Наситени, ненаситени, Ω-3, Ω-6 и най-вече рибено масло - II тема

  • 76 462
  • 776
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 800
Благодаря, veihaivei, никой не е съвършен...

А сега, въпросите:

feyaa  по принцип препоръчвам да се пие рибено васло без вит.А, за да не се притесняваме, а на децата да се дават моркови (с бета каротен) - неограничено.

На конкретния въпрос - допустимата норма на вит А (ретинол) е именно 10 000 М.Е.. Но да не забравяме, че вит. А има и в месото и особено карантията. (не я препоръчвам по много причини)

Затова - по-добре рибено масло без вит. А (за по-сигурно)

desi_sunshine - най-много полезни мастни киселини се съдържат в дълбоководни океански риби, живеещи в полярни води.

Това са сьомга, риба тон, херинга, сардина, скумрия, треска.  Мазнината е под кожата, затова рибата трябва да  с кожа. (филето няма мазнина!)

Това са тежки риби, дето омирисваш целия квартал при пържене. Точно от мазнината.

А черният дроб може да се яде, ако успееш да го отделиш от жлъчката. Mr. Green Mr. Green При капсулите това няма значение.

zheleva - при алергии, трябва да се търси източник на GLA - масло от пореч и др. Плюс витамин Д. Или да се насочите към ензимите.

ray - течното рибено масло Ескимо за възрастни е напълно подходящо и за деца.  "Специалното" масло за деца съдържа и омега-6 мазнини, които нормално се приемат от олиото в храната.

 
 

 

# 106
  • Мнения: 127
Днес си купих от една аптека в Младост 3 течно Македонско рибено масло. 100 мл за 6,30лв
състав:
100 мл рибено масло съдържа:
вит А    9 2000 IE
 вит Д3  9 200 IE
аромат на ягода
засъжаление и вътре в листовката няма повче за състава на маслото.Омега 3 ,6.......не е ясно .Незнам какво да правя?Ще се опитам да им напиша имейл за повече информация-дано ми отговорят(никакъв контрол за хранителните добавки) Незнам дали е добро???????Някой давал ли е от това?
препоръчителни дози :
за деца от 1-3 години по  1,5 мл дневно newsm78
за деца от 3 -7 години и бременни по 2,0 мл дневно
възрастни и деца  над 7 год по 2,5мл дневно
ето как изглежда

сега видях ,че пинки е писал за вит А.Много се чудех дали да го купя точно заради вит А ,ама нали "лошо рибено масло няма" ...........може и да го изхвърля за да не рискувам от предозиране на вит А

Последна редакция: пн, 18 яну 2010, 14:31 от feyaa

# 107
  • Мнения: 2 028
мъжът ми по мое нареждане е минал днес през т.нар. дрогерия ДМ в подлеза на СУ, като е казал, че търси течно рибено масло за деца, са му казали, че такива неща се продават в аптеките и там да ги търси  Crazy

PinkPanther, благодаря за уточнението за Ескимо  Peace ако успея да намеря отново Ескимо 3, ще го давам и на децата... ЧРД на патерици   bouquet

# 108
  • Мнения: 9 492
мъжът ми по мое нареждане е минал днес през т.нар. дрогерия ДМ в подлеза на СУ, като е казал, че търси течно рибено масло за деца, са му казали, че такива неща се продават в аптеките и там да ги търси  Crazy


 Joy Да си сменят персонала:
"DAS gesunde PLUS

Марката, която се грижи за Вашето индивидуално здраве на атрактивни цени.Здравословни продукти от природата."
http://www.dm-drogeriemarkt.bg/bg/home/asortiment/spisk-na-sobstvenite-marki.html

# 109
  • Мнения: 800
feyaa - чакай малко! Приемаме, че числата са верни - тогава в 2 мл има 1840 М.Е. вит.А, което е далече под нормата. Това значи, че може да се дава по една непълна чаена лъжичка. Понеже пише "Рибино масло", предполагам, че става въпрос за стандартно масло с 30 % омега-3. Не го изхвърляй!

ray - благодаря за поздравленията!

# 110
  • Мнения: 127
feyaa - чакай малко! Приемаме, че числата са верни - тогава в 2 мл има 1840 М.Е. вит.А, което е далече под нормата. Това значи, че може да се дава по една непълна чаена лъжичка. Понеже пише "Рибино масло", предполагам, че става въпрос за стандартно масло с 30 % омега-3. Не го изхвърляй!


дано не прозвуча смешно ,но не разбирах как го изчисли?
Как разбра ,че точно в в 2 мл има 1840 М.Е. вит.А?
Препоръчваш непълна чаена лъж(която да предположим е 4 мл,защото пълна е 5 мл ) а в дозировката е написано за деца от 1-3 години по  1,5 мл дневно(детето ми е на 2год и 7 месеца) Половин чаена лъж не е ли двойна дозировка?

