майчета, помощ, искат да ни вземат жилището

  • 7 967
  • 48
  •   1
Отговори
  • Виена
  • Мнения: 928
Здравейти мили мамчета,

Моля ви за съвет, надявам се да сте по-опитни и по-преживели от мен.
Имаме семейно жилище, което се води на двама ни със съпруга ми, съпругът ми има и друго. Той има кредит от банка, който не може да обслужва и се страхувам,че банката може да ни вземе жилището, тъй като разбрахме,че искат да наложат запор върху жилището.
Това не му е единствено жилище и се притеснявам много, че могат да ни го вземат. Другото жилище е в Темелково и не е апетитно за банката.
Вие имали ли сте такива проблеми?
Търсихте ли решение?

# 1
  • Мнения: X
Не, хората с такъв проблем да ти кажа не търсят решение.............. - сериозно ли това питаш?

# 2
  • София
  • Мнения: 12 555
Здравейти мили мамчета,

Моля ви за съвет, надявам се да сте по-опитни и по-преживели от мен.
Имаме семейно жилище, което се води на двама ни със съпруга ми, съпругът ми има и друго. Той има кредит от банка, който не може да обслужва и се страхувам,че банката може да ни вземе жилището, тъй като разбрахме,че искат да наложат запор върху жилището.
Това не му е единствено жилище и се притеснявам много, че могат да ни го вземат. Другото жилище е в Темелково и не е апетитно за банката.
Вие имали ли сте такива проблеми?
Търсихте ли решение?

Ами като не може да си обслужва кредита - продайте апартамент в Темелково и си го обслужате. Банката не е благотворително дружество и определено ще си търси парите. Като сте сключили ипотеката би трябвало да сте напълно наясно с нещата такива каквито са и какво ще се случи, ако не си плащате вноските.

# 3
  • Мнения: 353
при такива случай на невъзможност на обслужване на кредита, не се ли срещнахте да ви предложат разсрочване на вноските, увеличаване на годините на ипотеката...

# 4
  • Мнения: 334
Доколкото те разбирам проблемът е да не ви вземат фамилното жилище, което е и на двамата. След като жилището е съпружеска имуществена общност съпругът ти не може да се разпорежда с неговата част т.е. да ти я прехвърли с покупко продажба например. В този случай можете да се възползвате от новия Семеен кодекс, който позволява сключването на брачни договори, по силата на които съпрузите да се разпореждат с придобитото по време на брака имущество помежду си. С прости думи искам да кажа - подпишете си един брачен договор, че съпругъг ти ти прехвърля неговия дял от общия ви апартамент и така никой не може да ти го вземе и банката ще трябва да насочи претенцията си към жилището, което е само негово.. Ако то пък му остане единствено няма да може да насочи претенция и натам.

Всичко това е възможно при положение че банката не е вписала възбрана върху жилището ви ( не запор както ти казваш, а възбрана). Това за щастие може лесно да се провери и он лайн в Агенцията по вписванията. Пиши ми на лични ако искаш и ще ти кажа как, както е ще ти обясня за брачния договор. Между другото ако много искаш да прецакаш банката можете в брачния договор да сложите и два реда за дължима издръжка на детето ( нищо че сте в брак) и банката ще трябва да се съобрази и с това негово задължение.

# 5
  • Виена
  • Мнения: 928
благодаря,момичета, не ,нямам ипотека, но банката си  е харесала това жилище, така ни подсказаха, пък и съпругът ми няма друго имущество освен половината апартамент и този в Темелково.
Дано да стане с тоя брачен договор

# 6
  • Мнения: 654
Добре де, казваш-който не може да обслужва.
Как според теб ще се издължи?

# 7
  • Мнения: 2 241
Дайте другото жилище под наем, за да си покривате част от месечните вноски по кредита.
Или ако е чак толкова зле, директно го продайте, за да си погасите задълженията.
Съпругът ти, защо не се обърне към банката, за изготвяне на нов погасителен план?

# 8
  • Мнения: 46 585
Аз не разбрах - кредитът Ипотечен ли е?

# 9
  • Мнения: 599
Не е ипотечен.

Нов погасителен план е най-добрия вариант.
Май сега отпускат 6 месеца без вноски.
Ама ти не пишеш колко време е просрочен кредита и по каква причина.

