Възпитавате ли финансова култура...

  • 7 743
  • 204
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 64
В резултат на това и сега не мога добре да си организирам финансите и все не стигат, защото като получа пари се мятам да харча, а накрая се чудя какво да сложа на масата. А това въобще не е добре.

По-добре не си ги организирай. Пак ще се чудиш какво да сложиш на масата, но и купено няма да има нищо. Laughing

 Grinning То купено пак няма нищо - отиват за биричка тук, пица там, списанийце за детето, само 3 лв е, и как изчезват 50-60 лв просто не усещам. После пак се стягам. Ама не знам, може би би било по-депресарско да се стягам непрекъснато.


Списанийце за детето и времето, прекарано с него - прайслес. За всичко останало има Виза кард... Money

# 61
  • Мнения: 73
Delusion, не бих поощрила детето да спестява от закуски и храна изобщо. Той ходи на училище с подсигурени закуска и обяд и отделно си носи по нещо сладко допълнително. Отделно играчки и книжки му се купуват доволно.
Целта на упражнението беше именно да види как се спестяват пари за играчка, която иска на принципа "Колкото повече, толкова повече". Защото при 4 налични от един вид, иска пета и не може да разбере защо му отказвам. Затова исках да вида как ще се почувства, като събира известно време парите и като ги даде за поредното нещо, което ще захвърли в шкафа.  Simple Smile

Одобрявам такова възпитание. Цел не толкова спестовност колкото равносметка за боклуците по които се харчи.
Имам спомени че изпитвах затруднения с моята в това да я науча кое е боклук и кое не. И кои са вещите които могат да влизат в дома ни. Все още не знам дали добре го е усвоила предвид купищата дрехи които купува и никога не облича. newsm78

Цитат
То купено пак няма нищо - отиват за биричка тук, пица там, списанийце за детето, само 3 лв е, и как изчезват 50-60 лв просто не усещам. После пак се стягам. Ама не знам, може би би било по-депресарско да се стягам непрекъснато.


Еее...това вече не е добре. Аз съм на принципа "купувам нещо важно и качествено пък после ако ще на глад и пост"... Laughing Върши перфектна работа. Пици само домашни, списания само с абонамент, бира в някой друг живот. Mr. Green

# 62
  • Мнения: 4 965
...
Бе това добре, само дето никой не визира теб в тази тема, а децата ти и тяхното бъдеще, което няма да е леко с родител, който няма да ги научи умно да разходват парите си.  WinkЛека вечер и на теб. Heart Eyes

 newsm78
И как разбра точно на какво ще ги уча или няма да ги уча. Mr. Green
Да, няма да ги уча да живеят на кредит, а да си увеличават доходите /т.е. да си поставят реални цели и да ги преследват/, когато дойде момента. Още са малки за подобно обучение и засега все още ги учим да разполагат с джобни пари.
А децата ми не получават всичко, което искат - дори напротив. Изобщо не се притеснявам да им обясня, че не е нужно да харчат пари за ненужни боклуци, а за наистина важни неща /примерно, разни шарени списания с фалшиви детски гримове не се купуват у нас, но се купуват книжки с приказки; вредни храни им се купуват веднъж седмичното, но плодове, зеленчуци и млечни произведения - всеки ден/. Започнали сме от дребните неща, които не водят към разхищение. Peace

# 63
  • Мнения: 5 710
азаф, когато анти-културата стане културата ... си.. мата.
чалга рулз. на английски: chalga rules.  
спорът е излишен.

# 64
  • Мнения: 73
азаф, високи доходи без кредити са невъзможни. Не знам на какво ще научиш детето си, ами само може да му навредиш със задръстени разбирания.

# 65
  • Мнения: 64
Delusion, не бих поощрила детето да спестява от закуски и храна изобщо. Той ходи на училище с подсигурени закуска и обяд и отделно си носи по нещо сладко допълнително. Отделно играчки и книжки му се купуват доволно.
Целта на упражнението беше именно да види как се спестяват пари за играчка, която иска на принципа "Колкото повече, толкова повече". Защото при 4 налични от един вид, иска пета и не може да разбере защо му отказвам. Затова исках да вида как ще се почувства, като събира известно време парите и като ги даде за поредното нещо, което ще захвърли в шкафа.  Simple Smile

Одобрявам такова възпитание. Цел не толкова спестовност колкото равносметка за боклуците по които се харчи.
Имам спомени че изпитвах затруднения с моята в това да я науча кое е боклук и кое не. И кои са вещите които могат да влизат в дома ни. Все още не знам дали добре го е усвоила предвид купищата дрехи които купува и никога не облича. newsm78

Цитат
То купено пак няма нищо - отиват за биричка тук, пица там, списанийце за детето, само 3 лв е, и как изчезват 50-60 лв просто не усещам. После пак се стягам. Ама не знам, може би би било по-депресарско да се стягам непрекъснато.


Еее...това вече не е добре. Аз съм на принципа "купувам нещо важно и качествено пък после ако ще на глад и пост"... Laughing Върши перфектна работа. Пици само домашни, списания само с абонамент, бира в някой друг живот. Mr. Green

За биричката...не съм съгласна. Аз съм на принципа - баланс. Да има за семейството, дома и за свободно време също. Всичко е въпрос на добра финансова култура - да знаеш точно как да си разпределиш парите, че да стигат за всичко.

# 66
  • Мнения: 64
...
Бе това добре, само дето никой не визира теб в тази тема, а децата ти и тяхното бъдеще, което няма да е леко с родител, който няма да ги научи умно да разходват парите си.  WinkЛека вечер и на теб. Heart Eyes

 newsm78
И как разбра точно на какво ще ги уча или няма да ги уча. Mr. Green
Да, няма да ги уча да живеят на кредит, а да си увеличават доходите /т.е. да си поставят реални цели и да ги преследват/, когато дойде момента. Още са малки за подобно обучение и засега все още ги учим да разполагат с джобни пари.
А децата ми не получават всичко, което искат - дори напротив. Изобщо не се притеснявам да им обясня, че не е нужно да харчат пари за ненужни боклуци, а за наистина важни неща /примерно, разни шарени списания с фалшиви детски гримове не се купуват у нас, но се купуват книжки с приказки; вредни храни им се купуват веднъж седмичното, но плодове, зеленчуци и млечни произведения - всеки ден/. Започнали сме от дребните неща, които не водят към разхищение. Peace

Това е малко опасно...В един момент, като пораснат, децата ти ще са като отвързани...Но ти си знаеш де.

# 67
  • Мнения: 5 710
Ако не е тайна, на колко си години, xfinity?

# 68
  • Мнения: 4 965
азаф, високи доходи без кредити са невъзможни. Не знам на какво ще научиш детето си, ами само може да му навредиш със задръстени разбирания.

Хммм, нашите доходи са от работа и от инвестиции, а не от кредити и по-добре да съм със задръстени разбирания в това отношение, отколкото да оставя някой ден на децата ми дългове.


Xfinity, за кое точно ще са като отвързани децата ми? Ако имаш предвид боклуците - те са пределно наясно, че могат да имат достатъчно боклуци, но и знаят кое е полезно и кое не е. Забрани в това отношение аз не поставям, а давам възможности. Същото е и с финансите - когато имаш висок доход, имаш право на избор, докато животът на кредит те превръща в собственост на някоя банка.
И на мен ми е интересно на колко години си, защото разсъждаваш по-наивно и от дъщерите ми, които нямат още 6 г.


10 c's, поздрави - не съм те засичала напоследък - радвам се, че поне един човек разбра какво искам да кажа в този късен час.  bouquet

# 69
  • Мнения: 73
Цитат
Хммм, нашите доходи са от работа и от инвестиции, а не от кредити и по-добре да съм със задръстени разбирания в това отношение, отколкото да оставя някой ден на децата ми дългове.


Ти сама си избираш собствения доход и начина на печелене на пари, но защо трябва да определяш и този на детето ти? На него твоето ниво на доход може да не му е достатъчно.

# 70
  • Мнения: 4 965
Цитат
Хммм, нашите доходи са от работа и от инвестиции, а не от кредити и по-добре да съм със задръстени разбирания в това отношение, отколкото да оставя някой ден на децата ми дългове.


Ти сама си избираш собствения доход и начина на печелене на пари, но защо трябва да определяш и този на детето ти? На него твоето ниво на доход може да не му е достатъчно.

Нищо нямам право да им определям - просто на сегашната им възраст се налага да го правя.
Ще се опитам да им дам максималните възможности да разчитат на себе си - другото те ще си го решат, но кредитна карта няма да им връча. По същата логика, те трябва сами да си намерят техния начин за докарване на достатъчен за самите тях доход - да се оправят /т.е. стигнат ли на етап сами да си подават данъчната декларация, няма нито да им я попълвам, нито да им държа сметка/.
Моите ангажименти към тях са да ги подготвя за живота до пълнолетие - после мога единствено да съм рамо, но не и ракета-носител. Някой ден може да си теглят кредити и за летяща чиния, ако искат. Но ще са видяли и моят начин на мислене и сигурно ще им се усладят /на мен ми се услажда с всеки изминал ден все повече - т.е. готовя съм да правя повече усилия за по-голям доход и съответно за получаване на повече неща, които в противен случай би трябвало да "наема" от банката/...

# 71
  • Мнения: 64
Азаф, не е точно така. Винаги ще чувстваш децата си деца и ще се вълнуваш за тях, винаги. Дори и като стигнат възрастта за данъчната декларация.

Иначе, не ме разбирайте погрешно. Аз съм над 40 годишна, по мое време нямаше кредити и пр, родена съм и израстнала през социализма и ми беше много трудно да приема западните разбирания за живота. Обаче сега като премисля, ами не е толкова зле. Важното е да се пречупим и да започнем да мислим като тях, за да станем като тях. Иначе само ще си останем с псуването на държавата и говоренето колко били добре развити западните държави, САЩ и КАнада, ама разбирате ли, като стане въпрос за начина им на живот, да го оспорваме типично по български "те такова животно нЕМа". Така че, аз разбирам синът ми, който си кредитира купуването на мотор и ще си го изплаща с честно изкараните си пари, а и учи също и си живее под наем.  Нямам намерение да го дондуркам докато стане на 40 години, да живее при мен и аз да го храня, гладя и пера. Помагам за унито никак не малко и смятам, че това е достатъчно.

Хубаво е, че си харесваш живота такъв, какъвто е. Може би просто, защото не знаеш друг.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 01:14 от Xfinity

# 72
  • Мнения: 483
Xfinity, извинявай но наистина разсъжденията ти са малко наивни.
За мен темата е  Crazy, някаква странна пропаганда да се използват кредитни карти Thinking
Кажи ми следната ситуация. Синът ти очевидно не може да си позволи мотор. Взима от кредитната карта.
Изведнъж обаче иска и кола, пак тегли от кредитната карта, обаче идва голям и непредвиден разход....как ще го поеме.
Той няма пари. Той живее с пари които няма още или казано по "Хамерикански": "He lives beyond his means".

Ако не можеш да си го купиш кеш, не го купуваш. Това е финансова култура.
Единствено приемам заем за първа къща, но и там трябва да е идеално съобразено с доходът на семейството.

Да не говорим, за това как ще изплащам дънки, щото някакви пикльовци щели да си помислят нещо за детето ми.
На десет години не им се полагат дънки за $200 или мобилен телефон. Да преглъща обидите и да прави по дебела кожа.
Светът не е равен за всички.
Американците не са това което са защото имат кредитни карти, боже, боже, боже! Joy
Те са това което са защото са си спукали д-тата от бачкане, кредитите са това което ще ги вкара в гроба (финансовият).
Ти живееш в някакъв огледален свят. Преди да имаш някакъв разумен резерв пари за непредвидени ситуации, не се правят ненужни покупки, малки или големи.

# 73
  • Мнения: 1
 ooooh! ooooh! ooooh!

...а едно време беше важно да се възпитат у децата морал и ценности. Вие тук от люлките ги учите как да печелят и харчат пари, после се чудим накъде вървял светът и защо тийнейджърките си търсели батко с парички, например  ooooh! ooooh! ooooh!

Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже

# 74
  • Мнения: 483
Имам един въпрос:
някой каза "Не може да се живее в модерният сват без кредитни карти"
Защо да не може?

Общи условия

Активация на акаунт