# 111
  • Мнения: 800
По-нови и по-прецизни данни:

Children age 3 months to 12 years: A dose of cod liver oil that provides about 5000 IU vitamin A daily

Children over 12 years and adults: A maintenance dose of cod liver oil that provides about 10,000 IU vitamin A daily

Pregnant and nursing women: A dose of cod liver oil that provides about 20,000 IU vitamin A daily


Демек норми за прием на рибено масло от черен дроб на треска, съдържащо вит. Д и вит. А, както следва:

Деца от 3 месеца до 12 години -  рибено масло от черен дроб на треска, осигуряващо около 5 000 М.Е. дневно.

Деца над 12 г. и възрастни - поддържаща доза от рибено масло от черен дроб на треска осигуряваща 10 000 М.Е. дневно.

Бременни жени и кърмачки - една доза от рибено масло от черен дроб на треска, осгуряващо около 20 000 М.Е. дневно


Тези числа са валидни само за рибено масло, съдържащо едновременно вит.А и вит.Д.

Данните са оттук:

http://209.85.135.132/search?q=cache:6AKz8VanBt8J:www.westonapri … ct=clnk&gl=bg


Та да сте наясно...

P.S.
feyaa - по данни на производителя, вътре трябва да има лъжичка, двойна. От едната страна - 5 мл, от другата 2.5 мл.

А щом в 100 мл има 92 000 М.Е. вит А, то (като смятам наум) в 2 мл има 1840 М.Е.

Друг е въпроса, че на сайта им са дадени други норми, което ме накара да изровя горните.

Последна редакция: пн, 18 яну 2010, 16:35 от PinkPanther

# 112
  • Мнения: 1 725
Благодаря за отговора за рибите. Всъщност когато си купуваме за ядене трябва да внимаваме да не е, примерно, сьомга от развъдници (съдържа органични замърсители, защото я хранят с боклуци), не са за пренебрегване и тежките метали, съдържащите се в големите дълбоководни риби. Иначе, когато избираме добавката, не е толкова трудно, нали? Съставките на рибеното масло са съвсем различни - съдържат концентрираните полезни вещества, които ни трябват, общо взето без допълнителните "екстри". А пък другите полезни елементи и вещества (йод, фосфор и др., аминокиселините), съдържащи се в рибите, се оказва, че е по-добре да си ги набавяме от други източници. Само, че аз си обичам риба и мисля да си хапвам все така, което всъщност е по-рядко, отколкото ми се иска (май, не нарочно, се вписвам в препоръчваните максимум 1 път месечно консумация на дълбоководна риба).
Пинки, да ти кажа, аз като отбия детето, мисля да си взема рибено масло с витамин А, че морковите не са ми достатъчно в менюто. Мисля, че лошо няма.

# 113
  • Мнения: 1 014
мъжът ми по мое нареждане е минал днес през т.нар. дрогерия ДМ в подлеза на СУ, като е казал, че търси течно рибено масло за деца, са му казали, че такива неща се продават в аптеките и там да ги търси  Crazy

С очите си го видях това масло - течно, с вкус на портокал, и ако не се лъжа беше за деца над 4 години, но не съм сигурна, моят син е почти на пет и при всички случаи ставаше за него. Разходи се някой ден до там и прегледай основно регала за хр.добавки.

# 114
  • Мнения: 572
Ето го рибеното масло от ДМ. В събота го купих от магазина на Мария Луиза. Имат и много хубави течни сапуни 500 мл - 2 .00 лв.  Blush

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2374/193756078513728010091263 … l1gHnqjU0EIFE.JPG

 Съдържание в една чаена лъжица- 4 г :

EPA   0.48 г
DHA   0.48 г
DPA    0.15 г

Последна редакция: пн, 18 яну 2010, 21:41 от Голямо дете

# 115
  • Тука, под липите стари...
  • Мнения: 287
Точно за това масло говоря. Стои на щанда при другите хранителни добавки. Освен рибено масло има и екстракт от розмарин. Малката го хареса на вкус и засега ще се задоволим с него. Дано и то не изчезне като Ескимото.

# 116
  • Бургас
  • Мнения: 959
Здравейте!
Искам да попитам проблем ли би било предозирането на рибено масло за 3 год. дете? Аз режа моите капсули от 1 грам и и давам на око. Гледам да не е повече от половината. И може ли един ден да дам повечко, а да прескоча след това?
Тя го взима по лекарско предписание, за подсилване на мозъчната дейност, а в момента не мога да намеря Ескимото.

# 117
  • Мнения: 239
Благодаря ти ПИнки!Със закъснение Ч.Р.Д.Да си жива и здрава.Къде има такова рибено масло?И малко тъп въпрос-в обикновеното рибено масло на Фитофарма има ли витамин Д,или е само А?Благодаря ти предварително.И колко време може да се пие течното с витамин Д?

# 118
  • Мнения: 127
Благодаря ти Пинки за разяснението.Вече ми стана ясно.  bouquet
Добра новина......Днес ми отговориха ,от фирмата вносител на Ескимо кидс ,че чакат доставка в края на този месец

# 119
  • Мнения: 2 028
Добра новина......Днес ми отговориха ,от фирмата вносител на Ескимо кидс ,че чакат доставка в края на този месец

ейй, това е страхотна новина, а после в аптеките ли да го търсим или при тях? казаха ли? благодаря   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт