Охридска рибена чорба

  • 9 600
  • 6
  •   1
Отговори
Дано се намери някой, който да има рецептата за тази рибена чорба. Ядох я миналия месец в Охрид и толкова много ми хареса, че искам пак да я опитам. Но Охрид е далече, затова трябва да я приготвя сама. Нямам опит с рибените супи. Затова приемам съвети всякакви. Знам, че рибата, която ползваха там е пъстърва.

Сещам се да попитам и за още нещо- към супата ни предложиха един чеснов сос, който беше много гъст, като крем. Невероятен вкус придаде на рибената чорба. Предполагам, че се пасира чесън, олио или зехтин, сол, оцет, може би и нещо млечно от сорта на цедено кисело мляко или майонеза. Самият сос беше много плътен и хомогенен като маса. Не знам ако пасирам и един картоф или средата от хлебна филия дали ще се получи нещо.

Благодаря предварително на всеки, споделил своя опит, а на мен ми остава да преглъщам на ситни хапки спомена по вкусната рибена, докато събера смелост да я сготвя.

# 1
  • Мнения: 1 847
 Embarassed Обожавам рибена чорба, даваите рецепти плиис   bouquet

# 2
  • Мнения: 1 313
На ме също ми е много любима тази чорба, но заслугата според мен е и в самата риба, която е охридска пъстърва или ако не се лъжа се казва пъстръмка...ще търся рецепта и ако намеря ще споделя....

А това е соса Wink


Embarassed Обожавам рибена чорба, даваите рецепти плиис   bouquet

Ето няколко рибени чорби, ако ти допадне нещо ще се радвам Peace

# 3
  • Мнения: 1 568
Засега запис,много обичам рибена чорба Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 98
Рибена чорба ог глави:
В подсолена вода се варят главите, като преди това се почистват от хрилете. Можете да обезкостите главите и да извадите само месото, става по-вкусно. Бульонът се прецежда, а месото се накъсва на по-едри парчета и се слага вътре в бульона. Доовкусява се с черен пипер, дафинов лист/той не се яде, ама придава хубав мириз/,прибавя се 1-2с.л., лъжици ориз , така се вари още малко/10-на минутки/ да омекне ориза. Тези, които обичат чорбата да е по-гъстичка, могат да прибавят малко препечено брашно. Сервира се поръсена с магданоз -ситно или едро нарязан. Може и да се подлюти - за тези от вас, които обичат лютивичко.
Да ви е вкусно, риболовци! Wink

Да добавя и рецепта за саламурика за рибена чорба:
Обелва се 1 глава чесън.Счукват се скилидките,добавя се 1 люта чушка,черен пипер,девисил-пресен е най-добре,оцет,сол и 1 чирпак от рибената чорба.Тази подправка си добавя всеки към порцията рибената чорбица,но по мъничко.
Рибената чорба става най-вкусна от различни видове риби-3-4 вида,сварява се и се обезкостява,а в бульона се добавят моркови,пиперче,2 домата ,съвсем малко оризче,девисил и целина.Ако рибите са шаран и толстолоб е добре да се прибави в бульона 1 ч.чаша  зелева чорба/но още няма готова/.Рибарите не застройват рибена чорба.Хубава чорба става и от миди с черупките,но тази рецепта-на лято

Последна редакция: пт, 20 ное 2009, 11:59 от margita

# 5
Е, аз събрах смелост и приготвих рибена чорба. Получи се доста вкусна и изчезна за отрицателно време. Лесна е за приготвяне, дори си позволих малко творчество. Само с чесновия сос се изложих- не го докарах като онзи в Охрид, но и той се изяде. Обърках нещо съотношението между чесън, сол,лимон и олио и първоначално се получи нещо гъсто и пухкаво, но толкова люто-солено-кисело, че можех само да го помириша, не и да хапна. Добавих средата на една филия хляб и малко кисело мляко, но стана доста течно.
Ето и моя вариант на охридската рибена чорба.

1 пъстърва около 300 гр., 1 голям картоф, 1 голяма глава лук, 1 голям морков, 1/4 глава целина. Заврях 2 л. вода, подсолих я и сложих в нея рибата цяла, а зеленчуците нарязани на големи парчета. Варих ги около 50 минути. До сутринта супата беше изстинала, затова извадих зеленчуците и рибата, а бульона- хайде пак на котлона. Зеленчуците наситних. Доста се чудих дали да не ги нарежа на по-дребни късове още сурови, но прецених, че ще се разварят. Най-трудоемко е почистването на рибата от костите. Пъстървата е хубава риба- не се беше разпаднала при варенето и лесно се отделя месото от средната кост. Е, няма да си кривя душата- и в готовата супа имаше малки костици. Мисля си, че ако се  претрие месото през решето, тогава няма да има кости. И пак не гарантирам))). А и естетически не го приемам този вариант.  И така, бульонът завря, разредих го с вода до към 2 литра, че беше извряла, овкусих го със сол и започнах да слагам зелениите- гьозум (щедро щипка), чубрица (две щипки), керевиз пресен (около шепа) и повечко девисил (1 пълна чаена лъжица сух, че пресен така и не открих). На око добавих черен пипер, кимион и зеленчуците. Понеже ми се видя постна течността- сложих бучка масло с чубрица, което ползвам за готвене и едно малко парче пушено сирене, за да не стои прозрачно. Като клокна- сложих и рибата и изгасих котлона. Вкъщи така ухаеше, че детето три пъти идва в кухнята да попита какво готвя и "кога ще стане най-после това ядене". Сервирах чорбата и всеки си я подправяше с каквото иска- освен злополубния чеснов сос, бях прекарала през пресата 1 лимон. Препекох хлябче, имах и кротони и като се стегнахме...

Следващият път, а той ще бъде съвсем скоро, ще снимам. Само чесновата паста да удордисам и ще се кротна съвсем.

Благодаря на всички писали и да ви е сладко!

# 6
  • Мнения: 13 188
Рибената чорба правя мързелешката така- купувам филе от риба /за да е без кости/ или цяла риба, варя я в много малко вода около 7-8 мин. Вадя, обезкостявам. В тенджерата под налягане слагам нарязани лук, картофи, люта чушка, комбинирана подправка с пъщърнак, целина, морковче, червен и зелен пипер /правя я в бурканче със сол по рецепта от форума, може и без нея/. Варя още 10 мин. Отварям, прибавям почистената риба, девесил, фиде, може малко домати, завира 1 мин.  и е готова. Рибата не и трябва много, за да се свари.
Чеснов сос правя с пасатора- начуквам почистените, осолени скилидки, наливам олио и пасирам. Ако е рядко, пасирам още малко.

Общи условия

Активация на акаунт