Кои книжки четете на децата си ? А четете ли?

  • 16 150
  • 84
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 241
Четем и ние почти всяка вечер, не мога да изброя всички книжки, които сме изчели. Лятото се беше запалил по Тошко Африкански и Патиланско царство.

Вече срича, така че се надявам в скоро време да започне да се "самообслужва" в четенето Simple Smile

Иначе много обича и списанията като Дъмбо и Мечо Пух, защото му харесва да решава задачите.

Аз лично най-мразех да му чета Мики Маус, защото тези комикси са си жива мъка за четене, вече не му ги купувам.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 242
Хедра и аз съм голям фен на Дж. Даръл - с него съм си отрасла Grinning. Ще взема да пробвам скоро да и прочета някоя от книжките за детсктвото му -  дано й  харесат. Ще е голям кеф да ги четеме заедно.
Стела "Зайчето Питър" никога не ми е попадала /до колкото знам на български е имала само едно съкратено издание преди доста години/. Чувала много хубави неща за нея и искам да я имаме- ти от къде я намери?
Сисонка и Цвети се отегчава от по-дългите романи - единствено Карлсон /който, е по-къс/ прочетохме в пълен вариант. Другите ги посъкращавам малко /без нейно знание/ - изпускам цели глави или някои по-описателни пасажи Grinning

# 17
  • Мнения: 5 877
Иии тази тема май я нищим за пети път  Rolling Eyes Нищо де!
Чета всяка вечер задължително преди заспиване. Няма книжка - няма заспало дете. Човекът си държи на ритуала.
Освен това ми се налага да чета по всяко време на деня, когато Ането ме спипа да си почивам  Hug Мъкне ми книжката и ако се оставя, след нея ще ми домъкне и втора, и трета. Като рисуваме, сгъва си рисунката като книжка и казва - Чети ми!
Определено отказва просто да й разказвам приказки, иска да й чета. Но обича и приказки на запис.
Обича всякакви, но определено предпочита да има картинки на всяка страница.
Харесва приказки от всякакви жанрове - за животни, за "пинцеси", за дечица, запомня фрази от приказките и ги изпробва в ежедневната си реч /пресен пример от вчера - вечеряме и тя изтърсва: "А доколкото ми е известно, бръмчи мухата" /това след след слушане на "Мечо Пух" на запис, там има една фраза "доколкото ми е известно, бръмчи пчелата". Дечкото е мислил, мислил, и измислил възражение/

В момента е на вълна класически вълшебни приказки, но обича още и
Франклиновците
"Когато бях голям", "А ти знаеш ли?", "Как да отговоря" на Ева Яниковски
Приказките на Биътрикс Потър
"Аз и сестра ми Клара" на Димитър Инкьов
"Копче за сън" на Валери Петров
"Мечо Пух" на Милн
една книжка за Голямото малко червено влакче, не помня автора
Приказките на Сутеев

И няма умора - може да знае наизуст съответната приказка, обаче не й писва да я слуша за н-ти път. Затова като дойде някоя баба или някой дядо на гости, първо ги цаним да ни отменят за стотното
четене на "Франклин и тайният клуб", да речем.

Бу, питам те  Grinning Аз пък довърших "The Sweet-Shop Owner" на Греъм Суифт, но не я препоръчвам, доста е атмосферна дори за този автор. Предишната обаче - Wise Children на Анджела Картър - беше много забавна и увлекателна. Сега ще почвам Джелалудин Руми.

# 18
  • Мнения: 1 399
Лекси,
Стела "Зайчето Питър" никога не ми е попадала /до колкото знам на български е имала само едно съкратено издание преди доста години/. Чувала много хубави неща за нея и искам да я имаме- ти от къде я намери?
Със сигурност няма да е само едно издание.
И аз знам за едно старо, цветно и го търся, но засега безуспешно.
А иначе аз имам издание на "Пан" от 1996. Вътре има има и други приказки на Б.Потър. Илюстрациите са на авторката, но са черно-бели.
Честно казано, обаче и тази книжка не съм я виждала скоро по книжарниците Thinking

Ето тук и тук две снимки от мойта

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
да, но никой не ме слуша. Май ги чета на себе си

# 20
  • Мнения: 3 211
Четем всяка вечер, така се приспива. Карам я да си избира две книжки, от тънките (по 2-3 приказки вътре) и толкова, иначе ако я оставя да четем колкото иска... 1-2 часа не ми мърдат.
Любимо е всичко за Мечо Пух, Барби и Вълшебната гора.

# 21
  • Мнения: 245
И на мен Дж. Даръл ми е любимия автор - особено трите книжки за Корфу, мога да ги прочета поне още сто пъти и всеки път се смея с глас. Grinning
А иначе имаме цялата поредица на Франклин, чакаме с нетърпение да излязат последните две книжки и усилено ги четем.
Също така Лукчо и Приключенията на Джелсомино в страната на лъжците.
Мислим да започваме Емил от Льонеберя, Пипи малко сме чели и разни приказки всякакви.
А от списанията - Бърборино и Мечо Пух - много са хубави и двете. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 463
Четем, я. От сега ми се схваща езика, ама пък ми е кеф!
Все още предпочитаме книжки с картинки, естествено, също и римувани :
 1.Всичко за Франклин
2. Всичко за Мечо Пух /най-вече от Егмонд поредица "Класика"
3."Непослушковци" - Врана-неразбрана, Мишоран-калпазан, Буболечка-пречка и др.
4. Братя Грим - избрано
5.Андерсен - избрано
За по-големите деца препоръчвам горещо всичко на Туве Янсон - от нея любимата ми е "Невидимото Дете"
"Приказка за Стоедин" на Никола Русев
Африкански приказки

# 23
  • София
  • Мнения: 3 421
 Четем, разбира се!
 Каката вечер вече заспива доста бързо и през седмицата не остава време, но събота и неделя - да.
 Малкият тепърва започва да проявява интерес към книгите, но все още неиздържа цяла приказка/за разлика от сестра си която от много малка искаше да й се четат приказки и слушаше в захлас/.
  В момента на дъщерята /почти на шест/ четем:
  1. Български народни приказки/тези 4 приказки в една книжка/
  2. Български народни приказки/вкл. Неродена мома и Златната ябълка и т.н./
  3. За Франклин.
  4. Поредицата "В гората"/все още има интерес към тях/
  5. Приказките за Хитър Петър
  6. Приказките на братя Грим
  7. Приказките на Андерсен и др. според настроението.
 
  Малкия /на 2 г/сега все още е на :
   1. Работна Мецана
   2. Дядо ряпа вади /едно страхотно издание с твърди корици, като за нас, оживяло от каката/.
   3. Поредицата "В гората" /но са му дългички и не издържа до края/
   4. Червената шапчица
   5. Вълкът и седемте козлета
   6. Трите прасенца
   7. Трите котета/страхотна книга останала от моето детство/
   8 . От една поредица  - "Мишоран калпазан, "Врана неразбрана" и другите.
 
   Има толкова много книжки вкъщи, че сигурно съм забравила някоя.

# 24
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Това си е ритуал преди заспиването вечер - минимум 2, че понякога и три книжки.
В момента /от няколко месеца/ купувам книжките от поредицата за Мечо пух и приятели, която излиза всеки месец. Вътре има хем прикацки, хем забавни игри, развлечения и информация за видовете животни.
Другото, което чета, са книжките от поредицата "Във вълшебната гора" - вече са 35, но купувам по една на месец /и от тях/ - в рими са описани приключенията на горските обитатели в различни ситуации.

# 25
  • Мнения: 522
На нас са ни любими книжките на ПАН и на ФЮТ (все римушки), а също така и поредиците за КАЮ и Франклин (на ФЮТ).

# 26
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
По-рядко четем,по-често разказвам!Особено приказките които се коментират и разиграват като театър в детската градина-задължително !Вечер е абсурд да чета,защото съм го научила на тъмно да заспива,в почивните дни като си легнем на обяд-тогава става за четене!Чета му  от Братя Грим,Шарл Перо и български народни приказки

# 27
  • Мнения: 5 140
"Разчетваме" приказки,ако не всеки ден то поне през ден-два.
Любимо ни е преди да заспиваме следобяд,и чат пат вечер.
А ма на мен взеха да ми писват,като се е влюбила в две три книжчици само тях разчетваме,вече на изуст ги знам-Горската болница,Сладкарница Тинтява,Горска Поща.
Трябва да купя нови,та да позабравиме старите  Grinning

# 28
  • София
  • Мнения: 9 477
Ние с Цветка препоръчваме Grinning:
1. Всички книжки за Франклин
10 Приказки за Лека нощ
Да, моят син е колкото твоята Цвети, той е р. на 25.02.00г. Grinning
Поредицата 'Франклин' е абсолютен хит при нас! Laughing Почти няма книжка от поредицата, която да не сме я купили. Свеки, по-точно, защото тя отговаря за Франклин. Mr. Green
Иначе 'Приказки за Лека нощ' и 'Зелена книга на приказките' са другите две книги с които се приспиваме всяка вечер.
Поняко четем Братът на мечката, Пинокио или просто някоя 'малка бърза книжка'. Simple Smile

Но, както каза и Шани, преди Франклин, фаворит ни беше горската предица.

Сега вече и много приказки за слушане сме му качили и той обича да седи и да си ги слуша със слушалките сам.

# 29
  • под тепетата
  • Мнения: 149
И при нас четенето преди сън е традиция. Дори понякога го заплашвам ако нещо не ме слуша, че ще си легне без приказка и обикновено върши работа  Grinning. Синчето е вече първокласник и чакам с огромно нетърпение момента, в който вече няма да съм му нужна за четенето, не че не може, но още чете много бавно, губи нишката и се изнервя, пък знам ли, може и той да е открил на хляба мекото Grinning. Досега сме чели част от Астрид Линдгрен - Емил от Льонеберя, трите книги за Карлсон, Пипи, Децата от Шумотевица, Приказки по телефона на Родари (това е нашият хит!), Приключенията на Лукчо, Джелсомино, Ян Бибиян, Мечо Пух, разбира се, цяла купчина български народни приказки, книги от моето време с приказки на различните народи, за Тошко Африкански, През гори и води на Емилиян Станев също е много високо в личната ни класация. А, и приказките на Ръдиърд Киплинг - ненаситен е за тях, особено за котката, която ходеше където си ще! И нали сме вече по-големи са ни особено интересни вече детските енциклопедии - имаме цялата поредица на Хермес "Да научим всичко за...", че и някои на други издателства. Много се радвам, че вече е по-голям и мога да споделя с него книгите, които на мен самата са ми били любими като дете. Майка ми пази всичките ни детски книги и сега чувството е много странно, когато гледам как синът ми чете същата книга, която в определен момент е била и моя настолна и е била и в моите ръце... Нещо изпадам в носталгия по моето детство... Сигурно и затова ми се струва, че книгите от моето детство бяха с по-красиви илюстрации, с по-добро оформление?... По едно време му четях Моята първа Библия в картинки и интересът към нея беше доста голям при условие, че в къщи не говорим по тази тема. Само дето книжката е сякаш за по-малки деца и историите са много съкратени и опростени, та трябва и аз да потърся друга подобна книжка като за неговата възраст .

Общи условия

Активация на акаунт