# 10
  • Мнения: 4 785
Отиваш в банката и изкаш отсрочка с нов погасителен план. После му мислиш - продаваш имот, например.

# 11
  • Мнения: 6 155
Той има кредит от банка, ...

Кредита само от него ли е теглен? Ти подписвала ли си нещо при тегленето на този кредит?

# 12
  • Виена
  • Мнения: 928
кредитът е теглен като потребителски камо от съпруга ми, не съм му гарант или поръчител, не съм се подписвала на нищо. Целта беше да започне бизнес, свързн с покупка и препродажба н а стоки, но нещата не се получиха. В просрочие сме вече четвърти месец и от банката звънят непрекъснато, последно ни заплашиха със запор или възрана на жилището, което е наполовина мое и наполовина на съпруга ми. В този случай можели да изнесат н апублична продан жилищито май.
Все едно де - гадно си е положението.
Ако успеем наистина с брачен договор да ми прехвърли неговата половинка (май наистина ще се окаже,че това е единствения начин да си прехвърлят съпрузи дялове от съпружеската общност) и изпреварим банката - ще е много добре!
Въпреки че брачен договор ми звучи малко като пазарлък в храма на любовта, н ощом е оръжие срещу кредитори - прегръщам идеятааааа

# 13
  • Виена
  • Мнения: 928
пък после ще му мисля за отсрочка и нов погасителен план, като спася къщичката ще ми е по-лесно да мисля на спокойна глава.
Дано да дават отсрочки както казвате,момичета, стискайте палци

# 14
  • Мнения: 349
Вместо да прегръщаш идеята, по добре помислете как да си платите вноските!!! Tired

# 15
  • Мнения: 2 241
Банката не може да пипне общото ви жилище, след като не е ипотечен кредита и мъжът ти има друго имущество само на негово име.
По-вероятно е да искат да вземат другия имот.
Обърнете се към тях, за изготвяне на нов погасителен план.
Щом е потребителски кредитът, сумата не е чак толкова голяма.
Като краен вариант, продайте апартамента в Темелково и сте готови.

# 16
  • Мнения: 6 155
кредитът е теглен като потребителски камо от съпруга ми, не съм му гарант или поръчител, не съм се подписвала на нищо. Целта беше да започне бизнес, свързн с покупка и препродажба н а стоки, но нещата не се получиха. В просрочие сме вече четвърти месец и от банката звънят непрекъснато, последно ни заплашиха със запор или възрана на жилището, което е наполовина мое и наполовина на съпруга ми. В този случай можели да изнесат н апублична продан жилищито май.
Все едно де - гадно си е положението.
Ако успеем наистина с брачен договор да ми прехвърли неговата половинка (май наистина ще се окаже,че това е единствения начин да си прехвърлят съпрузи дялове от съпружеската общност) и изпреварим банката - ще е много добре!
Въпреки че брачен договор ми звучи малко като пазарлък в храма на любовта, н ощом е оръжие срещу кредитори - прегръщам идеятааааа
Въобще не съм сигурна, че ще се получи с брачен договор.
По-добрият вариант (според мен) е да говорите с банката за нов погасителен план. Да продадете другият апартамент и да погасите кредита.
Успех.

# 17
  • Мнения: 46 585
И аз мисля като Biby. И колкото повече отлагате, толкова по-зле ще става.
Стегнете се и намерете парите.

# 18
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Аз само не разбрах как се сети да мислиш след 4 месеца. Според мен банката си е започнала процедура. Пък и след като са ви звъняли толкова време, не виждам как ще са навити да ви разсрочват кредита от сега нататък. След 3тия месец кредита се класифицира в БНБ като необслужван.
Май единственото, на което може да разчитате е на некомпетентност от страна на банкерите.

# 19
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
По принцип при такива кредити, съпрузите обикновено се водят като съдлъжници. Няма да е зле да поговориш и с адвокат.

# 20
  • Мнения: 4 300
Банката не може да пипне общото ви жилище, след като не е ипотечен кредита и мъжът ти има друго имущество само на негово име.
По-вероятно е да искат да вземат другия имот.
Обърнете се към тях, за изготвяне на нов погасителен план.
Щом е потребителски кредитът, сумата не е чак толкова голяма.
Като краен вариант, продайте апартамента в Темелково и сте готови.
Абослютно не е вярно това.
Ако имаш задължения към някой, той ги докаже в съда, след това цялото ти имущество с изкл. на несеквестируемото може да се използва ( и би трябвало да се използва) за погасяване на задължението.

# 21
  • Мнения: 334
Банката не може да пипне общото ви жилище, след като не е ипотечен кредита и мъжът ти има друго имущество само на негово име.
По-вероятно е да искат да вземат другия имот.
Обърнете се към тях, за изготвяне на нов погасителен план.
Щом е потребителски кредитът, сумата не е чак толкова голяма.
Като краен вариант, продайте апартамента в Темелково и сте готови.
Абослютно не е вярно това.
Ако имаш задължения към някой, той ги докаже в съда, след това цялото ти имущество с изкл. на несеквестируемото може да се използва ( и би трябвало да се използва) за погасяване на задължението.


Рокси, абсолютно си права! Банката наистина може да насочи изпълнението към избрано от нея имущество на длъжника независимо че то може да е и в съсобственост и независимо че той може да има друго имущество, което да не е в съсобственост. Обикновено водещият критерий е кое е по - бързо ликвидно. Ясно е, че къща на село много трудно ще намери купувачи, къде по лесно е да се продаде имот в София или голям град друг. А и банката много точно се е насочила към съсобственото жилище защото се предполага, че другият съпруг съсобственик ще направи всичко възможно имотът да не отиде на публична продан и ще плати.
Единственият вариант е това жилище да не е собственик на длъжника към момента на възбраната и изпълнението. И понеже съпрузите не могат да се разпореждат с дяловете си при съпружеска общност трябва или двамата да го продадат или чрез брачен договор съпругът да прехвърли дела си на съпругата.

# 22
  • Мнения: 6 155
atenan, а при един Павлов иск какво правим?  Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 8 012
Говорете с банката да разсрочите кредита. Вероятно ще поискат да покриете, макар и частично, просрочените вноски. Може да разчитате единствено на добра воля, защото вече сте лъснали в кредитния регистър и е късно да търсите финансиране другаде.
След като 4 месеца съпругът ти не е обслужвал кредита, най-вероятно ще му запорират сметките и ще му възбранят недвижимите имоти. Няма проблем да възбранят и двата имота. Това блокира всякакви разпоредителни сделки. Съпругът ти да си помисли дали е подписвал запис на заповед, защото ако е, то тогава изпълнението е малко по-бързо.
За брачния договор не зная дали може да спаси положението, тъй като стартира отскоро и няма практика по въпроса. Моят съвет е да стартирате преговори с банката, а паралелно с това да консултирате с юрист възможностите за брачния договор. Брачният договор не е панацея, а само ще отложи неминуемия изход (изп. дело). По-вероятно е да се насочат към апартамента, който не е в съсобственост, тъй като няма да се занимават с несеквестируеми части и съсобственици.
Може да се опитате сами да го продадете (Темелково), защото ако го възбранят, отивате на изпълнително дело и публична продан. На банката целта й е да си върне парите и ще го продаде на ниска цена. Освен това ще присъдят на длъжника всички съдебни, държавни и адвокатски такси, които не са малко.
Тактиката, която в момента сте възприели, е възможно най-погрешната при просрочие.

# 24
  • Мнения: 485
atenan, а при един Павлов иск какво правим?  Wink
Образно казано - духаме супата и плащаме и съдебните разноски на банката.

# 25
  • Мнения: 334
atenan, а при един Павлов иск какво правим?  Wink
Образно казано - духаме супата и плащаме и съдебните разноски на банката.

Защо? Кредиторът не е увреден. Длъжникът има достатъчно имущество, за да го удволетвори. Кредиторът би бил увреден ако няма от какво да се удволетвори, а в случая чрез брачния договор се избягва възможнастта кредиторът да се удволетвори от конкретен имот, но има възможност да го направи от друг.


# 26
  • Мнения: 6 155
Нито знаем размера на кредита, нито стойността на имуществото в Темелково. Ако то не достига за погасяване на кредита, банката ще е увредена. И в такъв случай брачният договор няма да им помогне.

# 27
  • Сф
  • Мнения: 10 736
Положението е кофти, това че жилището е СИО няма значение, защото не е единствено, съвсем спокойно могат да обявят неговия дял за публична продан като първо дела се предлага на вас да го купите. Не съм адвокат , но имах подобен проблем. Обикновено почват от запори на заплати,  детски, леки коли и тнт.Аз не разбрах вие имате ли запор или не- щото ако имате вече съдия изпълнител на главата нищо не може да се направи освен да се погаси 30% от дължимата сума наведнъж и да се направи споразумение със съдията за месечни вноски, което едва ли ви топли след като не можете да си плащате и сега. Ако можете  споразумейте се с банката за да се отложат нещата временно- в случай че нямате запор де, и бързо бързо го прехвърлете на роднина. Най безболезнения начин е чрез дарение на роднина- например брат, сестра. И най- евтиния. Обаче да не оспорат след време дарението, което е почти невъзможно, но знае ли човек.. Банките са се настървили... Продайте го фиктивно на брат ,сестра защото продажбата е окончателен акт. По- сксъпо е като такси и разноски, но вие нямате много избор. Също се отървете от каквото имате в бъдеще на ваше име , за да нямате главоболия за напред- на босия цървулите не могат да вземмат... посетете и този  форум дано някой ви посъветва вместоо да ви плюят с изказвания от рода- а като вземахте добре ви беше...Все- пак заблуждават с тия кредити хората, чак ги съветваха оня ден по телевизията ако не могат да си обслужват кредита да го направят ипотечен, да работят на две места и тнт глупости- иначе  парите на тези същите боклуци отдавна не са вн бг, а и окрадоха де що може от нас и от европ. фондове....
http://www.lex.bg/forum/

# 28
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
И Стандарт ни чете и преписва :      http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2009-11-11&article=301391

# 29
  • Мнения: 2 241

Е това вече на нищо не прилича  doh

# 30
  • София
  • Мнения: 8 012
Все- пак заблуждават с тия кредити хората, чак ги съветваха оня ден по телевизията ако не могат да си обслужват кредита да го направят ипотечен, да работят на две места и тнт глупости- иначе  парите на тези същите боклуци отдавна не са вн бг, а и окрадоха де що може от нас и от европ. фондове....

Не е заблуждаване, а форма, чрез която един 5-годишен потребителски кредит се оформя като 20-25 годишен. Тогава и вноската, и лихвите по кредита падат.
Прехвърлянето на роднини не е най-добрата идея, тъй като де юре се лишаваш от собствеността и разчиташ на добросъвестността на родата.
Когато ситуацията е на прага на изпълнително дело, най-добре е да се търси консултация с компетентен адвокат в тази сфера, вместо да се събират мнения из форуми.

# 31
  • при него
  • Мнения: 1 257
Аз доколкото разбирам, Вие г-жа Бомболина се опитвате да преметнете банката. Надявам се, че си давате сметка, че подобни хитринки са за сметка на честните и отговорни кредитополучатели, които всеки месец си покриват вноските. Това не е никак честно от Ваша страна!  След като сте взели заем и сте го усвоили намерете начин да го погасявате!!! Другото си е чиста кражба... Явно и двамата със съпруга Ви сте млади и здрави хора - ами тогава работете! Пари се изкарват!!!!!

# 32
  • Сф
  • Мнения: 10 736

Не е заблуждаване, а форма, чрез която един 5-годишен потребителски кредит се оформя като 20-25 годишен. Тогава и вноската, и лихвите по кредита падат.
Прехвърлянето на роднини не е най-добрата идея, тъй като де юре се лишаваш от собствеността и разчиташ на добросъвестността на родата.
Когато ситуацията е на прага на изпълнително дело, най-добре е да се търси консултация с компетентен адвокат в тази сфера, вместо да се събират мнения из форуми.
[/quote]

