Домашна храна или детска кухня?

  • 17 892
  • 508
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 46 587
ДК включва единствено обяд, така че пак трябва да се готвят останалите  Simple Smile

Не съм зписвала, така или иначе вкъщи се ядат подходящи манджи, просто отсипвах. Другият момент е, че тя изяждаше двойно повече, отколкото количеството там. Наличието на храната точно в определен час също ме притесняваше, детето понякога огладняваше по-рано. Ходенето до кухнята лятото в най-големия пек или пък, ако е заспала и т.н. също ме отказаха.

И не на последно място - храните са бъкани с брашно за сгъстяване, дори проверките на ХЕИ го доказват. Много кражби на продукти, съответно малко остават, а отгоре на всичко обикновено дават вместо 150 гр. (както е по порцион) 200 гр. То, че е вкусно сосчето с брашно, вкусно е, но на бебе не исках да давам.

# 31
  • София
  • Мнения: 39 876
На дъщеря си готвех.
За синът си все още ползвам ДК. Но най-вероятно ще е до време. За сега съм доволна.

# 32
  • Мнения: 581
 За собственото си дете предпочитам домашната храна. Докато беше малка, готвех всеки ден специално за нея. Нямам доверие нито на хигиената, нито на качеството на продуктите, нито на начина на приготвяне на храната в ДК. Друго си е лично да се снабдя с нещата за готвене и да си направя сама манджата.

# 33
  • Мнения: 819
Определено съм за домашна храна. На каката съм готвила и сега на малката също.От вр. на време купувам и готови пюрета за разнообразие. Нямам доверие нито в хигиената на лелката, която разсипва храната, нито на качеството на продуктите, които слагат( или които НЕ слагат  Mr. Green ). А изобщо не ми отнема повече време, от колкото да отида до кухнята и да се върна. За това време ще и направя пюренцето.По-спокойно ми е като знам какво съм сложила вътре.

# 34
  • Мнения: 2 829
За домашната храна съм. Смятам, че храненето заедно с детето е важно, за да възпитавам хранителните му навици, за да се чувства детето част от семейството (странно ми е да се храним отделно от децата). Детето рано или късно ще седне на нашата маса и ще се храни с това, което и ние ядем. Ако на 1 г. храната ни не е здравословна за едно дете на 10 г. пак няма да е здравословна. И затова предпочетох да си оправим хранителните навици и от сега да учим децата си коя храна е добра за тях. Пък и ако взимам ДК за децата аз какво ще ям?
Иначе не се престаравам- едно ядене ядем 2-3 пъти, но яз смятам че децата трябва да свикват да не се пилее храна и да не са претенциозни.
Опраедлено покрай децата и ние с мъжа ми се храним по-редовно и здравословно и в резултат на това по-лесно си поддържаме теглото без да напълняваме и по-рядко боледуваме.

# 35
  • Мнения: 9 990
ДК включва единствено обяд, така че пак трябва да се готвят останалите  Simple Smile
......

Супа,основно и десерт.Така е.Но за средно до малко-ядящите деца-това стига за цял ден Laughing.На моите е оставало даже.Основното-за обяд, следобяд десерта и вечер супата.

Да не забравяме, че има разлики в майките-кухни.Някъде слагат какво ли не-другаде, не слагат.

Както вече споделих-ДК е улеснение за работещите родители, които денем не са у дома, за да ядат.В моя случай-нас ни няма вкъщи, прибирам се вечер/принципно не вечерям/, съпругът ми или не е в страната или се прибирал след 22 часа.Вместо да запретна ръкави да готвя, аз или излизам с децата, или правим нещо друго.В яслата малко след това храната също в разумни граници одобрявам и честно казано добре, че е тя, че децата ми супа да хапнат. Grinning

Последна редакция: чт, 11 фев 2010, 09:35 от Jizzlobber

# 36
  • Мнения: 14 654
Домашна храна + готови пюрета, когато няма сготвено. Така съм отглеждала голямото, за бебето ще е същото. На мен не ми е никак трудно да готвя 2 неща едновременно, печката има повече от 1 котлон.
Достатъчно ми беше да зърна какво съдържат бурканчетата на децата, които бяха записани на ДК, за да реша, че такава помия на детето си няма да дам. Освен това и хигиената е твърде съмнителна. Случаи на деца, заразени с е-коли или салмонела от детската кухня има всяко лято.

