Начинаеща в кърменето. Някоклко въпроса

  • 1 994
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 429
Мили момичета, изчетох доста относно кърменето и все още имам неясноти или поне при мен възникват конкретни въпроси, на които не мога да си отговоря.  Confused

Благодаря предварително на отзовалите се с коментари по моята тема!   bouquet

Имам огромно желание да кърмя и не ми се иска да изпусна нещата в този ранен, но така важен момент за установяване на кърменето.

Детето ми е на 12 дни и като че ли всичко започна добре. Засука още на първия час. В болницата ме учиха специалисти консултанти какво да правя. Казаха, че дори да не се храни първите няколко дни, докато ми слезе кърмата, не е фатално за детето.

Родих със секцио (извън БГ) и ни задържаха 48 часа. Изписаха ни като всичко беше наред. На другия ден имахме задължителния преглед при педиатър и там лекарката каза, че детето вероятно има жълтеница и теглото му за 3 дни е спаднало 10 процента и понеже нямам още мляко да прибегна до дохранване с формула. Предложи първо да предлагам гърда за по 20 мин като на едно хранене давам само едната гърда и да дохранвам с 60 мл. След 3 дни посещението при лекарката показа, че рожденното тегло се е възвърнало. А и нямахме жълтеница. Аз обаче все още нямах кърма. Поставях детето на гърдата на всеки 2 часа и то стоеше там като сучеше ефективно първите няколко минути, а после заспиваше и се сърдеше много като се опитам да го отстраня от гърдата.

Чета, че дори да се чувстваме като скачени съдове е добре и за детето и за продукцията на млякото да прекарваме колкото се може повече време в опити да се храним. Да, но от това гърдите ми се разраниха леко - търпимо е, а и вече преминават. Не ми оставаше и време да помпам.

Сега като че ли имаме някакъв режим на хранене, но не можем да направим 8 хранения на 24 часа. Достигаме до 7, защото тя спи повечко и се сърди, ако я събудя. Памперсите са ни пълни с пишкане и с достатъчно ако за деня.

Мисля, че вече имам повече кърма от преди ден два примерно, макар да не изцеждам повече от 50 мл. от двете кърмене след кърмене.

Въпросите ми са:

1. Ако детето суче 20 мин, те достатъчни ли са да се нахрани? И как всъщност разбирам кога му е задоволен апетита. Според мен тя дори да се наяде продължава да си седи на гърдата за удоволствие.

2. Как да увелича времето на гърдата и да намаля формулата, като не съм сигурна изобщо какво поема детето от мен и дали лишавайки го от формула не го лишавам от храна?

3. Устата й е мокра след като извадя или изпусне зърното, а от него потича, но не със пълна струя мляко при ръчно изпомпване от моя страна. Но детето не се чува да преглъща, макар позата на устните и езика да е вярна. Възможно ли е да се храни без аз да чувам, че преглъща?

4. Видимо се сърди като я отстранявам от гърдата на 20тата минута, това показател ли е за нещо. Дали се храни или само си играе със зърното?

5. Докато спи по около 3 часа между храненията не спи спокойно - хлипа и издава звущи. Показва сигнали, че е гладна, но не се събужда сама. Неспокойният сън признак ли е за нещо и да я будя ли аз, за да я храня?

Дори когато е спала 3 часа и се пробужда сама се налага да сменим памперса и да измием дупето на чешмата, за да я разсъним.

Доста дълго стана, но виждате колко съм объркана!  Ще съм благодарна на всяко мнение по конкретните ми въпроси!

Желая ви слънчев и усмихната ден!   bouquet

Дописвам: Когато давам изцеденото от гърдата на вместо формула след като сме приключили с гърдата и ако детето не го изяде, колко време мога да го ползвам още след като вече е смесено със слюнка?

Последна редакция: сб, 05 дек 2009, 17:12 от Jennie

# 1
  • Мнения: 559
Здравей! Изчетох всичко което си написала и въпреки скромният ми опит, не мога да отговоря на всичките ти въпроси. Искам да ти вдъхна малко кураж. Надявам се някой по-вещ по твоите въпроси скоро да ти пише.

Това което аз знам (поправете ме ако бъркам):

1 - 20 мин. по принцип са достатъчни детето да се нахрани. Признак за наяждане е когато то само пусне зърното. Не знам защо при вас не се случва  Thinking Ползвате ли залъгалка?

2 - Никога няма да си сигурна колко изяжда от гърдата. Можеш да приемеш това като минус, но според мен е голям плюс! По-нататък ще го осъзнаеш.  Simple Smile В библиотеката има статия за намаляване на адаптираното мляко и увеличаване на кърменето.

3 - Според мен не е възможно да преглъща без да го чуваш. Сигурна ли си, че захапва добре зърното?

4 - Смятам, че е прекалено малка, за да си играе със зърното. Мисля, че не се наяжда и затова се сърди. Но защо...  Rolling Eyes

5 - Не знам дали трябва да я будиш на три часа. Според мен пробвай без да я събуждаш да легнеш до нея и да подадеш гърдата. Да суче спейки  Rolling Eyes

Изцедената кърма не е критерий за това колко кърма имаш. Когато я даваш изцедена, изпива ли я цялата?

Единственото което ми идва на ум е да не захапва добре и затова да не може да издърпа кърмата  newsm78

Никак не ти помогнах, но при мен не са се случвали тези проблеми. Успех!

# 2
  • Мнения: 429
Ползвате ли залъгалка?

Сигурна ли си, че захапва добре зърното?

Според мен пробвай без да я събуждаш да легнеш до нея и да подадеш гърдата. Да суче спейки  Rolling Eyes

Когато я даваш изцедена, изпива ли я цялата?

Никак не ти помогнах, но при мен не са се случвали тези проблеми. Успех!

mu6muro4e, Благадаря ти от сърце!   bouquet

Залъгалка не ползваме.

На мен ми изглежда, че захапва добре, но не мога да съм сигурна! Но съм сигурна, че с шишето я чувам да преглъща, а на гърдата само понякога!

Без да я събуждам или да кърмя когато е заспала почти не се получава. Тя просото не суче.

Изцедената кърма по принцип я изпива цялата, но понякога остава - та затова питам колко време след това мога отново да я ползвам и мога ли изобщо след като вече има слюнки?

Благодаря ти още веднъж. Всяко мнение ми е от полза!  Wink

# 3
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Мога само да кажа, че чувах много малко преглъщания на сина си първия месец, а в резултат наддаде 1900гр  Crazy
Пробвай да я пощипваш,за да се събуди за кратко и да почне да суче...явно е толкова успана заради жълтеница още  newsm78
Ние сме се кърмили по час-два в началото,когато беше малък (роди се 3450) и лесно се уморяваше.Затова си мисля,че 20минути са прекалено малко  Peace
И аз не ти помогнах особено  Crazy

# 4
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Здравей,

От поста ти разбирам, че в момента сте на смесено хранене. Правилно си прочела, че кърмата се увеличава колкото повече суче детето, на принципа търсене предлагане и хубаво правиш, че предлагаш редовно да суче. Жълтеницата прави често бебетата сънливи и не се будят за ядене. В такъв случай не е лошо да я пробуждаш или да я кърмиш в полусънно състояние, за да суче достатъчно често.
Показателното дали кърмата стига на бебето през първите 6 седмици са преди всичко мокрите памперси. Достатъчни са 6-8 напишкани и 2-3 наакани памперса на денонощие. По колко милилитра АМ –формула– предлагаш след кърмене?
След като накърмиш от едната гърда може да вдигнеш детето да се уригне и да предложиш другата. Това също ще доведе до намаляване на добавката АМ. Може да си помогнеш и като ядеш храни като варено жито, ядки, пиеш лактогонен чай.

За преглъщането- ако не го чуваш, то мърдането на челюстта е видима.

Дано съм помогнала Hug

# 5
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Предлагам ти да опиташ компресия на гърдата. След като бебето спре да дърпа ти започни да стискаш леко гърдата - това предизивиква ново потичане. Ето тук е описано как:

http://missby.wordpress.com/2007/12/04/compression/

Тъй като виждам, че си в Канада ти пращам линк към един гид, който ни раздават в Квебек. Ако още не си попадала на него, прегледай го, има много добра част за кърменето (от 306 стр надолу).

http://www.inspq.qc.ca/tinytot/TOC.asp?Recherche=

На този етап единствания показател, че всичко е наред с бебето е това как наддава и как си пълни памперсите. Понеже сте на смесено хранене не може да се каже дали за момента изпива достатъчно кърма за сметка на АМ. Започни да я кърмиш по-често, примерно на 2 часа. Слагай я на гърдата, дори когато спи. Кърмата, която вече си давала на бебето е негодна. По-добре отсипвай по малко в друго шише и така ако не я изпие цялата поне няма да хвърляш. Всички новородени бебета скимтят и издават звуци, докато спят. Понякога това са колики, понякога просто сънуват. Не се притеснявай. За гърдите може да ползваш Lansinoh, но не прекалявай с него.

# 6
  • Мнения: 429
amanita, Благодаря ти за мнението!   bouquet

По колко милилитра АМ –формула– предлагаш след кърмене?

За преглъщането- ако не го чуваш, то мърдането на челюстта е видима.

deni_k, давам по 60, но се налага да додавам по 30 след това, защото заспива трудно и се унася само ако я залъгвам с шише.

Това също ни е проблем. Събуждам, давам гърда за 20 тина мин, уригаме за още 20тина. Преобуваме памперси, мием дупето и повиваме за още 20тина, после започва едно хленчене и правене на муцунки все едно е гладна, аз давам или другата гърда или още малко формула, пак уригаме, тя повръща по някога. Тъкмо я приспя на края на втория час и след час трябва да я будя за следващото хранене, а аз да се помпя в оставащия час, което означава, че аз не спя. Не се храня май пълноценно и съм преуморена.

Но нали трябва да имаме от 8 до 12 хранения на денонощие. Аз осем едва правя, не ми се мисли ако трябва да са 12? Има ли мами, които не успяват да правят 8 хранения на денонощие?

На този етап единствания показател, че всичко е наред с бебето е това как наддава и как си пълни памперсите.

Ronniе & myself , Памперсите ги пълни добре - 7-8 напишкани и тежки и 2-3 ако, жълтеникаво-зелено със семки. Това дали е показател, че все пак суче кърма? Питам, защото аз изцедена кърма давам от ден-два и то само на 1-2 храненеия на ден, защото просто нямам много за изпомпване.

Благодаря ви на всички за насоките. Много ми е полезен всеки ред, който сте написали!   bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 276
При нас положението беше същото  Hug 

Най- сигурният начин да разбереш колко изсуква от тебе е, като направиш няколко контролни кърмения. 

Ако имаш възможност, вземи под наем бебешка везна. Друг вариянт е  да я нахраниш в лекарският кабинет и там да я премерите.

Според мен, щом, след изпомпване имаш кърма, няма смисъл да даваш формула  Peace 

Знам, за какво говориш с недоспиването...при всички ни е било тъка. След всичките"процедури" ако успееш да поспиш час си щастлива  Crazy
Но, вярвай- това положение е временно и като ти се регулира кърмата няма да има нужда да цедиш. При мен беше около 1,5 мес.  Peace

За да можеш да поспиваш, можеш да я вземеш при теб ( аз съм против това, но когато се е налагало, съм го правила) да спите заедно , и като огладнее- даваш гърда.

Успех и не се отказвай!

# 8
  • Мнения: 429
За да можеш да поспиваш, можеш да я вземеш при теб ( аз съм против това, но когато се е налагало, съм го правила) да спите заедно , и като огладнее- даваш гърда.

Успех и не се отказвай!

Бръм, Няма да се отказвам разбира се! Първо трябва да опитам всичко възможно и то упорито, а виждам, че с ваша помощ доста неща, които ме съветвате биха работили за нас.  Wink

Това обаче да я чакам сама да огладнее и да се събуди или дори да не се събуди, но да засуче не ми се вижда възможно, защото тя би поспала 2-3 часа непробудно без да показва, че е гладна. Това прави 4-5 часа общо от началото на предното хранене и така не можем да направим 8 хранения в денонощието. Ето и сега спи на гърдите ми и не иска да си отвори устата след опитите ми да я събудя вече 15тина мин.  Confused

# 9
  • Мнения: 1 174
Здравей, честито бебче   bouquet
Сега да отговоря на въпросите ти:
1. Няма точно определено време, за което се наяждат бебетата - може да са достатъчни 20 минути, може и да не му стигат. Важното е само да пусне гърдата, независимо дали спи или е будно бебето  Peace Опитай един път да не го прекъсваш, астови го да суче и виж дали ще пусне само и кога. За раничките искам да попитам като отачаш бебето от гърдата как го правиш ? Правилно е да разтвориш устата на бебето с кутре в ъгълчето, да нарушиш вакуума за да не те опъва като го дърпаш, но както ти казах най - добре е да го оставиш само да пусне.

2. Опитай да поставяш бебето не само докато е будно - на всеки 2 часа примерно, буташ леко по бузката и чакаш да отвори уста и да почне да търси, тогава поставяш зърното с част от ареолата в устата му. Опитай да не даваш добавка 1 ден и вземи везничка, претегли бебето в 8ч. сутринта примерно /голичко/ и на следващия ден пак в 8 сутринта и виж колко е наддало. Може да претеглиш и памперсите за денонощието /като приспаднеш теглото на самите памперси/ - това ще ти покаже колко най - малко кърма е изсукало бебето - което е излязло трябва някак си да е влязло нали  Wink Това при условие че не даваш вода, чайчета и добавка, ще ти покаже как са нещата с кърмата.  Друго важно - не е задължително да правиш 12 хранения на ден, важно е за денононщие да се получава общо количество кърма, достатъчна за бебето - на едно хранене от 80 до 150 мл. може да суче, ако има 10 хранения 800 - 1500 мл. виждаш колко варира, но не трябва да пада под тези количества. Виж статията за справка, тами пише подробно колко кърма трябва да приема новородено бебе:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65156.0

3. Може да се храни и без да чуваш или по - скоро не разпознаваш звука, който издава. Виждаш ли преглъщане на гушката, ушенцата мърдат ли като суче, би трябвало бебето да отваря широко челюсти когато суче и ако се опиташ да го махнеш от гърдата да усещаш как е направило вакуум на гърдата. Педиатъра провери ли дали случайно не е къса юздичката на бебето - това е едно изменение на езичето, което не му позволява да суче добре. Бебетата с къса юздичка не могат да се изплезят хубаво. Друго, което се сещам е да изцедиш на ръка малко кърма преди да суче бебето и след като свърши да изцедиш пак - ако първия път пръска, а след това капе или тече слабо, значи все пак бебето нещо е изсукало.

4. Това е показател, че иска да суче още, като спреш да я ограничаваш и това ще се оправи.

5. Сънят на бебетата често е неспокоен - пъшкат, сумтят и издават какви ли не звуци, не мисля че има за какво да се тревожиш. От друга страна възможно е да е гладно детето, но тъй като е твърде малко още да няма сили да се събуди само и да заплаче, но това е малко вероятно. Колкото до разсънването с измиването на дупето - нужно ли е, не иска да суче иначе ли ? Нали разбра, че не е нужно бебето да е напълно будно за да яде. Моя син съм го вземала както си спи, кърмя, подържа го на работо ми да се оригне и пак го слагам да спи. Опитай и ти.

# 10
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Ronniе & myself , Памперсите ги пълни добре - 7-8 напишкани и тежки и 2-3 ако, жълтеникаво-зелено със семки. Това дали е показател, че все пак суче кърма? Питам, защото аз изцедена кърма давам от ден-два и то само на 1-2 храненеия на ден, защото просто нямам много за изпомпване.

На мен акото доста ми наподобява на кърмено бебе, но нямам никакъв опит с АМ и не мога да ти кажа как изглежда акото на бебе, хранено с изкуствено мляко. Само ще ти кажа да не се притесняваш излишно. Явно е, че имаш кърма, скоро тя ще стане достатъчно, за да не се налага дохранване. Трябва да вярваш и да не се отказваш, да се поддаваш на умората и страха, че бебето ти е гладно. Ако можеш намери си кантарче и го тегли 1-2 пъти в седмицата, за да следиш дали наддава добре. Ако наддава, значи не е гладно. Скоро ще кърмиш изключително и няма да се налага да цедиш и да прготвяш АМ, нещо, което за мен е било истинско мъчение и наистина не знам как намираш време да поспиш. Помни, че всичко е временно и много скоро нещата ще се променят.

# 11
  • Мнения: 429
Благодаря ти, rosy_bosy, от сърце!  Hug
 
Опитай един път да не го прекъсваш, астови го да суче и виж дали ще пусне само и кога.

Тази сутрин опитах, но първо дадох 20 мин едната гърда. После дадох изпомпаното 70 мл. Не дадох формула, а предложих другата гърда и така детето заспа на 10тата мин и пусна само.  Отново благодаря!   bouquet

За раничките искам да попитам като отачаш бебето от гърдата как го правиш ?

Просто си отскубвах зърното. Това, което ти предложи, го знаех, но от тревожностите напоследък, съвсем не съм се сетила да го правя по начина с кутрето! Днес го направих и е просто изключително лесно!   bouquet

Опитай да поставяш бебето не само докато е будно - на всеки 2 часа примерно, буташ леко по бузката и чакаш да отвори уста и да почне да търси

Това все още не се получава. Ще продължавам да опитвам!

вземи везничка

Изпратих мъжа ми да търси.  Wink

Виждаш ли преглъщане на гушката, ушенцата мърдат ли като суче, би трябвало бебето да отваря широко челюсти когато суче и ако се опиташ да го махнеш от гърдата да усещаш как е направило вакуум на гърдата.

Виждам всичко, което описваш, но просто не чувам звука постоянно. Понякога обаче го има това преглъщане, та затова си мисля, че трябва да го чувам постоянно, ако наистина яде. Вакумът, който се създава е много силен. Позата на устните е като по учебник и не се създава трапчинка на бузката, което четох, че е знак, че не суче.  Confused

Педиатъра провери ли дали случайно не е къса юздичката на бебето.

Не е къса юздичката и езичето е добре. Аз самата съм логопед и за състоянието на езичето съм сигурна напълно.

Друго, което се сещам е да изцедиш на ръка малко кърма преди да суче бебето и след като свърши да изцедиш пак - ако първия път пръска, а след това капе или тече слабо, значи все пак бебето нещо е изсукало.

Ще пробвам това, но днес за пръв път разбрах какво е да пръска. Видях го на помпата. До сега само обливаше зърното, а тази сутрин и двете гърди пръскаха  - едната с една струйка, а другата с две. Дано това да е хубав сигнал.

Колкото до разсънването с измиването на дупето - нужно ли е, не иска да суче иначе ли ?

Да, за сега не иска да започна да суче, ако е заспала, но може да заспи докато суче и така да продължи десетина минути!  Wink

Благодаря отново много!   bouquet

Ronniе & myself , Благодаря ти много за окуражителните думи! Вярвам много, че ще стане така както казваш!  Hug

Последна редакция: нд, 06 дек 2009, 18:24 от Jennie

# 12
  • Мнения: 429
Искам само да споделя, че днес почти изцяло бяхме на кърма, но бебчето ми стоя на гърдата повече от 6 часа. Виждам, че суче. Устата е мокра като изпусне и аз успявам да изцедя мляко при стискане, което преди беше доста трудно.

Проблемът е, че изглежда нон стоп гладна. Според мен не е гладна, а ме ползва за залъгалка. Ако изпусне зърното и започне да се унася изведнъж се сепва и започва пак да търси. Така часове наред! Да продължавам ли така? Детенцето почти не спи? Тази вечер се предадох и дадох малко формула и се надявам да поспи, но пък повърна малко. Значи е преяла. Дали да не давам биберон залъгала?

Имаме доста 7 мокри памперса и 2 с ако, което е със семки и жълтеникаво зелено и това преди да дам формулата. Предполагам е добър знак и показва, че се кърми. Само как са я науча да се нахранва и да заспива после спокойно?

Някакви трикове за прехода между храненето и приспиването и поставянето на бебето в леглото му да имате да споделите с мен?  Wink

Благодаря ви от сърце отново, мили момичета!   bouquet

Последна редакция: пн, 07 дек 2009, 06:30 от Jennie

# 13
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Здравей,
Много се радвам, че полагаш толкова усилия и търсиш начини за кърмене.
Аз след уригване чаках бебето да заспи - траешев 2-3 минути и го слагах тогава в леглото.

Биберон залъгалка- лично аз съм давала и не ми попречило на кърменето. Ще чуеш противоречиви мнения. Повече клонят, че не трябва да се дава, защото обърква бебето, така може още повече да ти намалеят кърменията.

# 14
  • Мнения: 1 705
Джени, не знам какъв съвет да ти дам, но искам да те успокоя, че не си само ти така - моето бебе също почти не спеше през деня, искаше само в мене да седи, и то по възможност на гърдата, и така три месеца прекара закачен за мене. Много е изтощително това, но минава, децата порастват.

Общи условия

Активация на акаунт