Научете ме на най-лесния тиквеник, моля...

  • 11 716
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Обаче като кекс ли го печеш

да, да. Пека го в една тава.
Значи идеята е парчетата да се варят до полуготовност, защото после във фурната заедно с яйчената смес се доопичат. И все пак, за да си останат цели парчетата, се варят до полуготовност. Аз ги варя около 10-15мин.

# 16
  • Мнения: X
Обаче като кекс ли го печеш

да, да. Пека го в една тава.
Значи идеята е парчетата да се варят до полуготовност, защото после във фурната заедно с яйчената смес се доопичат. И все пак, за да си останат цели парчетата, се варят до полуготовност. Аз ги варя около 10-15мин.
Heart Eyes Heart Eyes  bouquet
Ще се изпрабва и така.

# 17
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Правя тиквеник като Ясмина,с тази разлика,че като се задуши тиквата прибавям канела и нарязани орехи,хубаво обърквам и оставям да се охлади.Разделям листите на три-ред листи,половината смес,пак листи,другата смес,листи.Нарязва се на парчета,там,където е минал ножа се залива със сгорещено олио и пека на 150 градуса,докато листите отгоре се запекат.Оставям да се поотпусне за малко и заливам със сироп,но не 1:1,а ,да речем,чаша и половина захар+2 вода.Става много вкусен.
Пробвах няколко пъти със сурова тиква.Е,не ми харесва.

# 18
  • Мнения: 493
Шани,извинявай би ли ми казала как заливаш тивата с яйца и мляко точно,защото миналата година си спомням,че един път залях тивата с яйца и прясно мляко и захар и яйцата се пресякоха или се свариха ли незнам какво стана,но стана на парцали и много неприятно изглеждаше,развалих всичко.Кога се слага тая смес,в налчалото ли ,после ли за да няма провал.

# 19
  • Мнения: 5 001
Шани  Hug
Аз нищо не задушавам....

Настъргвам тиквата,посолявам я с 2-3 щипки сол и я оствям за около1/2 час.
После я изстисквам от водата дето е пуснала.Разбърквам тиквата със захар на вкус,канела и едро нарязани орехи.
В тавата редя кори,между тях поръсвам със загрята мазнина(масло/олио 50:50) и плънката.
Най-отгоре завършвам с 2 реда кори(между тях има мазнина).
Нарязвам тиквеника на квадрати и пека в умерена фурна.След изпичането на тиквеника докато е топъл,поръсвам с пудра захар.

П.П. Ако тиквеника е за Бъдни Вечер,мазнината е само олио.

# 20
  • Мнения: 7 418
Лабрекс,Ева,благодаря ви за признанието! Hug
Относно тиквата за тиквеника....може да се рендосва,но най-добре е да се "блендира". Peace

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Настъргвам тиквата,посолявам я с 2-3 щипки сол и я оствям за около1/2 час.
После я изстисквам от водата дето е пуснала.Разбърквам тиквата със захар на вкус,канела и едро нарязани орехи.
В тавата редя кори,между тях поръсвам със загрята мазнина(масло/олио 50:50) и плънката.
Най-отгоре завършвам с 2 реда кори(между тях има мазнина).
Нарязвам тиквеника на квадрати и пека в умерена фурна.След изпичането на тиквеника докато е топъл,поръсвам с пудра захар.

изглежда лесно... дано успея...

Аngela - след като изсипя парчетата тиква в тавата, изсипвам и яйчената смес и пъхам във фурната. Има тук-там бели петна, но не е от пресечено яйце, ми от недобре разбито. Просто по-голямо и забележимо парче белтък.

Селма - моят блендер се зове мъжО  Joy

# 22
  • в обкръжаващия ме хаос
  • Мнения: 346
Тикеникът по рецепта на Селма е страхотен  Hug

Относно тиквата за тиквеника....може да се рендосва,но най-добре е да се "блендира". Peace
Блендерът наистина върши страхотна работа при приготвянето на тиквеник.

# 23
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Уж лесно се прави, уж от години го правим, но понякога подробностите имат голямо значение. Ядох от тиквеника на една позната и беше разкошен. Направих го и аз.
1 голям пакет листи за баница /или 2 от най-малките/, 3-4 препълнени ч.ч. настъргана тиква /големи чаши около 350 гр./, 3 с.л. захар, 1 канела. Между листите, където не се слага тиква, се поръсва с олио.  Накрая се нарязва на ромбчета, поличва се пак с малко олио и се пече - според фурната ви.  Сироп - 1 и 1/2 ч.ч. H2O и 1 ч.ч. захар, ванилия. След като добре поеме сиропа, след няколко часа, се поръсва с пудра захар.
Преди винаги сме пържили или задушавали тиквата, но напарвена по този начин, става най-страхотно.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Шани,и аз го правя този твой тиквен сладкиш,който по -скоро ми прилича на крем-карамел с тиква,но винаги първо пека тиквата,обелена,нарязана на парченца и като омекне заливам със смес от яйца,мляко и захар.Орехите и канелата са задължителни.Обаче не ми става финно като крем-карамел,а е някак си по-пресечено.Дали,защото не го пека на водна баня,или защото сипвам яйчената смес във вече загрятата тавичка при тиквата Thinking?Пека на около 180 гр.

А на божествения тиквеник му се каня за коледа,но понеже не обичам да беля тиква купувам готово обелена,ако утре си взема как да я съхраня 2 седмици до коледа?
И аз го правя този карамелено-тиквен сладкиш, но за да стане гладка сместа пека на много слаба фурна. Всъщност първо запичам малко тиквата на парченца, добре поръсена със захар. После оставям малко да изстине фурната и след това при печенето на крем-карамела фурната ми е на не повече от 150 градуса. Бавничко става, но пък през зимата го обожаваме.

# 25
  • Мнения: X
Шани,и аз го правя този твой тиквен сладкиш,който по -скоро ми прилича на крем-карамел с тиква,но винаги първо пека тиквата,обелена,нарязана на парченца и като омекне заливам със смес от яйца,мляко и захар.Орехите и канелата са задължителни.Обаче не ми става финно като крем-карамел,а е някак си по-пресечено.Дали,защото не го пека на водна баня,или защото сипвам яйчената смес във вече загрятата тавичка при тиквата Thinking?Пека на около 180 гр.

А на божествения тиквеник му се каня за коледа,но понеже не обичам да беля тиква купувам готово обелена,ако утре си взема как да я съхраня 2 седмици до коледа?
И аз го правя този карамелено-тиквен сладкиш, но за да стане гладка сместа пека на много слаба фурна. Всъщност първо запичам малко тиквата на парченца, добре поръсена със захар. После оставям малко да изстине фурната и след това при печенето на крем-карамела фурната ми е на не повече от 150 градуса. Бавничко става, но пък през зимата го обожаваме.
Мммм да,а аз пека на около 170-180,затова ми става на парцалки като пресечено малко стои.ще пробвам при първа възможност да пека на 150 гр.,преди това ще я задуша на пара,защото във фурната става много бавно,дори и под капак в иена.
Анелиз,  bouquet!

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Снощи правих тиквения сладкиш, че не стигнах (или не събрах смелост) до тиквеника.
Стана божествен, а пекох на около 200гр., че и с вентулатор.
Много хомогенно стана. А парчетата тиква варих в тенджера под налягане на пара. Всичко, на всичко - 40-50мин. ми отне. Щях и снимки да покажа, но няма... Имам бързи гладници  Grinning

# 27
  • Мнения: 2 803

Искам да питам - кога и задължително ли се пържи малко тиквата? И защо се пържи?

labrex - наистина ще пробвам този на Селма.

Аз не пържа тиквата. Винаги я наръсвам върху корите, слагам олио, канела, орехи и кафява захар. Завивам на руло и пека като отгоре пак поръсвам със захар, канела и орехи.

а на Селма тиквеника е най-хубавия, който съм яла, но за Бъдни вечер предпочитам постен.

# 28
  • Мнения: 2 142
Аз, ще повторя горе долу предните рецепти, но ето как аз правя постен тиквеник.
С готови кори за баница, настъргана тиква, много орехи и захар (понякога слагам канела, ванилия, карамфил и индийско орехче) Разликата в другите рецепти е в завиването, не прочетох друга такава, но ако има простете за повторението.
поливам с около 1с.л. олио всяка кора.
поръсвам със захар навсякъде, поръсвам обилно с орехи, може и някоя друга стафидка да хвърля, наръсвам обилно и с настърганата тиква с подправките, завивам кората. Следващата кора я поливам с олио, наръсвам със захар и орехи, завивам първата кора и слагам в тавичката. Така завивам , докато ми свършат продуктите. Накрая намазвам отгоре лекичко корите с олио и поръсвам със захар. Става разкошна.

Общи условия

Активация на акаунт