Изследвания на кръв и урина

  • 2 030
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 452
Тук се взема кръв при раждането и след това - ако има нужда. По правило кръв от пръста (капилярна кръв) не се използва, затова се стараят да не правят излишни изследвания. На Изабела са и правили два пъти кр. картина по повод на увеличен лимфен възел на вратлето, който междувпрочем все-още си стои. Първия път назначението бе от личната ни лекарка - заведох я в лабораторията на същия етаж, но отказаха да и вземат кръв поради това, че веничките и не са добре видими. Лаборантката би могла евентуално да налучка вена, но не пожела, за да не травматизира детето за да не се трахува вбъдеще. Заведох я в детската болница, където работят само с малки деца. Тя спеше и дори не се събуди в първия момент. Когато се събуди лаборанта беше приключил с вземането на кръв. Втория път и правихме кр. картина директно в болницата и отново нямаше травма и сълзи.


# 16
  • Мнения: 1 017
аз съм за профилактиките, в какъвто и вид да са, без изли6ни подробности, разбира се. зависи от гледната то4ка и от лекаря при който отива6. ако някой ти направи куп изследвания и после не може да ги анализира, какъв е смисъла...
в интерес на истината, може би за6тото и поработих малко в българската здравна сфера, смятам 4е при на с не6тата са добре замислени (с годи6ните кръвни изследвания и профилактики), но естествено, както и много останали не6та опоро4ени...
тъкмо се връ6там от преглед при педиатър, с конкретно оплакване...ама 6те ме извиняват, аз не бях виждала дете да бъде преслу6ано, без да се погледне абсолутно не6то друго (даже и гърло), като симптома е ка6лица. не това са ме у4или в у4или6те, не това прави майка ми (която е педиатър), не това о4аквам от добра здравна система. съвсем отидох офф, извинявайте, ама много се пи6тисах. smile3514
истината е, 4е профилакти4ните прегледи всъ6тност са много скъпи и трудоемки. в страната, в която съм, а и доколкото знам в тези, в които са другите мами, лекарите са кът.
мен ако питате, профилакти4ни прегледи не съм си правила (за6тото съм като 6траусите, главата в пясъка, докато ми захапят дупето), но детето си боцнах, за да видя...
има теории, по които левкемии например (да не дава Господ) открити в много много ранна фаза, се лекуват по успе6но. но пак се връ6там към това, 4е зависи кой преглежда резултатиете, колко дискретни са отклоненията и т,н,
в Бг профилактика за рак на 6ийката на матката се прави на жени воде6ти полов живот, независимо от възрастта, годи6но. тук, на 2 години, след 35 годи6на възраст. "избирам българското" newsm10

Май4е от Австралия, да ме извинява6 за големия офф, който се полу4и, аз просто исках да кажа 4е бих направила рутинен профилакти4ен преглед на здраво бебе/дете, дори и за една ни6то и никаква документация (повярвай ми, за докторите здравната история на бебоците е важна)
целувки на съкрови6тето ти    love001  love001

# 17
  • Мнения: 1 072
 Не, не правят без нужда. Синьт ми е боцкан на пьрва консултация в болницата ( на 6 дни), взеха му крьв от пети4ката.

# 18
  • Мнения: 4 244
Тук всяка година полу4авам по пощата нещо като повиквателна за детето и всяка есен се прави профилакти4ен преглед_ мерят теглото, висо4ината, питат разпитват кое как е, добре ли е, как се развива, гръбна4ен стълб и ако пожелаеш или те имат съмнения за нещо правят пълни кръвни изследвания.Ако детето се храни, движи, 4уства и у4и добре, няма смисъл за притеснение.Ако общото състояние е отпадналост или забележиш нещо не както трябва, тогава ве4е се правят изследвания когато и да било.
Аз скоро бях коментирала точно за последния профилактичен преглед на каката.
Само урина и изследваха - пак заради скарлатината (да няма късни увреждания)
Наблягат повече на други тестове - двигателни,слухови, зрително, говорни според етапа на развитието.
За мен това е по важно и по показателно от непрекъснатото боцкане. Да не казвам и колко е трудно за боцкащия и за набоцкания #Crazy

# 19
  • Мнения: 2 452
Тук всяка година полу4авам по пощата нещо като повиквателна за детето и всяка есен се прави профилакти4ен преглед_ мерят теглото, висо4ината, питат разпитват кое как е, добре ли е, как се развива, гръбна4ен стълб и ако пожелаеш или те имат съмнения за нещо правят пълни кръвни изследвания.Ако детето се храни, движи, 4уства и у4и добре, няма смисъл за притеснение.Ако общото състояние е отпадналост или забележиш нещо не както трябва, тогава ве4е се правят изследвания когато и да било.
Аз скоро бях коментирала точно за последния профилактичен преглед на каката.
Само урина и изследваха - пак заради скарлатината (да няма късни увреждания)
Наблягат повече на други тестове - двигателни,слухови, зрително, говорни според етапа на развитието.
За мен това е по важно и по показателно от непрекъснатото боцкане. Да не казвам и колко е трудно за боцкащия и за набоцкания #Crazy

А тук няма никакви тестове! Детето се води на лекар на 18 месеца заради последната реимунизация и след това чак на 4 години за следващата реимунизация. Иначе - само ако има проблем. Канада, страната с "най-доброто здравеопазване  в света" според самите канадци има много хляб да яде, за да стигне наистина добри в това отношение страни. В някои отношения дори българската система, която е още недоизградена бие канадската по редица пунктове. Откакто станах майка се благославям за това, че съм завършила медицина и имам възможност да правя преценки и да "хващам" проблемите в зародиш. А откакто аз имам здравен проблем и се сблъсках с т.нар. "специализирана" помощ, направо не мога да разбера какво правят хората, които НЯМАТ медицинска култура? Според моята докторка - нищо; просто стават жертва на системата. Мога роман да напиша за моето лечение или за липсата на адекватно такова; ако не бях прочела литературата по въпроса, досега можеше и да не съм сред вас. Това съвсем сериозно!
Извинявайте, че се отплеснах.

# 20
  • Мнения: 3 491
Да, на профилактичните прегледи това лято ми казаха, че биха искали да занеса урина на децата, макар и да не беше абсолютно задължително. Но аз занесох. Иначе още като се родиха бебенцата, им вземаха кръв от петичката за някакви изследвания.
О да, имаше и задължителни кръвни тестове на 9 месеца и на 2 годинки, вземаха им кръв от вените, изследваха какво е количеството на желязото и има ли опасност от потенциална анемия. Мисля, че изследваха също дали има олово в кръвта.

Последна редакция: ср, 12 окт 2005, 18:15 от пепелянка

# 21
  • Мнения: 2 381
Моята здравна застраховка препоръчва веднъж в годината да ми се направи пълен профилактичен преглед. Идеята е ако има нещо нередно да се вземат навреме мерки.
С две думи ме събличат чисто гола и ми дават една престилка само. Не трябва да съм яла нищо за последните 12 часа. Задават ми сумати въпроси свързани със заболяванията на баба и дядо до 3-то коляно и ми взимат секрети от всякъде. Накрая "източват" около 3-4 шишенца кръв и ми правят пълна кръвна картина. Този лекар има право да ми направи и гинекологичен преглед .
След около седмица получвам по пощата 3-4 листа с резултатите от изследванията и ако има нещо нередно ме следят.
Незная как е с децата, но предполагам, че след като за възрастните се прави това се препоръчва и при тях.
 Може би трябва да кажа, че здравната ми застраховка не е от най- добрите. Покрива болничния престой 100 % само за раждане, така, че се застраховат, че са направили всичко възможно преди да се случи нещо по- сериозно.
Вярно е че докато ми излезнат резултатите съм на тръни, но от друга страна си мисля, че не е чак толкова лошо като идея.

# 22
  • Мнения: 7 605
Тази практика в България намирам за истерична и побъркваща ненужно майките - вместо да давата адекватни съвременни съвети за отглеждане на децата, те нервират майките и най вече децата с тия никому нищо не показващи изследвания.

Напълно съм съгласна с теб, а има и не6то друго, 4е в БГ не винаги консумативите, иzполzани zа иzследванията, са добри и има вероятност да покаzват гре6ен ресултат. Това няма6е да го zная, ако не ми го бяха каzали лекари, и то иzвестни лекари, с които сме блиzки. Ли4но аz имам едно лека кръвно zаболяване и покрай семейната история пови6ен риск zа едно опасно кръвно zаболяване и zа това исках в БГ да ми направят голяма кръвна картина. А в Германия ми я правиха само 2 пъти годи6но, аz исках 4 пъти и понеже не го поеха от zастраховката, трябва6е да отида до 4ервения кръст да дарявам кръв та от там иzследванията....

# 23
  • Мнения: 4 244


Напълно съм съгласна с теб, а има и не6то друго, 4е в БГ не винаги консумативите, иzполzани zа иzследванията, са добри и има вероятност да покаzват гре6ен ресултат.
Ама това за консумативите на лабораториите е обществена тайна
Я погледни в Здравния, в Проблемно или в Майките колко оплаквания има от резултатите на различни лаборатории и питанки в коя да идат за по достоверно
Значи правят за едно заболяване 3-4 последователно тестове и си ги плащат от джоба. Само се питам докога и кому е нужно това издевателстване с остарели и некачествени консумативи
Аре пак се отплеснах - моля за извинение за острия тон, още ме мъчи мигрената от вчера Praynig

# 24
  • Мнения: 3 491
=topic=47986.msg889534#msg889534 date=1129120631]
 Канада, страната с "най-доброто здравеопазване  в света" според самите канадци има много хляб да яде, за да стигне наистина добри в това отношение страни.
Лаура, тук също се хвалят с добра медицина, но ... аз така както не съм с медицинско образование, нерядко съм си поставяла диагнози на децата сама. Много обичат например да ни "лекуват" по телефона, а ако им кажеш и какво е, още по-добре. Все повече си мисля, че без стандартите и техниките си са абсолютни нули, много са слаби в провеждането на интервю например. Случвало ми се е например да ходя в бърза помощ с обезводнено от стомашен вирус бебе на 10 месеца, и вместо да фокусират върху състоянието му да ме разпитват дали е родено нормално, или с цезарово сечение, и какви ли не още несвързаници. Едва устисках да не ги  #2gunfire #2gunfire, докато благоволят да го сложат на системи. Искрено се моля да не ни се случва някаква засукана болест, която да не съм достатъчно компетентна да си я чета по книжките.
И аз се извинявам, че се отплеснах. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 4 244
Случвало ми се е например да ходя в бърза помощ с обезводнено от стомашен вирус бебе на 10 месеца, и вместо да фокусират върху състоянието му да ме разпитват дали е родено нормално, или с цезарово сечение, и какви ли не още несвързаници.
Извинявай, че ще ти противореча, но за едно бебе е много важно преди да се постави диагноза и да се предприеме някакво лечение да се знае как е родено и как е протекла бременността. За теб може да са несвързаници но на лекаря това му дава възможност да изключи няколко заболявания накуп. Ти си знаеш какво му е на детето но нали и той трябва да е сигурен за съветите които после ще ти даде

# 26
  • Мнения: 1 017


Аре пак се отплеснах - моля за извинение за острия тон, още ме мъчи мигрената от вчера Praynig
quote]
ужасно съм отплесната и аз. забравих да ти кажа за моя лек преи мигрена, или за след дните...Лимонов сок. изстисквам, слагам малко захар, колкото да мога да го пия...и се "събуждам". вси4кия световъртеж си отива, 6тото кръвта се събира в главата Grinning а не го понасям лимона, за6тото просто ми е кисел  Hug
извинявам се за офф4ето Embarassed[/

# 27
  • Мнения: 3 491
Случвало ми се е например да ходя в бърза помощ с обезводнено от стомашен вирус бебе на 10 месеца, и вместо да фокусират върху състоянието му да ме разпитват дали е родено нормално, или с цезарово сечение, и какви ли не още несвързаници.
Извинявай, че ще ти противореча, но за едно бебе е много важно преди да се постави диагноза и да се предприеме някакво лечение да се знае как е родено и как е протекла бременността. За теб може да са несвързаници но на лекаря това му дава възможност да изключи няколко заболявания накуп. Ти си знаеш какво му е на детето но нали и той трябва да е сигурен за съветите които после ще ти даде
Ох, Фиданке, разбирам бе душа, ама нали до това обезводняване се стигна точно заради тях, защото от многото разпити и логики решиха, че е инфекция на ухото при очевиден стомашен вирус, и като дадох веднъж антибиотик на детенцето уж заради тази инфекция, та виж какво става ... Естествено, не повторих. Но мноооого си имам едно наум с местните лекари. Ама аз и с българските бях така, де

# 28
  • Мнения: 7 430

....и аз съм била в леглото щом несъм ти видяла въпросчето  Wink
Тук при нас също няма никакви изследвания newsm78 ....ама и аз не настоявам де  Crossing ArmsПросто от време на време като си пиша в ноемврийската темичка и ми се приисква и аз да знам какъв е хемоглобина на малкия - ама май така по-добре - че да не се шашкам, ако е малко нисък или висок Mr. Green

за това нека е ти е жив и здрав красавеца а пък излседвания не му трябват
  Peace

# 29
  • Мнения: 1 017

А тук няма никакви тестове! Детето се води на лекар на 18 месеца заради последната реимунизация и след това чак на 4 години за следващата реимунизация. Иначе - само ако има проблем. Канада, страната с "най-доброто здравеопазване  в света" според самите канадци има много хляб да яде, за да стигне наистина добри в това отношение страни. В някои отношения дори българската система, която е още недоизградена бие канадската по редица пунктове. Откакто станах майка се благославям за това, че съм завършила медицина и имам възможност да правя преценки и да "хващам" проблемите в зародиш. А откакто аз имам здравен проблем и се сблъсках с т.нар. "специализирана" помощ, направо не мога да разбера какво правят хората, които НЯМАТ медицинска култура? Според моята докторка - нищо; просто стават жертва на системата. Мога роман да напиша за моето лечение или за липсата на адекватно такова; ако не бях прочела литературата по въпроса, досега можеше и да не съм сред вас. Това съвсем сериозно!
Извинявайте, че се отплеснах.
их, Лаура, как ми казва6 гласно мислите  Hug...и аз така благославям образованието си...и все се мъ4а да "давам акъл" на приатели, 4е тръпки ме побиват понякога...тук поради просто съмнение открих лимфен възел на приятелка, който за съжаление се оказа ло6  Sad
ама пък и друго да кажа, зависи и от хората. миналата седмица трябва6е по спе6ност да отида в гинекология (напразни тревоги, слава богу) и попаднах на лекарка, която бе6е професионалистка на нта степен Grinning радват ме такива доктори Hug

Общи условия

Активация на акаунт