На колко дни болнични имаме право за годината?

  • 19 441
  • 11
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Колко дни като болнични могат да се вземат за гледане на друг член от семейството /дете или възрастен/ ?
И как се отчитат: за една календарна година ли? От януари до декември? Или от датата на започване на работата в дадената фирма?

Баба ми е на легло. ЛЛ е дал на майка ми, която работи от февруари на трудов договор, болничен само за пет дни, като й е казал, че за годината има право само на толкова. В това число болнични и за нея и не може да й даде други.
Досега не е ползвала болнични.

Прав ли е ЛЛ?

# 1
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Това: http://www.nhif.bg/bg/post.phtml?topicid=31917 мисля, че ще ти помогне.

# 2
  • Мнения: 1 264
Мисля, че болничните дни за 1 календарна година са 40, но не съм сигурна. Пък и не знам дали се прави разлика между болнични за гледане на болен член от семейството и болничен за себе си.

# 3
  • Мнения: 8
за гледане на болен член в семейството - причина 26 - имате право на 60 календарни дни в 1 година Rolling Eyes

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
bx3mrosi,   bouquet

А как да го докажа на лекаря, който трябва да ги издаде? Нали джипито ги дава?



# 5
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Мисля, че джипито има право да ти даде 10 дни. После те препраща на специалист, а оттам на комисия. И така удължават болничния. Поне така беше преди година, сега не знам дали има някакви промени.

# 6
  • софия
  • Мнения: 257
Болнични за гледане в една календарна година можеш да вземеш ,колкото е необходимо.Но има правила до  7 дни издадени еднолично от лекуващия лекар,след това от ЛКК ДО 6 МЕС.След 6 мес. пак от ЛКК ,но трябва да има решение на ТЕЛК. Това е относно издаването, т.е. плащането е друго ,то е 60 дни при болничен за гледане,следващите дни само оправдават отсъствието от работа,но не се плащат.

# 7
  • Мнения: 110
Колко дни като болнични могат да се вземат за гледане на друг член от семейството /дете или възрастен/ ?
И как се отчитат: за една календарна година ли? От януари до декември? Или от датата на започване на работата в дадената фирма?

Прав ли е ЛЛ?
Не съм много сигурна но мисля ,че е доста сложно във вашия случай!Ако баба ти е на легло и има болест,която е  хронична и се очертава да я гледа близък дълго време,то трябва първо бабата да мине през комисия,за да и се даде група на инвалидност,и после  майка ти в соц.грижи да подаде нужните доккументи за да я гледа,и да има право на помощи.Ако обаче е здрава,т.е. просто е болна за момента от нещо нехронично,трябва майка ти да говори с джипито си,просто да и пуска болнични уж че тя е болна,а за пет-те дена ,имено май защото не и е дете,а майка,я третират като онези пет дена в годината ,който се дават по лични причини-болен близък ,който  не е детето на зравноосигурения,смърт  на близък,т.е. погребение, и други няколко подобни случая.Не съм 100% сигурна ,но е нещо такова,и най-добре ако не е бабата на легло за постоянно,или по-точно не майка ти ще я гледа за дълго,просто да излъже джипито ,че е болна тя самата! Wink

Последна редакция: сб, 28 ное 2009, 14:46 от Tatti

# 8
  • Мнения: 239
Аз знам,че за гледане на дете за една календарна година ти се полагат 40 дни.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
  :bouquet

ивета81, не става това с лъженето...баба ми е онкоболна...джипито е един и същ и на двете.
Не става и това със социални грижи - майка ми има нужда от работата, няма достатъчно точки за пенсиониране, доста време беше безработна и сега работи по програма от Бюрото по труда. Не иска, а и не знам има ли право, да напусне...
Живеят в малък град, където няма никаква работа, особено за хора пред пенсия...Ако напусне, губи права към Бюрото по труда, а може и да се наложи да плаща някакви неустойки по договора...както и да е.
Ако напусне, няма как да събере точките си за пенсиониране, сама е. Кво ще прави отук нататък?!

Баба ми има периоди на подобрение и влошаване...Просто на майка й трябва болничен, когато е съвсем наложително да има някой при нея. Така стажът й ще продължи, пък и ще може да си завърши договора по програмата.

cony
, а тези болнични, които не са платени, дали се водят за трудов стаж т.е. дали ще бъде осигурена за тях?

zheleva , за дете и аз знам, че е 40 дни, поне беше...преди две години си ги ползвах всичките /заради една шарка/ и знам, че засичаха колко са точно заради това...След това ми пуснаха платена отпуска.


В момента е добре, но при следващо влошаване майка ми ще иска вече да отидат на комисия...

# 10
  • Мнения: 110
  :bouquet

ивета81, не става това с лъженето...баба ми е онкоболна...джипито е един и същ и на двете.
Не става и това със социални грижи - майка ми има нужда от работата, няма достатъчно точки за пенсиониране, доста време беше безработна и сега работи по програма от Бюрото по труда. Не иска, а и не знам има ли право, да напусне...
Живеят в малък град, където няма никаква работа, особено за хора пред пенсия...Ако напусне, губи права към Бюрото по труда, а може и да се наложи да плаща някакви неустойки по договора...както и да е.
Ако напусне, няма как да събере точките си за пенсиониране, сама е. Кво ще прави отук нататък?!

Баба ми има периоди на подобрение и влошаване...Просто на майка й трябва болничен, когато е съвсем наложително да има някой при нея. Така стажът й ще продължи, пък и ще може да си завърши договора по програмата.

cony
, а тези болнични, които не са платени, дали се водят за трудов стаж т.е. дали ще бъде осигурена за тях?

zheleva , за дете и аз знам, че е 40 дни, поне беше...преди две години си ги ползвах всичките /заради една шарка/ и знам, че засичаха колко са точно заради това...След това ми пуснаха платена отпуска.


В момента е добре, но при следващо влошаване майка ми ще иска вече да отидат на комисия...

Наистина сложен казус Rolling Eyes Rolling EyesНо би трябвало да има повече от 5 дена за цялата година.Има онлайн консултации по такива въпроси.Ще потърся сайта ,или ако някоя мама знае ,да каже newsm78

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Консултирах се с НЗОК. Но, общо взето, разбрах, че трябва да се ходи на комисия и там да разрешат повече болнични.

Благодаря на всички за съветите!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт