Работа и бременност

  • 2 431
  • 39
  •   1
Отговори
  • Под липата
  • Мнения: 620
 Не открих подобна тема. Ако се повтаря, моля изтрийте я  Wink
Тук искам да дискутираме с работещите мами проблемите с които се сблъскваме с напредване на бременността и отношението на работодатели и колеги. Как се справяте с работният процес - увеличихте или намалихте темпото и как ви се отразява това? Има ли проблеми с излизанията в болничен , цупят ли се колегите ако сте недостатъчно ефективни както преди и тн. и т. н.
 Аз едва ходех на работа доскоро - беше ми ужасно лошо по цял ден, но нямам избор. На моят доход разчитаме, заради пустата криза. Мъжът ми търси работа къде ли не и няма и няма..... Ужасно е , но аз съм оптимист! Не мога да излизам в болничен, защото ще се отрази на майчинските ми в последствие. Така поне ми обясниха от счетоводството на фирмата в която работя.  Както и да е, не се оплаквам - само се надявам всичко да е наред!
 Вие сте!

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 7 061
Ако те осигуряват на реалната заплата болничните няма да се отразят на майчинството ти. Единсвено ще има отражение ако са те осигурявали на по-ниска заплата и сега по време на бременноста си си вдигнала ставката (както бях аз). Но ако за целия период от 1 година назад се осигуряваш на една и съща сума тогава няма да ти падне майчинството ако вземеш болнични.

# 2
  • Под липата
  • Мнения: 620
Ако те осигуряват на реалната заплата болничните няма да се отразят на майчинството ти, що за счетоводители са това  newsm78 newsm78 newsm78
Направо се гаврят с мен, честно. Аз, признавам , не разбирам нищо от счетоводство и за това питам тях  ( ако бакалинът ми беше в час със счетоводните сметки за бременност и раждане , щях да питам него  Crossing Arms), а те един свестен отговор не дадоха, даже ми се и озъбиха, че не съм се била изразила правилно.  Не съм била осигурявана върху заплатата, която получавам последните 6 месеца. От ноември съм на по високи осигуровки и ме предупредиха, че евентуален болничен би намалил майчинските. Нямаше как да започна да се осигурявам по рано. Отдавна опитвахме да забременея и не се получаваше. Смешното е , че когато стана, бъдещият татко остана без заплата и само аз печеля. Сега ми удържат от заплатата заради по високите осигуровки и живеем на изпарения, но ще ставам майка най после и съм щастлива.

# 3
  • Мнения: 676
На твое място бих потърсила консултация със счетоводител, който няма общо с фирмата, в която работиш.

# 4
  • Под липата
  • Мнения: 620
На твое място бих потърсила консултация със счетоводител, който няма общо с фирмата, в която работиш.

Предстои ми среща с такъв. Предполагам, че ще е по отзивчив, особено след като си платя таксата за консултация. Но липсват копия на раб. ми място от трудовият договор и въпреки половин месечните ми напомняния и призиви към счетоводството да ми пратят такова...., няма резултат. Там пише сумата, в/у която съм била осигурявана от май месец насам. Днес пак предстои борба.

# 5
  • София
  • Мнения: 12 569
Работих почти до последно. Спрях 25 дена преди да родя. Дотогава и карах колата. Чувствах се чудесно. Не съм имала оплаквания.

Не виждам никакъв проблем една бременна да работи както обикновено, стига да няма усложнения през бременността.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 18 178
И аз работих почти до раждането. До седми месец карах и нощни смени, но оплаквания нямах така че  не ми пречеше. Ако не се чувстваш добре си вземи болнични, биха се отразили на обезщетението само ако година назад не са те осигурявали на заплатата на която те осигуряват сега.

# 7
  • Под липата
  • Мнения: 620
Работих почти до последно. Спрях 25 дена преди да родя. Дотогава и карах колата. Чувствах се чудесно. Не съм имала оплаквания.

Не виждам никакъв проблем една бременна да работи както обикновено, стига да няма усложнения през бременността.
Зависи и от естеството на работа. Аз работя с болни, налага се да се навеждам , да се качвам по стълби, да вдигам кашони, да клякам. Сега още не е проблем , но като порасне корема, ще е трудно ( не казвам невъзможно ). Надявам се колегите да са отзивчиви, макар че... Абе, ще видя!
А на теб,nana77, браво!  Hug Хубаво е да работиш до последно и да се чувстваш полезна  Grinning

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 10 368
До сега бременността по никакъв начин не ми се е отразила на работата.Почти не ми става лошо (с малки изключения), не съм излизала в болнични и отношението на всички към мен не се е променило от както знаят, че съм бременна (което ме радва).Ако продължавам да си карам такава лека бременност смятам да си работя до края.Работата също е от значение - аз работя в офис, архитектурен техник съм.

# 9
  • софия
  • Мнения: 2 140
И аз работих почти до края.Тежко ми беше,тъй като работата ми изисква да стоя
много време права,а роботният ми ден беше 12часов.Темповете много ми се искаше
да намаля,но нямаше как.От колегите съм получавала само подкрепа,а шефовете
като,че ли напук ме товареха още.

# 10
  • Под липата
  • Мнения: 620
 Мен ме притеснява навеждането след 8-9 седмици , живот и здраве  Mr. Green Другият вариянт е да пропълзявам, ако мога или да полягвам в/у таркета  Sunglasses  Laughing

# 11
  • Мнения: 115
И аз все още работя (в 28 г.с. съм). За сега се 4уствам добре и мисля да продължа все така докато мога. Работя с доста клиенти и понякога се притеснявам да не се разболея, но трябва да се мисли положително. Много жени не се 4устват добре, а и ако работата им не позволява (вклю4ва вдигане на тежки неща, стоене права продължително време), е по-добре да се пазят.   Хубаво е да си полезен, както казваш, но какво по-хубаво да  износиш и  родиш живо и здраво детенце. Късмет и вярвай, вси4ко ще се нареди както трябва. Казват, 4е когато Господ създавал живот мислел за него, не го изоставял.
                 

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 7 061
Ако мога да се върна назад не бих работила до последно, въпреки че аз нямах проблеми с бременността, а и работата ми беше лека. Това обаче ми донесе 2 грипа. Но както казваше един мой колега - Тиквените медали отдавна ги раздадоха  Grinning

# 13
  • Под липата
  • Мнения: 620
 Ако съм здрава и всичко е ок ще работя, нямам избор . Поне ми се щеше да имам такъв, де  Confused

Последна редакция: чт, 17 дек 2009, 21:27 от Rafaella Izza

# 14
  • Мнения: 23
Наистина, ако бременността не е проблемна, може да се работи нормално, но не бива да се преуморяваш. Колегите ти трябва да проявят разбиране - въобще да не ти пука, бременността ти е по-важна от няколко нацупени физиономии, ако има такива. Моите колеги като цяло проявяват разбиране, макар че аз си върша работата като преди, но тя е и по-лека - през повечето време съм седнала на бюро. Наложи ми се един месец да съм в болничен, също нямаше проблем. И аз като теб бях осигурявана на други пари преди - наистина болничният смъква от майчинските - той сме смята 80 % от осреднената ти официална заплата от последните 6 месеца. Не са те излъгали в счетоводството. Но ако се наложи да ползваш, не му мисли. Както казах, здравето на бебчето е най-важно. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт