Отговори
# 15
  • Мнения: 3 634
26 СОУ не е ли в Княжево? Учила съм до 8 ми клас там ако е същото и ще се включа с каквото мога Peace

Да, същото е! Директорката ми направи много добре впечатление, а Радостин днес очаква един учител да му донесе учебници.

# 16
  • Мнения: 369
Здравейте,

   интересувам се от съдбата на момчето и бих искала да му помогна. Но не само финансово, поне не и постоянно. На 18 години, особено в София, има въzможност да се иzдържа и сам...
   За куверта zа бала не zнам дали ще се включа, 250лв не е ли лудост zа една вечеря?? Но това е друга тема.

   Раzучете от какво се интересува, какво може, каква му е мотивацията и какви са представите му zа следващите няколко години. Иска ли да следва и работи едновременно? В БГ ли иска да следва? Знае ли чужд еzик? Никакви роднини ли няма? Може ли да вzеме съквартирант zа жилището?

# 17
  • Мнения: 860
Записвам се и аз да следя темата. Peace

# 18
  • Мнения: 287
 Октопод, чакаме новини при първа възможност!

# 19
  • Мнения: 3 634
Днес с Наталия посетихме Радостин. Тя ще опише своите впечатления, а сега за моите:

Радостин е приятно и интелигентно момче в една тъжна ситуация. Преди 2 години когато е загубил баща си, попечителство е получил 19-годишният му тогава братовчед, който също е кръгъл сирак. Двамата са настанени в общинско жилище (стая за всеки, общи хол, кухня и баня). В момента братовчед му не живее там, но плаща своята част от наема (37лв/месечно). Не покрива никакви консумативи и в редките случаи когато идва не общува с Радостин изобщо. Обзавеждането е купено от него и тъй като е безработен е започнал да разпродава нещата си. Така се оказа, че Радостин е без готварска печка и за късмет Наталия имаше една, която му оставихме веднага. Жилището е в добро състояние, има нужда от малко латекс, но това не е от първа необходимост.

Радостин в момента се готви за матури и кандидат-студентски изпит по БЕЛ и история. Избрал си е „Право” в СУ, но аз го съветвам да се пробва във ВТУ и Благоевградския също. Мисля, че ще се намерят средства, за да отиде на изпитите. След като всичко отмине ще говорим за сериозна работа. Той е работил в местен магазин, но почасовото се е превърнало в постоянно, което естествено е попречило на учението и сега не работи.

Аз още утре ще се обадя в общината защото според Наталия той има право да кандидатства за помощи и обещах да проверя лично.


Към момента финансовата му ситуация е следната:

* Доходите са му 102лв пенсия, 35лв детски надбавки и 20лв стипендия за успех.

* Наема за последните 5 месеца не е плащан. Това са приблизително 5х37= 185лв +/- по 2лв лихви на месец. Крайният срок за този наем е вторник, след което от общината ще започнат процедура по освобождаване. Аз ще се обадя още утре и ще се опитам да стопирам нещата докато се съберат парите.

* Три неплатени сметки за ток – януари (35,22лв), февруари (75,29лв) и март (110,58лв). Това слагам също в графа „Спешно!” защото много скоро ЧЕЗ ще го спрат.

* Отоплява се с малка духалка и много рядко включва парното. Месечната сметка за него е около 20лв, които покрива братовчед му.

* 10лв месечно дължи такси за входа, не попитах откога не е плащал.

* 15лв месечно дължи за тръби за отопление, също към входните такси.

* Когато има възможност си плаща 20лв месечна такса за интернет, има компютър.

* Куверта за бала е 250лв в х-л Вега, на 26 май. Много ми се иска да му помогнем да отиде защото лошо или добро си остава едно изживяване, което за мен е задъжително за един тинейджър, още повече отличен ученик.

Сега обобщавам спешните нужди:
185лв за 5-месечен наем
221.09лв за три сметки за ток
Хавлиени кърпи
Спално бельо
Дрехи (175 см, 63кг, 42 номер обувки, 30 размер дънки, блузи размер „М”)


За да сме сигурни, че помощта ни отива на правилното място бих предпочела, ако някой реши да помогне с плащането на сметките да бъда посредник и  лично да ги платя срещу документ за всички нас. Също така, ако някой от страната желае да изпрати дрехи, битови посуда и др. моля да ми пише защото мога да организирам безплатен транспорт от повечето градове.

Това е засега от мен. Очаквайте до няколко дни и впечатленията на Наталия. Аз ще пиша утре какво съм се разбрала с общината.

Благодаря на всички за активността! Hug

# 20
  • Мнения: 287
  Под спално бельо имаш предвид чаршафи, калъфки за възглавници ли? Как се оранизира изпращането по принцип?

# 21
  • Мнения: 3 634
За дрехи нищо не пишеш, Октопод. Какви са мерките на момчето? Как изглежда на външен вид? Под спално бельо имаш предвид чаршафи, калъфки за възглавници ли? Как се организира по принцип изпращането?

Я пак погледни последния ред от текста в червено! Да, спално бельо са именно чаршафи и калъфки за възглавници. Всеки може да изпраща както намери за добре (според града, възможностите и т.н.). Аз предлагам на тези, които не желаят да се товарят с пощенски/куриерски разходи, а всеки си преценя сам кой вариант предпочита.

# 22
  • Мнения: 860
Октопод с рокля мога да се включа в помоща - финансово и с дрехи, той е с номерата на моя мъж горе долу ще прегледам още утре гардероба. Чаршафи също мога да изпратя и кърпи също. Пиша ти на ЛС скайпа си мисля, че там по лесно ще се разберем кое как и кога. Много се надявам още тази вечер да видиш този пост.

# 23
  • Мнения: 3 634
Излизам спешно, писах ти в скайп. Моят е същият като ника ми тук, ще мога да чета-отговарям след 2 часа.  Peace

# 24
  • Мнения: 860
Надявам се нещата да се стабилизират за Радостин и да не загуби жилището си, защото всички знаем колко трудно се настанява нуждаещ в общинско жилище.


 

# 25
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Руми,   bouquet Поздравления за подробното описание на ситуацията.  Хлапето и на мен ми хареса, има дух, амбиция, а и определено се е научил да се справя в неблагоприятната за него ситуация. Аз разбрах, че майка му е починала преди 2-3 години, иначе бащата не го е припознал, но това в случая няма отношение. Останах с впечатлението, че и той е починал, но дори да не е , явно не е бил заинтересован и не се е грижил за него. Определено това, което ми направи впечатление е, че има хора, които помагат и са помагали на него и на братовчед му, който му е бил назначен за настойник и попечител. Научил се  е да се справя, удивително за неговата възраст. Дали все още ги има тези хора и дали все още им помагат, не можах да разбера, но това ще се разбере с времето.  Изглеждаше откровен, малко притеснен в началото, но после някак си се поотпусна. Предполагам Руми ще скъси дистанцията с времето. Днес ще разговарям със социалната му работничка и ще разбера още неща, които по-късно ще споделя.
Дано Руми успее да постигне някакво разсрочено плащане на наема, който е най-спешния в момента. Не съм наясно как стои впъроса с оставането в жилището , ако го приемат да учи, но ако има правото да го ползва и като студент, ми се струва по-добър вариант , отколкото студентско общежитие.
Някой по-нагоре беше питал, дали има възможност за настаняване на някой в жилището. Двамата с братовчеда имат настанителни заповеди, още повече това е общинско жилище и няма как друг да бъде настанен в него, без заповед от общината. В противен случай, ще ги изгонят , ако приберат някого без заповед.  Жилището е сравнително добре обзаведено, има още какво да се желае, но това с времето. Дано само братовчеда не започне масово да си продава мебелите, защото това ще оголи жилището и ще затрудни елементарното преживяване.
Ще изчакам да видя кой какво ще изпрати, тогава ще се включа и ще добавя нужните неща. Ще пусна линк към темата на ИВКА10, предполагам, че тя ще може да помогне с латекс, за да се боядиса хола.  От дрехите, както вече Руми е писала  размерите, има от всяко нещо по две неща, които пере и суши на парното. Панталони или дънки, блузки, тениски, яке - това са нещата, които са необходими в момента. Обувки/маратонки също. Хранителните продукти също са добра помощ. Разбира се финансите за плащането на най-неотложните плащания.
Относно желанието му да учи право, чудесно е, дано да се случи, има потенциал,  дано да е избрал това, което най-много му се отдава. Гимназията, където учи явно е дала тласък за насоката. Посъветвахме го да не се ограничава в учебното заведение, да опита и на други места, както и да не посочва само правото като специалност, а да запише и други като желание, важното е да влезне да учи, после ще се прехвърля в специалности, а и ще се ориентира в самото учебно заведение на място. Като сирак е освободен от такси в СУ, не знам как стои въпроса в другите ВУЗ-ове. През седмицата ще погледна из сайтовете им.
Желая успех на хлапето и дано успее да пребори неприятните неща, които му се случват. С повече усилие, с добронамерена помощ може да обърне тези неща и събития в своя полза.  Peace

П.п. Руме  Hug

# 26
Моля ви момичета дайте банкова сметка, на която да преведа пари. Тук или на майл-а sunlight_eli@abv.bg

# 27
  • Мнения: 957
Моля ви момичета дайте банкова сметка, на която да преведа пари. Тук или на майл-а sunlight_eli@abv.bg
Aз също бих искала банкова сметка,по-лесно ще ми е да преведа пари.

# 28
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Руми предполагам ще пусне по-късно сметка. И аз смятам, че е добре да пусне нейна банкова сметка, така ще може да прави необходимите и неотложни плащания и да преценява кое е по-важно. Само в преводите пишете основанието.  Peace

# 29
  • Мнения: 957
Цитат
Само в преводите пишете основанието.  Peace
В смисъл?Имаш предвид да пиша "За Радостин"или нещо такова,или?

Общи условия

Активация на акаунт