Ваксини и Ваксинационни Програми

  • 135 670
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 2 952
Бърди, при нас въпросите са множко. Ще съм благодарна на отговор  Simple Smile
1. Дъщеря ми е на 12 месеца. Не е ваксинирана с Hib. Препъръчват ми еднократно боцване, без реимунизация. Правилна ли е тази практика и сега ли да го направя, тъй като на 13 месеца й предстои задължителната тук против морбили-паротит-рубеола (може да бъркам някъде правописа)?
2. Синът ми е на 9. Доколкото знам по-скоро при него няма смисъл от Hib. Бъркам ли? Посещава държавно училище и почти съм решила да го ваксинираме против Хепатит А, той е ваксиниран срещу Хепатит В. Струва ли си и каква е схемата при него?
3. ГП-то ни ни посъветва съпруга ми и аз също да се ваксинираме срещу Хепатит А и В с комбинирана ваксина. Каква е схемата? Чудя се струва ли си  newsm78

10х

# 76
  • sofia
  • Мнения: 769
Цитат
НЕ е цитат!
Мои думи са! И заставам зад всяка една от тях!
Съжалявам айя, не съм излязла от кавичките за цитат, когато съм писала постинга.  Embarassed
Цитат

Тогава адмирации за тази позиция! Grinning

# 77
  • Мнения: 8 585
Бърди, при нас въпросите са множко. Ще съм благодарна на отговор  Simple Smile
->>Ако първата доза на Акт-Хиб дадете във възрастта 12-14 месеца давате втора доза след 2 месеца и това е всичко. Тоест тази схема има общо две дози. НЕ Е ЕДНА ДОЗА-грешно са Ви информирали. Няма връзка с ММР-можете да дадете първо Акт-Хиб(1-та доза) и след това да направите ММР на разстояние 2-3 седмици например.

Въпрос 2- Акт-Хиб не се прави над 5 годишна възраст рутинно. Да, много е важно да го ваксинирате и срещу Хеп.А. В повечето страни тази ваксина не е задължителна,тоест препоръчва се за райони с повишена заболеваемост и проблемно водоснабдяване (тоест тръби от 120 години Thinking). Аз лично смятам, че всичко предпазващо ни от хепатити (А,Б, а може би С или Д за в бъдеще) е уместно да се препоръчва горещо. Дозата за детето е две дози разделени на 6м-1 година помежду им. Аз лично използвам "Havrix 720UI" и съм много доволен от липсата на каквито и да е странични ефекти.

Въпрос -3- Ваксинирайте се, разбира се. Схемата:
*Хеп.Б-схемата за Вас е общо три дози. Първите две на разстояние минимум 4 седмици една от друга,третата 4-6 месеца след втората доза. Минимум задължително разстояние между първата и последна дози->>4 месеца. По-ускорената схема за Вас е пак три дози->>Първите две на разстояние минимум 4 седмици една от друга,третата- 2  месеца минимум след втората доза.Минимум задължително разстояние между първата и последна дози пак->>4 месеца.
*Хеп.А- две дози разделени на минимум 6-12 месеца една от друга.

Последна редакция: пт, 07 окт 2005, 10:34 от Birdie

# 78
  • София
  • Мнения: 1 546
Birdie, благодаря ти за отговора и в тази връзка искам да попитам. Ние вече сме на две годинки. Освен Act-HIB като препоръчителна (и то само в една доза след навършване на 1 годинка) друга ваксина не сме слагали. Ще може ли да ми кажеш и препоръчаш на тази възраст кои препоръчителни ваксини още не е късно да сложим? Определено не бих пропуснала да ваксинирам детето си с всяка възможна ваксина за да го предпазя.
Благодаря! Hug
Ако първата доза Акт-Хиб е дадена във възрастта 12-14 месеца, нужните дози за да завършите схемата са две (2). Втората доза се дава на най-малко 8 седмици от първата.



Такаааа страна работа Thinking Ами какво се прави в случай, в който дали било поради лекарски пропуск...грешка...или  Embarassed незнание ние сме само с една ваксинация на Акт-Хиб и тя е направена на..... Sick23.11.2004г.????!!!!

# 79
  • Мнения: 8 585
Такаааа страна работа Thinking Ами какво се прави в случай, в който дали било поради лекарски пропуск...грешка...или  Embarassed незнание ние сме само с една ваксинация на Акт-Хиб и тя е направена на..... Sick23.11.2004г.????!!!!
Не се притеснявайте! На 23/11/2004 детето е било на възраст? (точна).
За нуждата от две дози разпечатайте и погледнете тук:
http://www.immunize.org/catg.d/rules1.pdf
http://www.cdc.gov/nip/publications/pink/hib.pdf

Последна редакция: пт, 07 окт 2005, 15:18 от Birdie

# 80
  • София
  • Мнения: 2 952
...Въпрос -3- Ваксинирайте се, разбира се. Схемата:
*Хеп.Б-схемата за Вас е общо три дози.....
*Хеп.А- две дози ...
Много благодаря за подробния отговор. Доколкото знам тук има комбинирана ваксина срещу Хепатит А и В  newsm78 Ще разпитам в понеделник ГП-то и ще пиша.

# 81
  • Мнения: 8 585
Мисля, че ще е полезна повече информация за ваксината "Превенар" (Превнар) на фирмата Wyeth. Това е нова 7 валентна ваксина срещу Пневмокок (Стрептококус пневмоние), за която ако не се публикуват тежки странични ефекти, е кандидат да направи революция в областта на ваксинационната профилактика. Направени до днешна дата са приблизително 80 млн. дози. Не са докладвани досега тежки странични ефекти, налагащи спирането или преработването и.
От 2000 година, тази ваксина е задължителна в Американският Имунизационен календар. В Европейските не е все още, но под натиска на много добрите резултати, се обсъжда широко въвеждането и. Вече е в изпитание 9 валентна ваксина.
Видът Streptococcus pneumoniae е един от най-важните патогенни микроорганизми и основна причина за тежки инфекции при децата. Всяка година около 970.000-1 млн деца във възрастта под 5 години умират от пневмококови пневмонии. Деца под 5 години и възрастни над 65 години са най-застрашените групи, поради специфични проблеми с имунният отговор към този вид микроорганизъм.
Ринофарингса е "екологичната ниша" на пневмокока. Колонизацията му с този микроорганизъм предшества пневмококовата инфекция. Пневмокока се предава по въздушно-капков път. Процента деца, които са носители е най-голям в предучилищната възраст, като намалява с израстването. За Гърция, по последни епидемиологични данни, 34% от децата под 2 години, които не посещават детска градина и не са получили АБ терапия в последните 60 дена, се оказват масивно колонизирани. За децата, посещаващи детска градина, този процент на колонизация нараства и е между 39%-60%. Пак за Гърция, от децата не посещаващи детска градина, се откри, че 78% от особено резистентните на Антибиотици щамове пневмокок, които тези деца носят, се "покриват" от ваксината.
Пневмокока е в състояние да предизвика тежки пневмонии, сепсис, менингит с тежък ход и инвалидизация. Освен това, отитите, които предизвиква, са важна причина за честа употреба на антибиотици. 40% от случаите на пневмококов менингит при деца под 5 години се случват в първата година на живота (за Гърция).
Увеличава се също така поли-резистентността на пневмокока към ред употрбявани ( и силни, стратегически) антибиотици. Идеалният подход в този случай би било усилване на имунитета.
Всички тези факти доведоха до разработване на ваксина срещу пневмокок-а. Тази ваксина е 7 валентна (срещу 7-те от най-важните щамове) и е резултатна (имуногенна) от 2 месечна възраст. Покрива типовете-4,6B,9V,14,18C,19F и 23F. За Гърция тези 7 типа са отговорни за 88% от тежките инвазивни пневмококови инфекции във възрастта под 2 годишна възраст. След задължителното въвеждане на Превенар в САЩ за 5 годишен период се отчете 95-100% намаление на инвазивните пневмококови инфекции, причиняващи се от щамове, покривани от ваксината, във възрастта до 2 години. От друга страна ваксината се оказа извънредно полезна и в друг аспект. Значително се намали носителството на стрептокок в групите, имащи непосредствен контакт с имунизираните деца (баби и дядовци най-често). От CDC се изнесоха данни за намаляване заболеваемостта по този индиректен път както следва:
-с 54% във възрастта 20-39 години
-25% във възрастта 40-64 години
-39% във възрастта над 65 години
В ход е изпитание на 9 валентна ваксина.
Страни в които Превенар е задължителен от 2 месечна възраст-САЩ,Канада, Австралия, Франция (последни данни, които получих наскоро).
Страни, в които се обсъжда и се очаква решение за масивно използване-Белгия,Гърция,Холандия, Италия, Кипър. В Германия, Австрия се очаква също решение от 2006.
В Англия ваксината е одобрена, но се спори за броят дози->4 дози до 12-15 месеца англичаните смятат за много. Имайки опит и от други ваксини (менингитната например) лично аз смятам, че спорът е повече как да не изразходват средства, а не принципно против дозите. Всичко, което англичаните смятат за скъпо в епидемиологично-профилактичен план, винаги намираха начин да му "орежат" дозите. Бедна страна, какво да се прави-тежки времена. Икономии са нужни.  Mr. Green

Последна редакция: нд, 09 окт 2005, 16:01 от Birdie

# 82
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Birdie, поради нашумелите случаи на птичи грип в Румъния и Турция докторите съветват хората превантивно да се ваксинират против човешки грип. (Съжалявам, ако не се изразявам правилно). Така, аз кърмя бебето си и се притеснявам ако се ваксинирам дали това ще има някакви негативни последици за него. Изобщо, може ли кърмачки да се ваксинират с противогрипни ваксини и какви?

Последна редакция: вт, 11 окт 2005, 13:37 от Tedulina

# 83
  • Мнения: 3
Birdie, благодаря! Ценя високо твоят професионализъм, затова искам да споделя нашия проблем и да те помоля за мнение! Синът ми в момента е на 5 м. 21 дни, когато беше на 2м. му сложиха първата доза Tetra ActHib, оттогава не можем да намерим ваксината и не е поставяна никаква. Вносител е Търговска лига, които чакат някакво разрешително и още не я продават. Вече много закъсняхме, пък ни се обърква и имунизационният календар. /На 6 м. трябва да сложим ваксината против хепатит В/. Въпросът ми е проблем ли е закъснението и дали първо да сложим противохепатитната? Моля за помощ! Благодаря!

# 84
  • Мнения: 8 470
Birdie, благодаря! Ценя високо твоят професионализъм, затова искам да споделя нашия проблем и да те помоля за мнение! Синът ми в момента е на 5 м. 21 дни, когато беше на 2м. му сложиха първата доза Tetra ActHib, оттогава не можем да намерим ваксината и не е поставяна никаква. Вносител е Търговска лига, които чакат някакво разрешително и още не я продават. Вече много закъсняхме, пък ни се обърква и имунизационният календар. /На 6 м. трябва да сложим ваксината против хепатит В/. Въпросът ми е проблем ли е закъснението и дали първо да сложим противохепатитната? Моля за помощ! Благодаря!
Здравейте!На този телефон-962 22 22 Фармател преди малко поръчах четворната ваксина на Пастьор.Мисля,че няма проблем да я поръчате и Вие,имат в наличност.Цената е около 25 лева, а доставката е безплатна.Дано да съм била полезна.Поздрави!

# 85
  • Мнения: 3
Е-мия, благодаря много! smile3525 Цяло лято я търся тая ваксина, всеки ден звънях. Бях я поръчала на Фармател, но не ме открили по телефона, за да потвърдя поръчката newsm78. И когато съвсем се отчаях /даже я търсехме по чужбина/- ... приятна изненада. Благодаря!

# 86
  • Мнения: 8 585
Birdie, поради нашумелите случаи на птичи грип в Румъния и Турция докторите съветват хората превантивно да се ваксинират против човешки грип. (Съжалявам, ако не се изразявам правилно). Така, аз кърмя бебето си и се притеснявам ако се ваксинирам дали това ще има някакви негативни последици за него. Изобщо, може ли кърмачки да се ваксинират с противогрипни ваксини и какви?
Доказа се сходност между вируса на Испанският грип 1918 и този на птичият. Няма ваксина за този вид грип още. Няма и препоръки (досега) за масова антигрипна ваксинация.
Да, може кърмачки да се ваксинират с противогрипна ваксина. Няма проблем за кърмачето.

# 87
  • Мнения: 8 585
Birdie, благодаря! Ценя високо твоят професионализъм, затова искам да споделя нашия проблем и да те помоля за мнение! Синът ми в момента е на 5 м. 21 дни, когато беше на 2м. му сложиха първата доза Tetra ActHib, оттогава не можем да намерим ваксината и не е поставяна никаква. Вносител е Търговска лига, които чакат някакво разрешително и още не я продават. Вече много закъсняхме, пък ни се обърква и имунизационният календар. /На 6 м. трябва да сложим ваксината против хепатит В/. Въпросът ми е проблем ли е закъснението и дали първо да сложим противохепатитната? Моля за помощ! Благодаря!
Спокойно можете да сложите противо-хепатитната ваксина. Сложете я.
До 2-3 седмици е желателно да намерите ТетраАкт-Хиб. Ако не го намерите дотогава, мога да дам мнение за алтернативни варианти. Не се притеснявайте за закъснението. Ще се навакса. Има варианти и за по-ускорено приложение, за да можем да се "съберем" в графика.

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 336
и аз да попитам нещо уважаваният от мен Бърди
дъщеря ми е на 2 г. и 2 м.
отдавна бях решила да й поставя противоменингитната ваксина, но тъй като ходи на ясла почти постоянно има някакви здравословни проблеми и затова все я отлагам
вчера бях при ДЖи пи-то ни заради поредната настинка и го попитах за Преванар - оказа се, че той изобщо е знае за подобна ваксина
та, въпросът ми е на тази възраст удачно ли е да поставя и двете васкини, и може ли това да стане едновременно

# 89
  • Мнения: 8 585
и аз да попитам нещо уважаваният от мен Бърди
дъщеря ми е на 2 г. и 2 м.
отдавна бях решила да й поставя противоменингитната ваксина, но тъй като ходи на ясла почти постоянно има някакви здравословни проблеми и затова все я отлагам
вчера бях при ДЖи пи-то ни заради поредната настинка и го попитах за Преванар - оказа се, че той изобщо е знае за подобна ваксина
та, въпросът ми е на тази възраст удачно ли е да поставя и двете васкини, и може ли това да стане едновременно
Да, можете на тази възраст да поставите Превенар (Превнар). За възрастта 24-59 месеца, нужната доза е само една.
Какво разбирате под "противоменингитната ваксина"? Коя от трите съществуващи? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт