анемия таласемия и бременност?

  • 71 348
  • 207
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 305
...и мен много би ме било страх от кръвопреливане ooooh!....А как си с храната? Какво хапваш? Ей това ми е много странно....не те ли съветват нещо ??

И много се извинявам за лекoверния въпрос,но пълнеете ли от B12???

# 16
  • Мнения: 1 305
А за взимането на кръв...не ми се вярва това да засилва анемията.....то е съвсем мъничко...

# 17
  • София
  • Мнения: 1 370
...и мен много би ме било страх от кръвопреливане ooooh!....А как си с храната? Какво хапваш? Ей това ми е много странно....не те ли съветват нещо ??

И много се извинявам за лекoверния въпрос,но пълнеете ли от B12???
Аз напълнях малко от него.

# 18
  • Мнения: 1 404
Аз не съм пила Б12.... Взимах само фолиева киселина.
Кръвопреливането не е никак страшно, то е като обикновена система.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
и на мен сега ми изписаха Б12, хемоглобина ми е 108 и сигурно ще щада по напред в бременността. Sad
Ако не е наложително, не давайте кръв толкова често - аз ще дам още максимум 2, да не кажа и 1.
За хемоглобина - червени меса ми казаха да ям и изобщо месо, но аз много не обичам  Tired  Sick

# 20
  • Мнения: 526
за таласемията храната няма никакво значение. Това ми го е казал хематолога при който ходя. Витамин б12, но само на инжекции и фолиева киселина в по-големи дози. Но въпреки това при мен ефект все още няма Sad Хемоглобина ми си е пак 83, въпреки инжекциите и фолиевата. Не знам какво ще правим по-нататък Sad
А кръвопреливането не е страшно като манипулация, страшното е какво има в кръвта, която ти преливат. Защото за съжаление кръводарителите не са много, и кръвта едва ли престоява нужното време, за да бъде отново изследвана след 6 месеца. Вирусите на хив и хепатит имат дълъг инкубационен период. Хепатит Ц  има 45 дни, а Хив  дори до 6 месеца (но най-4есто 3). Кръвта се изследва като се взима, но ако се прелее преди да е минал инкубационни период, този на който е прелята ще лепне вируса. Това никой не го отрича, докторите си знаят и не го крият. А като се има предвид кои с аосновните кръводарители в БГ - циганите....мога да си представя колко е голям риска.... Направо тръпки ме побиват.

# 21
  • Мнения: 1 305
nlight,как си ,мила?  StopКак се чувстваш сега?? Подобри ли ти се хемоглобина?? newsm78

# 22
  • по света и у нас
  • Мнения: 1 176
Още една "таласъмка" да се включи. Laughing
Досега не ми е създавал проблеми хемоглобина,нисък е,но се чувствам добре и пълна с енергия.Увеличиха ми дозата на фолиевата киселина още в началото и нищо друго не съм променяла.Имам нормален хранителен режим,витамини пия от дъжд на вятър,месо не ми се яде изобщо  ooooh! .

# 23
  • Мнения: 96
Здравейте,
И аз съм с таласемия минор. По време на цялата бременност пиех фолиева киселина , като от 5 месец я увелих на 2400 мг /6 хапчета на ден/ и отново по лекарско предписание започнах да пия витамин Б комплекс. Преди да забременя бях с хемоглобин 115, в 5 месец ми падна до 102, но след като увеличих гореспоменатите лекарства отидох да раждам с хемоглобин 111! АЗ не вярвах, че е толкова защото постоянно ми се спеше.
Килограмите се качват от фолиевата киселина /обсъждах го след раждането, когато отслабвах/, но обяснението е, че когато се поема в големи количества мазнините се натрупват между мускулните влакна, принципно ФК пият занимаващите се с фитнес, но пиеки я в комбинация с други химии правят мускули...
НО въпреки това по-добре с някое и друго килце отгоре, но да сте здрави, аз качих доста, но ги свалих...но това са бели кахъри...и за предпочитане пред кръвопреливане.
Както са писали и други, хубаво е, но си е направо ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и мъжа да се изследва, защото ако и той е със същата анемия има шанс 25% детето да е БОЛНО от таласемия МАЙОР /това е вече страшно, налагат се кръвопреливания/.
Относно храната ядях много плодове-портокали, греипфурти, киви, ябълки.
Избягвах желязосъдържащи храни-желязото от стандартно 16-18, ми се беше повишило на 40! Хубаво е да се пие и яде мляко, то спомага за разграждане на желязото, аз започнах към 7 месец да наблягам на млякото по тази причина, но по-рано по-добре.
Бебето ми се роди 3660 и 52 см, така че нашата анемия няма влияние върху теглото на бебето, то си взима всичко от майката, затова е важно майката да се храни макс. здравословно.

# 24
  • Мнения: 1 432
Синът ми се роди 3900. Само дето хемоглобинът ми беше 80 към края, даже искаха в болница да ме вкарват, но се размина. Хематоложката си свърши работата с лекарства. Родих нормално.
Желая ти късмет! Peace

# 25
  • Мнения: 526
nlight,как си ,мила?  StopКак се чувстваш сега?? Подобри ли ти се хемоглобина?? newsm78

не Sad не мърда изобщо Sad

# 26
  • Мнения: 1 305
nlight,как си ,мила?  StopКак се чувстваш сега?? Подобри ли ти се хемоглобина?? newsm78

не Sad не мърда изобщо Sad
и? как се чувстваш? какви манипулации ти прилагат?  Надявам се всичко да е наред Praynig Hug

# 27
  • Мнения: 1 432
На мен ми биха мускулно / в дупето В12 /, пих фолиева к-на, витамини и калций, а също и желязо, т.к. в началото си мислеха, че е желязодефицитна, но без да съм с медицинско образование, като видях,че желязото ми е на горната граница, а хемоглобина не се
вдига, веднага се усъмних, че не е желязодефицитна анемия, така и не се доказа каква е, най-вероятно хемолитична /генетично/, но тя се доказвала , когато жената не е бременна, а аз след това не отидох. Но никога не е в идеалните граници, винаги е под нормата,
в момента е под 100 сигурно, и пак "ще трябва да ме дупчат" с В12.
 Wink

# 28
  • Мнения: 526
nlight,как си ,мила?  StopКак се чувстваш сега?? Подобри ли ти се хемоглобина?? newsm78

не Sad не мърда изобщо Sad
и? как се чувстваш? какви манипулации ти прилагат?  Надявам се всичко да е наред Praynig Hug

ами нищо. Имах изписани инжекции б12, но от тях ефект никакъв. И сега нищо не правя. Седя си с тоя хемоглобин (80) и ...се надявам да няма проблем за бебето.
Другия вариант е кръвопреливане, но аз не искам Sad

# 29
  • Мнения: 5
моя хемоглобин сащо е нисък 96 (от месец е така)пих тотема ама не помага,сега се опитвам с храна да го дигам,коприва,месо ,мед с орехи и лимон,незнам дали съм успяла.                                                                                                                                                                                                                                    http://www.bg-mamma.com/lenti/code/28316

Общи условия

Активация на акаунт