Какво се прави при навършването на 40 дена ?

  • 9 393
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Да,освен питката и сладки неща!

# 16
  • Мнения: 955
Слага се и шарена сол - да му е шарен живота. Хубаво е и питиетата да са сладки - ликьор. Жените носят сладки неща на майката. Друго не се сещам. Аз също съм за традициите.

# 17
  • Мнения: 1 205
Ходи се на църква с бебето и се чете очистителна молитва за майката. По принцип се прави и пита вкъщи и се събират само жени. Питата се чупи над главата на майката, която държи бебето и трохите се събират в кърпа, която се връзва и се държи някъде на високо...

Това е, което си спомням.

Аз също съм чувала за това с едно допълнение. Жените подаряват разни неща на бебето и всяка му пожелава нещо. Нещо като орисници ...

# 18
  • Мнения: 513
Много благодаря за информацията ходих ме на църква попа ни пя , а ние спахме както никога   Laughing поканих две приятелки ( другите не дойдоха защото били неразположени  ?!?!?! ) и това беше. 

# 19
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Ами да!Когато са неразположени жените не бива да ходят при бебето-ако го вземат на ръце става нещо и му пламва личичцето на бебчето!Случвало ми се е с първото дете.Тази забрана е до питката-затова не са дошли тия дето са неразположени-не им се сърди  bouquet

# 20
# 21
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Момичета, казаха ми че 40 дни се правят преди самия 40-ти ден , а на самия такъв се ходи на църква. Аз мислех да си идем на църквата двамката и след това следващата събота да съберем женурята/защото иначе ни се пада в работен ден и хората са заети/....Кое е правилно? Преди самия ден или след това?

# 22
  • Мнения: 603
Мисля, че няма чак такива строги правила. Направи го когато на вас ви е удобно.

# 23
  • Мнения: 1 320
Това за което говориш e т. нар. "питка" на която се събират само жени .... тя се прави по избор / като ден , но преди 40 ден !/. По този въпрос има много теми ... пусни търсачката.Питката се замесва от човек с 2 живи родители !
На църква се ходи точно на 40 ден без значение какъв ден от седмицата е . Попа чете молитва за здраве и се ходи на гости в 3 къщи след това .
Весело прекарване. Simple Smile

Последна редакция: вт, 04 окт 2005, 12:51 от vessi

# 24
  • София
  • Мнения: 2 958
Моето мнение е ,че спокойно може да си отидете на църква,да ви прочетат молитва за здраве на теб и детето и  в съботата да си направите погачата.Аз знам ,че предварително нищо не се празнува и бих постъпила точно така . Simple Smile

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Ние не сме ходили на църква (не си падам), но правихме погачата след 40тия ден. Нали преди това никой не трябвало да стъпва вкъщи или бебето да излиза (дрън, та пляс).
Когато и да направиш питката, едва ли има голямо значение дали е баш по правилата или не, няма да се случи нищо страшно  Laughing

# 26
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Наистина много е писано по тая тема до сега.На 40-ден от раждането майката отива с детето в църквата и отчето чете специални молитви за нея и новороденото.Питката обикновено се прави на същият ден,но както дойде- зависи кога са свободни жените ,които ще са поканени,може и по-късно да ги събереш.Питката можеш и да си я купиш готова,не е проблем.Моята си я поръчах в една фурна и беше нещо като козуначена,хем и сладка беше.За ходенето после в три къщи,за първи път го чувам,както и за правенето на питката преди 40-ден.Нали целта на това 40-дневно пазене е при новороденото да не влизат чужди хора ,защото е лесно податливо на вируси и със съвсем неукрепнала имунна система,а и майката трябва да се възстанови и влезе в релсите на новото си ежедневие smile3541
Весел празник!Да сте живи и здрави!  bouquet

# 27
  • Мнения: 528
Здравей диеталПредполагам че този форум ще ти даде ясна представа какво се правил
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=45422.0.Намира се някъде 6 или седма страница

# 28
  • Мнения: 2 028
точно на 40я ден се ходи на църква, само ти, бебето и таткото, попът чете "очистителна молитва"

"Погачата"  се прави СЛЕД това, там вече правилата не са толкова строги  Laughing Ние я направихме почти на 2 месеца, до 40я ден не се допускат посещения при бебето (поне едно време е било така  Laughing)

# 29
  • Мнения: 964
По нашия край-Ямбол на 40 ден бебето се води на гости на възрасна жена,тя трябва да го облече от главата до петите с дрехи купени от нея и да го сложи в гардероба върху дрехи да има много имане,ако е мома да има голям чийз като се зажени.После бебето се захранва с нещо (троха хляб дават му да близне нещо).На майката се дават лук и чесън да бягат лошите духове от нея и бебето.

Общи условия

Активация на акаунт