Защо ми спадат сладкишите и кекса?

  • 18 345
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 217
Кекс пека на 200 градуса и не е спадал като го извадя от фурната. newsm78

# 16
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Хм, и аз съм пекла на 200 и не ми спада. И в загрята, и в незагрята фурна съм го слагала. Вадя веднага, не изчаквам. С миксера си разбивам на бързи обороти. Не знам... Време не засичам, проверявам с дървено шишче кога е готов.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 658
аз също пека на 200гр, според мен на друго място е грешката. Thinking

# 18
  • Мнения: 5 015
Предполагам, че зависи и от фурната, моята е силна. Първия кекс печен на високи градуси като го извадих спадна. Друг път не съм имала такъв проблем. Днес пекох и мъфини, на 180, както си пека, никакъв проблем.

# 19
  • Мнения: 572
Е, явно аз съм направила няколко грешки, за да стане такава помия. Или пък има нещо нередно в рецептата.
Ето я рецептата, мъжът ми си я намерил в нета:


Рецепта за Какаов сладкиш

shokoladov keik
Продукти :
• Кисело мляко – 1 кофичка
• Сода бикарбонат – 1 ч.л.
• Захар – 1 и 1 /2 ч.л.
• Какао – 3 с.л.
• Брашно – 2 и 1 /2 ч.ч.
Захарен сироп :
• Вода – 1 /2 ч.ч.
• Захар – 1 /2 ч.ч
За крема :
• Краве масло – 1 /2 пак.
• Пудра захар – 2 /3 кафейна ч.
• Ванилия – 2 бр.
За поръсване :
• Шоколад – 1 /2 бр.
• Орехи – 50 гр.
Начин на приготвяне :

Киселото мляко се смесва със содата, след това се прибавят захарта, брашното и какаото. Сместа се разбърква да стане гладка. Разстила се в тава намазана с олио и поръсена с брашно. Пече се в предварително загрята фурна до 200 градуса. Приготвя се захарен сироп, като първо се загряжа водата и се прибавя захарта, бърка се докато се разтвори захарта. След като приготвеният блат изстине се залива с топлият захарен сироп и се оставя да изстине. Маслото, пудрата захар и ванилията се разбиват докато стане пухкава смес /крем/ поне 10 минути. Кремът се намазва върху сладкиша и се поръсва с настурганите орехи и шоколад. Шоколдаът може да се разтопи на водна баня и да се залее отгоре след това да се поръси с орехи.
Добър апетит!!!



Изпълних я както пише.

# 20
  • Мнения: 22 867
Като чета рецептата, май всичко си е наред, и на снимката добре изглежда сладкишчето. Явно нещо при печенето се е объркало.

# 21
  • Мнения: 7 421
   От фурна до фурна има голяма разлика.
   С предишната си фурна не вдигах градусите над 150.Над тях температурата ставаше прекалено висока.
   За някоя друга фурна 200 градуса може да са умерена температура. Peace

    Рецептата на кейка ми се вижда малко странна.....Без яйца,с толкова много кисело мляко,с толкова малко захар в тестото,без мазнина....Не знам.... Rolling Eyes
    И не виждам никаква снимка..... newsm78

    Всъщност,не разбрах,само този сладкиш ли не ти се получава или по принцип за който и да се захванеш? Rolling Eyes
  

# 22
  • Мнения: 22 867
Хайде да докладвам, нищо че по това време нормалните хора спят, ама някои луди умора нямат. Grinning (то и по вестниците пише - от недоспиване се оглупявало Wink)

Та реших да направя какаовия сладкиш, рецептата на който е дала  Голямо дете . Резултатът като при нея - някаква коричка, абсолютна плескуда и вътре направо суров, добре че все пак пробвах с половин доза. Е, да, ама като съм сварила сиропа, разбила маслото на крем, шоколадът натрошен, чака да го топя, орехи си приготвих..........И познайте кой оправи работата - доброто сладкишче без яйца на Рени   bouquet, което на какво ли не правих. Embarassed Сега е във вид на баклава, реване, сиропиран сладкиш - всичкото накуп, но пак много вкусничко и много сладко в буквален смисъл. Ето какво се получи от нощните ми бдения:




Мисля, че има нещо наистина пропуснато в рецептата, освен ако и двете с Голямо дете не сме големи каръци Joy.

Последна редакция: пн, 14 дек 2009, 01:32 от labrex

# 23
  • Мнения: 7 421
    Да,бе Лабрекс!Ти си страхотна кулинарка! newsm10
    Наистина рецептата е странна. Confused
    Но браво за експериментаторския ти дух! smile3501
    Аз нямаше и да се захвана за този сладкиш.... Crazy

# 24
  • София
  • Мнения: 461
Лабрекс,перфектна си,както винаги!!!  bouquet

Относно сладкиша на Голямото дете newsm78 Аз мисля,че му липсва мазнина Rolling EyesИлио или масло ThinkingТака само с млякото....не ми се връзва newsm78

# 25
  • Мнения: X
Едва ли е в липсата на масло,все пак отгоре ще се покрива с изцяло маслен крем/който аз лично недолюбвам/ и ще компенсира постния блат.Аз имам рецепта на ябълков следкиш с кафява захар,канела и т.н.,който също е без мазнина,яла съм го-става пухкав,но малко сухичък,за това в мое изпънение си му слагам 2 с.л. олио,да е по-блажничко.Но все пак оригиналната рецепта си е без мазнина.
По-скоро се убеждавам за пореден път,че понякога не се публикуват рецептите коректно,някой си драснал ей тъй някаква рецепта,хората си преписват,хабят време и продукти,и накрая-едно голямо нищо.

# 26
  • Мнения: 7 421
Едва ли е в липсата на масло,все пак отгоре ще се покрива с изцяло маслен крем/който аз лично недолюбвам/ и ще компенсира постния блат.Аз имам рецепта на ябълков следкиш с кафява захар,канела и т.н.,който също е без мазнина,яла съм го-става пухкав,но малко сухичък,за това в мое изпънение си му слагам 2 с.л. олио,да е по-блажничко.Но все пак оригиналната рецепта си е без мазнина.
По-скоро се убеждавам за пореден път,че понякога не се публикуват рецептите коректно,някой си драснал ей тъй някаква рецепта,хората си преписват,хабят време и продукти,и накрая-едно голямо нищо.
   А яйца има ли в твоя сладкиш?

# 27
  • Мнения: X
Едва ли е в липсата на масло,все пак отгоре ще се покрива с изцяло маслен крем/който аз лично недолюбвам/ и ще компенсира постния блат.Аз имам рецепта на ябълков следкиш с кафява захар,канела и т.н.,който също е без мазнина,яла съм го-става пухкав,но малко сухичък,за това в мое изпънение си му слагам 2 с.л. олио,да е по-блажничко.Но все пак оригиналната рецепта си е без мазнина.
По-скоро се убеждавам за пореден път,че понякога не се публикуват рецептите коректно,някой си драснал ей тъй някаква рецепта,хората си преписват,хабят време и продукти,и накрая-едно голямо нищо.
   А яйца има ли в твоя сладкиш?
Селма,ако се не лъжа има,отдавна не съм го правила,а и сега не пиша от дома,а рецептата ми е на тефтер.
Между другото ти къде се скри,момиче Hug?Липсваш в темата "снимай-покажи" Heart Eyes.
По повод на неточните рецепти е момента повторно да похваля страничката с рецепти на Селма,толкова подробно,прегледно,с достатъчно снимков материал си представила рецептите си,и хич да не си правил до сега сладкиш,пак ще ти стане като четеш внимателно. Peace

# 28
  • Мнения: 22 867
И аз си помислих, че не е задължителна мазнината, нали отгоре ще се слага маслен крем. Като разбърках тестото, стана си нормално на консистенция, не знам защо не се изпече. Очаквах да бухне, ама си останах с очакванията. Grinning Захарта също е малко в тестото, но пък блатчето се полива със сироп. Не знам, явно липсва някой продукт или пък толкоз ми е бил майсторлъка по нощите.  hahaha Все едно, тая сутрин хапнахме сладкишче с кафето, но и моят мъж не пропусна да отбележи (в омекчен вариант Joy), че нещо май не съм съвсем наред  посред нощ да имам такива занимания. Joy

# 29
  • Мнения: X
Аааа,Лабрекс,майсторлъкът ти е безспорен и доказан многократно,пък и щом не ти се е спяло поне си имала занимавка.Прихванала си от Нанита май  Laughing.


п.п. Аз пък до сега като пека сладкиш в откопчаващата форма все чакам да поизстине/но не съвсем/ в нея и тогава го откопчавам.Вие още горещ ли го освобождавате?

Общи условия

Активация на акаунт