най-спокойни и сънени (тук някой майки бяха споделяли същото), така че не знам дали прекратяването на нощното кърмене след 6-ия месец е добра идея за всяко бебе.

# 40
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат
И като се замисля, това си става навик за детето... 
Ами когато кърмата спре, как ще го успокоявате? 

Ами има си и други начини за успокоение на вече порастналото човече.
Мисля,че тук не се отчита един основен момент - не ние настояваме детето да суче,когато е разплакано или има нужда от утеха и близост,а особено по-голямото детенце съвсем съзнателно и настоятелно самичко си търси да суче - дъщеря ми е на 9 месеца,но вече съвсем ясно си показва,дърпа и си иска,търка се с муцунка в блузата ми и се опитва да засуче,особено когато нещо е крива (доживях и това да стане - колко пъти съм се оплаквала,че не търси гърда за успокоение Laughing).
Кърмата няма да спре,докато детето суче,дори да е само 2-3 пъти на денонощие - веднага давам пример с ИваД - а в процеса на надрастване нуждата от кърмене нещата сами се подреждат и се установяват нови навици и обичаи за успокоение.Децата се променят непрекъснато и сами показват,когато искат нещо да става по друг,вече не бебешки начин,особено когато стигнат фазата АЗ САМ след втората година.Така че в това отношение притеснения нямам Grinning
А относно това кой е по-по-най сред дългосрочните кърмачки Mr. Green - няма начин да възникне надпревара,кърменето е двустранен процес,т.е. трябва да има желание и от двете страни и майката може да си прави планове да кърми до пълнолетие,а детето да спре още преди втората година.Точно това му е хубаво на кърменето - никога не можеш да накараш едно дете да суче,ако то самичко не желае - така че няма как да сгрешиш (освен ако тотално объркаш нещата с възпитанието).

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Не, естествено, че не трябва да е непременно и само тя. А ти какво по-добро средство предлагаш  newsm78?

Аз също съм на мнение, че вече сме големи за нощно кърмене. Ела да го обясниш на моята дъщеря. Скоро се опитах да махна нощното; в резултат почна да се буди, става от леглото, разсънва се, докато не си получи своето - и набързо ме отказа от експеримента. Който се е справил с махането на нощното - нека сподели опит, ще съм благодарна. Но с метода на Спок с реването да сме наясно, че няма да се навия   Mr. Green!
Не искам да предлагам средства. А ако нямаш кърма при никненето на зъбките? Пак цицка ли ще предлагате за успокоение? И май някой беше казал, че и с кърмене, и без кърмене, процесът пак си е болезнен, детето пак си е кисело и в крайна сметка с никненето на зъби се опитваме да оправдаем доста неща.
Моята дъщеря беше на 10 дни, когато се отказа от нощното кърмене. Имам предвид изобщо от яденето нощем. Заспива в 21 и се събужда в 6. Не съм се опитвала да я отказвам, още повече на такава възраст. Ако се случи да се събуди към 4, давам малко водичка и биберона (леле! що за майка съм!!!!!) и спи до 6. Ако наистина е супер гладна тогава, дали ще се остави да я излъжа?
Всичко за мен се свежда до нагласата на майката. Peace

# 42
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
... А ако нямаш кърма при никненето на зъбките? ...
А ако нямах - щях като всички майки, хранещи с адаптирано да правя, сигурно. Но когато имам (и нямам против да я кърмя нощем) - защо да не давам? Когато виждам колко по-лесно заспива за броени минути...Всеки сам си избира Wink

# 43
  • Мнения: 1 704
Но от друга страна, пак толкова компетентни хора твърдят, че има бебета, които поемат основната си порция мляко именно нощем, когато са най-спокойни и сънени (тук някой майки бяха споделяли същото), така че не знам дали прекратяването на нощното кърмене след 6-ия месец е добра идея за всяко бебе.

абсолютно е така! Мойта щерка ядеше по 100 пъти на нощ до 6тия месец и след това се отказа сама буквално а 1 нощ  Party

# 44
  • Мнения: 2 556
Нямам нищо против всеки да кърми колкото иска. За мен лично е приемливо да кърмя до 4, максимум до 6 месеца на бебето.

Ако бях женена за Тарзан и живеехме в джунглата, сигурно щях да кърмя няколко години, но в условията на цивилизацията изобщо не си го и помислям.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт