Насилието, наричано "възпитание"

  • 12 790
  • 282
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 17 592
Цял живот съм гледала куче, но някак си децата ми ги приемам малко по по-различен начин?  Thinking
Може и да сте прави, знам ли?
Вие си възпитавайте/дресирайте децата наравно с животните, аз се опитвам да отглеждам личности.
Желая успех и на вас в дресировката и на себе си във възпитанието.
Прекалено е слънчево и красиво навън, за да си скапвам настроението с мисли за деца, чиито родители виждат кучешкото преди човешкото в тях.  Laughing


Не знам, Франческа, моето куче - то почина преди доста години - съм гледала като личност... и имаше много особен характер... и точно същия инат и често същото поведение, като сина ми преди 1/2 - 1 година...

Впрочем, когато обяснявах на майка ми, че децата и кучетата са еднакви (преди да имаме кучето), тя се обиждаше. После, когато вече го имахме, не се съгласяваше... някак го разбраха, когато започнаха рефлекторно да викат от време на време на племенника ми "Бенджи", когато стана на 8 месеца, пролази и започна да "изучава" света...

арт мама, имаш кротко дете явно.

Моят син винаги е получавал предварителна информация за опасните неща. Както, впрочем, и кучето. И винаги се е опитвал да провери "сам". И не просто веднъж, а периодично - да види дали пък не е вече достатъчно пораснал, че да може. И не просто се пробва периодично, но се и опитва да го прави в моменти, в които никой не го наблюдава. А това вече означава, че 1. трябва да се предвидят поривите предварително - което понякога е трудно - и, 2. че трябва да бъдат "пречупени" достатъчно твърдо и грубо - за да е ясно, че това нещо е наистина опасно и по никакъв начин не може да се правят експерименти с него. Защо? Ами, защото за твоето кротко дете може и да е достатъчно едноактното вербално пояснение, за да приеме - забележи, не просто да разбере, но и да приеме за кристална истина, която при това не подлежи на развитие - и да се примири със забраната. Да, но за моето не е достатъчно. И то няма да наруши забраната случайно - това се случва на всеки, нормално е  да се предвиди - ще го направи целенасочено и обмислено. Е, все още - макар вече да започва да излиза от тази възраст - хитринките му са толкова сложни, колкото бяха и тези на кучето. И в повечето случаи са предвидими. Но... скоро няма да е така. Както и да е - в началото не може да измисли по- сложна заблуда от тази, която е достъпна за ума на куче.


Не знам дали "кротко" е точно правилната дума за това, което се опитвам да опиша - но то е дете, което е убедено, че, поне в повечето случаи, знае повече от мен - или изобщо от околните възрастни. Или поне, че може и да се окаже прав. И е убеден, че поне трябва да опита да направи нещата по своя начин. Независимо от предупрежденията, които е поличил. Защото... може пък да е открил нещо,което тези, големите, просто не са виждали до сега. Това е познато за мен от самата мен поведение, харесвам го, одобрявам го у сина си, то е и водещия мотив, силата, стояща зад новите открития. Но е също толкова опасно и разрушително - вкл. и саморазрушително - ако бъде оставено да се развива на воля.

# 46
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
ами аз ти обясних - обясних на детето, че нещата са опасни, това включва и как и защо... "опасно е" само по себе си е бла-бла Simple Smile
децата имат инстинкт за самосъхранение според мен.

# 47
  • София
  • Мнения: 17 592
Хм, далеч не всички.
Впрочем, така е и с възрастните.
В немалко ситуации правя правилните... как да кажа - не-опасните? - действия по- скоро под действие на разума, от колкото на инстинкт за самосъхранение.
Като цяло страдам от дълбокото вътрешно убеждение - забележи, не вяра, просто нещо... вътре в мен - че нищо лошо не може / няма да ми се случи. И затова по някога се занимавам с това да МИСЛЯ до какво би могло да доведе нещо. Говоря за неща, които някои хора правят... инстинктивно.
Като например да се махнат от средата на улицата...  Mr. Green

Смелостта не винаги е... добро качество.
Понякога е просто липса на здрави инстинкти.

