Ваксини и Ваксинационни Програми

  • 135 696
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 585
Искам да попитам може ли да се слага на бебе противогрипна ваксина и ако да, след кой месец или година?
Можете да слагате противогрипна ваксина от 6 месечна възраст и нагоре. Ако има риск от заболяване на детето, разбира се че може да я ползвате. Други показания за употреба на ваксината са:
*деца с астма, сърдечни заболявания, СПИН инфекция.
*деца, чиито родители работят в обкръжение с много хора-публични места, военни поделения, таксиметрови шофьори и т.н.
*деца редовно посещаващи детска градина.
Дозата за деца 6м-35 месечна възраст е 0.25мл/доза->>две дози през минимум 1 месец. За всеки следващ сезон, нужната доза е една. Деца над 3 год.възраст получават 0.5мл/доза.

# 61
  • Мнения: 14
Здравей Birdie,
Моето момченце е на 1г. и 6м. До момента имаме 4 приема Полио. 1 прием - в родилно. 2 прием на 4м., 3 прием на 6 м., и 4 прием реимунизациея на 1г. и 6м. Според мен имаме един прием пропуск. Въпросът ми е - пропуска ще окаже  ли  някакво влияние върху здравето на детето ми? Има ли начин това да оправи - т.е. да се направи още един прием след определено време? Предварително благодаря за отговора!

# 62
  • Мнения: 117
Здравей уважаеми Birdie,
Това е вторият и последен постинг, който правя във форума по тази тема. Не желая това място да се превръща в арена на конфронтации, но смятам, че е умстно отново да защитя българския лекар, българската майка  и не на последно място на традиционната медицина. Предварително искам да уточня, че намирам изявите ти тук като много полезни, както за майките, така и за лекарите, четящи форума.
Като апелираш да се работи съвременно (може би искаш да кажеш да се спазва "добрата медицинска практика"), обаче забравяш някои много важни неща:
1. Съвременната медицина е медицна базираща се на доказателства (съществуват критерии за това кога едно твърдение е базирано на доказателства). Цитирането на авторитети отдавна е минало в историята на медицината.
2. Основна тенденция е Промоция на здравето(надявам се да знаеш кои са основните му компоненти)
И именно от това следва изконното право на индивида да взама сам решение и задължението на лекаря да го информира, а не да менторства. Както виждам слагаш равенство между консенсус и менторстване. Консенсуса значи съгласие и се подразбира в него да участва повече от една старана. Точно едно такова менторстване от страна на бившата съветска медицинска школа докара до това дередже българската медицина. И тъй като педиатрията не е най-атрактивната от комерсиална гладна точка, тя естествено най-бавно се оттърсва от изостаналостта си поради липса на достатъчно инвестиции.
Виждам, че не познавеш и организацията на работа в детското здравеопазване в България. Ваксинациите са основно приоритет на общо практикуващия лекар, а не на педиатрите. Последните са само консултанти в тая сфера.
Безкритичното придържане към новото на всяка цена, доведе до "синдрома на сивото бебе" и бума от керниктер при новородените в средата на миналия век. Сега разбира се времената са други и медикаментите преминават през всички фази на проучване, но тези проучвания винаги се спонсорират от производителите на съответния медикамент(зная го и от личен опит). И по пресен пример: само преди няколко години от пазара бяха изтеглени хисманала и препулсида поради странични действия върху сърдечната проводимост, широко употребевани повече от десетилитие и пременали през всички стандартни изпитания.  И в тоя дух бих искал да ти кажа, че сатрото не значи непременно лошо.
Липсатат на някои от съвременните ваксини на българския пазар, говори за липса на финансов интерес поради малкия пазар, а не за загриженост за здравето на българските деца. Поварвяй ми, че ако имаха пазарен интерес, те имат и силата, и механизмите да се вкара продукта си в имунизационния календар на РБ (и вече да са го направили, няма нищо по-сигурно от държавните поръчки).
Да прав си, че имаш право на лично мнение, но бих те помолил да го правиш, без да обиждаш другите. Българските институции, колкото и да са "некомпетентни" по твое мнение, заслужават някакво уважение(все пак и в твоите вени тече българска кръв) . Стандартна и навярно неизвестна на теб практика е, че промените в консенсусите се извършват от комитети. Дали ваксината против хевмофилус е негативна или позитивна характеристика на българската имунизационна програма биха могили да кажат само епидемиолозите след повеждане на съответните контролирани проучвания.
Не бягам от спорове и съм готов да дискутирам на тази тема, въпраки, че основният ми приоритет е неонатологията(това е раздел от педиатрията, където интензивното лечение е естеството на ежедневната работа и всяка грешка може да доведе до тежки и незабавни последствия), но не знам дали си заслужава усилията. Бих искал да кажа, че не само в Атина четете бюлетините на MMWR,  ААР, СРА и CDC. Познавам много български педиатри, които го правят.
И тъй като виждам, че много съм те ядосал, та започна да скачаш от темата на тема (ваксини, хранене) и да отправяш директни квалификации, много ми се прииска да владея гръцки и да прегледам някой форум, където пишат родителите на твоите пациенти.
Не на последно място искам да ти кажа, че е много удобно де се критикарствува, особено когато си анонимен.
Не разбирам какво не ти харасва в бодростта(признак на цъфтящо здраве) и недоволството(двигател на програса). Не ние се причисяваме към аборигенското семейство. Ако не си чел "Пази боже сляпо да прогледа", мисля, че моманта да го прочетеш е дошъл. Не си спомням кой го беше казал, но по-лесно си признаваме грешките в поведението, но никога в мисленето.
А за дискусии винаги съм отворен Simple Smile
 До нови срещи.

# 63
  • Мнения: 8 585
  Birdie, ще дадете ли все пак някаква информация за противопоказанията и страничните реакции от препоръчителните ваксини??? (Акт Хиб, Превнар)
Освен класическите, се описват и редица РЕДКИ странични ефекти.
На тази страница:
http://emc.medicines.org.uk/
можете да потърсите за всяка ваксина поотеделно.
Общо взето е прието страничните ефекти да се подразделят на чести, по-малко чести и редки.

По отношение противопоказанията за приложение на ваксините:

*Хеп.Б-предшестваща анафилактична реакция от приложението и, леко или умерено тежко остро заболяване.

*ДТаК-предшестваща анафилактична реакция от приложението и, енцефалопатия възникнала в рамките на 7 дена от приложението и,
леко или умерено тежко остро заболяване. Внимание при приложението и ако в рамките на 48часа от предшестващата доза сте имали:
-т-ра 40.5 или по-висока
-непрекъснат плач 3 часа или повече.
-колапс, побледняване.
-гърч в рамките на 3 дена от предшестващо приложение.
-нестабилен прогресиращ неврологичен проблем (до стабилизирането му.

*Полио:
-предшестваща анафилактична реакция от приложението и
-леко или умерено тежко остро заболяване.

*ММР:
-бременност или възможност за такава в рамките на 4 седмици.
-Тежък имунодефицит
Внимание, ако са налице:
-ако са давани в предишните 11м имуноглобулин,плазма, кръв или детето е било на високо-дозова имуносупресивна терапия.
-анамнеза за определени хематологични заболявания-тромбоцитопения, тромбоцитопенична пурпура.

*Превенар:
-предшестваща анафилактична реакция от приложението и
-леко или умерено тежко остро заболяване.

*Акт-Хиб
-предшестваща анафилактична реакция от приложението и
-леко или умерено тежко остро заболяване.


Може би Ви изненадва, но това са противопоказанията за ваксиниране с основните ваксини. Все пак преценката е на този, който ще поставя ваксината.

# 64
  • Мнения: 8 585
Здравей уважаеми Birdie,
Това е вторият и последен постинг, който правя във форума по тази тема. Не желая това място да се превръща в арена на конфронтации
Аз съм малък човек-Birdie. Моята педиатрия обаче не е.
Аз съм смъртен както всички-моята професия обаче е над мен.
Дано и за Вас да е и Ви го желая искренно.

# 65
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
В разгара на лекарския спор - може ли да попитам следното:
 Thinking ако започнем ваксинацията с АКт-ХИБ от 3тия месец - то каква трябва да е схемата? Thinking

Прочетох, че в България могат да се намерят:
 Menjugate, Пневнар, Менинго А+С и АКТ-ХИБ - ще разясните ли колко важни са те според Вас - особенно за първата и третата. И естествено - схемите на прилагане? Може ли да бъдат приложени и 4те ?