# 37
  • Мнения: 5 940
За захранване -комбинирах домашни пюрета с купени. Имаше период от два месеца, в които синът ми беше като залепен до мен, тогава му взимах от детска кухня. Като цяло, бях доволна, с изключение на нишестените кремчета. В момента, в който взе да се занимава по-активно с разни неща, показваше желание да ми помага, му дадох един пластмасов нож, с който ми помагаше да режа зеленчуците, разбъркваше с дървена лъжица яденето, голям кеф  Laughing

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 704
о няма спор, че домашната храна е за предпочитане, но защо сте чак толкова категорично отрицателни към ДК?
хигиената е същата като в кухнята на детската ясла/градина.

и това, че храната е вкусна автоматично означава, че е с брашно и подправки....

# 39
  • Мнения: 8 256
И двете ми деца са били на ДК. Малкият все още е.
При мен доводите бяха няколко:
- кухнята ми е наблизо и е ми е удобно;
- в кухнята се предлагат доста ястия с месо. Вкъщи готвено месо не ядем. Не мога да понасям дори миризмата на варящо се месо  Confused
- и двамата си хапваха с удоволствие храната от кухнята.
Успоредно с това давам на малкия и от нашата храна, когато е подходяща за него.

# 40
  • Мнения: 46 587
...
и това, че храната е вкусна автоматично означава, че е с брашно и подправки....

Ако имаш някой познат в ДК, ще ти каже какво количество се краде и какво остава за готвене. С оставащото е неъзможно да сготвиш заявеното, да не говорим да слагаш и по 50-100 грама отгоре. Пък и резултатите от проверките го доказват.

А за градините - така е, не можем да ги пазим цял живот, но докато са си вкъщи, можем, а и това е възраст, от която до голяма степен (според мен), се определя имунитет и всичко останало.

# 41
  • Мнения: 9 990
аз лично имам...и в РИОКОЗ имам...
на различните места/т.е кухни-майки/ е различно. Grinning

# 42
  • Мнения: 5 940
Не се сърди, човече,    винаги домашната храна е по-хубава, това е ясно. За по-разнообразна, въпрос на въображение и възможности.
Но принципно може детето да яде от детска кухня и допълнително да му се дават плодове и зеленчуци. Така правех, когато взимах -  синът ми се ядеше обяда плюс салата. Между основните хранения плодове. Закуската най-различни зърнени култури, редувах. Мляко вечерта. Месо си  имаше в достатъчно количество в яденето от кухнята. Пиша това по повод коментара за имунитета, с който съм абсолютно съгласна.

# 43
  • София
  • Мнения: 9 517
Ами аз комбинирам - на обяд детска кухня, на вечеря кухнята на мама. Нямам възможност да готвя по 3 яденета на ден, да не говорим, че нейните яденета никой останал в къщи не иска да ги яде, т.е. автоматично стават по 4, е няма как работеща жена с две деца, без баби и дядовци, да го направи и в същото време да й остане време и да си види децата, пък и мааалко да поспи. Който го прави, му свалям шапка.

ПП А какъв е смисъла на темата?

# 44
  • Мнения: 4 915
Не съм ползвала детска кухня за децата си. Захраних ги с домашна храна и продължиха така. Купешки каши и пюрета - само ако сме били на почивка някъде.

Причини:
 захраних много постепенно и бавно въвеждах алергени, глутен чак към 10-ти месец. С купешка храна/детска кухня нямаше да мога да контролирам качеството и състава на продуктите.

Не ми отнемаше много време.
Имах еко-продукти от селото на свекито, нарязани и замразени.  Laughing
Мисля, че домашната храна е вкусна и разнообразна.
Излизаше ми значително по-евтино също.

След годинката минаха на общата трапеза на семейството. Така или иначе, храним се на една маса. Готвехме в началото по-безсолно и без лютиво. Пържено ядем много рядко, мазно и тлъсто - почти не. Внимаваме със сладките неща.


Общи условия

Активация на акаунт