За правата на децата ни!-тема 4

  • 52 182
  • 747
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 272
И пак тук с отчет.Днес получих препоръчано писмо по пощата с отказ и на двете молби по чл.8д от социалните. Та и на двете (въпреки, че са с различни искания) мотивът за отказ е чл.24а от ППЗСДП. Не , че очаквах друго, обаче чак ми стана и смешно как на молба в която моля да се има предвид член от закона( чл.12 т. 10 от ЗСПД) се отказва с подзаконов акт.
 Да питам сега от коя дата ми тече 14 дневен срок за обжалване - от датата на решението или от датата на получаването. И как са поред инстанциите до които се пускат жалби?

# 436
  • Мнения: 2 242
nadia.76, срокът започва да тече от датата на връчване на заповедта. Жалбата трябва да е до регионалната дирекция, а подаването на жалбата ако не бъде направена там по служебен път се изпраща до регионалната дирекция. В този случай обаче техния срок за отговор започва да тече от датата на получаване в регионална дирекция, а не от датата на входящия номер, който ще ти дадат.
В случай, че и този отговор не е удовлетворителен за теб следва обжалване пред Административен Съд, Върховен Адм. съд....

По тяхната логика ти отказват изплащането на парите със задна дата. А защо ти отказват плащането и от тук нататък (по чл.24а ал.6)??? Глупостите на социалните край нямат. Заедно с обжалването пусни една жалба и срещу некомпетентността на тази, която е подписала заповедта за отказ от тук нататък Peace На тези пари със сигурност имаш право и само поради некомпетентността на подписалия заповедта, детето се налага да бъде лишено от необходимите му процедури през този месец. Или за каквото бихте използвали парите в помощ на детето си...

# 437
  • София
  • Мнения: 272

По тяхната логика ти отказват изплащането на парите със задна дата. А защо ти отказват плащането и от тук нататък (по чл.24а ал.6)??? Глупостите на социалните край нямат.
Отказват ги защото молбата е пусната през октомври, а по правилника се отпускат ( месеца следващ месеца на ЕР) т.е декември и молбата трябва да е с дата декември. Знам го защото се обаждаха и за молбата за детските да пусна нова, за да е с дата декември и пак ми цитираха чл.24а от ППЗСПД. Като го питах обаче господина нали пише като срок 3м от датата на ЕР, ми обяснява как това било ако пусна примерно молбата през януари, да ми отпуснат парите от декември. И сега в тези молби са писали пак същото, без дари да се замислят, че и срока го пишат" 3м. от датата на ЕР"
Аз съм сигурна, че ако пусна молба през декември, ще отговорят положително, но за сега ще изчакам да видя как ще се развият нещата.

# 438
  • Мнения: 2 242
Нещо не разбрах с каква дата е ЕР... Но ти си знаеш най-добре щом смяташ, че имат право.

# 439
  • София
  • Мнения: 272
 Embarassed Грешката е моя. ЕР е ноември и молбата е от ноември.
Почвам обаче да се замислям дали да се занимавам  въобще .newsm78  newsm78 Днес звънях в МТСП и казаха, че работели по поправка за изплащане на пари със задна дата, но в момента не можело.  В РДСП пък една госпожа беше безкрайно учудена какъв пък ми е проблема дори за това, че ми отказват и за напред и ми каза да си пусна нова молба и всичко щяло да е ОК.  #2gunfire
А за чл.12 т.10 се опитаха да ми обяснят, че не значи задна дата, а ако по някакво причина не си взема парите -може да си ги търся до три години. Само, че не успяха да ми отговорят как може да стане това при положение, че ППЗСПД ме обвързва с три месечен срок. Обясниха нещо от сорта ако не си взема по някаква причина парите при положение, че ми ги пращат по пощата тогава да си търся три години на зад. #Crazy

# 440
  • Бургас
  • Мнения: 1 638
Embarassed Грешката е моя. ЕР е ноември и молбата е от ноември.
Почвам обаче да се замислям дали да се занимавам  въобще .newsm78  newsm78 Днес звънях в МТСП и казаха, че работели по поправка за изплащане на пари със задна дата, но в момента не можело.  В РДСП пък една госпожа беше безкрайно учудена какъв пък ми е проблема дори за това, че ми отказват и за напред и ми каза да си пусна нова молба и всичко щяло да е ОК.  #2gunfire
А за чл.12 т.10 се опитаха да ми обяснят, че не значи задна дата, а ако по някакво причина не си взема парите -може да си ги търся до три години. Само, че не успяха да ми отговорят как може да стане това при положение, че ППЗСПД ме обвързва с три месечен срок. Обясниха нещо от сорта ако не си взема по някаква причина парите при положение, че ми ги пращат по пощата тогава да си търся три години на зад. #Crazy
Нещо не мога да те разбера, за което се извинявам. Цялата ти борба за парите от датата на инвалидизация ли е или нещо друго? Ту ме обнадеждаваш, ту ме отчайваш... следя ти постоянно постовете и чакам развръзката, за да тръгвам и аз по твоя път ако има светлина в тунела, но за това последното не ми стана ясно...

# 441
  • Мнения: 154
три годишния срок е давностен - като минат три години, без да си си взел парите, които са ти отпуснати, правото да си ги вземеш се погасява. това е срок при който днес си пускаш молбата, уважават ти я, но три години не си вземаш парите по една или друга причина - например мноого хипотетично си дал грешна банкова сметка, и веднага след това си излязъл от страната и не е имало начин да ти ги дадат а са ти начислявани така или иначе. не е срок за вземане на пари със задна дата - да пускаш молбата днес и да ти дават пари за три години назад.

# 442
  • Мнения: 154
чл.24а ал. (6) от ППЗСПД (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2010 г.) Месечната добавка за дете с трайно увреждане се отпуска от началото на месеца, следващ месеца, през който е издадено експертното решение на ДЕЛК/ТЕЛК/НЕЛК, ако молба-декларацията е подадена в 3-месечен срок от датата на решението. Когато молба-декларацията е подадена след този срок, месечната добавка се отпуска от началото на месеца, през който е подадена.

туй , че са ти върнали молбата, защото е подадена през месеца, в който ти е постановено решението от ТЕЛК, е безумие някакво на служителите. важното е решението ти да е влязло в сила - да са минали 14 дни от връчването му и да не си го обжалвала. а това може да стане и в същия месец например ако решението е постановено на 01.11, връчено ти е същия или следващия ден, то влиза в сила след 14 дни - значи към 20.11. примерно спокойно можеш да си подадеш молбата. няма значение кога подаваш молбата - ако е подадена същия месец - просто ти отпускат пари от следващия, но са длъжни да ти уважат молбата с влязлото в сила решение на ТЕЛК. поне на пръв прочит това видях в правилника. обжалвай им отказа и си пусни все пак още една молба през декември. но никъде не пише, че молбата се подава от следващия месец, а само че парите се отпускат от следващия месец. поне аз не видях такова нещо.

# 443
  • Мнения: 154
чл.24б ал. 4 от ППЗСПД  (Нова - ДВ, бр. 41 от 2010 г.) В случаите на преосвидетелстване на дете с трайно увреждане месечната добавка /по чл. 8д от ЗСПД/ се отпуска от началото на месеца, следващ месеца, през който е прекратена, при условие че няма промяна във вида и степента на трайното увреждане или в степента на трайно намалената работоспособност, ако молба-декларацията е подадена в 3-месечен срок от датата на издаването на новото експертно решение на ДЕЛК/ТЕЛК/НЕЛК.
т.е. ако пък става дума за преосвидетелстване - трябва да ти приемат молбата и да ти продължат плащането от месеца, през който са ти го прекратили, ако няма промяна в процентите по решението на ТЕЛК
например предходното решение ти изтича м.VІ, ти си подала документи в ТЕЛК още през м.V и чакаш и чакаш, а се явяваш едва през м.ХІІ не по твоя вина както се пише по решенията. издават ти решение едно към едно с предходното - като си пуснеш молбата трябва да ти продължат плащанията от месец VІІ все едно никога не си прекъсвала.общо взето това е смисълът на тази разпоредба. много е омотан целия закон и май с промените в него не само изписаха вежди, но и избодоха очи...

# 444
  • София
  • Мнения: 272
huma rojo , много добре си го обяснила, за това каква е презумпцията. Това ме убеждаваха и мен по телефона вчера.Обаче не можаха да ме убедят в следното:
1) Приемаме, че точно това означава "вземания" и че трябва да ти е отпусната помощ, за да си я търсиш след три години.
 
Обаче! - пак ще дам пример с вземане което е уредено в същият член на закона, а именно с "Еднократната помощ за живо родено дете"  - Та предполага се, че аз като родя дете и не съм го оставила в дом за отглеждане ми се полагат 250лв (или 600лв за второ), но трябва в срок до три годишнината на детето да си ги потърся тези пари, съответно като подам молба, на базата на която да ми ги изплатят. -Значи тези пари ми се отпускат от момента в който подам документи, за да си ги потърся, а не стоят някъде там в банкова сметка или в пощата да ми чакат. -това относно чл.12 т.1

В същият закон, в същият чл.12 само, че в т.10 се урежда вземането на добавката за деца с увреждания и пак пише "три години - ....считано от края на месеца, за който се отнася"  Та питам аз - защо за дата на възникване да се смята датата на ТЕЛК, след като на базата на документи комисията е преценила, че детето е родено с увреждане ? Значи проблема е от тогава и по независещи от теб причини се явяваш по-късно,а молба подаваш едва след като ти излезе ЕР, че на всичкото отгоре и през този месец детето ти няма проблем и не се нуждае от помощ, защото трябва да изчака законно установените срокове. Или може би ще ме убедят, че през това време те не са знаели, че има болно дете което обикаля непрекъснато по болници? - ами не са и длъжни да знаят всичко, но пък за това има доказателства за това от различни болници(епикризи, изследвания ..)
Та над това размишлявам аз! Как за "вземания " уредени в един и същи закон, в един и същи член , и само в различни точки  по т.1 е вземане, а по т.10 не е?

daritt,  аз наистина така се чувствам - то обнадеждена, ту отчаяна. От всички тези въпроси, част от които обсъждам и с вас, се опитвам да стигна до истината. Но за сега сама не успявам, стигам до истината, че трябва адвокат, който да знае вратичките в законите, но за съжаление аз не съм и колкото и да се мъча да прочета и разбера различните закони и правилници, на успявам. За това се свързах и с адвокати, но и там удрям на камък, защото мнението на единият е , че имам право, а на другият коренно противоположно, че няма такова нещо  newsm78

# 445
  • Мнения: 3 835
http://usmihnisesmen.org/Усмихни%20се%20с%20мен-1/НОВИНИ-46.aspx

Подробни новини във връзка с последното ни Отворено писмо, имахме голяма среща в МТСП. На сайта, първата новина, можете да прочетете всичко. Първият обсъден проблем е този за чл. 8 д.

# 446
  • София
  • Мнения: 272
  bouquet Браво   Praynig , дано само да не остане обещание.  И аз онзи ден като звънях в МТСП, ме увериха, че работели по въпроса, но не им се вързах много - много. Ще повярвам чак като стане факт. Въпреки, че според мен пак ще го направят така, че да ни прецакат. Давам един глас за това, че ще го направят от влизането на закона т.е от 06.2010г.  #2gunfire , а като минат 3-4 години пак променят я някой член, я някой закон.

# 447
  • Мнения: 9 973
Днес си взех ЕР.В него пише 50% с чужда помощ,защото детето не може да посещава детско заведение.....Значи ли това,че няма да ми запишат детето на ясла?Да ходя да обжалвам,защото през септември го пускам  Shocked Confused
На какво имам право с тия % и с тази чужда помощ?

Направо съм в шах с това изречение в ЕР  ooooh!

пп:Детето е с вроден порок на сърцето,успешно опериран.Сърцето е добре,но имаме опашка от операцията-брадикардия-много слаб пулс,който се лекува с много спортуване

# 448
  • София
  • Мнения: 201
Ако искаш да приемат детето в ясла, градина на база ТЕЛКа ( над 50% сте освободени от такса)
трябва да отидете с копие от документите в Регионалния инспекторат, там с комисия преценяват дали детето може да се интегрира в обикновена детска група. Когато подаваш документи в детското заведение не може без това писмо от Регионалния инспекторат по образованието. с него приемат детето в одз. за обикновените ясли, които не съм към министерство на образованието, а към министерството на здравеопазването незнам как стои въпроса.
 

# 449
  • Мнения: 9 973
Ние сме кандидатствали веднъж.Минахме през всичко,но отказаха да ни запишат.Беше малък и мирясах,но сега твърдо съм решила да го пусна на ДГ

Общи условия

Активация на акаунт