Последна редакция: ср, 05 окт 2005, 23:13 от Lioness

# 66
  • sofia
  • Мнения: 769
БРАВО д-р Йонов! Grinning
Адмирации за това изказване. Странното е, че лекарите като вас все пак са малцинство в БГ. Аз смятам, че майките имат право на компетентни отговори, но намирам намесата и постингите на Bridie за доста драстична намеса в тона на този форум. Всеки има право на избор и не смятам информацията от този или онзи учебник за най-правилното нещо, а по-скоро за доста груба манипулация.
И макар че аз и децата ми сме попострадали от некомпетентно отношение на Джи Пи-та и педиатри, дето не им се чете и изписват това, което се рекламира по телевизията, уважавам хората, които полагат постоянни усилия да се обучават и развиват. Лично аз отдавна  съм се доверила на холистичната медицина, но има лекари алопати, които винаги ще уважавам.

# 67
  • Мнения: 8 585
В разгара на лекарския спор - може ли да попитам следното:
 Thinking ако започнем ваксинацията с АКт-ХИБ от 3тия месец - то каква трябва да е схемата? Thinking

Прочетох, че в България могат да се намерят:
 Menjugate, Пневнар, Менинго А+С и АКТ-ХИБ - ще разясните ли колко важни са те според Вас - особенно за първата и третата. И естествено - схемите на прилагане? Може ли да бъдат приложени и 4те ?
Menjugate e тип ваксина за профилактика на менингококовият менингит. Не е лицензирана в САЩ за употреба под 11 годишна възраст. В Европа, за повечето страни е лицензирана над 4 месец. Северните страни, тъй като нямат много  случаи менингококов менингит, рядко я ползват рутинно, но Средиземноморските и Англия имат вече достатъчен опит и досега доста положителни резултати. Дотолкова, че нужните дози за Neis-Vac-C спаднаха до две (до една годишна възраст) и една->>след навършена 1 годишна възраст. Менингококовите заболявания са наистина спорадични, но с ужасно тежко протичане и много тежко инвалидизиране.

Превенар (Превнар) е ваксина срещу Пневмокок. В САЩ е задължителна. В Европа все още не е. Тъй като ваксината е много скъпа, може би финансови причини забавят широкото и включване.
Проучванията от приложението и досега дават много насърчителни резултати.

Менинго А-С- >>не знам тази търговска марка-може би се касае за полизахаридна противо-менингококова ваксина от типа на Menomune, но не съм сигурен.

За Акт-Хиб писахме по-горе много подробно-тя по принцип е задължителна в повечето Европейски имунизационни календари.
Акт-Хиб от 3 месец->>една добра схема би била->>3,5,7 месец и 4-та доза на възраст 12-15 месеца.

# 68
  • Мнения: 8 585
Два реда само, не като отговор.
Да се говори против ваксинациите и ваксините, с общи фрази е израз на низка здравна култура и лична също. Родителите и учителите ни (които работеха медицина в 40-50 години) познаваха какво е дифтерия, коклюш и колко деца боледуваха от полиомиелит, събуждайки се сутрин с парализи.
Това лице на реалността познаха и "запалени" шведи от разни "противо-ваксинационни комитети", които през 90-те години спряха коклюшната ваксинация в Швеция за един зимен сезон. След като "отчетоха" около 40 000 случая на коклюш за 6-7 месеца си спомниха за Дженер, Салк, Сейбин и ...за реалността. И замлъкнаха-нищо вече не се чува от "техният лагер".

# 69
  • Мнения: 8 585
Здравей Birdie,
Моето момченце е на 1г. и 6м. До момента имаме 4 приема Полио. 1 прием - в родилно. 2 прием на 4м., 3 прием на 6 м., и 4 прием реимунизациея на 1г. и 6м. Според мен имаме един прием пропуск. Въпросът ми е - пропуска ще окаже  ли  някакво влияние върху здравето на детето ми? Има ли начин това да оправи - т.е. да се направи още един прием след определено време? Предварително благодаря за отговора!
Дозите, които се дават от различните календари са различни-Американският календар е 4 дози, немският-5, френският-7 дози.
Никоя от тези схеми обаче, не дава полио в родилният дом. Минималната възраст да започнете полио-ваксинация е 2-ият месец. Не че има проблем, но...не се брои. Не знам с какви аргументи ще защитят тази практика. Може би колегата Д-р Yonov може да разясни...?
По принцип, въпроса е да дадете предвидените в БГ имунизационен календар брой дози-най-уместно виждам да реваксинирате на възраст 4 години, и така да приключите сериите. Ако те настояват да давате повече дози до тогава, минималното разстояние между две дози е 1 месец.

