кръщене

  • 15 533
  • 108
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 146

ааа сакън недей  Crazy
при тях службата е меса,а не литургия
и причастие малки деца като дъщеря ми не взимат-май трябваше да станат на 12 г или нещо подобно

източно православни християни сме т.е нашата си БГ религия

Хаха, извинявай, малко ми стана смешно, като ти видях реакцията. Първо, литургия и меса е едно и също. Означава богослужението през деня, на което се извършва тайнството причастие.

Това "сакън" не го разбрах. Може би, защото съм католичка...  Flutter Българка съм, в България си живея.

Свързването на религиозната принадлежност с националната може да е проява единствено на непознаване на основните положения на християнската вяра...

Да, при католиците причастието се дава след конфирмация, потвърждение на вярата - детето може да се откаже да остане католик, когато стане достатъчно голямо, за да изучи положенията на вярата и да реши дали да ги приеме. При православието има нещо подобно, размишление и разговор със свещеника, но причастие се дава. Няма да навлизам в подробните аргументи на двете страни.

Франческа, напълно си права за всичко в поста си - тъкмо в БГ-мама темите са много показателни.

Изключения има, те са редки и често са половинчати, както виждаме - едно ако е ясно, друго е пълна мъгла. За това вина има единствено БПЦ и никой друг. Това ми е личното мнение, но примери мога да давам доста.

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Това "сакън" не го разбрах. Може би, защото съм католичка...  Flutter Българка съм, в България си живея.

определено е заради това  Laughing

# 92
  • Мнения: 168

[/quote]

какво толкова интересно има. Всеки го прави по различна причина. Не искам да конкретизирам моите разбирания, а само ще кажа, че го правя по същата причина, поради която се венчах пред Господ, заведох детето си на 40дена на църква и го водя поне веднъж в месеца. И само за протокола- прадядо ми е бил послушник в Рилската обител и винаги е казвал, че вярата е вътре в нас, тя неможе да се опише и споделя с никой, както молитвата е съкровенна и е само м/у молещия се и Бог  Praynig
[/quote]
Дядо ти е много прав. Тогава да попитам друго - вълнуват се доста хора дали се прави подарък на кръстника. А замисляли ли сте се човекът, когото сте избрали за кръстник дали поне веднъж е чувал или чел Символът на вярата, който на кръщението трябва да прочете пред всички от името на кръщавания? По мои наблюдения поне 90% от случаите кръстниците сричат, изменят думи и се чудят въобще каво е това! Молитвата е лична, решението да се кръстим или да кръстим детето си също, но самото кръщение е тайнство, в което участва цялата Църква. Което значи, че всички ние носим отговорност за невежеството си. 

# 93
  • Мнения: 3 146
Това "сакън" не го разбрах. Може би, защото съм католичка...  Flutter Българка съм, в България си живея.
определено е заради това  Laughing

Ами, не се обиждай, но не е заради това. Просто изказването е глупаво и нетолерантно. Опитах се да избегна това си изказване, като само го намекна, но явно не е достатъчно ясно.


Rodelinka, права си - няма кой друг да понеже отговорност за нашето невежество. Просто няма как да стане.

Иначе, за дядото на missence - това отново е силно опростяване на вярата и граничи с идеите на протестантизма, което не че е лошо, просто е типично за псевдоисихастката нагласа на православните манастири през последните 100-тина 200 години.

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ами, не се обиждай, но не е заради това. Просто изказването е глупаво и нетолерантно. Опитах се да избегна това си изказване, като само го намекна, но явно не е достатъчно ясно.

много добре разбрах намека ти

но не разбира защо намекваш-казвай нещата директно

# 95
  • Мнения: 168
Gergandi, дори и да е опростяване на вярата идеята, че вярата е вътре в нас, нали от някъде трябва да се започне. Виждала съм хора, които много обичат да говорят за вярата си, цитират, поучават, наставляват, а ако има зададеш един въпрос нямат грам собствена мисъл и освен с цитати от Библията, извадени от контекста, не могат друго да отговорят. Така че според мен колкото опростено да е по-добре човек, когато усети искрицата на вярата да намира начините да я запази и разгаря. Когато знае и придобие някакъв опит тогава може да прецени с кого и какво да сподели във вярата си. Всички сме едно в Христа, но не всички го знаем. Поне аз така ги усещам нещата, но може и да бъркам някъде.

# 96
  • София
  • Мнения: 30 253

какво толкова интересно има. Всеки го прави по различна причина. Не искам да конкретизирам моите разбирания, а само ще кажа, че го правя по същата причина, поради която се венчах пред Господ, заведох детето си на 40дена на църква и го водя поне веднъж в месеца. И само за протокола- прадядо ми е бил послушник в Рилската обител и винаги е казвал, че вярата е вътре в нас, тя неможе да се опише и споделя с никой, както молитвата е съкровенна и е само м/у молещия се и Бог  Praynig
[/quote]
Дядо ти е много прав. Тогава да попитам друго - вълнуват се доста хора дали се прави подарък на кръстника. А замисляли ли сте се човекът, когото сте избрали за кръстник дали поне веднъж е чувал или чел Символът на вярата, който на кръщението трябва да прочете пред всички от името на кръщавания? По мои наблюдения поне 90% от случаите кръстниците сричат, изменят думи и се чудят въобще каво е това! Молитвата е лична, решението да се кръстим или да кръстим детето си също, но самото кръщение е тайнство, в което участва цялата Църква. Което значи, че всички ние носим отговорност за невежеството си. 
[/quote]

аз немога да накарам някой да чувства вярата или църквата, така както аз ги чувствам. Мога единствено да гледам да избера за детето си кръстник, който максимално се доближава до представата ми за такъв. Иначе какво той чувства и как го разбира е дълбоко в душата му (както споменах) и не желая да ми го споделя. Усещам, че за него няма да е просто задължение, но немога да бъда 100% сигурна. "Подарък" (кавичките не са случайни), за това, че е кръстил детето ми ще получи- икона и не защото е модерно, а по-други съображения.
Даже ще кажа, че детето ми ще го кръсти семейния ни свещенник, който е бил до нас във всички радостни и тъжни моменти на семейството ми. Не ни е роднина, просто се срещнахме случайно и почувствах, че това е човекът, към когото мога да се обръщам по всякакви въпроси. Досега не ми е отказал никога разговор или съвет. Не е много разпространено у нас, но аз се чувствам добре, когато знам, че точно той ще извърши кръщенето, както ни венча, пръв влезе в новия ни дом да го освети, вкара синът ми в олтара на 40-я ден от раждането и много други събития.

Ами това е! Стана дълго, за което се извинявам.

# 97
  • Мнения: 549
Кажете майки ,спомняте ли си какво трябваше да се прави с китката  newsm78 Кръстихме дъщеря ми сигорно преди 3 год .От тогава пазя китката и не смея да я хвърля ,защото си спомням ,че попът ни обясни какво трябва да я правим-ама какво беше не помня  ooooh! Споделете ако знаете ,че да се отърва от него вече

# 98
  • Мнения: 18
На нас попа ни каза да я пуснем по течаща вода или да я занесем в църквата и там те да я изгорят с другите неща, които изгарят ( макар че не ми стана ясно какви точно неща изгарят, но можеш да попиташ).

# 99
  • Мнения: 86
На нас свещеникът ни каза да я пуснем в бистра течаща вода-поточе,река.Още не сме намерили такова.

# 100
  • Мнения: 549
много сложна мисия  Mr. Green Имам някакъв спомен ,че обясняваше да се изгори ама пусто не помня  ooooh! затова реших да питам тук по пресно кръщавалите и тези дето помнят за разлика от мен  Crazy

# 101
  • Мнения: 348
Аз знам,че се изгаря и пепелта може да се разпръсне в градина,ако имате.

# 102
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Даже не се сещам къде са китките, не робувам на суеверия.з

# 103
  • Мнения: 549
Аз знам,че се изгаря и пепелта може да се разпръсне в градина,ако имате.
е това вече мога да го направя. Биляна и аз уж не робувам на суеверия,но като знам че са ми казали ,че нещо трябва да го направя ,някак си не мога да го хвърля в кофата за смет

# 104
  • Мнения: 9 814
Ето, и последният въпрос е показателен за непознаването на християнството.

Общи условия

Активация на акаунт