Конденз по дограмата и съвети за ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ

  • 67 803
  • 133
  •   1
Отговори
# 15
  • София/Перник
  • Мнения: 984
Тъкмо изписах една камара инфо и ми спря тока, та пак ще доложа  Wink

Първо - нормална е появата на конденз по стъклопакета, независимо от вида на дограмата. Това се получава поради абсолютното уплътняване на дограмата. Решението е в следното - редовно проветряване и поставянето на отоплително тяло ПОД прозореца, за да обдухва стъклото.

И второ - правилната топлоизолация е ОТВЪН и е СТИРОПОР! или т.нар. Експандиран пенополистирол - EPS. Поради отворената си клетъчна структура стиропора позволява на парите от помещенията да "излязат" навън, т.е. позволяват на стената да "диша", т.е. паропропусклив. Когато е поставена отвън, топлоизолацията (стиропора) пази стената топла и няма опасност от поява на мухъл и конденз в помещенията.

Ако все пак искате вътрешна - най-доброто решение (без значение дали е панел или тухла) - е минерална вата каширана с алуминиево фолио и гипсокартон.

Поставянето на ФИБРАН изобщо (отвътре или отвън) е нож с две остриета. Въпреки по-добрите си топлоизолационни качества, този материал е от групата на Екструдиран пенополистирол - XPS. Това е материал със затворена клетъчна структура и на практика не позволява на преминаването на пари и вода през него. Затова XPS се използва главно за изолация на фундаменти (основи), сутеренни стени - всичко, което е под кота нула. Така че, поставен от вътре фибрана може да доведе до появата на конденз дори по стените. Имало е случаи на буквално стичане на вода. Единственото решение в този случай е често проветряване и непрекъснато отопление.

Искрено се надявам повече хора да прочетат това и да не разчитат на "професионалния" съвет на майсторите, които в повечето случаи и грам идея си нямат от топлофизика и свойства на материалите.

Ако имате още въпроси свързани с тази специфична проблематика по топлоизолирането, ще помагам доколкото мога.  Hug

# 16
  • Мнения: 46 517
Галски, ние сме с вътрешна- стиропор и нямаме конденз, нито мухъл. Конденз се появява само, когато затоплим много малката стая, която е 8 м2, но има голям прозорец, т.е. голяма площ студено стъкло, получава се само нощем, когато е по-студено, като пуснат парното и там няма нищо.

# 17
  • София/Перник
  • Мнения: 984
Галски, ние сме с вътрешна- стиропор и нямаме конденз, нито мухъл. Конденз се появява само, когато затоплим много малката стая, която е 8 м2, но има голям прозорец, т.е. голяма площ студено стъкло, получава се само нощем, когато е по-студено, като пуснат парното и там няма нищо.

Никол, добре че ме подсети, да допълня  Laughing

Та, ако стиропора е сложен от вътрешната страна на стената, тогава в контактната зона между него и студената стена има предпоставки за поява на конденз и в следствие на това на мухъл. Т.е. вие няма да го виждате това, но (да не ви отчайвам) ще се появи мириса му след време.
Това е. Не случайно казах, че ако все пак решите да сложите вътрешна изолация - наличието на пароизолационен слой е от съществено значение (виж по-горното ми мнение)! И по принцип най-добре е изолацията да е отвън.  Grinning

# 18
  • Мнения: 46 517
Нали стиропора е изолатор, как ще проведе топлината до стената  Thinking Нашия е с дюбели + лепене  с теракол плътно, няма от къде да мине. Ако можеше да мине през теракола, щеше да има конденз и м/у плочките и пода на първите етажи, които са над мазета Thinking
Това е мнението на мъжа ми инженер физик  Laughing аз съм прост икономист и не ми е баш ясно  Rolling Eyes

А за какво ще стане след време не знам, обаче къщата на родителите ми е с такава изолация  от както се помня, правиха ремонт и от вътре нищо не излезе, както е поставен, така си стои, а на къща всички стени са външни  ooooh!

# 19
  • София/Перник
  • Мнения: 984
Никол, щом мъжа ти е инженер-физик, попитай го какво става когато парите (изпаренията) от помещението преминат през стиропора и стигнат до студената стена?
Ти конденза и мухъла няма как да го видиш, най-много да го усетиш по мирис. Не е задължително да се появи, но е напълно възможно да се случи именно това!

Никъде не съм споменала, че топлината ще избяга!, а говорех за пАрите. (не мога да напиша ударението  Simple Smile )

А че с вътрешна топлоизолация по-бързо се стопля помещението и ти като икономист го знаеш и си го усетила Hug
Сега вече по-ясно ли стана?  Laughing Laughing Laughing

п.п. Тази тема трябва май да я прекръстим - Топлоизолация и материали  Laughing
А пък аз все си мисля, че за една панелка най-добре е да се жертва от вътрешното пространство с изолация вата и гипсокартон. Така или иначе бетона не е акумулиращ материал... Освен ако целия блок не се изолира... Абе проблем си ни е отоплението през зимата в нашата страна, ясно е  Sad и всички се спасяваме поединично... еееех...

# 20
  • Мнения: 46 517
Никол, щом мъжа ти е инженер-физик, попитай го какво става когато парите (изпаренията) от помещението преминат през стиропора и стигнат до студената стена?
.....


Под топлина имах предвид пАрите  Wink Точно това го питах, според него, пАрите не могат да минат през стиропора или друг изолационен материал, освен, ако няма дупка някъде.

# 21
  • София/Перник
  • Мнения: 984
Могат естествено, точно защото е с отворена клетъчна структура.
Малко "лекция", взета от списание Стъкла, Дограми, Фасади (бр.9, 2005) със съкращения:

Експандиран пенополистирол (EPS)
EPS микропорест изкуствен органичен матриал, над 95% от обема на който е въздух, затворен в сфери от решетката на полимера... EPS, наричан за по-кратко СТИРОПОР, предлага много добри топлоиозлационни качества при добра здравина, минимална деформативност, ограничена паропропускливост(но я има!), огнеустойчивост... Използва се като лепена фасадна топлоизолация.

Екструдиран пенополистирол (XPS)
XPS се получава от пяна на същия полимер (като EPS), но при различна технология на оформяне на микропорите, която ги прави по-малки и, най-важното, със затворена структура. Така се постига абсолютна водо- и пароНЕпропускливост, както и по-висока якост при същата плътност... XPS се използва предимно за топлоизолация под кота нула - на фундаменти и сутеренни стени, мокри помещения, индустриални подове, под жп линии, при обърнати или използваеми покриви...

Ако не ми вярва мъжа ти, Никол, нека вземе две парчета - едно Стиропор и едно Фибран и да ги потопи хубаво във вода  Laughing да ги остави един ден и да провери после, в кой материал има вода! Пък и има предостатъчно инфо в нета на тази тема! Аз просто я свеждам до знанието на повече хора, поради това, че се дразня на прословутите майстори, които дори и мен се опитваха да убеждават колко по-добра изолация е фибрана (който е гръцката марка XPS). Та като ви дойде "майстор" да слага изолация, не се оставяйте в неговите ръце и съвети!!! Има хора, които разбират точно от тези неща!

# 22
  • Мнения: 46 517
Галски, ние не живеем под водата  Laughing

# 23
  • София/Перник
  • Мнения: 984
Галски, ние не живеем под водата  Laughing

А пАрата какво е? Ти не готвиш, не дишате, не перете... изобщо не живеете там нали  Wink и затова нямате никакви изпарения у дома. На H2O трите агрегатни състояния не ги ли знаеш?
Изобщо не мога да проумея, дали просто от "любов към спорта" ми репликираш или наистина не си разбрала какво съм написала и за какво иде реч?   newsm78

# 24
  • Мнения: 46 517
Репликирам, защото даваш безумни идеи Crazy едно е, когато говорим за пара, която пускаме да излиза на някъде, през прозорци, врати, абсорбатори и т.н., а съвсем друго да потопя едно парче във вода или да изливам кофи по стената.
Но най-важен за мен е личния опит! Като живееш 10 години с такава изолация и я свалиш, виж какво има м/у стената и стиропора и пак ще говорим.

Който иска да си дава парите за външна изолация и за незнам си какви материали с фантастични свойства, хората реклама плащат Peace

Със здраве  Hug

# 25
  • София/Перник
  • Мнения: 984
Никол, много съжалявам, но наистина не си разбрала за какво говоря и не мога да разбера, защо се месиш там, където и грам понятие си нямаш! А пАрата основно излиза през стените. На това му се казва строителна физика...

А който иска да си инвестира парите да си слага външна топлоизолация. Това не е рекламен трик, сори, но е така, а ти си в "малка" заблуда! Успех!

п.п. Дай да свалим стиропора ей сега през зимните месеци и да видим, а?
А идеята ми никак не е безумна, а е нагледен пример за това как се проверява дали един материал е паро- и водопропусклив.

# 26
  • Мнения: 46 517
Парата отива там, където е най-студено- на стъклата, една изолирана стена е по-топла от тях и не привлича пара.

Сваляла съм, 10 годишен стиропор през зимен месец- нЕма нищо зад него.

"Малката" ми заблуда идва от наш приятел, който има фирма за външна изолация и който си направи вътрешна на собствения апартамент. Защо ли?

Свойствата на вътрешната са едно към едно с външната, ако се изолира тавана.

Повече няма "да меся, където не ми е работата".

# 27
  • София/Перник
  • Мнения: 984
Парата отива там, където е най-студено- на стъклата, една изолирана стена е по-топла от тях и не привлича пара.
.......................................

Свойствата на вътрешната са едно към едно с външната, ако се изолира тавана.
........................................

Парата НЕ отива там, където е по-студено, а просто ти там я виждаш в кондензиран вид! А изолираната стена поема точно толкова пара, колкото и неизолираната. Както и да е.

А защо приятелят ви си е сложил вътрешна - ами предполагам, за да си затопля помещението по-бързо и защото е по-евтино?
Поради една от тези причини и ние сме топлоизолирали целия си апартамент, но с разликата, че знаем какъв материал да сложим. Както на стените, така и на тавана, а също и на пода!

Та, цялата плеяда дойде от това - да не се слага фибран (XPS) от вътрешната страна на помещението. Важно е материала да диша и да пропуска парите.

Т.е. в заключение - вариантите са два:
1. Външна - отлично решение, но ако целия блок (къща) са топлоизолирани.

2. Вътрешна - добро решение при спасяване поединично. Желателно е да се изолират и таваните, може и пода (зависи дали се живее под вас). При това решение е задължително да се избира "дишащ" материал - минерална вата или стиропор.

Толкова по "спора".

Последна редакция: пн, 17 окт 2005, 20:15 от Галски

# 28
  • Мнения: 799
Галски, и аз имам питания:
Остъклихме балкон с ПВЦ дограма и избихме стената на кухнята (става въпрос за тухлен блок). Искахме да направим вътрешна изолация (за по-евтино), но майсторът ни разубеди да не слагаме нищо, тъй като вече външната стена представлява отлят бетон (бившата балконска стена), итонг (5 см), замазка от теракол и гипсова шпакловка. Според него това било достатъчно.
Междувременно аз се огледах в едни стиропорени тапети (каширани, може да мажат с латекс), защото все си мисля, че ще умрем от студ, но мъжът ми е категорично против.
И искам да знам:
1. Бетон + итонг 5 см. = тухлена стена (става въпрос за изолационни свойства)?
2. Тези стиропорени тапети (продават ги във всяка железария) вършат ли някаква работа?
3. Върху бившата замазка на тавана на балкона майсторът залепи  50% фибран и 50% стиропор (използвахме някакви остатъци от материали) и отгоре гипс-картон и гипсова шпакловка? Да очакваме ли "влажни" изненади?
4. Решихме да не изместваме тръбите на парното на бившия балкон под прозореца и го изместихме на една от вътрешните стени. Ще се отрази ли много на топлината на стаята?
Сигурно съм ти досадила с толкова много въпроси и моля да ме извиниш  Praynig

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 571
  Галски, много ти благодаря за подробната информация!!! От всичко написано от теб и от това което чета на други места, стигам до извода, че най-добрия вариант за вътрешна изолация е вата+гипскартон. Така и смятаме да изолираме останалите стаи(освен ако не решим да е външна).
  НО, ще подкрепя Никол с два примера:
 1. Родителите ми (и аз до преди няколко години) живеят от 20год. в панелен апартамент. На всички външни стени има залепен с Ц200 стиропор и отгоре тапети. Е НЯМА мухал, гарантирам ти. Ако имаше баща ми щеше да е в постоянни асматични кризи, а майка ми надушва всякакви миризми от километри и щеше да го усети до сега.
 2. Апартамента в който живея сега е също панелен строен 89год., не знам дали е фабрично, но в целия вход на външните стени има изолация от стиропор и ...(ох не знам как се казва този материал, но е много здрав, накакъв изкуствен, явно е слаган за твърдост). Сандвич панели май се водят. И тук няма мухал.

  Сега като се замисля за какво ми е още изолация newsm78, но си мисля че не е достатъчно.

  Тъй като виждам, че си наясно с тези неща, ще те помоля да ми отговориш на няколко въпроса като заключение на темата!!
   1. Коя според теб е най-добрата външна изолация и колко излиза на кв.м.?
   2. Същия въпрос, отнесен за вътрешна изолация.
сетих се и още нещо:
   3. Знаеш ли подробности за Термошилд? Само реклами съм срещала а не съм чувала безпристрастно мнение.
   
   Благодаря ти предварително!!!

Последна редакция: вт, 18 окт 2005, 02:40 от mentolka

Общи условия

Активация на акаунт