Как вирусна инфекция преминава в бактериална?

  • 7 830
  • 14
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 1 350
Това е въпросът ми към Вас, ще съм благодарна ако някой може да ми обясни какво точно се случва в организма и клетките, че една инфекция причинена от вирус се превръща в бактериална Rolling Eyes.На кратко ще опиша нашият случеи. Синът ни, на 2,6г. хване ли хрема след два до три дни започва да кашля сухо и диагнозата винаги е ларингит ooooh!. Който пък от своя страна лекуваме с инхалации с дексаметазон или метилпреднизолон, нищо друго не помага. След 2-3 дни по две инхалации на ден нещата обикновено се подобряват, но е имало случеи в които вдига температура и се налага да му изписват АБ. За сега тази зима не сме стигали до там Praynig, но аз за себе си не мога да обесня как инфекцията става бактериална, и се налага включване на АБ.

# 1
  • София
  • Мнения: 708
Най-общо казано вируса отслабва имунната система и бактериите, с които организма нормално може да се пребори вече стават причина за развитие на инфекция.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Всяка вирусна инфекция може да премине в бактериална ако имунната система на организма е слаба.
За да си сигурна, че инфекцията е бактериална трябва да се пуснат изследвания.

# 3
  • Мнения: 1 044
Да допълня към гореказаното - бактериалната инфекция представлява усложнение, след прекарана вирусна инфекция, тогава, когато имунната система е отслабнала и силно податлива. Понякога наличието на такава се разпознава дори  и симптоматично - напр. секретът от носа е станал от бистър на зелен, кашлицата става дълбока, влажна. Естествено най-разумно е да се направят изследвания, за да се докаже конкретния причинител на инфекцията, за да се атакува той най-правилно.

# 4
  • Мнения: 1 820
и плюс всичко по горе написано,все се оказва на най-слабото място-във вашия случай ларингит,в нашия ангина.
За това когато дъщеря ми пусне сополи,аз започвам да "лекувам "гърлото -с хомеопатия. Wink

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 350
Пак нещо не ми стана ясно, ще ме извините но съм си руса Wink. Доколкото разбирам, бактериалната инфекция е причинена от бактерия, която е атакувала организма след като той е бил заразен вече от вирус? Няма случай в който един вид вирус да се трансформира, мутира или и аз не знам как точно да се изразя?Ако ли пък има, въпросът ми е как точно се случва на микробиологично ниво?

# 6
  • София
  • Мнения: 708
Разбира се че вируса няма как да се трансформира в бактерия.  Peace
В нашия организъм има бактерии, наречени условно патогенни. Това означава че при здрав организъм те живеят в равновесие с него без да причиняват заболяване. Когато обаче имунната система е отслабена и това равновесие се наруши те стават патогенни и причиняват заболяване.
Разбира се може и бактерии, които по принцип са патогенни да попаднат отвън. И ако нормално имунната система би могла да се справи с тях (при определено количество от тях), то когато тя е отслабена много по-лесно се развива инфекция.

Дано съм успяла да обясня, защото НЕ съм микробиолог  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 239
Здравейте!Извинете ме и мен за невежеството,но ми омръзна от некадърни лекари и затова сама се опитвам да се справям.Какви изследвания се пускат и как се разбира ,че е бактериална инфекция?

# 8
  • Мнения: 1 044
Вярно е също, че бактериалната инфекция може да е първична. Не е задължително да има вирусна инфекция, за да ес получи бактериална. Напр. направо се разболяваш от ангина, без преди това да си бил болен. За да се открие конкретната бактерия причинител на инфекцията,  се прави посявка, след вземане на секрет - от носа, гърлото. Изолира се бактерията и се прави антибиограма- т.е. кой антибиотик я "мори" най-добре.

# 9
  • Мнения: 233
Вирус да се трансформира в бактерия  Laughing Laughing Днес да не е петък  Mr. Green

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 557
Нормално човек си има бактерии в носа и гърлото и при ослабване на имунитета тези бактерии се активират.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 350
addrianna   bouquet

# 12
  • София
  • Мнения: 708
Здравейте!Извинете ме и мен за невежеството,но ми омръзна от некадърни лекари и затова сама се опитвам да се справям.Какви изследвания се пускат и как се разбира ,че е бактериална инфекция?

Кръвна картина с диференциално броене.
Гледа се кой вид бели кръвни клетки са увеличени. Разбира се гледа се и клиничната симптоматика.

# 13
  • Мнения: 41
А моето дете няколко пъти до сега е лекувано директно с антибиотик, без изобщо да са правени тези неща, за които вие говорите - да се вземе секрет за посявка и да се пусне кръвна картина. Вдига температура, отиваме на лекар и веднага един антибиотик. Защо педиатрите си ги спестяват тези неща, със сигурност е имало случаи в които инфекцията е била само вирусна и не се е налагало антибиотик, но......... нали нашите доктори искат да се застраховат. Пък и моето дете до преди два месеца не боледуваше много и си признавам, че тези неща не съм ги знаела. Сега обаче доста преболедува и след прием на три антибиотика, си мисля че нито веднъж не й пуснаха никакви изследвания. Но си мисля, че тази грешка няма да я допусна от тук нататък.

# 14
  • София
  • Мнения: 708
Ами за едно изследване (вземане на секрет, посявка, антибиограма) трябват около 3 дни. За да не губят това време обикновено лекарите изписват антибиотик. Освен това се знаят най-честите причинители за стандартните инфекции и се предписват антибиотици, които ги покриват. Не казвам че това е правилно или грешно (аз лично винаги избягвам да пия антибиотик), но е практика.
 По-скоро въпроса е да се различи вируса от бактерията.

Общи условия

Активация на акаунт