От нас зависи!

  • 14 609
  • 177
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 249
този ти интерес отчасти може да се задоволи дори и сега. можеш да намериш в Интернет снимки на бебе, родено преждевременно с тегло 275 грама и живяло 9 месеца в кувьоз, вързано към машини и тръби. беше в Германия, писаха вестниците преди няколко месеца по повод успешното му изписване и прибиране в къщи. потърси му снимките, има ги, пиши на родителите да ги питаш този монструм как изглежда и функционира.

дори и тук има подфорум на недоносените бебета, там има и такива, износвани повече време в кувьоза, отколкото в матката на майка си. ако наистина те интересува - иди питай родителите им какви психологически травми забелязват у децата си. за физическите е ясно.

това любопитство ми напомня на любопитството на много хора, които още се чудят как ли изглеждат бебетата инвитро и що за чудовища са. наскоро сподели една позната, майка на тризнаци инвитро, че я попитали в прав текст - "а те като са инвитро, кога ще се разбере дали всичко им е наред"....

Помислих те за една лекарка, но съм се заблудила, моля за извинение.
Това, че не си лекар, обяснява неуместните ти твърдения и лекотата, с която сравняваш напълно несрваними неща.
Девет месеца в кувьоз СЛЕД преждевременно раждане  не са   9 месеца в утроба- апарат/или на наета жена ПРЕДИ раждането и то по поръчка.
Намирам за безсмислено да коментираме очевидните разлики.

# 76
  • Мнения: 93
Всички противници на "сурогатната бременност" изтъкват като мотив износването от чуждо тяло,т.е. среда,различна от генетичната майка.В този смисъл сравнението с кувьоза е уместно.Казвате и че детето се храни от износващата майка,което според вас също е мотив.Това не е причина да определяте родените бебета с неизяснена идентичност.По тази логика децата,кърмени от дойки в миналото също трябва да са някакви киборзи.А оттам-може би в момента и всички ние... newsm78Въпрос към всички противници на сурогатната бременност-да предположим,че сте изправени пред неприятен избор.И той е:дали да изберете сурогатната бременност,за да имате своето настоящо дете-богатство или да откажете този вариант.Кое ще изберете?

# 77
  • Мнения: 6 844
Един татко, въпросът ти е некоректен.
Защо не попиташ дали ако нечие дете се нуждае от бъбрек бихме приели отвличане на друго дете за жив донор или доброволно донорство от умиращо от глад човешко същество.
И дали бихме подписали петиция за регламентирането на такова нещо.

Роденото от СМ дете е с неизяснена идентичност. Съгласно всички биологични закони има две майки и без нито една от двете не би могло да се роди. Как се нарича човек с две биологични майки не знам, може и киборг да е.

# 78
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Всички противници на "сурогатната бременност" изтъкват като мотив износването от чуждо тяло,т.е. среда,различна от генетичната майка.В този смисъл сравнението с кувьоза е уместно.

Мислех да не пиша повече, но ме провокирахте с това неразбиране на един от мотивите, с които се аргументираме.

Никой не изтъква износването от "чуждо тяло" като проблем. Когато ембрионът се превръща в живо същество това същество разпознава като единствена своя "мама" жената, с която е свързано с пъпната си връв. И има нужда именно от нея и само от нея, независимо дали са генетично свързани или не, за да опознае света в първите месеци след раждането си. Ако тази "мама" изчезне детето преживява почти смъртоносен шок, който се запечатва подсъзнателно във всяка негова клетка и то вече не е в състояние да се довери и да обича никого безрезервно в живота си.

А децата които прекарват първите си месеци в кувьоз продължават да чуват гласа на "мама" - единствената която познават и да усещат нейното присъствие и това им дава жизненоважна енергия да се преборят успешно с трудностите.

Сравнението между функциите на СМ и дойката също е крайно неуместно.

Колкото до последния ви въпрос - повечето от жените които пишем тук вече съвсем реално и съзнателно са направили този избор.

ПП Аз лично не искам да разубеждавам никого за нищо - просто влязох в темата да кажа защо никога не бих подписала подобен вид петиция и не бих лобирала за точно този начин на разрешаване на репродуктивните проблеми, а точно напротив.

Изборът си е ваш!

Още веднъж - искрено пожелавам на всички да се сбъднат съкровените ви желания, защото знам колко е важно!  Praynig

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 01:12 от Gankata

# 79
  • Мнения: 93
Факт е,че доста от нещата не бих могъл да почувствам,както ги чувства всяка жена.Така или иначе всички ние сме от едната страна на барикадата...Хубаво е,че се получава доста полезна дискусия.Струва ми се,че не е уместно да лишаваме някой от житейски избор.Нека да дадем на хората шанса да избират,пък те ще решат какво точно искат.

# 80
  • Мнения: 2 123
Всички противници на "сурогатната бременност" изтъкват като мотив износването от чуждо тяло,т.е. среда,различна от генетичната майка.В този смисъл сравнението с кувьоза е уместно.Казвате и че детето се храни от износващата майка,което според вас също е мотив.Това не е причина да определяте родените бебета с неизяснена идентичност.По тази логика децата,кърмени от дойки в миналото също трябва да са някакви киборзи.А оттам-може би в момента и всички ние... newsm78Въпрос към всички противници на сурогатната бременност-да предположим,че сте изправени пред неприятен избор.И той е:дали да изберете сурогатната бременност,за да имате своето настоящо дете-богатство или да откажете този вариант.Кое ще изберете?

Eдин татко (между другото дълбоко се съмнявам в коректността на представянето ти), четеш ли изобщо внимателно...  основния мотив срещу СМ далеч не е "износването от чуждо тяло,т.е. среда,различна от генетичната майка" - безумната формулировка е твоя.

Ако въобще те интересува, върни се назад в темата и прочети внимателно. Що се отнася до въпроса:

Цитат
да предположим,че сте изправени пред неприятен избор.И той е:дали да изберете сурогатната бременност,за да имате своето настоящо дете-богатство или да откажете този вариант.Кое ще изберете?

 Joy Joy ... сравнението с кърменето от дойки също е много силно  Mr. Green

ако всички защитници на СМ са с този капацитет, въобще не се притеснявам!!!

# 81
  • Мнения: 93
“24 часа”.

Така нареченото сурогатно майчинство не е забранено от българското законодателство. На практика просто не съществува в него.

Въвеждането на процедурата у нас ще развърже възможността жени, които поради здравословни причини не могат да износят и родят бебе, да “наемат” срещу заплащане жена за тази работа. Тя се опложда с биологичния материал на двойката и ражда детето й. В момента Семейният кодекс е категоричен, че майка на едно дете е тази, която го е родила.

“Това е регламентирано в много европейски страни. Най-близките до нас са Украйна и Гърция, където много български двойки търсят сурогатни майки”, обясни Калина Крумова.

По нейна инициатива здравната комисия в парламента организира кръгла маса по въпроса в края на март. На нея ще бъдат поканени министърът на здравеопазването Божидар Нанев, парламентарният шеф Цецка Цачева, лекари, юристи, психолози и дори премиерът Бойко Борисов.

“Една законова промяна е въпрос на няколко седмици. Но когато става дума за нещо толкова важно, първо трябва в обществен дебат да се чуят всички мнения “за” и “против”, смята Крумова.

Инициативата й е вдъхновена от фондацията за подпомагане на безплодни двойки “Искам бебе” (интервю с нейната шефка Радина Велчева по-долу).

Средно между 10 и 20 на година са двойките, които биха се възползвали от подобна законова промяна. Освен да им помогне, Крумова преследва и друга цел - да се премахне черният пазар на утроби в България. Чрез обяви в интернет и вестници жени най-вече от ромски произход предлагали да износят чуждото бебе срещу заплащане.

Заради липсата на регламент процесът обаче се превръщал в истинско мъчение за склонилите семейства - постоянни капризи, изнудване за още и още пари, заплахи за аборт при отказ да им се угоди.

“Солидни правила в закона за здравето и в семейния кодекс ще сложат край на това”, заяви Крумова.

Тя е категорична, че с поправките си няма да разреши безконтролни глезотии от холивудски тип - да се наемат майки поради страх от надебеляване или отпускане на бюста.

“В САЩ сурогатното майчинство е разрешено за абсолютно всички. Например актрисата Сара Джесика Паркър по този начин стана майка на близнаци. Но ние ще държим у нас то да се позволява само при доказана медицинска невъзможност жената да износи и роди своето бебе”, обясни тя.

В специален регистър ще се записват всички кандидат-родилки под наем. Това ще става след щателни прегледи, а задължително условие ще бъде да имат вече поне едно свое дете.

Новата услуга струва скъпо, не крие депутатката. В Гърция и Украйна например сурогатната майка излиза между 20 и 30 хил. евро.

Крумова обаче се надява у нас да се възприеме по-ниска цена, която да не е за сметка на грижата за родилката. Иска още лекари и юристи да заместят термина “сурогатно майчинство” с друг – нито бил адекватен, нито звучал добре.

“Тази промяна не изисква никакво финансиране от държавния бюджет”, добави депутатката. Според нея против идеята ще бъдат само хора, които нямат подобен проблем. Нямало обаче нищо смущаващо - сурогатното майчинство щяло да бъде като всяка друга професия, а строги договори и комисия да следят правилата в нея да не се нарушават.

Крумова вече получила принципна подкрепа от здравния министър Божидар Нанев. Премиерът Бойко Борисов също нееднократно е заставал зад инициативи на фондациите за помощ на бездетни двойки. Дори “Искам бебе” ще награждава премиера на Благовещение за моралното и финансово съдействие по програмите “Ин витро”.

Защо да нямам право на дете, пита Руми от Варна

Румяна Йорданова от Варна вероятно ще бъде сред първите желаещи да ползват услугите на сурогатна майка, след като тази дейност бъде регламентирана.

Преди две години при операция във Виена нейната матка била отстранена. Австрийските лекари успели да спасят яйчниците й. Така Руми може да бъде биологична майка на дете, което обаче трябва друга жена да износи и роди.

Търсила из интернет, видяла “офертите” на такива кандидат-родилки. Но не посмяла да се обърне към тях заради липсата на законови норми. При допитванията си установила, че варненските лекари не се ангажират с намирането на майка “под наем”.

“Това не са два дни, 9 месеца са. Да чакам, да треперя, да се съобразявам, да нямам никаква гаранция, че моето дете ще дойде при мен”, изреди опасенията си Руми. Тя е само на 33 години и е стоматолог в морската столица.

“Това трябва да се въведе в България. Ще има желаещи жени. Не може вечно нанякъде да бягаме”, отсече Румяна. Тя обмисляла и възможността за осиновяване на дете: “Това е сигурният вариант. Но защо аз да съм лишена от правото да имам свое дете?” (24часа)

Върви черен пазарна яйцеклетки

Професия “донор на яйцеклетки” набира скорост у нас. Този “бизнес” дава много добри доходи, макар и незаконни – въпросът липсва от нормативната уредба. За разлика от други страни.

Според специалистите в България вече има черен пазар за яйцеклетки. Защото са нужни, а законът не позволява да се плаща за тях. В наредба 28 за асистираната репродукция от 2007 г. пише, че е “недопустимо да се оказва натиск или предлага облага върху потенциални донори на яйцеклетки от страна на медицински персонал, потенциални рецепиенти, близки и роднини”.

Стотици жени по всевъзможни причини обаче са готови да броят каквато и да е сума, само и само да се сдобият с желаното дете.

Никой обаче публично не говори, че резервът за яйцеклетки е празен. Няма и кампания, която да призовава жените да дарят доброволно и безвъзмездно яйцеклетка, за да се роди още едно българче.

Експертите са сметнали, че в България има 250 хиляди семейни двойки, които имат репродуктивни проблеми. Според тях една четвърт от жените биха забременели, ако получат годни яйцеклетки от други жени. След оплождане със сперма от собствения съпруг или друг донор яйцеклетката се връща в нея и тя може да износи и роди свое дете. При такова дарителство двете жени остават анонимни една за друга.

Лекарите обаче броят на пръстите на едната си ръка доброволни и безвъзмездни донорства. И пациенти, и медици признават, че спасението е в плащането.

Въпреки забраната има вратичка - болницата може да компенсира донора с пари за пътни, пропуснати ползи, дневни, за дискомфорт и болка и т.н. Тези “компенсации” в България са по 2000 лв. Често жените са готови да увеличат значително сумата.

ВЕНЦИ ВЕНКОВ

Радина Велчева: Цели родове пестят и плащат на непознати да износят бебето им

- Г-жо Велчева, защо е важно да се разреши сурогатството в България?

- В момента няма забрана за практикуването му. По-скоро се търсят всякакви начини да се заобиколят правилата. Например жени, които поради тежки медицински причини не могат да износят дете, срещу заплащане ангажират други, които износват и раждат тяхното бебе. Бащата припознава детето, а самата биологична майка го осиновява като негова съпруга. Исканията ни са да бъдат въведени строги правила и майчинството по заместване да бъде регламентират чрез промяна в Семейния кодекс.

- Колко двойки имат подобен проблем и биха се възползвали от промяната?

- През миналата година с молба за помощ към “Искам бебе” се обърнаха 10-12 жени, които по медицински причини не могат да износят бебе – отстранена матка поради рак, синдром на недоразвита матка, с физически увреждания. Тези жени живеят в постоянен шок за бъдещето си. Имат запазени яйчници, т.е. могат да бъдат биологични родители, но за съжаление не могат да направят нищо освен да се ровят по форумите и да търсят обяви от рода на “предлагам да износя бебето ви срещу заплащане”.

- Колко струва тази услуга в момента?

- Жените споделят с нас различни суми – от 5 хиляди до 15 хиляди лева. Поемали са квартира и храна. По-страшното е, че въпреки всички усилия и средства те отново не са сигурни, че тази “майка под наем” няма да запази детето за себе си или после да изнудва биологичните родители.

- Но няма ли все пак риск с узаконяването да се развихри такава търговия?

- Ако има ясно регламентирани правила – каквосе плаща и какво не рискът от търговия с утроби под наем ще се сведе до минимум. Известно е, че Съветът на Европа по биоетика препоръчва сурогатните програми да се реализират безплатно. Ние също смятаме, че не може да се даде цена. Все едно да кажеш колко струва човешкият живот. Естествено е, че жената, която износва бременността, трябва да бъде здравно компенсирана – тук ще настояваме за адекватна здравна застраховка, заплащане на всички изследвания и грижа за бременната, санаториум за възстановяване и психопрофилактика. Освен това екипът от психолози на “Искам бебе” разработва програма за постоянна грижа за емоционалното и психическото състояние и на двете жени – както на биологичната майка, така и на сурогатната.

- Как върви в момента черният пазар?

- Вратите са широко отворени заради липсата на регламент. Към нас се обръщат напълно отчаянихора, които – повярвайте, са готови на всичко, за да имат свое дете. Например целият род от един малък град събира пари, за да се удовлетворят финансовите очаквания на някоя напълно непозната жена, която са “срещнали” в интернет и е съгласна да износи детето на жена, която на 25 години е с премахната матка поради карцином. Това са човешки трагедии, които не можем да подминем с лека ръка. (24часа)

Д-р Табакова: Няма рискове. Трябват само строги правила

“Аз съм твърдо “за”, но при строг регламент. А не за много ангажирани бизнес дами.”

Това заяви д-р Павлета Табакова, която е един от пионерите в прилагането на този метод у нас.

Тя припомни, че доскоро сурогатното майчинство не е било забранено и въпреки липсата на правила е можело да се извършва. От 3 г. обаче Агенцията по трансплантациите сложила край на метода и лекарите вече нямат право да го прилагат.

Според д-р Табакова една специализирана комисия към тази агенция може да гарантира безпроблемното раждане на деца от майки “под наем”.

“Няма никакъв риск за плода. Предварително на сурогатната майка се правят всички изследвания. Тя е просто своеобразен инкубатор”, обясни специалистката по метода “ин витро”.

Според нея цена от порядъка на 5-6 хил. лв. за едно дете при нормално раждане е реалистична за нашите условия. Отделно обаче са разходите за издръжка на родилката.

Опитът на д-р Табакова сочи, че няма опасност и от морално естество - например сурогатната майка да се привърже към детето и да откаже да го предаде на семейството. Напротив, практиката доказала много по-висока отговорност от страна на заместващите майки. (24часа)

# 82
  • Мнения: 93
Силвия Николова
В-к "МОНИТОР"
3 юли 2009 г.

Снимка: Обявите в интернет за сурогатни майки са директни, макар че законът ги забранява.

Бездетни български двойки броят по 30 000-40 000 лева на ръка на жени, за да им родят дете с техен биологичен материал, установи репортерска проверка на "Монитор". Четиринадесет обяви за търсене на сурогатни майки, както се наричат жените, които износват имплантиран чужд ембрион, са публикувани на различни сайтове в последните десет дни.
Около 30 000 лв. искат жените, които предлагат услугите си. С повече пазарлък обаче тя може да падне и до 15 бона. Проблем обаче е, че за сурогатното майчинство, както се нарича тази "услуга", у нас закон няма. То обаче не е и разрешено, което го прави атакуемо в съда. С други думи, то е на ръба на закона, разясниха адвокати, специализирали се в сферата на осиновяванията.
Текст в Семейния кодекс гласи, че майка на детето е жената, която го е родила. Именно той възпрепятства този вид майчинство у нас да се практикува легално.
За да си спестят главоболията, повечето български двойки пътуват до Гърция и наемат жени там да им износят и родят бебетата, а после да си ги приберат вкъщи. Около 40 000 лв. излиза на семейство да си имат дете, заченато с негов биологичен материал, но износено от трето лице в някое от пограничните села на южната ни съседка или в Солун. Това съобщи за "Монитор" Анна Зашева - председател на сдружение "Зачатие". Хората избират майки под наем там не само заради близостта на чуждата държава, но и защото тази процедура там е разрешена със закон, разясни тя. По думите є пачки от услугата "майка под наем" трупат още украинки и рускини. В двете държави от бившия Съветски съюз тази процедура също се извършва легално и е регламентирана със закони. Цените там дори са по-ниски, около $20 000.
Проблем обаче след това е юридическото оформяне на документите на детето. За да се води то отроче на биологичните си родители, трябва да минат няколко съдебни дела. Процедурата в Гърция е по-опростена, но ако гъркинята предяви претенции за детето, ситуацията се усложнява.
След раждането на бебето биологичният баща го припознава в градското съдилище за свое извънбрачно отроче. После завежда дело да го вземе за отглеждане при себе си, а майката под наем подава заявление за отказване от родителски права. Впоследствие биологичната майка като съпруга на бащата го осиновява.
Около 20 двойки годишно могат да имат бебета чрез сурогатно майчинство, ако то бъде уредено със закон у нас, каза доц. Павлета Табакова - председател на Асоциацията по репродуктивно здраве. По думите є това е единственият шанс на жени с аномалии и увредени матки, но нормални функции на яйчниците, да заченат и да имат свои деца.
Ще поискаме от депутатите на 41-вото народно събрание поправка в Семейния кодекс, с която сурогатното майчинство у нас да бъде регламентирано, заяви председателката на сдружение "Зачатие" Анна Зашева. Предишният парламент не прие предложението на неправителствената организация.

Снимка: За разлика от тези две майки около 250 000 жени
у нас не могат да се радват на свои деца.

Къде разрешават майка “под наем”

Семейният кодекс възпрепятства сурогатното майчинство у нас.
В него има текст, който гласи, че майка на детето е жената, която го е родила.
Износването на чужд ембрион е разрешено в Гърция, Великобритания, Белгия, САЩ. Русия е една от малкото държави, в която сурогатното майчинство е един от начините за лечение на безплодие. "Временната майка" получава и възнаграждение, определено от законодателството на страната. В съседна Гърция например ако сурогатната майка не предяви претенции към детето след раждането му, биологичните родители автоматично се записват като законни.
В Германия обаче със закон за ембрионите от 1971 година е абсолютно забранено майка под наем да износи чужд плод. Според резолюция на Европарламента човешките клетки могат да бъдат пожертвани само доброволно и безвъзмездно. За забраната на "комерсиалното" сурогатно майчинство се говори и в Брюкселската декларация на Световната медицинска асоциация (1985 г.).
В държавите, в които е забранено износването на чужд ембрион, най-често се прави врътка с припознаване на детето и последващо осиновяване.

Над 116 хиляди двойки са безплодни
Броят на безплодните семейства у нас по последни данни е 116 000 (6,1%) от жените във фертилна възраст, каза проф. Иван Козовски, ръководител на Медицинския център за асистирана репродукция към Специализирана болница по АГ за активно лечение - Варна.
Данните от подобно проучване през 1982 г. показват 7,55% стерилитет. По-ниският показател се дължи основно на 3 причини: недобросъвестност на анкетиращите, емигриране на около 1 млн. млади хора, неанкетиране на живеещите на семейни начала без брак.

Отец Силвестър Янакиев:
Подобна практика е позната от древността

- Каква е позицията на църквата ни към сурогатната бременност?
- Българската православна църква все още не е изградила своята социална концепция във връзка с основните и наболели проблеми на съвременното общество. Въпреки това като имам предвид разговорите със събратя, се оформя мнението, че този вид износване на бременност е крайно неприемлив от християнска гледна точка.
- Защо?
- Бракът е единственото тайнство, което църквата прави върху двама човека чрез венчанието. Съюзът между двамата е свещен. Една от заповедите, които Господ дава, е тази: семейството да се плоди, да се множи, да пълни земята и да я обладава. Това в никакъв случай обаче не включва варианта за допълнителни жени или наложници, които да раждат деца на семейството, за каквито се говори в Стария завет.
Практиката до времето преди появата на християнството е била жена, която не може да има деца, да има право да заведе в спалнята на мъжа си слугиня или наложница, която да забременее от него, да износи и роди дете. Впоследствие обаче то се води дете на господарката. Над него рождената майка слугиня няма никакви права, а оттам и никакви претенции.
След идването на Христос този род отношения се водят прелюбодейство. При внасяне на чужда оплодена яйцеклетка в утробата на друга жена такова на практика няма, но има нарушаване на естествената връзка между майката и детето. Погледнато в морален аспект, то не е чедо само на биологичните си родители, но и на тази, която го е износила. Затова и отношението към този акт в църквата ни е по-скоро негативно, отколкото позитивно.- Вашето лично мнение какво е?
Като се замисля, съм по-скоро негативно настроен. В същото време обаче не намирам сериозни основания да кажа: против съм, защото…


Звезди с отрочета, родени от други


Снимка: Сара Джесика Паркър и съпругът є Матю Бродерик разбиха слуха,
че са пред развод с новината, че ще имат близначки.

Чужда жена да ти роди децата, е мода, която завладява все повече представители не само на шоубизнеса в САЩ. Сурогатните майка са особено търсени и от семейства, в които съпругата печели добре и не желае да прекъсва кариерата си.
Този бизнес е единственият, който не е пострадал от икономическата криза. Износването на бебе зад океана струва около $25 000. В различните щати това е разрешено с отделни закони, но в нито един от тях не е фиксирана цена. Тя е въпрос на лично договаряне.
От майка под наем се възползва и звездата от "Сексът и градът" Сара Джесика Паркър и съпругът й Матю Бродерик. Те ще стават родители на близначки с помощта на сурогатна майка в края на юли. Актьорите имат 6-годишен син, но не могат да си родят второ дете. 7-годишната дъщеря на Майкъл Джексън - Принс Бланкет, е родена от майка заместничка, чието име се пази в дълбока тайна. Двамата му синове са родени от втората му съпруга Деби Роу, която беше и негова лична медицинска сестра.
Публикувано от Sylvia Nikolova в 22:24 
1 коментара:
 petq каза...
Аз имам бебе на 10 месеца и това да си родител е най-красивото чувство на света.Не мисля,че хората които нямат здравословната възможност трябва да се лишат от тези изживявания.Аз съм акушерка по образование и съм твърдо за сурогатното майчинство.Според мен разумната жена ще разбира,че това дете не е нейно и че така помага на едно семейство да е щастливо.Аз бих искала да бъда сурогатна майка.

# 83
  • Мнения: 93
Кръгла маса за сурогатната бременност
29.03.2010
 
Под егидата на председателя на Комисията по здравеопазването д-р Лъчезар Иванов на 30 март в Народното събрание ще се проведе кръгла маса на тема „Регламентиране на сурогатната бременност и дебат за възрастовото ограничение при извършване на ин витро процедури в България”. Обсъждането ще започне в 13 ч. в зала „Запад” на Народното събрание. Кръглата маса се организира съвместно с представители на граждански организации и има за цел да набележи основните гледни точки на различните страни по посочената проблематика, както и да предложи промени в действащото законодателство. За участие в дебата са поканени министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев, министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, представители на Българска асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве, Център „Фонд за асистирана репродукция”, фондация „Искам бебе”, сдружение „Зачатие”, членове на Европейския парламент от България, народни представители и пациенти. /БГНЕС /

# 84
  • Мнения: 2 123
Да, вече съм напълно убедена, че Един татко всъщност е против СМ. Тези материали. са си направо пропаганда анти СМ

Браво Един татко!!!  Mr. Green
Примера със Сара Джесика Паркър е чудесен - и в момента се съдят със сурогатната майка - http://uk.eonline.com/uberblog/b153895_trial_starts_sarah_jessica_parker.html

абе - огън момче си ти  Mr. Green

Последна редакция: пн, 29 мар 2010, 23:31 от Fussii

# 85
  • София
  • Мнения: 16 213
Един татко,   bouquet поклон към теб! Добре, че се намеси пак, аргументирано, защото на нас с увредените матки ни е трудно да говорим по темата без емоция.

Утре ще бъдеш ли на кръглата маса? Във форума на Зачатие ни канят да присъстваме на кръглата маса, но аз лично бих предпочела човек като теб да ни представлява.

# 86
  • Мнения: 122
Sharky43, вие сте осъзнати майки, а не "увредени матки" и много моля никой не ви убеждава в противното! докато съм носила своето дете нито за момент не съм "получила" сигнал от него, че е щастливо или нещастно от факта, че се храни от моето тяло или, че получава необходимите му хранителни вещества от мен. Щастието дойде много по-късно, когато осъзнаеш същноста на това невероятно "чудо", което се нуждае само и единствено от твоята обич и всеотдайност. Моя много близка и скъпа приятелка, с която съм съпричастна в последните няколко години, преживя разочарования и мъка след 5 неуспешни ин витро опита. Не мога дори и да си представя, че дай Боже се сдобие с дете (независимо от начина за това), бих имала резерви относно "качеството" на това дете. За какво говорим въобще?!? Това крайно разбиране за нещата ми намирисва на една диктаторска идеалогия, където се признава само и единствено една раса newsm11

# 87
  • Мнения: 122
Един татко, newsm10 браво и поклон!

# 88
  • Мнения: 93
Fussii,не разбирам причините за постоянните ти заяждания и не смятам да ти отговарям.Не влизам отвреме-навреме в този форум за да преценяваш интелектуалния ми капацитет.Просто се опитвам да помогна с каквото мога.Давам си сметка,че дискусията по темата се следи от огромна грума неактивни мами,поради обезвереността им.Защо не се включите?Впрочем,поради големия интерес към петицията /само за 3 дни!/,тя вече е включена в официалния сайт за петиции,адресирани до българските институции.  Simple Smile

# 89
  • Мнения: 2 123
 Mr. Green
аз съм отдавна титулуван дразнител номер едно  Mr. Green

Сега сериозно - дебата "За" и "Против" СМ е дъблок, многопластов и има наистина много аспекти. Води се постоянно от 1986г. насам ... В европейските държави, в които СМ е забранено, това се е случило след задълбочени дебати и аргументацията и за двете тези е много сериозна и основана на професионални доводи.

Дразня, защото не срещам сериозен опонент... съжалявам за самомнението, но е факт - досега сериозен, обоснован и изчистен от емоции аргумент "За" не съм прочела в този форум. И понеже никой не подава да се поведе сериозен разговор, аз се шегувам... а и вие много поводи ми давате ... аргументирате се с 24 часа, водач на каузата е Калина Крумова  Laughing,  давате като положителни примери за приживе чудесен родител Майкъл Джексън  Joy или казуси на СМ, които в момента са в съда (Сурогатната майка на децата на Сара Джесика Паркър ги съди от раждането на децата им до ден днешен за право на свиждане с бебетата) ... е как да не се шегувам с вас... то едвам се сдържам да не напиша каквото мога да напиша  Joy

Лично с ОГРОМНО удоволствие бих дебатирала с някой, който има сериозно отношение по темата и е на противно на моето мнение - честно!

Да ви кажа, ако сериозно ще защитавате каузата СМ, трябва и сериозно да се подготвите. С хипи аргументи "всеки има право на щастие" и "децата са нашето богатство" няма да стане. Това го казвам без грам агресия - сериозно.... Peace

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 10:01 от Fussii

Общи условия

Активация на акаунт