Къса юздичка на езика

  • 2 200
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Здравейте!
Някой запознат ли е с това явление и наистина ли създава проблем при проговарянето и изговарянето на съгласни?
Като гледам, каката ни е с подобен език, а си говори съвсем нормално и правилно...Но незнам защо лекарите \докато бяхме в Токуда с малкия за пневмония\ го отбелязаха това като евентуален проблем и казаха, че трябвало да се клъцне....? Thinking

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 082
Късата юздичка на езика, може да създаде проблем със сукането на детето, а в по-късна възраст с правилното изговаряне на звука "Р". Корекцията е бърза и неособено сложна манипулация, колкото е по-рано, толкова по-лесно.

# 2
  • Мнения: 1 677
Късата юздичка на езика, може да създаде проблем със сукането на детето, а в по-късна възраст с правилното изговаряне на звука "Р". Корекцията е бърза и неособено сложна манипулация, колкото е по-рано, толкова по-лесно.
Подкрепям това мнение, на сина ми му правиха същата манипулация.

# 3
  • Мнения: 27 524
Къса юздичка на езика

Автор: Anne Smith, IBCLC

Когато чуем термина ‘с вързан език’, повечето от нас си предаставят на ум образът на някой, който се бори да говори публично, но нервно заеква и му липсва дар слово. Всъщност, ‘вързаният език’ е медицинско състояние, което засяга много хора и има особени последици при кърменото бебе.



Медицинският термин за състоянието, което е познато като къса юздичка е ‘анкилоглосия’. То се получава, когато френулумът (късчето плът, което свързва долната част на езика с основата на устата) е твърде късо и опънато, причинявайки ограничено движението на езика.
Късата юздичка е конгенитална (вродена  по рождение) и наследствена (често повече от един член от семейството има това състояние). Случва се сравнително често: между 0,2% и 2% от бебетата са родени с къс френулум.

За да разберете дали бебето ви е с къса юздичка, погледнете го и изплезете езика си. Дори невръстните бебета ще ви имитират. Ако не може да изплези езика си напълно, или ако връхчето на езика изглежда сърцевидно, трябва да го заведете на доктор да го погледне и да прецени. Можете също да опитате да сложите пръста си в устата му (с възглавничката нагоре) докато започне да го суче. Погледнете дали езикът му минава над линията на венеца, за да обхване долната част на пръста ви. Ако не, може би ще искате да го заведете на доктор да го прегледа.

В повечето случаи френулумът се удължава от самосебе си през първата година и не причинява проблеми с храненето или развитието на речта. Много зависи от степента на късата юздичка: ако точките на прикрепяне са на самия връх на езика и към връхния край на долния венец, е по-вероятно храненето и речта да бъдат засегнати, отколкото ако френулумът е прикрепен по-назад.

Твърде къса юздичка може да причини проблеми с речта. Някои звуци са трудни за произнасяне, ако езикът не може да се движи свободно (особено ‘с’, ‘д’, ‘л’ и ‘т’). Освен образуването на специфични звуци, късата юздичка може да затрудни детето да ближе фунийка сладолед, да се плези, да свири на духов инструмент или да се целува с език. Макар че тези умения може да не ви изглеждат важни като нова майка, някой ден могат да са много важни за детето ви! Развитието на зъбите може също да е засегнато, като твърде сериозното състояние на къса юздичка понякога причинява пролука между долните два предни зъба.

От по-неотложна важност е негативното влияние, което къса юздичка може да има над способността на бебето да се кърми ефективно. За да извади мляко от гърдата, бебето трябва да придвижи езика си напред, за да обхване зърното и ареолата, да го прибере обратно в устата си и да притисне тъканта към небцето на устата си. Това притиска млекоотделящите синуси (биологичните кухини зад ареолата, където се събира млякото) и позволява на млякото да се придвижи в устата на бебето. Езикът играе важна роля в кърменето, и ако юздичката на бебето е толкова къса, че езикът му не може да се протегне над долния венец, може в крайна сметка да притисне тъканта на гърдата между венците си, докато суче, което може много лошо да увреди зърната.

Късата юздичка може да причини такива трудности с храненето като лошо наддаване и постоянна нервност при бебето. Кърмещите майки може да изпитат травма на зърното (болката не се маха без значение каква поза се използва), запушени канали и мастит.
Някои бебета с къса юздичка са способни да сучат ефективно, в зависимост от начинът на закрепване на френулума, а също и индивидуалните вариации на гърдите на майката. Ако майката има малки или средни зърна, бебето може да е способно да извлича мляко доста добре, въпреки че е с къса юздичка. От друга страна, ако зърната са големи и/или плоски, тогава дори лека степен на къса юздичка може да причини проблеми на сучещото бебе.

