Почистване на пералня - варовик... може би

  • 38 371
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 55
Темата много ме вълнува. Тук водата е много варовита и вече сменям втора пералня. Ще пробвам някой от съветите ви.

# 16
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Шани, в София сте добре в това отношение, но Пловдив водата е ужасно варовита. Аз като видях какво чудо беше в стария ни бойлер...  ooooh!

# 17
  • София
  • Мнения: 8 283
Водата в София е всичко друго, но не и варовита.
И няма такъв филм, като тези дето го дават в рекламата на Калгон. Нагревател или казан с толкоз много отлагания на котлен камък поживотно не съм виждала...
А хората все още си перат с Перла 03 и Перла 73, както и с някои техни посестрими, нап. Канди 407Ф
Шани, съгласна съм с теб и затова не го ползвам, но пластмасовия ми стерилизатор след 1-годишна употреба натрупа незначително количество варовик - усеща се като прокараш пръсти. Същото видях и върху филтъра на пералнята както казах ползвана е повече от 6 години без да забележа такова нещо. Тъй като почна да се появява един дрънкащ звук реших, че може нещо да пречи нещо във филтъра.

Днес почистих на 2 пъти пералнята първо със 100 г лимонена киселина = 10 пакетчета => 1,40 лв. общо. на 60 град ... Как ли са ме гледали в магазина след като излязох 15 пликчета? ... наложи се и 2те продавачки да ми обясняват къде точно се намира  hahaha
След това и един празен цикъл с прах на 95 град.

# 18
  • Мнения: 803
Desem,
мисля, че наистина не би трябвало да имаш налепи за 6 години софийска вода Laughing
Но профилактичното почистване ще е от полза.
А, и още нещо - не знам какви пакетчета си купила, но по принцип лимонтозуто не е лимонена киселина.
Освен, ако не е фалшификат. Лимонтозуто трябва да е винена киселина, а тя не почиства калк.
Но пък винената е четири пъти по-скъпа от лимонената китайска и ... Naughty
Надявам се някой химик да ми помогне в обяснението за винената киселина.
Иначе лимонената е около 4-5 лева килограма.
Това, което Невена препоръчва, са точно препарати с лимонена киселина, а не пакетчетата от магазина.
Друга моя забележка е, че 100 грама за една пералня са малко, дори за софийска.
Зависи и колко вода налива машинката на основен цикъл, но ако е около 5л , 100 грама е малко.

# 19
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани, в София сте добре в това отношение, но Пловдив водата е ужасно варовита. Аз като видях какво чудо беше в стария ни бойлер...  ooooh!

няма страшно. Само не се връзвай на рекламата за Калгон-а, че с париците дадени за купуването му, ще си купиш не 2, ми сигурно 3-4 перални.

И понеже не знам колко от вас за виждали разглобен казан на пералня... Да ви споделя.
Ако все пак сте решили да си почистите уреда, това без тотално разглобяване и търкане на ръка няма да стане. Отвътре, особено на карборановите казани е пълно с гънки и разностанни форми. Толкоз е завъртяно, че без лично участие на ръка, нищо няма да направите. А вие у дома (айде повечето от вас) това не можете да го направите. Пък майсторите вземат скъпо за такова тотално разглобяване.
Така, че стига сте си мъчили уредите с разните му там почиствания. Просто перете с малко количество и предимно качествен прах (2-3с.л.) и ако можете - избягвайте омекотителите. ТЕ създават най-големите отлагания и запушвания. И след работен цикъл я позабърсвате тук-там. И това е всичко.

# 20
  • Мнения: 803
Шани, със съвета за дозата прах ще ошашавиш момичетата.
Има прахове с  най-различни концентрации и дози.
Препоръка от авторитет като теб за 2-3с.л качествен прах е весела.
А там където е твърда водата дозата трябва да се завиши.
Точно за по-добро изпиране и препазване от налепи.
Виж, за омекотителите съм твърдо зад теб Laughing

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Има прахове с  най-различни концентрации и дози, а там където е твърда водата дозата трябва да се завиши.

Дедо, много агресия има в съвременните прахове... Та по-кротко с тях се действа  Joy

# 22
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 584
Водата в София е всичко друго, но не и варовита.
И няма такъв филм, като тези дето го дават в рекламата на Калгон. Нагревател или казан с толкоз много отлагания на котлен камък поживотно не съм виждала...
А хората все още си перат с Перла 03 и Перла 73, както и с някои техни посестрими, нап. Канди 407Ф

  Peace
Имахме пералня Перла 05, която ни служи вярно 16 години, без да е почиствана от котлен камък.

# 23
  • Мнения: 803
Има прахове с  най-различни концентрации и дози, а там където е твърда водата дозата трябва да се завиши.

Дедо, много агресия има в съвременните прахове... Та по-кротко с тях се действа  Joy

Аха, да си изкажа различното мнение и се разубедих Wink
Помислих си: -  праховете са като хората. Някои с много агресия, някои - не.
Някои вършат работа, други - не.  Laughing

# 24
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119

няма страшно. Само не се връзвай на рекламата за Калгон-а, че с париците дадени за купуването му, ще си купиш не 2, ми сигурно 3-4 перални.

....и ако можете - избягвайте омекотителите. ....

Калгон не ползвам изобщо. Но омекотител - винаги и сега ме хвърли в размисъл.
Да ползвам по - малко количество? Или изобщо да ги махам омекотителите?

# 25
  • Paris, France
  • Мнения: 14 039
И понеже не знам колко от вас за виждали разглобен казан на пералня... Да ви споделя.
Ако все пак сте решили да си почистите уреда, това без тотално разглобяване и търкане на ръка няма да стане. Отвътре, особено на карборановите казани е пълно с гънки и разностанни форми. Толкоз е завъртяно, че без лично участие на ръка, нищо няма да направите. А вие у дома (айде повечето от вас) това не можете да го направите. Пък майсторите вземат скъпо за такова тотално разглобяване.
Така, че стига сте си мъчили уредите с разните му там почиствания. Просто перете с малко количество и предимно качествен прах (2-3с.л.) и ако можете - избягвайте омекотителите. ТЕ създават най-големите отлагания и запушвания. И след работен цикъл я позабърсвате тук-там. И това е всичко.

Това не е вярно. Моят барабан се отваря отдолу и много добре виждам карборановия казан и реотана. Няма смисъл от разглобяване ако проблемът е САМО варовик. Ползувам омекотител, и то в големи количества и никога не съм видяла запушвания и отлагания на осапунен (с омекотител) прах. Всеки месец отварям барабана и чистя филтъра, никога, нито веднъж не съм видяла това, което описваш. Незначително количество котлен камък има само на дъното на казана, където остава вода след всяко пране и малко ОКОЛО реотана. Зле съм с качването на снимки, иначе бих си направила труда да ви покажа. Да отварям барабан да бърша казана след всяко пране ме мързи, съжалявам.

Desem,
мисля, че наистина не би трябвало да имаш налепи за 6 години софийска вода Laughing
Но профилактичното почистване ще е от полза.
А, и още нещо - не знам какви пакетчета си купила, но по принцип лимонтозуто не е лимонена киселина.
Освен, ако не е фалшификат. Лимонтозуто трябва да е винена киселина, а тя не почиства калк.
Но пък винената е четири пъти по-скъпа от лимонената китайска и ... Naughty
Надявам се някой химик да ми помогне в обяснението за винената киселина.
Иначе лимонената е около 4-5 лева килограма.
Това, което Невена препоръчва, са точно препарати с лимонена киселина, а не пакетчетата от магазина.
Друга моя забележка е, че 100 грама за една пералня са малко, дори за софийска.
Зависи и колко вода налива машинката на основен цикъл, но ако е около 5л , 100 грама е малко.

Малко теория: Лимонтозу е лимонена киселина (Е330), не винена (E334). Винената киселина се добива от винен камък (това, което остава по бъчвите). Не съм на кеф да пиша за добива и в какъв вид соли се предлага на пазара, свирнате и ще го направя ако се интересувате. И двете са слаби киселини, и двете махат котлен камък и по киселинност са ако не еднакви, много сходни като винената киселина е малко по-кисела (разбирайте по-силна). Във вода се държат по един и същ начин (това го пиша да не вземе някой химик да дойде да обяснява, че винената киселина е по-неефективна, защото преципитира във виното). По принцип може да се ползува винена киселина вместо лимонена. Не го правя заради цената.

Винена киселина не съм виждала никога никъде по света и у нас по рафтовете. В големи количества е токсична и дори смъртоносна (500-700 грама) и мислех, че за това не се продава. Или поне така си мислех. Оказва се, че не е така:

Цитат
В България винената киселина за кулинарни цели се продава под (неправилното) търговско наименование лимонтузу. [notes 1] В много случаи, самите опаковки подвеждат потребителите с информация, че предлаганият продукт лимонтузу е лимонена киселина.

Цитатът е от:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B … D0%B8%D0%BD%D0%B0

Утре повече  Hug

# 26
  • Мнения: 1 310
Преди време видях, че във филтъра на пералнята се е натрупал котлен камък. Въпреки, че кафе машината редовно я чистя с разтвор от лимонтозу, изобщо и не помислих да го ползвам за пералнята.  newsm78 Просто си купих едно шише белина АСЕ, излях го в пералнята, пуснах я на най-кратката 40 минутна програма и филтърът светна. Peace

# 27
  • Мнения: 803
Невена,
както винаги беупречно и приятно четиво си ни оставила среднощно  bouquet
Това с лимонтозуто ни е соц.остатък, както използваме "Ксерокс" за всеки копир или "Веро" за всеки препарат за съдове.
При теб съм сигурен, че основният състав на коментирания продукт е лимонена киселина. То и тук трябва да е така, щото е най-евтиния вариант. Ама на тез, дето пакетират подобни, хич не им вярвам. Преди години наистина е било винена киселина.
Останало ни е в речника. Обаче за почистване на машина си предпочитам съответен препарат.

# 28
  • София
  • Мнения: 8 283
След като прочетох за "лимонтозуто" и "лимонената киселина" се сетих, че знам че са различно нещо, но не се бях замислила какво съм купила.
Погледнах - "лимонена киселина" (citric acid).

Относно ползваните препарати, напоследък са:
- течен прах - Persil, от аромата на цветния не съм доволна нещо.... в смисъл, че не миришат дрехите добре след това  newsm78
- омекотител - Lenor Professional (има 2 аромата) ->  туба от 5 л., не винаги слагам.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Няколко вметки да направя, само като допълнение на казаното преди мен...

Употребата на препоръчаните дози (от производителя) Калгон за 8-10 години (нормален живот на една пералня при правилна употреба) струват колкото 3,75 перални от средно висок клас... Беше доказано с точни сметки някъде, но сега не ми се рови... Така че, досадната реклама и неправилно говорещия монтьор ("гуменото суюдюньенийе") са си чисто и просто подвеждаща реклама...

"Лимонтозу" в днешно време няма от къде и как да се намери... Лимонтозу беше търговската марка (незнайно от кой химкорифей измислена) по времето на социализма точно на винената киселина... И тя се продаваше за сладкарски цели... Единственото, което помня от детството си е, че с нея правихме великденските яйца на кристали... Сега по търговската мрежа вече има само Лимонена киселина...

Не са рядкост Перли на по двадесет и няколко години... Както и Мийле (Miele) от старата "школа" на по толкова... Една такава произведена в далечната 1988 година... Преди 10-тина години ми откъсна ръцете за качване до трети етаж... Теглото й беше точно 110 кг, изписано и на фабричната табелка с информация на задния капак... Имаше бетонна плоча в горната част, за противотежест при заклащане от въртенето на центрофугата... Както и чугунен казан... И май работи все още, трябва да проверя... Изобщо, при съвременното пералностроене (какъв термин само) такива похвати, правещи пералнята работеща 20 години са непознати... Комерсиализацията е взела своя връх... Не може ти да си купуваш пералня веднъж на 20 години... Трябва за този период да си "изял" три...

Простете лиричното ми отклонение...
Поздрави...!
newsm10

Общи условия

Активация на акаунт