Вкусни ястия за проблемни стомаси

  • 13 892
  • 11
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Много съм затруднена с измислянето на подходящи рецепти за проблемен стомах (гастрит и рефлукс). Ще се радвам ако споделите с мен рецепти, които са съобразени с изискванията за хранене при хора с такива проблеми  Peace.

Понеже е сезона на салатите се чудя и как да приготвям салати. Дали изобщо може да се подкиселяват по някакъв начин. От различните източници чета различни неща и вече съм тотално объркана какво може и какво не  Rolling Eyes.

Благодаря на всеки, който се отзове!   bouquet

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 576
ПРЕПОРЪЧВАТ СЕ СЛЕДНИТЕ ХРАНИ

Хляб - бял, изпечен предния ден, сухари от бяло брашно, кифлички с ниско съдържание на мазнини,, пандишпанени десерти.

СУПИ - млечни с овесени  или други ядки, с макаронени изделия, крем супи от пресни зеленчуци, плодове, супа от пиле, риба, месо, приготвени с отвара от жито/не бульон.

ОСНОВНИ ЯСТИЯ - от кайма от не тлъсти меса - говеждо,телешко, заешко, пилешко, кюфтета на пара и варени, пудинги, рола, един или два пъти в седмицата цяло парче месо, добре сварено, без мазнини и сухожилия. Добре сварено пилешко без кожа. Не тлъста риба, варена на пара или вода. Мазнини - краве масло и зехтин.

МЛЕЧНОКИСЕЛИ ПРОДУКТИ - заквасено мляко, не кисела сметана, извара, суфлета, пудинги от извара на пара или на водна баня.

ЯСТИЯ ОТ ЯЙЦА - варени рохки яйца и омлети на пара. Зърнени храни - макаронени изделия, овесени, пшенични и др. видове ядки.

ЗЕЛЕНЧУЦИ - картофи, моркови, тиквички, цвекло, тиква, зелен грах, зелен фасул,карфиол, алабаш, земна ябълка, зелена салата - пюрета, суфлета и пудинги на пара, кюфтета.

ПРЕДЯСТИЯ - хайвер с масло, пастет от варено месо, крокети от риба или месо на пара

ДЕСЕРТИ - варени, пасирани, сладки плодове, сурови ягоди, пасиран компот, млечни кремове и желета, мед.

НАПИТКИ - /със стайна температура/ слаб зелен и черен чай, чай с мляко или течна сметана, слаби кафе и какао с мляко, прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове.

ЗАБРАНЕНИ СА - силни чай, кафе, какао, месни, рибни, гъбени и зеленчукови бульони, боршове, пържени , пушени и консервирани храни, туршии, тлъсти меса и риба, патешко, гъше месо, пикантни подправки - пипер, горчица, хрян , оцет, чесън, зеле, спанак ,лук, мазни теста - черен и пресен бял хляб. Абсолютно забранени са алкохола, студени и горещи храни и напитки.

източник

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Оризово руло с коприва

250-300гр. ориз
2 стръка пресен лук или половин малка глава сух лук
1 малък настърган морков
200-300гр. коприва
сол
1 сурово яйце
2 сварени яйца
150-200гр. сирене
кашкавал за наръсване

Ориза, лука и моркова завирам със сол до готовност на ориза. Добавих масло накрая. Може и зехтин, за тези които го обичат Simple Smile.
Коприва(или спанак) попарвам и прецеждам.

Като изстине ориза добавям суровото яйце към него.
Разстилам върху хартия за печене. Отгоре наръсвам сиренето, върху него копривата(четох че това не е препоръчителна храна за гастрит, затова съм намалила количеството доста от оригиналната рецепта).  Сложих и разрязаните на 2 сварени яйца, завих стегнато с хартията и сложих в загрята фурна за около 30мин. След това махнах внимателно хартията от горе и поръсих с настъргания кашкавал. Сложих отстрани цели култивирани печурки, наръсени само със сол (за тези, които нямат проблем със стомаха Wink ). Пекох после до готовност. Получи се много вкусно.

Оригинална рецепта

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Огретен с броколи и късчета месо

700гр. сухо месо
400гр. броколи
300мл. течна сметана
5 големи картофа
сол, джоджен, чубрица
кашкавал за наръсване - около 200гр.


Месото нарязах на малки парчета (2 на 2см.), полях със сметаната, подправих със сол, джоджен и чубрица. Покрих тавата с фолио и сложих в предварително загрята фурна на най-висока степен. След 15тина мин. намалих на 200гр.
Докато се задушава така месото попарих броколите в подсолена вода. После пак в подсолена вода сварих картофите, нарязани на по-едро.
Когато приключих с приготвянето на броколите и картофите, месото вече беше готово. Изсипах броколите и картофите при месото и долях малко вода. Сложих пак във фурната и си настъргах кашкавала. Поръсих после с кашкавал и пекох до зачервяване  Peace.

Вдъхнових се от тази рецепта на Блонди.

ПП. Ще съм много благодарна ако не си пиша сама в темата и някой друг сподели рецепти с мен.  

Последна редакция: пн, 19 апр 2010, 17:43 от Solar Wind

# 4
  • Мнения: 5 686
Със сигурност да се избягва пърженото и мазното,както и много силните подправки.Препоръчва се варено и печено.
За салатите използвай зехтин и ябълков оцет,който е по-слаб от другия.

# 5
  • Мнения: 2 132
Гастритите са различни видове. Има с ниска и с висока киселинност.
Забранени са пържени, пушени, лютиви, мазни, солени,  с много Е-та храни. Колкото се може по-чисти храни трябва да се ядат. Плодове и зеленчуци ям обелени, на различните бобови махам люспите, вместо кафява може червена леща. Освен това избягвам храни, след приема, на които, стомаха ми не се чувства добре- примерно гъби. Общо взето май колкото по-прости са храните и колкото по-малко от различните типове храни присъстват в едно ядене, толкова по-добре.
Ето тук бяхме почнали една тема - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=351388.0;all

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Радвам се, че се включихте Simple Smile.
JeniB, благодаря за темата!   bouquet
Гледам че си писала там преди време и със сигурност от тогава си събрала доста рецепти за ястия не натоварващи стомаха. Ще съм благодарна за всяка споделена рецепта!  Hug

Доколкото разбирам хапваш ястия приготвени със зеленчуци от семейство бобови. Не знаех че с премахването на люспата се решава проблема с приема им, ей такива тънкости ми се искаше да споделим.
 
Балсамовия оцет по-щадящ ли е стомаха според вас или ябълковия е най-добрия вариант? На места прочетох, че може малко сок от лимон, но за сега не смея.

# 7
  • Мнения: 2 132
За бобовите - първо, те не са зеленчуци, ами са отделна група - варива Wink За да нямаш проблем с тях е важно да са обработени добре. Примерно, ако правиш боб, накисваш го предварително за няколко часа (най-добре от предната вечер), после хвърляш водата, слагаш да се вари. След 20-тина минутки хвърляш водата, сипваш нова. Ако се образува много пяна, може да изхвърлиш още един път водата. По този начин няма да имаш газове. Като го ядеш можеш да си отделяш люспите. Те падат много лесно. Като ползвам боб от консерва (за да си спестя време), му махам задължително люспите. Най-вече люспите са тези, които дразнят стомаха.  Червената леща е без люспи.

За кисело сигурно най-добре ще е лимон.

Най-добре наблюдавай кои храни и какви комбинации не ти понасят добре и ги избягвай. Примерно аз избягвам в по-големи количества гъби, зеле, спанак. Слагам примерно в някоя супичка по-малко спанак и тогава няма проблем.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодаря за пояснението за приготвянето на боб  Peace.
Четох в темата, която ми даде като линк, че се чудиш дали да не пиеш сок от моркови, краставица и.... пробва ли го? АКо имаш отзиви ще съм благодарна да споделиш.

Сладкишите с кафява захар ли си приготвяш или просто слагаш по-малко бяла?

Ако имаш конкретни рецепти за ястие или сладкиш ...

# 9
  • Мнения: 2 132
Още не съм взела сокоизтисквачка Simple Smile

По-принцип ползвам само кафява захар.

Ами днес примерно правих арабски ден - фалафелите ги пекох във фурната, вместо пържени картофи направих печени Simple Smile Нарязох ги като за пържени, сложих ги в един плик и поръсих зехтин, подправки (изключила съм черния пипер от менюто ни), био зеленчуков бульон. Раздрусах ги хубаво и ги изсипах върху хартия за печене. Разбъркват се от време на време и станаха много вкусни Simple Smile 

Примерно червена леща със зеленчуци - слагат се картоф, целина, морков, малко лук във вряща вода с малко зехтин (ако се ползва екстра върджин се слага когато се отстрани яденето от котлона). След 10-15мин се прибавя червената леща и различни подправки - чубрица, магданоз, целина, сол + нарязани доматки. След 20-30мин е готово Simple Smile

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 716
И тук да препоръчам сиренето във всякакви варианти при проблемен стомах (при мен гастрита беше преминал в язва).

Две полезни и познати български рецепти:

Сирене по шопски - задължително сиренето се обезсолява предварително в топла вода за поне 15мин. Запича се сиренето заедно с нарязан домат и малко чубрица (в гюведже). Като се запече се залива с разбито яйце и се допича. Бързо, лесно и вкусно.

Още нещо полезно - запечено сирене с мед и орехи. Ето рецептата:
http://www.jenite.net/2007/10/blog-post_6129.html

При язви и болки в стомаха се препоръчват млечни храни, сиренето запечено в различни варианти е много подходящо.

# 11
  • Мнения: 2 386
Много интересно, аз също имам рефлукс и бавен стомах, но диетата ми задължително изключва всички бобови. Гъбите, яйцата, лютото и пърженото също не ми понасят.

Един съвет от мен - гответе всичко, на което може да се сложи кисело мляко:

1. Защото самото то е полезно за стомаха
2. Защото различните храни се усвояват в различни части от храносмилателната система, а млякото, доколкото знам - в дванайстопръстника.

Идеи - супа със застройка, печени тиквички с кисело мляко, спанак с ориз и мляко за гарнитура, яйца по панагюрски, салата Снежанка, замръзен йогурт с плодове за десерт и т.н. На мен само това ми помага, в чудо съм се видяла.  Tired

Ако искате, можем да си отворим тема в здравния.

Последна редакция: ср, 12 май 2010, 21:58 от Evanescent

Общи условия

Активация на акаунт