А, и я кажете какъв е общия дял на непогасяваните ипотечни кредити към ТБ към  момента, щото съм в тая сфера.. Не забравяйте че се чака кризата да се задълбочи!
Зависи от дължимата сума, но ипотечния кредит не е за масово ползване.
Относно адвокатите - стигнеш ли до адвокат и лекар- спукана ти е работата Laughing,
В случая защо е адвокат- да наплашите длъжника и да му вземете де що може- да ама не Stop  #2gunfire

# 33
  • София
  • Мнения: 8 012
Процентът на необслужвани кредити, поне официалния, е условна величина. В момента се прилагат всякакви схеми, за да не се дозакопаят клиентите, което рефлектира точно в това - в транформация от един вид кредит в друг. На изпълнително дело отиват само онези, които са съвсем сдали багажа и по никакъв начин банката не може да се договори с тях. Не забравяйте, че банките предпочитат пари, а не имоти или движими вещи.
Когато съм болна или имам нужда от професионална юридическа помощ, предпочитам да се консултирам със специалист. Не вярвам, че аз, бидейки лаик в тези области, бих била по-добра от хората, учили за това между 6 и 10 години.
Юристът го препоръчах на авторката на темата, за да знае какви са й възможностите и как да си защити интересите.

# 34
  • Мнения: 2 931
Може малко да съм изостанала от тази материя, но кредитът към банката не прави ли съпругата солидарен длъжник - чл. 25 от СК /отм./? Доколкото разбрах е получен от съпруга като физическо лице, а не от името на фирма. При солидарните задължения всеки от длъжниците отговаря за цялото задължение. Ако е така, какво ще помогне брачния договор - жилището отново ще е секвестируемо, освен ако не попада в хипотезата на чл. 444, т.7 от ГПК. Дори Павлов иск не е необходим.

# 35
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Не ми става ясно,защо четири месеца не предприехте никакви действия относно кредита!?
Поведението ви е безотговорно,банките предлагат възможности за промяна на погасителните вноски,дори отсрочка за 6 месеца,като се внасят само лихвите,но все пак трябва на среща да има и заинтригувани  и съвестни клиенти .
Защо не се обърнахте към инспектора по кредита и да представите вашите обстоятелства,поради които не можете да погасявате месечната вноска?
Ти си солидарен длъжник на кредита,не се заблуждавай,че нямаш ангажимент.

# 36
  • Мнения: 334
 Naughty Съпрузите не са солидарни длъжници по право, а само в случаите когато това  е изрично уговорено в договора. Член 25 от СК както правилно е отбелрязано е отменен и вече има нов Семеен кодекс. Но и когато беше действащ отношенията на поръчителство се уреждаха от ЗЗД където се иска изрична писмена форма за това.

# 37
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Авторката не казва нищо конкретно за потребителския заем,след като твърди,че е без ипотека,а на практика банката иска да им вземе едно от жилищата,стигам до извода че кредита не е малък....
За по голям кредит трябва поръчител,солидарен длъжник или ипотека,поне аз не съм запозната банките да раздават пари без някакъв гарант.

# 38
  • Мнения: 3 368
Искам да попитам авторката Защо 4 месеца не отидохте до въпросната банка и да разсрочите кредита? Какво тоговаряхте, когато Ви търсеха за вноските? Целта на банките не е да се сдобиват с имущества, а да дават кредити, които редовно се обслужват. Малко несериозно звучи "банката си е харесала" имота в Темелково. Банките не си "харесват" , а търсят имущество със стойност, която би обезпечелия кредита Ви. И вместо да пишете по форумите, отидете до банката. Със сигурност ще може да свършите повече работа. И ще сте наясно с казуса.

# 39
  • Мнения: 2 931
     Ако съм права, предбрачният договор няма да помогне. Питайте адвоката си дали задължението не е солидарно - нека прегледа договора с банката и да види целево ли са отпуснати средствата. Вместо да хвърляте пари, за избягване на плащането, по - добре да поискате разсрочване. Банката може да използва и други способи за събиране на вземането си.