В допълнение към проблемите с болезнени зърна и наддаване на тегло, някои други знаци, че бебето може да има проблеми с ефективното сукане включват нарушаване на вакуума често по време на хранене и да издава цъкащи звуци, докато суче. Тъй като тези симптоми могат да са причинени и от други проблеми, добра идея е да бъде прегледано от добре осведомен медицински работник (консултант по лактация, ако е възможно) за да се изключат други причини освен къса юздичка. Късата юздичка трябва определено да бъде обмислена като възможност, ако кърменето не се подобрява дори след като са опитани други мерки като коригиране на позиционирането на гърда.

Ако е установено, че къса юздичка причинява трудностите в кърменето, има проста процедура, наречена ‘френетомия’, която бързо коригира проблема. С относително безболезнена процедура в лекарския кабинет докторът просто клъцва френулума, за да го освободи и да позволи на езика пълна свобода на движенията. Отнема по-малко от секунда и тъй като френулумът почти не съдържа кръв, обикновено има само една-две капки кръв. Бебето се слага на гърдата веднага след процедурата и кървенето спира почти мигновено. Не са необходими анестезия и шевове. Бебето по-скоро плаче, защото е било ограничено за няколко секунди, отколкото от болка. Добра аналогия е да се сравни процедурата с пробиване на ухото. И двете включват секунда-две дискомфорт и много малък риск от инфекция, но като цяло са много безопасни и прости процедури.

В повечето случаи майката забелязва незабавно подобрение както в собствения си комфорт, така и в способностите на бебето да суче по-ефективно. Ако късата юздичка не се установи и френуумът не е клъцнат докато бебето е на възраст няколко седмици до няколко месеца, може да му отнеме по-дълго време да се научи да суче нормално. Понякога ученето да засуква може да е наложително, за да може то да се адаптира към новия обсег на движение на езика си. Ако късата юздичка причинява големи проблеми при кърмене, колкото по-скоро е клъцнат френулумът, тлкова по-добре. Понякога на децата тази процедура им се прави в крайна сметка на много по-късна възраст, защото проблемът не е индетифициран докато не започнат да развиват значителни речеви проблеми. Макар че клъцването на френулума е проста, безопасна и протичаща без усложнения процедура, може да е трудно да се намери доктор, който да е съгласен да я направи. Историята на третиране на късата юздичка е донякъде противоречива. До деветнадесети век френулумът на бебетата е бил клъцван почти рутинно. Заради потенциалът на хранителни и речеви проблеми, има сведения, че акушерките са поддържали единия си нокът подострен, за да могат да го прекарат под езика и да клъцнат френулума на почти всички новородени бебета. Всяка процедура, която включва рязане на тъкан в устата, може потенциално да включва инфекция или увреждане на езика, особено в дните преди стерилността и антибиотиците. Тъй като процедурата е била прекалена и в повечето случаи всъщност не е била необходима, лекарите започнали с неохота  изобщо да клъцват френулума и процедурата се правела рядко.

Част от причината френотомиите да изгубят популярността си за много години е бил фактът, че лекарите открили, че освен в най-тежките случаи речта не се засяга от късата юздичка. Те предпочитали да предприемат подход ‘да изчакаме и да видим’ и да оставят природата да следва курса си. Повечето пъти френулумът се разтяга от самосебе си без интервенция.

През същия период, когато френотомиите са ставали все по-редки, процентът на кърмене също спаднал драматично. Храненето с шише не представя същите трудности с храненето за бебетата с къса юздичка, като кърменето, защото механизмите са много различни и протягането на езика не играе такава голяма роля при храненето от шише. Тъй като болшинството от бебетата били хранени от шише, за докторите е било лесно да кажат, че няма да правят ненужна процедура, която не пречи на храненето и рядко причинява речеви проблеми.

Дори днес, когато повечето бебета в тази страна (САЩ) са кърмени, може да е трудно да се намери доктор, който да разпознае проблема, който късата юздичка представлява за кърменото бебе и да направи френотомия. Процедурата рядко се споменава в педиатричната литература и вече не се преподава рутинно в медицинските училища.

Ако чувствате, че трудностите с кърменето на бебето ви може да се дължат на къса юздичка, може да се наложи да се потрудите, докато намерите медицински работник, който да диагностицира проблема и да клъцне френулума. Въпреки че всеки педиатър или общопрактикуващ лекар на теория може да направи френотомия, много могат да предпочетат да дадат насоки за орален хирург, зъболекар или УНГ специалист.

