Баба или ясла?

  • 1 391
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
Още сме малки, но отсега сме почнали споровете. Според свекървата /пенсионирана детска учителка/ не трябвало да пускам малкия на ясли, защото там не гледали добре, децата се разболявали и т.н. Аз пък искам да ходи, за да общува с други деца, да се социализира така да се каже. Вие как смятате?


Определено на ясла!!!! В нашата ясла гледат децата много добре. Според мен показател е това, че детето ми обича да ходи на ясла, чака с нетърпение всяка сутрин да играе с децата. Учат ги на много неща, социализират се! Дори и да имахме баба, която да може да я гледа Александра щеше да си ходи на ясла и бабата бихме я "ползвали" да помага примерно в прибирането или ако детето е болно да го гледа, за да мога да взимам по-къси болнични...
Това е моето мнение, което е твърдо! Виж ако става дума за проблем, както детето на моя колежка направи пристъп на бронхиална астма (не от яслата разбира се) и трябваше да бъде спряно от детско заведение за 1 година, тогава няма начин вече...

# 16
  • Мнения: 265
Аз лично нямам избор и ще си гледам детето до 2г. и след това - на ясла. Но ако имаше баба, която да го гледа бих го оставила на нея докато навърши две години и след това пак на ясла. Да свиква с децата и болестите. Ако само дсетето не си изгради имунитета с лекарства ли ще му го изграждаме?.
 Такаа, че сама прецени какво да направиш. Все пак идва зима, а с нея и много болести ..... Simple Smile

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Противно на повечето мнения тук, аз съм за бабата докато детето навърши 3 години и може да ходи на градина. И аз се чудя какви социални контакти бленувате на 1-2 годишни деца. Вярно, че децата боледуват независимо дали тръгват първо на ясла или на градина, но организмът на едно 3 годишно дете е много по-силен, отколкото на едно дете на 1 година. С моят син се гледахме до 3 години, но просто работата ми позволяваше да си я върша и в къщи. А и нямах алтернатива баба или ясла, защото просто нямаме баби наоколо, на които да разчитаме.  Могат да го гледат лятото по за 15-тина дена, когато са си в отпуски в БГ. Но бабите са по-търпеливи от нас, по им се занимава с децата и няма да има голяма разлика в наученото от яслата и от бабата. А и нищо не пречи жената да го извежда и да го оставя да си играе с други деца на неговата възраст. Определено съм за детска градина пред баба, но не и за ясла пред баба.    

# 18
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Аз съм категорично за яслата пред алтернативата баба, пък била тя и детска учителка.
Ако трябва да съм по-крайна бих казала особено ЗА яслата пред баба Учителка Mr. Green
А че няма да ти гледат детето както ти ще си го гледаш - то ясно, ама и бабата няма да го гледа като теб.

 newsm10

Аз съм за ясла или детегледачка, но не и баба

# 19
  • Мнения: 1 006

като започнете да говорите за социални контакти при деца на 1-2 години и се чудя - да се смея ли, да плача ли...  Thinking
синът ми тръгна на 4 години на ДГ ... уверявам те - няма никакви проблеми с общуването с  деца или възрастни...

а иначе на въпроса на Анита - аз лично бих избрала бабата...но...сама трябва да решиш - най-вероятно ще имате търкания  със свекървата, касаещи методите на възпитание и отглеждане на детенцето, но пък в ДГ едва ли ще го гледат по-добре...
и...още нещо...каквито и грешки да допуска бабата - едно е сигурно - тя ще го гледа и ще се грижи за него с много повече любов, отколкото лелките и госпожите в ДГ, а за едно бебе /защото до 2 години са такива/ това е много по-важно от социалния котакт...

Може би наистина израза "социални контакти" наистина не е подходящ... newsm78 С удоволствие бих го заменила с "контакт със себеподобни".Също така си права, че зависи от самото дете.Всяка от нас преценява случая от собствената си камбанария.Сина ми до 2г.възраст го гледах аз и не ми се налагаше да работя, но умишлено го партих на ясла именно и само, за да му осигуря целодневен контакт със себеподобни деца.Беше свит, плах, децата го налагаха в градинката, беше се лапнал за мен като пиявица.Именно в яслата се ощрака, придоби разни навици, които аз не успявах да му създам, вкючително и чувството за колективизъм.Която и баба да е на света не би могла да му осигури такова общуване с деца.Няма да говоря в случая за това, дали бабата или г-жите и лелките ще се грижат за детето по-добре, тъй като лично за мен не е от първостепенно значение дали детето ми ще спи точно от 2 до 4 часа или от 2,17 до 3,48 часа, както дали ще се нахрани до пръсване.Дори съм на мнение, че бабите прекаляват с обгрижването, наставленията, напътствията и глезенето на децата ни и така ги задушават и ограничават.Не че това е абсолютно правило, но лично за мен е по-полезно едно дете да се развива в своя, себеподобна среда, дори и от 1,5 годинки.По-полезно би било само да опознава света в естествена за него среда, а не бабата да му сервира нещата от своя гледна точка.Също така съм на мнение, че прекаленото и специално внимание и пак обгрижване на  бабите не влияят на децата ни съвсем правилно.Тук нямам предвид бабината обич - децата имат нужда и от нея, а говоря за това, че тя често се видоизменя до обсебване и чувство за собственост, което твърдя, че подтиска и детето и майка му/снахата/.Друго мое мнение - нашите методи/на майките/ на възпитание се доближават или покриват с тези в яслите и градините и почти винаги се различават с тези на бабите.Не съм чула майка да е съгласна със свекърва си или майка си по тези въпроси.Аз лично дори и с майка ми имам разногласия, но са минимални, а свекърва ми я допускам до децаа ми само в супер краен случай.Сигурно съм предубедена към споменатата свекърва в първия пост, но съм повече от убедена, че с нея не само ще има търкания, а велики биг мама скендъли, щом си позволява да се бърка в генерални решения касаещи внучето и...Помнете ми думата - за всяка дреболия ще е така и за в бъдеще Twisted Evil Зная го от собствен опит за съжаление...И детето ще се обърква невероятно от различията в методите на възпитание и всичко останало между майката и бабата, както и от търканията между тях, защото и тях ще усети.

# 20
  • София
  • Мнения: 8 932
Това, че в яслата децата боледуват повече е пълна измислица. Детето ми е по ясли и градини от 1г и 10 м. и боледува по-рядко от доста гледани в къщи. Знам само, че след 1 ден при баба си и вече се лигави за щяло и нещяло, едвам се търпи. Бабите имат склоността да задоволяват всички прищевки, които са отказвали на децата си. В детската градина ги учат да общуват и да са самостоятелни. Пък и аз да го гледах в къщи едва ли щях да го уча на песни и стихчета всеки ден. Сигурна съм, че всеки трябва да реши за себе си, не налагам моето мнение, просто го изказвам

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
...Ако се наложи помощ тогава е нормално да се разчита на тях, но не и потоянно и за дълго да се лишават децата от социални контакти, от приобщаване към колективен живот и т.н.

като започнете да говорите за социални контакти при деца на 1-2 години и се чудя - да се смея ли, да плача ли...  Thinking
синът ми тръгна на 4 години на ДГ ... уверявам те - няма никакви проблеми с общуването с  деца или възрастни...


Е как да нямат социални контакти  Shocked. Дъщеря ми беше на 1 г. и 8 м., когато вече си имаше 2 приятелки от групата. С тях се държеше много по-различно отколкото с другите деца, сънуваше ги и говореше насън за тях. Сутрин като отидеше и тичаше да ги прегръща и двете. Сега те отидоха в градината и тя страда за тях. Е това ако не е социален контакт здраве му кажи.... Чак съм се учудвала как от малки имат вече приятелства и раздели... но е факт....

# 22
  • Мнения: 1 006
Забравих да кажа и друго.Не ми се говори направо за баби - бивши учителки... Twisted Evil Свеки е учителка все още по пеене и музика и направо си е с професионални изкривявявания в психиката, които пробва върху децата ни...и върху мен и децата си даже... Twisted Evil Трябва учителите да ги пенсионират по-рано по принцип, за да не изкукат съвсем !

С очите си виждам и с всичко останало, че дъщеря ми расте и се развива по коренно различен начин още от 6 месечна дори, защото има постоянния контакт на брат си, на друго дете...Просто едно дете според мен трябва да расте и да се развива сред деца колкото се може повече, а не сред баби каквито и да са.Пратих я Криси направо на градина, защото брат й вече не й стигаше, както и децата пред блока два пъти на ден по 2-3 часа само в игра.Друго си е цял ден да общува с деца в различни ситуации - хранене, обличане, миене, игри, обучения, подготовка за сън и т.н.И едва ли децата ни имат този респект към бабите в сравнение със същия към г-жите, лелите, г-жите по музика и т.н.Дори и това лично за мен е полезно за детето ми.

# 23
  • Мнения: 277
Цитат на: jen в Сряда, 28 Септември 2005, 08:55
Определено смятам, че за детето(според мен не е бебе) е важно не количеството, а качеството любов и внимание което получава от заобикалящата го среда.

Да попадне на свестни учителки или да има свестна баба.....брех тоз пусти късмет

 Ами знаеш ли пък може ида има този късмет Mr. Green
Всъщност имах предвид не само бабите и учителките, а и майките и татковците, дечицата и други близки на семейството. Моето дете расте сред много хора и деца и именно това имах предвид под "Заобикаляща среда"

# 24
  • Мнения: 1 006
Това, че в яслата децата боледуват повече е пълна измислица. Детето ми е по ясли и градини от 1г и 10 м. и боледува по-рядко от доста гледани в къщи.

Това също е единствено до имунна система независимо дали детето е на ясла и градина или вкъщи.За щастие моите деца не са болнави.Даже съм ги тикала при шаркави деца, за да минава по-рано и тази гадост и пак НЕ ! Криси я гледах вкъщи три години и очаквах сина ми да влачи вируси от у-ще, ма пак НЕ.Имам комшийско дете, което го гледаха 7 години вкъщи като цвете в саксия и голяма част от доходите на семейството отиват за всевъзможни лекарства и сиропи и т.н.Да не ви изреждам кви болести е изкарало детето и продължава да изкарва дори в момента...Вече е първи клас и дано не пропуска учебни занятия поради тази причина.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 300
Е как да нямат социални контакти  Shocked

Имат, разбира се. Но нуждата от тях /за 1-2 годишните деца/ не е толкова голяма, че да посещават целодневно ясла, при условие, че има алтернатива. На тази въэраст и 2 часа общуване със себеподобни е достатъчно. В този смисъл изрази като "лишаване от социални контакти" са смешни.

Общи условия

Активация на акаунт