Родителски кооператив

  • 103 702
  • 329
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 070
Копирам се от друга тема, защото не бях видяла тази:

Привет!
Аз имам няколко въпроса към хората с опит с организирането на кооперативи и други подобни форми.

Има ли някаква форма на финансиране от държава/фонд/някоя органзиация.. - обучение или еднократно финансиране за поемане на някакви начални разходи...

ДО 2009та се финансираха тн Фамилни центрове, направих запитване до АСП и ми отговориха, че програмата вече не работи, по нея правеха и обучения.
Ето я http://www.az.government.bg/Projects/Prog/OtherProg/FamCentr.htm
Дали не може да искаме от отговорните институции да се преработи, преразгледа или по друг начин финансира или поне узакони подобна форма на дневно гледане на деца или кооператив. Някаква подписка да направим, предполагам сте правили запитвания и проучвания...

Моята ситуация е следната. Скоро изтича майчинството ми и оставам без работа, а детето не мога да запиша на ясла.. По-голямото ми дете от тази година ходи на градина, но  там е голяма драма, не ми се пише дори. Предвид, че няма кой да ги гледа /или поне малкия/, а аз ще остана без доходи - мога да гледам тях двамата и да кажем още 3-4 деца срещу заплащане. Мога да ползвам голям апартамент с детска площадка зад блока и аз да съм основен организатор на повечето неща. Съответно така отпада разхода за наемане на помещение, а другите 4 семейства ще трябва да "излъчат" по един представител /мама, татко, баба, леля/, който да ми помага в 4 от дните от седмицата за около час и половина на обед или следобед... Така остава разход за 1. Заплата 2. Отопление през зимата /хол,спалня,малка спалня, кухня, коридор/ 3. Храна и материали, консумативи..
Големият проблем: Жилището има нужда от ремонт - смяна на дограма задължително, изолация...Затова и по-горе зададох въпроса за финансирането по някаква линия....

Забравих най-важното: Става дума за Плевен, където все още няма огромен проблем с местата в детските градини и таксата е 45 лева на месец, групите са претъпкани обаче.

Месри предварително на всички, които ще споделят опит. А ако някой от града иска да обсъдим нещата - нека ми пише на лични. Става дума за деца, които към края на годината ще са на две и половина-три години... Ако успеем да се организираме и намеря начин/пари да ремонтирам - да стартираме като наближат трите годинки..тоест набори края на 2009та-2010та-началото на 2011та..

Вариант е и да наемем помещение, но предвид ниските доходи в града - дано има навити.

# 136
  • Мнения: 1
Здравейте,
С удоволствие се включвам да следя темата за родителските кооперативи. Имам момченце, което скоро ще направи годинка. Желая да съчетавам грижите за него с работата, към която искам да се върна. Попитах в няколко кооператива в нашия район (Манастирски ливади) за възможност да се присъединим, но се оказа, че сме малки (Слънчовци приемат след 1г и 6м)Sad Ще се радвам да се запозная с други майки, на които дечицата им ще навършат годинка през лятото, и които харесват идеята за родителския кооператив.
Ще се радвам да получа съвети от по-опитните майки, участници в кооперативи, по отношение на това, дали е възможно съчетаването на отглеждането на дечица на годинка в кооператив (предвид, че те все още не могат да правят много неща сами) с връщането на работа?

# 137
  • Мнения: 381
Здравейте, копирам поста си от темата, която създадох и тук, дано да няма проблем  Hug:

Здравейте:)

От близо една година съм започнала да се подготвям за мястото, където ще се развива синът ми след третата годинка /есента на тази година/.

Сред всичките възможни методики, педагогики и детски градини, най-много ми допадна системата на Мария Монтесори. Да не кажа направо, че се влюбих в начина на отношение към детето. Още повече, че съм я изучавала и в университета и много ми хареса. Оказа се обаче, че детските градини Монтесори в България просто не са по възможностите /финансови/ на моето семейство. Това, разбира се, много ме натъжи. В същия момент разбрах, че моя колежка от университета /и двете сме специалност "българска филология" се е записала в Северноамериканският Монтесори университет за обучение за Монтесори учител. Тя е невероятен човек, страшно слънчева и позитивна със страхотно отношение към децата /и без Монтесори /, моят син я обожава, а и всяко дете, до което се е докоснала /в момента се занимава именно с гледане на деца на около 3-4 години, докато завърши Монтесори обучението/

И ето как се роди моята идея да съчетая всички неща в едно - хем да е Монтесори, хем да не е толкова скъпо като това по Монтесори детските градини.

Мястото, което ще се наеме, ще бъде или голям апартамент или етаж от къща до Южния парк. Заниманията ще са целодневни - като в детска градина, всеки родител ще може да участва със занимания, но ще може и да е свободен по цял ден - тоест - както сам реши, ангажираността на Монтесори учителя във всеки случай ще бъде целодневна.

Децата ще са 5 или 6 /максимум 7/ на възраст около 3 години.

Разходите предвиждам да са около 300 лева на дете на месец. /според проучванията ми на цените на наемите в района и заплатата на учителя/. Целта е да се делят разходите, в никакъв случай не е да се печели.

Искаме просто едно прекрасно място за нашите деца, където да прекарат този толкова важен за техния живот период от 3 до 5-6 години, и където не просто да престояват децата, ами и да израстват в насока, която е точно тяхната, а не наложена.

За момента сме 3 деца - две момичета и едно момче, които есента ще бъдат точно на по 3 годинки.

Търсим си още 2 или 3 сериозни дечица:)

Който се интересува - може тук или на лични:)

Честит празник на всички ни и прекрасни слънчеви дни! Hug  bouquet Simple Smile

# 138
  • Мнения: 33
Здравейте Аз имам две дечица.Едното е на 2 г и 4 месеца,а другото е на 6 месеца.Подала съм молба за ясла още през лятото,но няма места все още.Преди два дни разбрах за родителските колективи.Бих искала да попитам дали има някой който се намира в Надежда,или в околните квартали до които има директен транспорт от тук.Наистина съм привърженик на тази алтернативи на детските градини.Като прочетох няколко отговори назад видях,че и други майки се интересуват от кооператив в района.По принцип аз не мога да участвам по цял ден ,тъй-като трябва да се грижа за бебето,но бих могла да съм полезна почасово.Имам художествено педагогическо образование и се занимавам професионално с музика,така че ще пеем и рисуваме на воля:)))Най-искрено се надявам да се появи някой,който знае нещо по въпроса.Ще следя темата,но ви моля ако на някой от колективите в района спешно му трябва детенце над 2 годинки,може да ми се обади по телефона: 0887940499 казвам се Мария
Пожелавм радост на всички!

Последна редакция: пн, 05 мар 2012, 21:11 от vnebeto

# 139
  • София
  • Мнения: 735
Най-искрено се надявам да се появи някой,който знае нещо по въпроса.Ще следя темата,но ви моля ако на някой от колективите в района спешно му трябва детенце над 2 годинки,може да ми се обади по телефона: 0887940499 казвам се Мария
Пожелавм радост на всички!
Мария, аз не знам в близост до Надежда да има функциониращ кооператив. Имаше писано за един в близост до Западен парк. Иначе и аз се интересувам. В момента кандидатстваме за ясла, обаче не съм им върл привърженик...

# 140
  • Мнения: 33
Благодаря за отговора!Преди да родя работих в едно детско "Арт" студио,което си беше като детска градина.Бяха ме наели да водя часовете по рисуване,но между другото правех всичко останало по време на моята смяна.Аз не се оплаквам,защото беше много интересно.Имаше,теми и програма за седмицата,месеца и деня,която включваше гимнастика,танци после уроци по приложни изкуства,после обяд ,игри след обяд изящни изкуства слушахме приказки,четяхме книжките които учеха в училище и след 15 и 30 гледахме детски филми до като родителите дойдат да ги вземат в 17 часа.Всеки петък играеха театър и се теглеше тема за следващата седмица.Децата бяха на възраст над 3 години и не спяха на обяд.Не зная как се процедира с по-малки деца,защото те спят.Ако някоя майка се наеме да организира нещо в района може да разчита на мен,да помогна с каквото мога.Знам,че програмата няма да е същата,като в студиото,но може да намерим някой с повече опит,който да ни помогне с организацията..Аз имам чувството,че яслата е място на което родите дават децата си ,за да могат да започнат работа,а грижата за тях до голяма степен се прехвърля на тази институция.Няма да говоря за плюсоврте и минусите.Всеки родител си знае,но все пак  искаме най-доброто за децата си ,а истината е че ние най-добре можем да го намерим и да им го дадем поне за този етап от тяхното развитие.Най-добре ще бъде да си помагаме Simple Smile))Поздрави!
Пожелавам любов на всички!

Последна редакция: вт, 06 мар 2012, 15:59 от vnebeto

# 141
  • София
  • Мнения: 793
Най-искрено се надявам да се появи някой,който знае нещо по въпроса.Ще следя темата,но ви моля ако на някой от колективите в района спешно му трябва детенце над 2 годинки,може да ми се обади по телефона: 0887940499 казвам се Мария
Пожелавм радост на всички!
Мария, аз не знам в близост до Надежда да има функциониращ кооператив. Имаше писано за един в близост до Западен парк. Иначе и аз се интересувам. В момента кандидатстваме за ясла, обаче не съм им върл привърженик...
За огромно мое съжаление няма кооператив в района на Западен парк..

# 142
  • София
  • Мнения: 735
Значи тотално грешно съм запомнила  ooooh! жалко. Ще поровя все пак да видя с какво съм го объркала....

vnebeto, би било супер, ако можем да се организираме някак си, че направата на кооператив си е бая хамалогия. Ще помисля и аз за други варианти...  Peace

# 143
  • Мнения: 2 070
Аз имам въпрос към вече работещите кооперативи. Особено тези, които са в апартаменти.
Искахте ли разрешение на съседите, уведомихте ли ги?

# 144
  • Мнения: 39
Интересна ми е темата. Тепърва се запознавам и ще ви следя.

# 145
  • София
  • Мнения: 382
vnebeto, до колкото си спомням имаше родители които се интересуваха в района на Западен парк и за Надежда ми се струва, че имаше питане преди време, но до тук ми спират спомените..Това съвсем не пречи да се пусне нова тема, че търсите съмишленици за сформирането на нов тук, във фейсбук може да се разпространи като информация чрез в момента функциониращите..Стига да има желание мисля, че ще се намерят семейства. А до колкото, че имате и малко детенце, то едното не пречи на другото, при нас някой от дежурящите майки са с мъници. Съчетава се, не е невъжможно Simple Smile

# 146
  • Мнения: 3 161
Аз имам въпрос към вече работещите кооперативи. Особено тези, които са в апартаменти.
Искахте ли разрешение на съседите, уведомихте ли ги?

Не би било лошо, но не, не сме го правили. След което известно време имахме проблеми с няколко съседи (които, впрочем, не живееха до нас, а през 2 етажа, но просто се дразнеха от това, което правим). Не е зле да говорите поне с тези, които са непосредствено до/под/над вас. Ние имахме късмет, че под нас бяха възрастни и недочуващи хора. Питахме ги дали имат оплаквания - не. Тези над нас обаче се оплакваха няколко пъти, защото по времето за сън на внучето им се е случвало нашите деца да са доста шумни и да го будят. След 2-3 оплаквания треперехме много и занимавахме децата с тихи игри.

# 147
  • Мнения: 3 161
Има ли някаква форма на финансиране от държава/фонд/някоя органзиация.. - обучение или еднократно финансиране за поемане на някакви начални разходи...
...
Дали не може да искаме от отговорните институции да се преработи, преразгледа или по друг начин финансира или поне узакони подобна форма на дневно гледане на деца или кооператив. Някаква подписка да направим, предполагам сте правили запитвания и проучвания...

Не ми е известна в  момента подобна форма за финансиране. Узаконяването се оказа доста сложна задача. Ето тук съм описала и проблемите, които се появяват в новия проектозакон: http://priateli.info/?p=2456 не само не се споменават кооперативите като алтернативна форма в новия закон, но и се предвиждат наказания и глоби за подобна дейност (в интерес на истината, и в сегашния закон има подобен текст; но се надявахме в новия да отпадне).

Цитат
Моята ситуация е следната. Скоро изтича майчинството ми и оставам без работа, а детето не мога да запиша на ясла.. По-голямото ми дете от тази година ходи на градина, но  там е голяма драма, не ми се пише дори. Предвид, че няма кой да ги гледа /или поне малкия/, а аз ще остана без доходи - мога да гледам тях двамата и да кажем още 3-4 деца срещу заплащане. Мога да ползвам голям апартамент с детска площадка зад блока и аз да съм основен организатор на повечето неща. Съответно така отпада разхода за наемане на помещение, а другите 4 семейства ще трябва да "излъчат" по един представител /мама, татко, баба, леля/, който да ми помага в 4 от дните от седмицата за около час и половина на обед или следобед... Така остава разход за 1. Заплата 2. Отопление през зимата /хол,спалня,малка спалня, кухня, коридор/ 3. Храна и материали, консумативи..
Големият проблем: Жилището има нужда от ремонт - смяна на дограма задължително, изолация...Затова и по-горе зададох въпроса за финансирането по някаква линия....

Забравих най-важното: Става дума за Плевен, където все още няма огромен проблем с местата в детските градини и таксата е 45 лева на месец, групите са претъпкани обаче.

А мислила ли си какво ще стане, когато ти или някое от децата ти боледувате, а останалите родители разчитат на теб за отглеждане на децата им? Много голяма отговорност поемаш, която не знам как ще изпълниш, честно.

Ниските такси в градините и нуждата от ремонт на жилището са други сериозни проблеми, които ми се струват труднопреодолими в случая. Не искам да те обезсърчавам, но имам доста натрупан опит с кооперативите и съм потрошила доста нерви (а и средства, защото наехме жилище, но сме имали доста месеци със сериозен дефицит). Така че съм длъжна да те предупредя за рисковете, които поемаш.

# 148
  • Мнения: 33
Няма ли някакъв начин, да направим подписка или петиция,или протест срещу тези нови закони.Да защитим правото на кооперативите да съществува.Няма ли начин да се направи под друга форма.Ето като това "арт" студио в което аз работех,или пък някак да бъде под формата на не правителствена организация с не стопанска цел,която разчита на дарения...Извинявам се ако звучи наивно,просто питам...

# 149
  • Мнения: 2 070
Емем, мерси.

Важни неща вмяташ.

Общи условия

Активация на акаунт