# 4
  • Мнения: 919
Само да кажа, че на дъщеря ми й бяха назначили въпросното "клъцване" на около 3 месеца. Аз разбира се послушна майка , взех си детето в един зимен ден и при някакъв много известен хирург в Окръжна болница. Човекът се смя с глас, отпрати ни и каза, че , ако някой ден (на 7-8 години) детето има проблем с говоренето да му се обадим.
Детето ми вече е на 4 и половина, проблем няма нито с говоренето, нито с храненето.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 082
На три месеца може да се назначи подобно нещо, ако детето гладува от невъзможност да суче. На дъщеря ми направиха тази процедура на 4г след посещение на логопед по повод проблем с изговора на думите. Но ако съм знаела, че ще се наложи, щях да го организирам доста по-рано.

# 6
  • Мнения: 305
Съпруга ми е бил с къса юздичка,клъцнали са го на две годинки,понеже трудно проговорил.

# 7
  • София
  • Мнения: 23 109
На моята дъщеричка й клъцнаха юздичката на езика, когато беше на 7 мес. Манипулацията беше извършена са секунди в УНГ кабинет. Детето повече се уплаши, кръв съвсем малко тече и след 2-3 часа все едно нищо не е било!
Нашата лична лекарка, която забеляза приблема се обоснова с това, че при проговарянето, детето може да има проблеми с произнасянето на определени звуци. Затова решихме да не отлагаме. Потърсихме и второ мнение и направихме манипулацията  Peace

# 8
  • usa
  • Мнения: 2 113
синът ми е на седем години и преди година и половина с удивление разбрах, че имал къса юздичка. направих разследване и верно имал такова нещо, е, не толкова драстично като на снимката пусната от бу... не е имал никакви проблеми както с кърменето - кърмен е 15 месеца, така и с изговарянето на каквито и да било звуци. проблемът му е по-скоро в изговарянето на прекалено много звуци за единица време, но това едва ли е заради късата юздичка на езика... моето мнение е да се инициира процедура след като се установят проблеми. колкото по-малко интервенции, толкова по-добре, без значение дали са лесни и безболезнени.

# 9
  • Мнения: 1 691
Синът ми имаше слабо изразена къса юздичка, не чак като на снимката. Със сигурност му пречеше да суче достатъчно ефективно, но това не беше довод за лицево-челюстния хирург да я клъцне. Посъветва ни да изчакаме до 2 г. и чак ако се появи проблем с изговарянето на някои звукове, тогава да я прекъсваме. На 7 месеца синът ми си я прекъсна сам, докато лапаше едва по-твърда играчка.
Впрочем наистина е наследствено (баща му също е имал такава).

# 10
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Мен също ме бяха подплашили. И аз разбира се настоях да го направим. Стана много бързо. Сега нищо не си спомня от онзи момент. Беше на годинка и половина. Peace

# 11
  • Мнения: 705
Борис също е с къса юздичка. В началото имах разранени зърна може би поради тази причина, но категорично отказвам да го "клъцват" защото е възможно, но не  е сигурно, че ще има проблем с изговарянето на някои съгласни. Но прябва да се отбележи, че аз не съм от типа хора, които слушат лекарите за всяко нещо.

# 12
  • Мнения: 798
Синът ми беше с къса юздичка, която кръцнахме на 2 м. Нямаше проблем с кърменето, но не исках да чакам дали ще има проблеми с говора и тогава да решеваме въпроса, плюс да посещаваме логопед. Майка ми ме поощри, защото и брат ми е роден с къса юздичка и също му е кръцната, когато е бил на месеци. Процедурата трае секунда. Няма кръв. Няма болка. Ако бебето е малко - не разбира и няма много-много от какво да се стресне.

Цитат
С относително безболезнена процедура в лекарския кабинет докторът просто клъцва френулума, за да го освободи и да позволи на езика пълна свобода на движенията. Отнема по-малко от секунда и тъй като френулумът почти не съдържа кръв, обикновено има само една-две капки кръв. Бебето се слага на гърдата веднага след процедурата и кървенето спира почти мигновено. Не са необходими анестезия и шевове. Бебето по-скоро плаче, защото е било ограничено за няколко секунди, отколкото от болка.
Peace

Последна редакция: пт, 05 мар 2010, 17:18 от лю

# 13
  • Мнения: 230
баткото се роди с доста къса юздичка.На 9 месеца я ,,кръцнаха'',манипулацията е доста безобидна И след полвин час бе забравил улисан в поредното предизвикателство!!!!А  в ..Токуда ще се справят отлично с манипулацията,ако решиш Naughty

Последна редакция: пт, 05 мар 2010, 19:58 от мария 123

# 14
  • Мнения: 339
Имам къса юздичка, която не е "клъцвана". Сукала съм, проговорила съм рано и не съм срещала някакъв проблем за 29 години. Единствено чисто визуално - плезя си езика малко по-малко от другите  Wink

Общи условия

Активация на акаунт