Голямото пазене

  • 9 094
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 927
Ей, благодаря за разбирането Simple Smile  bouquet

Заглавието е малко пресилено Confused..........определено детето ми не живее под похлупак. Дори аз самата не съм от най-крайните здравословно хранещи се. Ето, например миналия уикенд ядохме семейно баклава (домашна!)- Преслава омете цяло парче, но разбира се, подобно нещо ще й се случи чак на Коледа Simple Smile

За менюто, да, има я тази практика, просто в момента все още продължава летния ремонт в яслата и лелките не са опрели до него.

За другите родители - и аз мисля, че не мога да очаквам разбиране, защото всички в квартала са доволни, само аз намирам малко кусури......
За сега все още се "ослушвам" и ако ми дойде в повечко несъмнено ще отида при директорката, макар че тя кара критическата и е доста крива Sad

Значи, разбрахме се с вас Hug. Мерси за подкрепата Simple Smile



# 16
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Ей, благодаря за разбирането Simple Smile  bouquet


За другите родители - и аз мисля, че не мога да очаквам разбиране, защото всички в квартала са доволни, само аз намирам малко кусури......
За сега все още се "ослушвам" и ако ми дойде в повечко несъмнено ще отида при директорката, макар че тя кара критическата и е доста крива Sad







Таня, не знам дали всички родители са доволни, но повечето нямат избор и се примиряват, както и аз.

Какво да се прави като държавата ни е бедна и е неспособна да осигури на подрастващите си граждани нормално меню в яслата?!

И няма да ходя при директорката, защото предполагам какво ще каже - бюджета ни е малък и така нататък.

А и не смея да протестирам, защото нямам възможност да си дам детето на частна ясла (не че там има гаранция че храната е супер здравословна).

Така че си трая.

Вики никога преди да почне яслата не беше пила прясно мляко в чист вид.
Там от него е получила разстройство.
Лелките казаха:"Добре, ще знаем занапред, но давайте й по-малко и вкъщи за да свикне, защото тук прясно мляко се дава често!"

Така че, като не ти харесва, знаеш какво да правиш, нали?  Wink

# 17
  • Мнения: 186
Ми мойта дъщеря като не ядеше нищо. Какво ли не съм и давала само и само да хапне нещичко. Яла и само кренвирши по 1,2 седмици и филии с пастет пак по толкова. Вярно не мога да кажа, че е качествена храна но поне беше нещо. Може да пазищ детето си, ама ако си яде хубаво. Ама като не яде по 2 дни ще Ви питам как ще го пазите. Чудиш се какво да му дадеш. А пък за супи който готвех аз да не говорим. Обаче тези полуфабрикатите на Маги си ги ядеше. Та за какво пазене може да става въпрос в този случай????

# 18
  • Мнения: 62
Ми мойта дъщеря като не ядеше нищо. Какво ли не съм и давала само и само да хапне нещичко. Яла и само кренвирши по 1,2 седмици и филии с пастет пак по толкова. Вярно не мога да кажа, че е качествена храна но поне беше нещо.

Ох, има го този момент  Cry Моят по правило много яде, но когато му растат зъби става ужасно злояд... стигала съм до там, да му давам за вечеря пържена наденица с хляб(!!! #2gunfire), просто защото е единственото, което се навива да сложи в устата и да не го изпюе.... Само и само да хапне нещо(две малки парченца примерно) преди да си легне....

# 19
  • Мнения: 6 243
Ох!
То не е по темата, ама баш ми идва като чета какво сте написали.
нали децата са ни най-милото, за тях какво ли не правим. Но рано или късно все попадаме в ситуации, в които ни се налага даправим компромиси. А налага ли се всъщност. Ето както е в случая - по дефиниция знаем, че другите мами няма да искат да се занимават с проблема с храната. Поне половината не са съгласни с даването на полуфабрикати, но не правим нищо - от мързел, инерция, желание да не се конфронтираме с управата на детската градина... Тане, тук използвам твоя случай, вярвам, че разбираш.
Аз имам син - ученик. Училищното ръководство ни лиши от правото да избираме предметите, които ще изучават децата като ЗИП, въпреки че по правилник това е право на родителите. Защото било в интерес на децата ни да учат именно български и математика. И  накараха децата да учат допълнително тези предмети. Като разтуриха групата по изобразително изкуство, в която бяхме и ние. С надарени деца, по думите на преподавателката. Тези деца нямат проблеми с българския и математиката, ама ей тъй, за всеки случай. Едва събрахме 13 подписа против това своеволие - другите родители не искат да си навлекат проблеми. Докато ги съберем тия подписи, учебната програма я одобриха...

Защо! Защо се оставяме на инерцията. Омръзна ми да съм самотния глас на родителската среща. Прощавайте, че ви занимавам, но сигурно днес не ми е ден...

Сигурна съм, че на моя Ивайло няма да му стане нищо, ако вместо да рисува, решава задачи. На Преслава един кренвирш от дъжд на вятър също надали ще й навреди, защото Таня добре обмисля какво да й поднесе у тях и постепенно ще й създаде вкус към добрата храна. Но утре децата ни ще се сблъскат с нещо друго, с трето и постепенно и те ще свикнат, че от тях самите почти нищо не зависи.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Хапке, добре си го казала - ама кел файда?!

В конкретния случай не съм много сигурна, че ако родителите се надигнат, в яслата менюто ще се подобри значително.

Та докато я ремонтираха (та още дори е в ремонт) въпросната ясла, минаха 3 месеца!!! А в началото беше казано, че ще трае най-много месец!

Докато всичко зависи от държавата и от хора, които не си гледат работата - на тоя хал ще сме.

Дали да не питаме чужбинските мами, които живея в цивилизовани и напреднали държави, какво ядат децата им в яслите/градините? Надали са само здравословни неща...

За какво говорим?!

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
sladka hapka, Е, това е направо отвратително  #Cussing out И какво като се скарат с ръководството? Що за родители?

Във всеки склучай поне синът ти е научил нещо. Моите родители бяха във вечена конфронтация на училищното ми ръководство. До там са стигали нещата, че учителката ме е изправяла в клас да ми говори колко 'ужасно' се е държала майка ми на родителската среща. И какво от това, въпреки че бях срамежливо и свито дете, това ми се отрази изключително положително.

Смятам и учителите и възпитателите на моето дете да се държа така. Ако не промяна поне ще му дам да разбере, че като се свиваш цял живот някой ще те мачка и ще ти налага мнението си.

По този случай наскоро направих на пух и прах една директорка на детска градина, в която ходи детето на моя приятелка. Не му разрешават да спи на обед на възглавница - вредно било!! ОК и аз мисля, че е вредно, но щом майката е преценила - детето ще спи на възглавница. ВСичко се разреши само по телефона, дори не ходих до там /детската градина е в Ст. Загора/.

# 22
  • под тепетата
  • Мнения: 149
Сигурна съм, че това с кренвиршите е било единичен случай, защото знам колко отговорно съставят менюто за децата там - свекърва ми е старша сестра в една градина и отговаря точно за менюто. Отгоре на това във всеки един момент може да им дойде проверка от ХЕИ и много треперят да са изрядни във всичко. Друг е въпросът ако човек има лични претенции към определени храни, смятани от мнозинството за "нормални" и здравословни. В моя случай защитавам тезата, че плодовете трябва да се ядат преди останалата, готвена храна и синът ми така беше свикнал в къщи, но какво да направи, като в детската градина храненето става по калъп- сега всички ядат първото, след това второто, накрая - десерта. И няма смисъл от разправии и "претенции", защото, както с гордост отбелязват лелите, при тях децата си изяждат всичко, няма такова, на което да остане храна, затова не правят компромиси на никое дете, че като видят, че на едно нещо му се позволява или спестява и дисциплината отивала на кино. Та заради тази политика моят хубостник все си лягаше един час след другите, защото яде бавно, а вече беше на възраст, в която е недостойно да го хранят в устата. И за прясното мляко не бях съгласна по принцип, защото нали казват, че след тригодишна възраст организмът вече не произвеждал такива ензими ли бяха, нещо друго ли, които да разграждат млякото. Но виж, за варианта с алергиите и обривите не бях се сетила да излъжа, макар че май съм имала основание да го искам и без да е лъжа. Май решението наистина е частна градина за който може да си го позволи, но ми е интересно в тях пък с какви ли претенции се сблъскват работещите там, че нали който плаща, той поръчва музиката Simple Smile И наистина, ако четат мами от чужбина, нека споделят как ги хранят техните деца там, където са.
 А за пазенето - права си да го правиш, макар отсега нататък да е колкото - толкова, че все по-малко вече ще са под наш контрол, но нали още отсега си изграждат навиците - не само хранителни, но и житейски.

# 23
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
... Не съм сигурно какво им дават в такъв случай, както казах, на мен не ми се е случвало. Но да няма обявено меню ми се вижда странно.

Нищо! В частна ясла може и да й намажат една филия с масло ако не иска манджата ама в държавна където са 30 деца в група, просто ще я пропуснат. Големия ми син понеже е злояд се прибираше мъртвогладен от яслата.

А за кренвирша - може този ден да са имали проблем в кухнята нещо и да не са могли да сготвят. А пък аз линчо не виждам нищо лошо в кренвирша. Забелязала съм че децата предпочитат сандвичите и по-сухите храни пред сготвеното. Сина ми изяжда 6 сандвича на едно ядене а сега седи и се пули вече час и половина над една чиния зрял боб със свинско.

# 24
  • София
  • Мнения: 166
И аз споделям мнението, че не прекаляваш. Аз не бих яла кренвирш, не бих купила, не бих дала на детето също. Искай си меню на видно място в детската- длъжни са да го предоставят на родителите! А този случай ми напомня как в началото, като тръгна на ясла, Коки (на ~2г2м) един ден го прибрах със стомашна криза - няколко часа ми се гърчеше в ръцете с болки и се побъркахме от притеснения с мъжа ми, търчахме по поликлиники, лекари - какво ли не. После към 9 той заспа и на другия ден му нямаше нищо. На въпроса в яслата какво са яли, отговорът беше "Гювеч - много хубав, с патладжан" - онемях, тва е толкова тежка храна, а половината група бяха на около годинка - как са яли гювеч, не мога да си представя. Просто трябва страхотно търпение, но и да си отстояваш правата на детето.

# 25
  • Мнения: 186
Ще ви кажа нещо по този въпрос. Работила съм една година в детска градина. Нещата не опират само до управата на съответната детска градина. Нещата не опират и до управата на всички детски градини в съответната община. Решават се на малко по-високо ниво. Прави се търг за доставчик на продукти в общината. Който извади най-много получава честа да злоупотребява с детската кухня. Ще се запитате защо толкоз се натискат, нали общината няма пари - ами много просто :
Прави се менюто и се спуска за всички детски градини.
Записват се продукти който трябва да будат закупени ( от всяка градина индивидуално)
Списъка, вече не съм сигурна дали го дават директно на доставчика, но по някакъв начин стига до него.
Той пазарува, : Най-евтината и некачествена стока.
Доставя я в детската градина.
От цялата работа най-печеливш е фирмата доставчик- печели от общината за извършваната "услуга" и от икономиите спестени при закупуването на продукти.
Най губещи са децата ни, защото ядат Бог знае какво.
Поне така беше при нас, а съм сигурна, че още е. Но когато се повдигнат подобни въпроси ставате неудобни, изкарват ви най-черните и Ви молят да напуснете.
А аз си мислех, че директорите наистина ги е еня за децата. newsm78 Само дето при положение, че виждат това и ако поискат да се обединят могат да направят много те си траят и се примиряват. Защо ли newsm78 newsm78 newsm78

# 26
  • Мнения: 3 042
 Аз само да допълня към пространното описание на Ели028, че менюто за яслата и градината се изготвя от медицинско лице и се одобрява и заверява в ХЕИ.
Майка ми работи в ОДЗ, каза че преди години на децата въобще не се е предлагало такива работи като кренвирши, колбаси - а само чисто месо.
Сега с новите разпоредби за храненето в детските заведения поне овесени ядки вкараха в менюто.
И още във всяка градина домакинът(домакинката) се занимават с доставчиците и качеството на продуктите.

# 27
  • Мнения: 3 927

Защо! Защо се оставяме на инерцията..............Но утре децата ни ще се сблъскат с нещо друго, с трето и постепенно и те ще свикнат, че от тях самите почти нищо не зависи.

Хапке, мислила ли си да ставаш адвокат?! С тия формулировки ще си много добра Simple Smile
Да, изхождайки от частния случай за някакъв си кренвирш или предмет в у-ще стигаме точно до това - апатията, която проявяваме ежедневно. И ако досега за нас самите не ние пукало много-много, то явно покрай децата се замисляме все повече!

# 28
  • Мнения: 6 243

Защо! Защо се оставяме на инерцията..............Но утре децата ни ще се сблъскат с нещо друго, с трето и постепенно и те ще свикнат, че от тях самите почти нищо не зависи.

Хапке, мислила ли си да ставаш адвокат?! С тия формулировки ще си много добра Simple Smile
Да, изхождайки от частния случай за някакъв си кренвирш или предмет в у-ще стигаме точно до това - апатията, която проявяваме ежедневно. И ако досега за нас самите не ние пукало много-много, то явно покрай децата се замисляме все повече!
Тане, работата ми по цял ден е да правя такива формулировки
А ти замисляла ли си се да станеш детектив Wink

Последна редакция: чт, 03 ное 2005, 22:52 от sladka hapka

# 29
  • Мнения: 3 927
Е, занчи съм познала Simple Smile (досега не знаех какво точно бачкаш)
Детската ми мечта е за криминален инспектор! И ти позна - квит сме  Simple Smile Wink

Общи условия

Активация на акаунт