Последна редакция: пт, 07 окт 2005, 10:48 от Birdie

# 70
  • София
  • Мнения: 1 546
Birdie, благодаря ти за отговора и в тази връзка искам да попитам. Ние вече сме на две годинки. Освен Act-HIB като препоръчителна (и то само в една доза след навършване на 1 годинка) друга ваксина не сме слагали. Ще може ли да ми кажеш и препоръчаш на тази възраст кои препоръчителни ваксини още не е късно да сложим? Определено не бих пропуснала да ваксинирам детето си с всяка възможна ваксина за да го предпазя.
Благодаря! Hug

# 71
  • Мнения: 8 585
Birdie, благодаря ти за отговора и в тази връзка искам да попитам. Ние вече сме на две годинки. Освен Act-HIB като препоръчителна (и то само в една доза след навършване на 1 годинка) друга ваксина не сме слагали. Ще може ли да ми кажеш и препоръчаш на тази възраст кои препоръчителни ваксини още не е късно да сложим? Определено не бих пропуснала да ваксинирам детето си с всяка възможна ваксина за да го предпазя.
Благодаря! Hug
Ако първата доза Акт-Хиб е дадена във възрастта 12-14 месеца, нужните дози за да завършите схемата са две (2). Втората доза се дава на най-малко 8 седмици от първата.
(Вж. www.cdc.gov/nip->>"Catch-up schedule for children age 4 months through 6 years").
След навършени две години можете да сложите:

*Превнар (Превенар)-само от една доза имаме нужда във възрастта 24-59 месеца.
*Менингококов менингит ваксина->В САЩ не е лицензирана под 11 годишна възраст, но в Европа ваксината Neis-Vac-C, Menjugate, Meninvact, Meningitec- са. Имам широк опит с първата (Neis-Vac-C) и е много добра от гледна точка на липса на каквито и да са били странични ефекти. Само една доза Ви е нужна в тази възраст.
*Хепатит А-"Havrix" 720 UI-детската ваксина. Аз я използвам много. Схемата е от две дози, разделени на 6м<->1 година една от друга. Употребява се след навършени 2 годинки. В момента е в процес на лицензиране в някои страни ваксина срещу Хеп.А на възраст от 2-4-ият месец. Ще видим...
*Варицела-също я използвам широко. Може да я слагате след навършени12 месеца. Само една доза.

# 72
  • Мнения: 326
Горещ привърженик съм на хомеопатията, но не мога да пляскам с всички сили с ръце на това изказване! Единственото, което ме учуди е, че не е от хомеопат.
И именно от това следва изконното право на индивида да взама сам решение и задължението на лекаря да го информира, а не да менторства. .....
Липсатат на някои от съвременните ваксини на българския пазар, говори за липса на финансов интерес поради малкия пазар, а не за загриженост за здравето на българските деца. Поварвяй ми, че ако имаха пазарен интерес, те имат и силата, и механизмите да се вкара продукта си в имунизационния календар на РБ (и вече да са го направили, няма нищо по-сигурно от държавните поръчки).
Уважаеми Бърди, АЗ и само АЗ вземам решенията за своето здраве! Това мое право ми го осигурява и Закона за здравето от януари 2005 г (едва ли си го чел, той не те интересува, ти живееш в Гърция, а там лекарите са вся и всьо явно).
Дали пък не си случайно във връзка с някоя от фармацевтичните фирми, които произвеждат ваксини?!

# 73
  • sofia
  • Мнения: 769
Ей, Сръчке,
как изцитира нещо, което не съм казвала. Шашна ме Confused!
Единствено часа на постинга съвпада, ама всичко останало.  Sad
Аз имам чувсто за хумор, но не толерирам преиначаване на думите ми.

# 74
  • Мнения: 326
Упс!  Embarassed
Ей, Сръчке,
как изцитира нещо, което не съм казвала. Шашна ме Confused!
Единствено часа на постинга съвпада, ама всичко останало. Sad
Аз имам чувсто за хумор, но не толерирам преиначаване на думите ми.
НЕ е цитат!
Мои думи са! И заставам зад всяка една от тях!
Съжалявам айя, не съм излязла от кавичките за цитат, когато съм писала постинга.  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт