Агата Кристи - кралицата на криминалните романи

  • 32 603
  • 130
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
И аз съм фенка. Харесвам всички книги за Поаро, мис Марпъл и разказите и романът за Томи и Тапънс. Преди време бях чела сборник мистични разкази -  нищо общо с криминалния стил и те изобщо не ми харесаха.

# 46
  • Мнения: 16
гледахте ли днес по пробг филма по агата кристи.пълен ужас.хейстингс беше абсолютен олигофрен.

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 675
И аз харесвам произведенията на Агата Кристи. Чела съм доста от романите й, обичам и да ги препрочитам.

# 48
  • Мнения: 258
Агата Кристи ми е любимият криминалист. Обожавам романите й, като най-любимите ми са за мосю Поаро и мис Марпл. За мен тя наистина е кралицата, откакто в ръцете ми попаднаха романи като Десет малки негърчета, Пет малки прасенца, Азбучните убийства - тези са ми най-любимите, но харесвам и всички останали.

# 49
  • София
  • Мнения: 2 381
В седми - осми клас прочетох десетина нейни криги. После спрях. Днес на една сергия с антикварни книги пак се загледах по творбите й. Спомних си колко отдавна не съм чела нищо нейно и че ще е добре да се разнообразя с нова книжка.

# 50
  • Мнения: 191
Аз също съм фен на Агата Кристи. Като студентка изчетох много нейни книги. После спрях. Сега от време на време пак вземам по някоя книга - в момента чета Endless Night. Само да вметна, че често съм познавала кой е убиецът. Една от книгите, които ми беше много интересна и съм запомнила е "Загадката на Енд Хаус".

# 51
  • София
  • Мнения: 9 918
Привет,
В една книга (приложна психология) пише, че четенето на криминалета ,детективски романи, разкази развивало мисленето, повишавало интелектуалната енергия...

Споменват се автори като: Агата Кристи, Артър Конан Дойл, Колин Декстър, Жосефин Тий, П.Д. Джеймс.
Не говорим за полицейски трилъри, а за интелигентни детективски истории, пълни с незабелжими улики, мисъл, дедукция...
Гледал съм няколко пъти Коломбо, може би това е най-близкото до което съм се докосвал. Мисленето и разсъжденията на героя Д-р Хаус също много ме привличат.

Препоръчайте ми заглавия Simple Smile
На Агата Кристи имам в момента "Азбучни убийства" newsm78
 bowuu

# 52
  • София
  • Мнения: 6 210
hakama, заглавия от Агата Кристи ли да препоръчаме? Ако е така, почвай с Азбучните убийства, щом я имаш налична. После Десет малки негърчета, Алиби и всичко, до което се добереш  Laughing. В читанката има качени доста нейни романи, ако не ти пречи това, че са в електронен вариант и трябва да ги четеш на компютъра  Peace.

# 53
  • Мнения: 827
Препоръчайте ми заглавия Simple Smile
Аферата в Стайлс - една от любимите ми Simple Smile

# 54
  • Мнения: X
Препоръчайте ми заглавия Simple Smile
От списъка на първа страница препоръчвам тези заглавия /всяко от тях за мен е забележително по свой си начин/:

    * 1920 "Тайнствената афера в Стайлз" - The Mysterious Affair at Styles
    * 1923 "Убийство на игрището за голф" - Murder on the Links
    * 1926 "Убийството на Роджър Акройд" ("Алиби") - The Murder of Roger Ackroyd
    * 1928 "Мистерията в синия експрес" - The Mystery of the Blue Train
    * 1930 "Убийство в дома на свещеника" - The Murder at the Vicarage
    * 1932 "Загадката на Енд Хаус" - Peril at End House
    * 1933 "Смъртта на лорд Еджуеър" - Lord Edgware Dies
    * 1934 "Убийство в Ориент Експрес" - Murder on the Orient Express
    * 1934 "Защо не повикаха Евънс?" - Why Didn't They Ask Evans?
    * 1937 "Смърт край Нил" - Death on the Nile
    * 1937 "Безмълвният свидетел" - Dumb Witness
    * 1938 "Среща със смъртта" - Appointment with Death
    * 1939 "Десет малки негърчета" - And Then There Were None
    * 1939 "Да се убива е лесно" - Murder is Easy
    * 1940 "Смъртта на мистър Морли" - One, Two, Buckle My Shoe
    * 1941 "Зло под слънцето" - Evil Under the Sun
    * 1942 "Пет малки прасенца" - Five Little Pigs
    * 1942 "Смърт в Лимсток" - The Moving Finger
    * 1944 "Нула часът развръзката" - Towards Zero
    * 1945 "Искрящ цианкалий" - Sparkling Cyanide
    * 1948 "Фатален шанс" - Taken at the Flood
    * 1949 "Чудноватият дом" - Crooked House
    * 1950 "Предизвестено убийство" - A Murder is Announced
    * 1952 "Смъртта на мис МакГинти" - Mrs McGinty's Dead
    * 1952 "Убийство с огледала" - They Do It with Mirrors
    * 1953 "Джоб с ръж" - A Pocket Full of Rye
    * 1953 "След погребението" - After the Funeral
    * 1956 "Двойно убийство" - Dead Man's Folly
    * 1957 "16.50 от гара Падингтън" - 4.50 From Paddington
    * 1958 "Изпитание за невинност /за невинните/" - Ordeal by Innocence
    * 1961 "Сивият кон" - The Pale Horse
    * 1962 "Проклятието на огледалото" - The Mirror Crack'd from Side to Side
    * 1963 "Часовниците" - The Clocks
    * 1965 "Хотел Бъртрам" - At Bertram's Hotel
    * 1968 "Злото е на път" - By the Pricking of My Thumbs
    * 1969 "Празникът на Вси Светии" - Hallowe'en Party
    * 1973 "Задната врата на съдбата" - Postern of Fate
    * 1975 "Завесата: Последният случай на Поаро" - Curtain (написан 40 години по-рано)


Започвай ги романите един по един. Бързо ще разбереш дали ще ти влезнат под кожата. Лесно можеш да стигнеш до края на списъка, но също така може да ти омръзне на второто заглавие. Въпрос на вкус.

# 55
  • Мнения: 4 916
Hakama,

от П. Д. Джеймс ти препоръчвам тези - Аз в момента я препрочетиам за трети или четвърти път.

# 56
  • София
  • Мнения: 9 918
От П. Д. Джеймс  само тази ли е на БГ пазара?

Ами не само на А.Кристи, всичко което провокира мисленето е добре дошло, споменах няколко автори, които ги препоръчват  Peace

"Случаите на Поаро" с Дейвид Сачет, по ТВ7 утре от 17.30ч - ще го гледам. Онзи ден за малко  хванах точно за АBC- убиеца  Simple Smile

ПП: Този сериал бива ли го: http://www.imdb.com/title/tt0090509/
Има и нова екранизация от 3 епизода само, без превод : http://DMCA-removal-from-Google/details.php?id=230569&commen … s=1#startcomments

Последна редакция: пн, 09 авг 2010, 20:47 от hakama

# 57
  • София
  • Мнения: 6 210
hakama, в подфорум Кино и телевизия мернах коментар, че сериалът не е лош, но не съм го гледала и нямам лични впечатления.
Бих препоръчала, обаче, Убийства в Мидсъмър, ако не си го гледала.

Хм, като се замисля за автори, сякаш освен Агата Кристи и Артър Конан Дойл, не познавам други писатели, които пишат в този стил  newsm78. В този смисъл,argun, и аз благодаря за препоръката.

# 58
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В момента чета един шведски автор Хенинг Манкел - "Защитна стена". Криминална е и е много интересна и увлекателна. Не е точно в стила на Агата, доста по-съвременна е.
Изобщо установих, че шведските автори са добри. Знаем за "Милениум"-а на Стиг Ларш(с)он.
Дано започнат да ги превеждат повече и тук.

# 59
  • Мнения: 41
Преди четях много нейни книги. Имах особен афинитет към един от основните персонажи- Поаро .Филмите по нейните прозиведения също са хубави. Тя наистина е кралицата на криминалните романи, изключителна мисъл е влагала в творчеството си. Първата й книга, която прочетох беше " Десет малки негърчета". Така се запалих по романите й,че в продължение на 6- 7 години четях основно нейни прозиведения.

Общи условия

Активация на акаунт