Колко струва котел не пелети?

  • 77 571
  • 75
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 111
забравих да отбележа, че при нас става въпрос за 250 кв отопляема площ. Peace Надявам се, че къщата на нашите - тази с изолацията и новото парно, ще гълта по-малко. Освен това с пелетите къщата се топли денонощно, докато с дърва и въглища нощно време не гори котела (май). Успех на вс с  топлото от каквото и да е.......... Hug

# 16
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Позволявам си да повдигна темата, за да не пускам нова.
Може би ще задам глупав въпрос, но не съм много наясно - как се изгражда инсталацията за такъв тип отопление, на принципа на тази за централно парно ли?
В момента се чудя как да реша въпроса с отоплението на 3 апартамента (на един и същ етаж, един до друг се намират), защото там скоро нито газ-монополистите, нито Топлофикация ще минат, а само с климатици няма да се получи.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 23 677
На принципа на локално парно, не на централно Simple Smile Слагаш си котела някъде и топлиш. Вече има избор на котли, с какво гориво. Ако дойде газ - само ще смениш котела.

# 18
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Идеята ми беше да използвам започнатата система за централно, явно трябва да извикам специалист да огледа на място.
А как стои въпросът с топлата вода при локалното?

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 23 677
Бойлер със серпентина. Едновременно може и на ток, само връташ копчето за лятото. Като запалиш парното се топли от парното. Темпертурата на водата е максимум темп. на подгряване на парното. Тоест - ние държим водата на парното на около 50-55грд, следователно във бойлера е максимално толкова топла.
Тоест по-голям, защото ако бойлера на ток е стоплен на 75 и разреждаш до 36грд примерно, тук разреждаш от 55 до 36 и свършва по-бързо.

# 20
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Благодаря, Янтра, това звучи оптимистично.
Много е зле положението с тока на сградата (времянка, без изгледи скоро за нормален), затова гледам да минимизирам употребата му.
При всички случаи да се топлим на ток всички, които ще сме там е немислимо, то и в момента непрекъснато пада бушонът, а живеят не повече от 3-4 семейства.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 23 677
Обаче на ток е помпата. Зависи имате ли денивелация, тоест котела на същото ниво като радиаторите ли е и какъв обем вода топлите, не знам колко точно, но се слага помпа на ток. Харчи... горе-долу колкото компютър.
При нас като спре тока, юпиеса държи помпата да върти още час и после парно няма Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 1 714
Здравейте, някой скоро слагал ли е котел на пелети? Ние имаме намерение да го направим посред зима. В момента сме на котле с въглища - ужасна хамалогия, вече не се трае. Трябва да се купи ново котле с горелка за пелети. Става въпрос за къща на 3 етажа. Моля ви дайте съвети - за котле, мощност, фирма, цени  Praynig

# 23
  • Мнения: 0
За къща на 3 етажа трудно ще ви стигне котел с горелка. Те май са само по-малки мощности.
Посети сайта на приятеля ми - той внася котли за пелети, дървесен чипс, костилки, друга биомаса, а горят и дърва и въглища и не са претенциозни към качеството на гориво.

Сайта му е www.jterm.bg

Успех в начинанието Peace

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
Днес приятел ми хвалеше неговия-италиански. Каза, че му е излязал всичко 8000 лв.  За 3-етажна къща сметнал, че отоплението му излиза около 9 лв на ден. Пелети купувал директно от производителя и беше възмутен, че в Практикер цените на същите са двойни.
Лично аз, ако имах избор, щях да избера газта-чиста работа...

# 25
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Ако имаше вариант за газ, аз лично изобщо нямаше да се колебая.
Всъщност тогава още повече щеше да ме е яд, защото едва ли някой ще се съгласи да включи само 3 апартамента, при това в сграда без Акт 16.
Още не съм стигнала до котлето аз, предприема ли някакви действия ще пиша.

# 26
  • Мнения: X
Днес приятел ми хвалеше неговия-италиански. Каза, че му е излязал всичко 8000 лв.  За 3-етажна къща сметнал, че отоплението му излиза около 9 лв на ден. Пелети купувал директно от производителя и беше възмутен, че в Практикер цените на същите са двойни.
Лично аз, ако имах избор, щях да избера газта-чиста работа...
Може ли фирмата доставчик на този италиански котел. Praynig
А Практикер и Бриколаж са си с гарантирано високи цени за повечето неща.Кило гвоздеи да вземеш,там са 10 лв/кг,а иначе струват около лев.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
Ще му "дрънна" утре и ще питам!  Peace

# 28
  • Мнения: X
Ще му "дрънна" утре и ще питам!  Peace
В очакване съм,че ни интересува въпроса с подобен котел.  bouquet

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 23 677
Котли се намират, всякакви, опитвали ли сте се да си намерите пелети зимата? Декември-януари? Ако си ги купувате през лятото - имате ли къде да складирате необходимото ви количество за цялата зима?

Общи условия

Активация на акаунт