Ин-витро след 43г ???

  • 4 901
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 326
Здравейте!
Може ли някой да ми помогне с информация за ин-витро след 43годишна възраст в България и по-точно дали наистина има закон, който не позволява инвитро на жени след 43г . Ако има такъв дали пък знаете дали се прави ин-витро след таква възраст в други държави и кои са те?

# 1
  • Мнения: 172
Не мисля , че има такъв закон, имаше само ограничение за кандидетстване към Фонд Асистрина репродукция.
Ако си на собствени разноски, не мисля , че  ще ти откажат опит.
Мисля , че е най-добре да се консултираш в клиника по стерилитет.
Късмет!

# 2
  • Мнения: 241
И аз мисля,че няма.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 326
Моя приятелка. която живее в чужбина са и отказали двам различни лекари да направят инвитро позовавайки се на някаква наредба (само да уточня,че всичко е на нейни разноски)

# 4
  • Мнения: 80
Здравей  Бобка,
От прочетеното не съм забелязала да те спират за възрастта, когато си на собствени разноски.
Ограничения за възраст има при кандидатстване за финансиране от фонда за асистирана репродукция.
Но в някои държави няма ограничения за възраст.
Но всеки добросъвестен лекар ще прецени състоянието. Възможно е  да препоръча ин-витро
с донорска яйцеклетка.
Приятен ден.

# 5
  • Мнения: 51
Съгласно наредба №28 за асистирана репродукция, жена над 43 години не може да прави ин витро със собствени яйцеклетки, независимо дали сама ще си поеме разходите или не.

# 6
  • Мнения: 105
Цитат:
МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
 
НАРЕДБА № 28
от 20 юни 2007 г.
за дейности по асистирана репродукция
(Обн. ДВ бр. 55/2007 г.)
- - - - - - - - - - - - - - - - -

3.10. контраиндикации за извършване на яйчникова фоликулна пункция под ехографски контрол с цел вземане (добив) на овоцити:
- - - - -
3.10.7. напреднала репродуктивна възраст - жени, навършили 43 и повече години
;

т.е. проблемна част по отношение възраст в цялата процедура ин-витро е пункцията.

В правилника на Фонда за асистирана репродукция по принцип няма възрастово ограничение, но доколкото дейността му попада под действието на въпросната Наредба № 28 , то тя налага такова ограничение.  Както правилно е написала aries1 това се отнася не само за опити, финансирани от фонда, а и за самофинансирани опити.
Определено съм съпричастна към темата и смятам, че това е поредната проява на дискриминация у нас, още повече, че в повечето развити страни официалната репродуктивна възраст на жената е 49 г. Водеща би трябвало да не е възрастта, а медицинските показатели.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 326
Много благодаря за конкретните отговори на Dimana и aries1, точно това ми беше въпроса за тази наредба ( на мен лично ми е проблем да я тълкувам, защото не съм навътре в проблематиката)!
Моята приятелка си прави миналата опити инвитро(не знам точно колко на брой) -неуспешни се оказаха и след известна почивка се връща за нови и хоп-изненада! вече е минала възрастта и това без никой дори да е намекнал, че има възможност да се постави такова ограничение  Rolling Eyes
Сега прави разбира се всичко друго възможно като инсеминации и т.н. , но се е замислила и за друга държава да опита...та като споменавате , че в други държави е до 49 г , може ли да конкретизирате?  Rolling Eyes

# 8
# 9
  • Мнения: 337
В Гърция Ин-витро е се прави до 50 годишна възраст. Няма ограничения процедурата да е със собствени яйцеклетки при положение че жената има добър яйчников резерв.
Наскоро ми беше попаднала една статистика според която в Гърция над 43% от жените, които се подлагат на ART процедури са на възраст 40+.

# 10
  • близо до София
  • Мнения: 1 988
Съгласно наредба №28 за асистирана репродукция, жена над 43 години не може да прави ин витро със собствени яйцеклетки, независимо дали сама ще си поеме разходите или не.
Така ли е? Сигурно тогава и 52 г. родилка с близнаците е била с донорска яйцеклетка.

# 11
  • Мнения: 2 022
Наредбата влезе в сила през 2007-ма, а тя е правила процедурата преди това.

# 12
  • Мнения: 51
Наредбата влезе в сила през 2007-ма, а тя е правила процедурата преди това.
Не съм убедена, че процедурата е преди 2007г., но още повече не съм - че е със собствени яйцеклетки. Това всъщност няма никакво значение - да са живи и здрави дечицата и да радват майка си. Ясно е, че тази наредба не е много на мода в клиниката, където е заченала 52 годишната жена с близнаците, особено що се отнася до броя на ембрионите, които връщат при трансфер.
В Турция също няма ограничения за възрастта на пациентите, които правят процедури със собствени яйцеклетки. Според мен са много по-добри от гърците по отношение на професионализъм и отношение към пациента.

# 13
  • Мнения: 2 022
Наредбата влезе в сила през 2007-ма, а тя е правила процедурата преди това.
Не съм убедена, че процедурата е преди 2007г.,

Наредбата е от 20 юни 2007

Родила ги е юли 2007.

Всеки може да сметне кога за заченати.

# 14
  • софия
  • Мнения: 1 201
Цитат
В Турция също няма ограничения за възрастта на пациентите, които правят процедури със собствени яйцеклетки. Според мен са много по-добри от гърците по отношение на професионализъм и отношение към пациента

Аз правя ин витро в момента в Истанбул и ми се струва, че някъде из документите,които попълвах ми се мерна, че има ограничение 45 години, но не съм съвсем сигурна newsm78
А иначе като отношение към пациента и професионализъм наистина са на светлинни години и от нас, и от гърците Peace

Общи условия

Активация на акаунт