Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Позволявам си да пусна една анкетна провокирана от една тема на 2 стр, че ми стана интересно. Я кажте моля ви, кои от вас направихте мастит докато кърмихте и продължихте ли с кърменето и след това.
Ще е интересно да видим мението не само на мамите от "сектата" Hug Heart Eyes  bouquet, ни и на всички, кито хвърлят по едно око на форума.
Хм, как се пускаше анкета  newsm78
Та опциите за отговор са:
1 Направих мастит и спрях да кърмя
2 Направих мастит, излекувах се и продължих да кърмя
3 Направих мастит и болезнени рагади и спрях да кърмя
4 Направих мастит и болезнени рагади, излекувах се и продължих да кърмя
5 Никога не съм имала мастит и кърмех/кърмя дълго
6 Никога не съм имала мастит, защото не съм кърмила

Последна редакция: чт, 13 окт 2005, 08:27 от Бу

# 1
  • Мнения: 3 818
Аз мастит чак не съм правила досега, но имах запушване на канали. Това запушване обаче беше следствие от разранените гърди. Понеже дясната гърда ме болеше много в началото, се "изхитрих" няколко нощи поред да кърмя само от лявата. Това беше в началото, имаше достатъчно мляко, за да я кърмя само от едната гърда и си мислех, че така давам почивка на болната. На втората сутрин вече бях със запушени канали. После имах още едно запушване, ама то беше по-слабо.
Това не ме спря да кърмя, де. Нито рагадите по зърната.

# 2
  • Canada
  • Мнения: 1 773
И аз мастит чак не успях да направя, но минах през кървящи зърна (едното беше пред откъсване) и запушени канали. Прекарвах часове наред под горещия душ с помпа в ръка, докато се справя с каналите. Цеденето и кърменето се отразяваха лошо върху разранените ми зърна, но не спрях да кърмя. Вече повече от 5 месеца сме изключително кърмени.

# 3
  • Мнения: 340
Аз имах много болезнени запушвания на канали, кървящи зърна, че даже и полу-отбито бебе при хиперлактация, но благодарение на този форум не ми мина и през ум да се откажа и се справих. Последното запушване стана когато кърмата ми вече се беше регулирала-- бебо беше на 3 месеца. Просто веднъж обърках редуването на гърдите и хоп, бучка. Махнах бучките с горещи компреси с памперс, горещи душове и с бебо на болната гърда през час. 
Аз не съм от активните "сектантки" дето пишат често, ама съм си бамбашка сектантка извън форума-- само дебна някоя приятелка да роди и почвам да и обяснявам колко е полезна кърмата. Та май ти обърквам "проучването". Ама ти явно си знаеш, че тук извадката далеч не е представителна...

# 4
  • Мнения: 1 722
Аз почти бях направила мастит, имах запушени канали, множество твърди буци, много болезнени рагади - това беше първите 2 седмици след раждането горе-долу. Оправих се с много воля /а лекарката искаше да ми пише хапчета за спиране на кърмата/ и досега да чукна на дърво проблеми не съм имала повторно.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Чак пък мастит...за да се стигне до мастит, бая трябва да се изпусне работата. Та - не, не съм имала. Само на няколко пъти съм имала запушени канали (винаги с причина - веднъж бях притиснала гърдата насън с ръка, друг път безопасен колан беше много стегнат). Но със запушените канали е сравнително по-лесна борбата, та не съм допускала да премине положението в мастит. Рагади не съм имала.
Като обобщение - имала съм дребни проблеми с гърдите, което не ме е спряло да кърмя.

# 6
  • Мнения: 1 427
Не съм правила мастит,и запушени канали не съм имала,нито рагади SunglassesДано да е все така и в бъдеще не ми се налага да  се сблъсквам с тези "екстри" Naughty

# 7
  • Мнения: 3 663
мастит не
яко запушени канали имах само в началото, но да е жива и здрава една акушерка, която ми ги "оправи" с топли компреси и правилно цедене
обаче моят отговор го няма - нямах мастит или други проблеми, но кърмих кратко (няма да обяснявам сега защо, мисля, че не е предмет на темата  Confused )

# 8
  • София
  • Мнения: 3 687
Две деца отгледах с кърмене, и мастит никога не съм имала. Май съм от късметлийките, без проблеми при кърмене Grinning

# 9
  • Мнения: 4 915
Не гласувах, защото до мастит не стигнах - успях да се справя навреме с проблема.

Имала съм запушване на каналите 3 пъти;
болезнени рагади;
подути и болезнени добавъчни млечни жлези.

Справих се и продължих да кърмя. И за момент не съм помислила, че тези проблеми могат да ме откажат.

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
До мастит не съм стигала - на два пъти съм имала запушени канали,с които обаче се справях само за няколко часа просто защото знаех какво са и как се действа и ги хванах в самото начало.
Но рагади имах невероятно ужасни,кървящи,гнойни дупки буквално - независимо че отлично знаех каква е причината и как трябва да се слага бебето на гърдата - но ми отне доста време,докато науча бебата да си отваря устата.Честно казано,ако не се бях надъхала толкова предварително,като нищо щях да се откажа - боли неописуемо.Но не съм спирала да кърмя и не съм давала дори веднъж шише в този период - достатъчно трудно ми беше да я науча как се суче правилно,за да рискувам да я объркам и с шише - та се преборихме.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 896
Имала съм рагади в началото,но се оправих с мазане...Няколко пъти съм имала буци, но с малко изцеждане се оправя...това е...

# 12
  • Мнения: 4 148
Имах 2 мастита, много запушвания на каналите, както и много други проблеми, но всички те са резултат от неправилен старт при кърменето - изцеждах се след кърмене, докараха си хиперлактация и оттам тръгнаха всички проблеми. С много инат и най-вече информация оттук се преборих с един кошмарен период от 2 месеца проблеми и продължавам да кърмя, надявам се занапред да е безпробелмно.

# 13
  • Мнения: 2 467
Мастит - не. Рагади - да, в родилното, но с мазане минаха бързо. в родилното много зор видях и цеденето оправи работата. Имах буци под мишниците, акушерките ми викат нормално  #Crazy ама не казват цеди! А то болиии! Абе оправи се работата и се позабравя даже  Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 4 023
в началото 3 пъти ми се запишваше канал на едната гърда, но това беше първия месец, после проблеми не съм имала....

# 15
  • Мнения: 854
2 или 3 пъти съм си притискала гърдите насън, но за няколко часа и с усилено кърмене от потърпевшата гърда нещата отшумяваха. Направих и едно запушване на канали в първия месец, което пак беше от притискане, ама доста яко притискане, вдигнах температура, компреси, кърмене и за 24 часа бях 6 Mr. Green Откакто се регулираха нещата, т.е вече 5-6 месеца, кърменето е песен Hug

# 16
  • Мнения: 4 242
Ами аз отговорих за второто си дете, което кърмя в момента.  Не съм правила мастит и кърмя дълго.
Но с първото нещата стояха различно. На 30-я ден направих мастит и отбих веднага.

# 17
  • Мнения: 6 472
Няма опция за всичките гадни проблеми, които имаме от самото начало Cry Както и да е все още стискам зъби и кърмя Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 747
Нито масти, нито запушени канали, нито рагади. Пу да не чуе дявола...

# 19
  • Мнения: 5 255
Отговорих с предпоследната опция.
Мастит не съм правила - един път до сега съм имала запушен канал.
Това не ме е отказало, продължавам успешно да кърмя на поискване.

# 20
  • Мнения: 2 655
АЛИ на 14 месеца и отгоре.Още кърмя,  от три месеца бременна.
Не съм направила мастит, но често ми се случваха бучки, запушени каналчета, тежащи гърди и т.н. особено в първите месеци.
Бу ме ръководеше в това начинание и за няколко часа се прравях. Вземах мерки. Топли кърпи, слагах бебето често да суче и т.н.

Последна редакция: чт, 13 окт 2005, 19:26 от Бу

# 21
  • Мнения: 2 567
Досега кърменето е безпроблемно  Heart Eyes Е, малкото разравянето на зърната в началото мисля, че е съвсем нормално и не е болка за умиране.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 164
Слава Богу, не съм имала мастит или запушени канали. Засега се справяме безпроблемно с кърменето и се надявам и занапред да е така  Praynig

# 23
  • Мнения: 3 161
Писах, че съм имала мастит, ама не съвсем... запушени канали, Т в родилното, проблеми... не мога да кажа, че не съм имала проблеми, защото не е вярно - имах си и се справих (най-вече с често кърмене у дома).

# 24
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
АЛИ на 14 месеца и отгоре.Още кърмя,  от три месеца бременна.

Ще те бия аз теб!  smile3512

Първото дете го отбих на 45 ден заради мастит и последващо лечение с антибиотици (по лекарски съвет и мое желание).
С второто - два пъти мастит, разминах се обаче без антибиотик и 3-4 пъти яко запушени канали. Оправих се само и единствено благодарение на съвети от форума, за което благодаря!  Heart Eyes Май само рагади нямах, нищо друго не ни се размина...  Twisted Evil

# 25
  • София
  • Мнения: 2 249
по тая точка, за съжаление, имам богата история. Когато Ради беше на 1г4м за първи път направих мастит(преди това и запушен канал не съм имала) и то изведнъж, без запушване преди това, без задържане на кърма или препълнение гърди и очевидно беше инфекциозен - жестоко втрисане и болки в тялото (не си спомням и от грип да съм се чувствала така). Лошото е, че се повтори следващия месец и след това отново и отново запушвания на канали (със склонност към мастит, ако не взема моментални мерки) всеки месец близо година. Беше малък кошмар, но в крайна сметка не се отказах, защото Ради очевидно не беше готов. Това, което ми помагаше донякъде беше диета без наситени мазнини (но пък и малко отклонение от нея ми се отразяваше)  и в крайна сметка лецитин, но не в препоръчваните дози от 3600-4800мг, ами за няколко дни доста по-голяма доза (четох някаде история на жена с подобни проблеми).

# 26
  • София
  • Мнения: 3 787
Досега не съм имала никакви проблеми с кърменето-мастит,рагади,запушени канали-бях подготвена за всичко,но,слава богу,засега всичко върви добре.Изкарах няколко лактационни кризи,но благодарение на информацията в този форум се справих с тях доста леко Grinning.

# 27
  • Мнения: 1 704
Минах през всички възможни гадости свързани с кърменето, но не се отказах и благодарение на всички тук продължих да кърмя  bouquet 

# 28
  • Мнения: 8 470
Имах запушени канали.С малко лецитинче и с вашите съвети се оправих. Laughing

# 29
  • Мнения: 127
Аз съм от най-голямата група на отговорилите (поне дотук) - чак мастит не направих, но имах запушвания на каналите. Първото - още в болницата (единственото придружено с вдигане на температура, между другото), а последното - когато Цветина беше на година и един месец. Тогава всички се опитаха да ме убедят, че вече ми е време да спра да кърмя, но аз съм си инат и не се отказах. Проблемът беше, че и зърното ми беше адски разранено и не можех да се цедя, а девойката по това време вече категорично ми отказваше да суче през деня (търсеше цица само сутрин и вечер), та падна голямо надлъгване поне докато рагадата помина малко, за да почна да се цедя както трябва Tired
Оттогава насам се отказахме от сутрешното кърмене, но инициативата не беше моя Sad Вечерното остава, поне докато Цветина не реши друго!

# 30
  • Мнения: 7 837
Засега само веднъж имах запушен канал.
Други проблеми - не. Пу, пу...

# 31
  • Мнения: 579
Минах през всички възможни гадости свързани с кърменето, но не се отказах и благодарение на всички тук продължих да кърмя  bouquet 

И аз така,ама продължавам да кърмя и се надявам,че дълго ще мога да се хваля с това. Heart Eyes

# 32
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Незнам какво е това мастит, досега не съм го изпитвала, гласувах с "не съм имала мастит, кърмя дълго". Единственият проблем в тази насока, бяха рагадите в началото, но в момента, в който бебето започна да захапва зърното правилно, всичко мина за секунди и не съм ползвала и кремове. Но, пък моите гърди страшно много течаха, аз до към 10ти месец си ходех с подплънки и не можех без тях и досега има случаи да ми текат, та си мисля, че може и това да ме е спасило от мастит или нещо такова. Но, също като усетя, че са ми пълни гърдите или някакво по-голямо напрежение, винаги цедя.

# 33
  • Мнения: 1 107
Досега не съм имала проблеми със запушени канали, мастит и т.н.
Засега не може да се каже, че съм кърмила дълго, но се надявам да изкарам до 9-10 месеца.

# 34
  • непостоянно
  • Мнения: 981
Слава Богу, не съм имала мастит или запушени канали. Засега се справяме безпроблемно с кърменето и се надявам и занапред да е така  Praynig


И ние сме така Wink Рагади имах в началото, но се оправих с мазане и оттогава всичко е наред Grinning Кърменето е просто едно удоволствие Heart Eyes

# 35
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 922
И аз съм от късметлийките без проблеми.
Мастити и запушени канали - не!
Рагади - само втория път и то колкото да разбера за какво става дума, минаха за нула време.

# 36
  • Мнения: 3 550
Никога не съм имала мастит и кърмя вече почти 7 месеца. Дано не ме споходи.

# 37
  • Мнения: 1 178
Направих мастит и болезнени рагади, излекувах се и продължих да кърмя,ама чрез цедене и шише... и така си продължавам вече два месеца...

# 38
  • Мнения: 1 108
Аз почти бях направила мастит, имах запушени канали, множество твърди буци, много болезнени рагади - това беше първите 2 седмици след раждането горе-долу. Оправих се с много воля и досега да чукна на дърво проблеми не съм имала повторно.

И аз така .

# 39
  • Мнения: 1 072
Не съм имала нищо. Е, с Дани малко имах ранички (рагади ли му се вика?) в началото, абе направо ми се ревеше като захапеше, ама мина. А с Руби сега ми се появиха бучки под мишниците на 3-ия ден та какво ли не си помислих, но ми казаха, да го кърмя повечко и минаха.

# 40
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
не намерих моя отговор  newsm78
Не съм имала никакви проблеми с гърдите, нито мастит, нито рагади. Обаче кърмих изцяло само до 5 месеца, кратко. От скоро започнах да въвеждам адапте, по мое желание.
Първото кърмих до 2 месеца, но там се обърках нещо  Rolling Eyes и затова не успях повечко. Пак не съм имала подобни проблеми.

# 41
  • Мнения: 4 358
Първия път нямах проблеми с мастити, разранени зърна и т.н.
Втория път направих мастит, излекувах се и продължих да кърмя. Гласувах с втората опция.

# 42
  • Мнения: 2 609
Никога не съм имала мастит и кърмех/кърмя дълго

Рагади също не съм имала Flutter.Единствения проблем/ако мога да го нарека така/,ми беше преди седмица,появи ми се една съвсем мъничка,но ужасно болезнена червена точица,даже тема бях пуснала.За няколко дни мина обаче и сега всичко е ок Simple Smile

# 43
  • Мнения: 2 784
Mастит, рагади, дълго лечение, но благодарение на форума и педито, продължавам да кърмя.

Общи условия

Активация на акаунт