Мами хайде на премиера в операта!!!

  • 2 464
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
Мили майчета, осмелявам се да привелека вниманието ви към новата премиера в Операта на 3.12.2009 на Княз Игор.
Не мога да устоя да не споделя вълнението си, че ще имаме възможността да видим на Софийска оперна сцена тази постановка с един нова актуализирана и достъпна за всички  концепция.
Отново режисьора проф.Пламен Карталов изяви мащабното си виждане за да ни пренесе в чудния свят на операта.
Този човек не спира да впечатлява с умението си да актуализира операта така че да е интерена дори за хора които за първи път се срещат с това изкуство.
Моля ви хайде да дискутираме на тема бихте ли приели предизвикателството да присъствате на премиера в операта, дори и да не сте почитател.
Искам да ви кажа че това е още едно място където бихте се почувствали човек на нашето съвремие, виждате актьори, певци, журналисти, ставате свидетели на дискусии по повод текущата постановка в антракта.Едно такова събитие е истинско изживяване и релаксация от сивото ежедневие.
Мога да разказвам с часове.
Билетчетата не са толкова недостъпни.
Субтитрите в залата дават възможност да се потопите изцяло в историята която оживява пред очите ви.
Княз Игор е писана 18 години и в крайна сметка остава недовършена.
Освен този интересен факт самото поднасянв на сюжета я прави истински шедьовър в оперното изкуство.
Мили мами чакам ви в четвъртък na 3.12.2009 в 19.00 на премиера в операта.Ще бъда във фоайето така ще можем и да се запознаем с много от вас.
Анна Филипова мейл anna.filipova@yahoo.com
мисля че отделяйки три часа в операта ще можем да имаме спокойно още едно място на което да се намерим, както и да се опознаем.

Последна редакция: пн, 30 ное 2009, 09:48 от ani.lucky

# 1
  • София
  • Мнения: 13
И аз ще ходя, но на 05.12.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 124
Обичаш ли опера, разбираш ли я като вид изкуство?

# 3
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Обичаш ли опера, разбираш ли я като вид изкуство?

ВИнаги съм се чудила какво разбират по "разбиране на операта". Музиката е изкуствто, което въздейства върху емоциите. Ако този тип музика те вълнува и те впримчи да стоиш и да я гледаш и слушаш около 2 часа, 2 часа и половина, не говориш за разбиране, а просто се наслаждаваш на музиката. Е, трябва да имаш представа и каква е драмата (защото нали операта се гради върху някаква драматургия), да си прочел съдържанието, но пък те ти го снасят в програмата. Едва ли всеки е способен да следи диалозите, дори и да владее перфектно съответния език. А и си отвличаш вниманието от музиката.
Аз лично този тип музика я слушам от доста години, но ходенето в оперен театър ми се е случвало във времето, когато бях студентка в София. Княз Игор определено обаче не ми е от любимите опери (изобщо руските опери, с изключение на Чайковски, не са ми фаворити), така че и да бях в София не бих отишла.

# 4
  • Мнения: 124
много хора с които съм споделяла обичта си към операта са реагирали така"аз от опера не разбирам" но виж,ти чудесно си анализирала точно какво се търси в това изкуство, да възприемеш музиката и да и се насладиш заедно с това да влезеш в сюжета.
Аз от малко свързвам операта с приказките, но за големи...

# 5
  • Мнения: 2 759
...Субтитрите в залата дават възможност да се потопите изцяло в историята която оживява пред очите ви...
                             Операта не е от любимите ми изкуства, но все пак я обичам  Peace. Горното обаче ме смайва. Практика ли е и в други държави  newsm78?

# 6
  • Мнения: 124
не знам дали е практика но на арката на сцената има екран на който тече превод на дейтвието.
Предполагам че това е стиковано с западните сцени.Преди години доста и то го нямаше у нас

# 7
  • Мнения: 2 759
...не знам дали е практика но на арката на сцената има екран на който тече превод на действието...
                              Да, зная. Но тъй като не съм срещала подобно нещо другаде и съм много зачудена.

# 8
  • София
  • Мнения: 588
...не знам дали е практика но на арката на сцената има екран на който тече превод на действието...
                              Да, зная. Но тъй като не съм срещала подобно нещо другаде и съм много зачудена.

Във Виенската опера също има субтитри - само че са на малки индивидуални устройства на всяко от местата и може да си избираш между няколко езика Peace
При нас вероятно поради липса на пари са се спряли на варианти с един голям екран, който виси над сцената Tired

# 9
  • Мнения: 124
Ще има ли майчета които ще дойдат на премиерата в четвъртък 3.12

# 10
  • Мнения: 3 550
Каква е цената на билетите и може ли на представлението да издържи ангажиментът от подписа ми?  Grinning Мен също ме водеха от дете на опера, но май бях по-голяма. А и не съм сигурна, че точно "Княз Игор" е добро начало за запознаване с това изкуство. Thinking

# 11
  • Мнения: 589
ani.lucky, сподели твоите впечатления.

# 12
  • Мнения: 124
Аз лично съм горещ почитател на операта,тази постановка беше направена с много впечатляваща режисьорска концепция, Игор беше  изявен като отрицателен герой, като Княз който почита земята и народа си, но се мисли за твърде недостижим, студен и неповторим, някак успяха да ни внушат че той задължава с личноста си, заради позицията си на благородник.
Второто действие започна с ефект от сняг.
Радостина Николаева успя да ме стопли много с интерпретацията си, но тя си го може с пълна сила.
Юлиян Константинов не изневери на стила си, който искаш или не грабва със сила от самочувствие.Той е впечатляващ мъж.Петър Данаилов успя да ме накара да почувствам студенината на руския Княз по начин по който беше замислен.Изключително ме разтърси финала на операта събрал всички популярни музикални фрагменти и невероятна хореография на Балета.Силни са не мога да отрека.За мен отново имаше атракция в стила на режисьора Пламен Карталов.
Той определено умее да внуши идеята си за концепция и да извлича драматургичната тематика на преден план.Операта не е атрактивна като постановка, но беше направена такава.Заслужава си емоцията.  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
за нашите артисти.Млади и хубави са.

# 13
  • Мнения: 124
Очаквам с нетърпение следващата премиера,
Този сезон се радва на три дотук.

# 14
  • Мнения: 589
ani.lucky , благодаря ти много за подробната оценка. Ние днес ще ходим на "Княз Игор", надявам се и аз да остана очарована. Не съм ходила на опера от много години и бях изненадана че вече има субтитри, но от нашите места те няма да се виждат.

Общи условия

Активация на акаунт