Naughty Съпрузите не са солидарни длъжници по право, а само в случаите когато това  е изрично уговорено в договора. Член 25 от СК както правилно е отбелрязано е отменен и вече има нов Семеен кодекс. Но и когато беше действащ отношенията на поръчителство се уреждаха от ЗЗД където се иска изрична писмена форма за това.
     Извинете, не зная какво значи "солидарни длъжници по право". Известни са ми два вида солидарни задължения - възникнали по силата на закон и изрично уговорени. Както казах, поизостанала съм с тази материя, но къде открихте в поста ми поръчителство?  Чл. 25 от СК /отм./ е действал към момента на сключване на договора за кредит, за това споменах него, а не чл. 32, ал.2 от СК.
   

# 40
  • Мнения: 654
Лично на мен ми се струва, че някой на наш гръб се опитва да сполучи с нещо.
И не съм съгласна със съветите за премятане на банката.
Няма безплатен обяд, всеки си плаща.Но тези които се изнизват, сметката се плаща от нас, редовните.

# 41
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Няма как да преметнат банката....притеснена е и не знае как да постъпи авторката,много хора са затруднени да изплащат кредита си.
Съпружеското и тяло през тези месеци спокойно е можел да преговаря с банката,а не сега жената да се чуди какво да прави,ако той не иска и му се въртят бръмбари в главата,да отиде тя и да говори с инспектора по кредита за вариантите.

# 42
  • Мнения: 36
Според мен задълженията трябва да се плащат!
По-добре уредете вие погасяването, защото ако ви продадат принудително жилището ще бъде доста под себестойността му.

# 43
  • Мнения: 2 241
Авторката никаква я няма, което ме навежда на мисълта, че просто темата и е трябвала, за да напише някоя статия...

# 44
  • Виена
  • Мнения: 928
Авторката е на линия, мила Диаманд Simple Smile Но не й е много комфортно да отговаря на иначе спарведливите укори.
За сведение - кредитът е потребителски, 30 000 лева е главницата, взет е от Алфа банк, със съпруга ми влошихме отношенията си покрай тая сделка (не ми се говори за това) и в момента заради лекомислието му срещаме сериозни трудности. От кълекшъна на банката познати ни казаха,че се подготвят за възбрана на жилището в София, аз искам да си го спася, мъжът ми може да е направил глупост, обаче аз искам да с изапазя дома и детето ми да живее  спокойно.
Не виждам обаче с какво ще ощетя редовните платци към банките, съжалявам момичета, нямам за цел да ви прецакам или ощетя.
Благодаря на всички, които помогнаха безкористно

# 45
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
След като искаш да си помогнеш на семейството,не губи време и говори с инспектора по кредита,има възможност да стъпите на крака,но трябва и навременна реакция от ваша страна.
Не си губи времето да задълбаваш в мисли за имотите,а се отнеси рационално към проблема който имате.

# 46
  • Мнения: 4
И аз мисля, че трябва да се отиде и да се говори на място в банката.  Peace

# 47
  • Мнения: 36
Не виждам обаче с какво ще ощетя редовните платци към банките, съжалявам момичета, нямам за цел да ви прецакам или ощетя.

Звучиш много мила, но да ти обясня, че ако много хора се юрнат да живеят не според доходите си със спестяванията на другите и не си върнат кредита чрез измама - банките ще фалират.
Това е в най-лошия случай.
Иначе такива кредити, които не се връщат най-малкото водят до по-високи лихви за всички в бъдеще, защото банките си калкулират в цената по-голям риск.

# 48
  • София
  • Мнения: 16 158
майчета, помощ, искат да ни вземат жилището
Какво се очаква от нас - да легнем пред съдия-изпълнителя и да не го пуснем у вас.
За да може твоето дете да живее добре.
А моето дете - ако имам влог в същата банка  и тя фалира - нали ме ощетяваш със загуба на пари. Не си го представям този златен апартамент, който банката мечтае за вземе и крои пъклени планове против тебе. Просто заема трябва да се плаща, ако не можеш - предоговаряне.
Дали докато чете тук не си загуби времето. Трябваше да хванеш скъпия за ухото и да го завлечеш в банката на преговори с инспектора. Да се разберете кога и по колко може да плащате. Ако не можете - продавате скъпоценния апарт. в София, погасявате заема и отивате със мъжа и детето в Темелково - на чист въздух детето ще живее много по-спокойно. Защо всички се бутате в задръстена София?

Общи условия

Активация на акаунт