# 48
  • Мнения: 1 547
Напълно съм съгласна с KatiaABV и изобщо не намирам нищо обидно в сравнението дете-куче. Детето не е личност, защото личността предполага набор от индивидуални и социални умения, които то не притежава. Не е способно да взема самостоятелни решения и да се грижи за целостта си, ето защо да го наричаме личност е, меко казано, самонадеяно. Няма смисъл да товарим децата със собствените си отговорности и да си мием ръцете, оправдавайки нерешителността или мързела си с криворазбрана либералност. Няма нищо по-хубаво от добре "дресираното" дете, колкото и да е травмиращ за някои подобен епитет, което не хаби жизнената си енергия в опити да се ориентира кога е ден и кога е нощ; кое е приемливо и кое - неприемливо, а вместо това е заето да развива ума си, да наблюдава свободно света и да се гради като личност.


P.S. Голи и системни обяснения, чийто адресат е дете на годинка и половина, ме изпълват с умиление.

# 49
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Детето не е личност, защото личността предполага набор от индивидуални и социални умения, които то не притежава.

Има хора, които не са убедени в подчертаното. И обикноено имат основателни причини за това. Поне толкова основателни, колкото твоите. Хората са различни Simple Smile

# 50
  • Мнения: 1 547
Има хора, които не са убедени в подчертаното. И обикноено имат основателни причини за това. Поне толкова основателни, колкото твоите. Хората са различни Simple Smile

Естествено, само че за мен е важна собствената ми убеденост.  Simple Smile Плюс това, няма кой-знае какво за мъдруване тук - определението за личност е доста изчерпателно и еднозначно, и ако някой съумее да ми подскаже как точно едно дете се вмества в него, ще му бъда благодарна. За да не ровя сега из книгите, където пише общо взето същото, ще дам частичен цитат от Уикипедия:

Цитат
Личност - това е субект, който е в състояние сам да избира своите цели и сам да насочва своето поведение, като по този начн управлява своя живот и влияе върху света около него. В психологията личността се дефинира като сложно/комплексно образование, което възниква по - късно в индивидуалното развитие на човека

# 51
  • София
  • Мнения: 17 592
И синът ми, и кучето ми можеха да избират своите цели и по този начин да управляват своя живот и т.н.
Проблемът е, че ако ги оставя да живеят според тези си разбирания за "личност", животът им - и на двамата - би бил твърде кратък.
Затова обяснявам, да, и на детето на дни, и на кученцето, но главно първо извличам от опасността. После мога да обяснявам, колкото си искам - а те понякога разбират, друг път - не - думите са безплатни, нищо не пречи да ги прибавя "към компреса за притурка". След, като съм си свършила работата като родител или собственик на куче.

# 52
  • Мнения: 1 547
И синът ми, и кучето ми можеха да избират своите цели и по този начин да управляват своя живот и т.н. Проблемът е, че ако ги оставя да живеят според тези си разбирания за "личност", животът им - и на двамата - би бил твърде кратък

Така де. Тук се намесва фундаменталната роля на родителя и концепцията му за подходящ резултат от гореописаното управление. Ако изрично държа детето ми да удовлетворява всяка своя потребност и да се чувства само по себе си неизменно щастливо, тогава наистина мога да му викам "личност" от ден първи и да го третирам като такава. Само че мен лично подобно развитие никак не ме очарова.

# 53
  • Мнения: 3 205
...Детето не е личност, ...

Ок, а какво е тогава? И кога става личност?
Не споря, искам да си изясня дали не говорим за едно и също нещо с различни думи.

# 54
  • София
  • Мнения: 17 592
Според ме е личност - също както и кучето, котката или врабчето... но детето не е САМОСТОЯТЕЛНА личност. Също както домашното куче. А това означава, че разчита на други за оцеляването си. И че те са длъжни да го предпазват - вкл. и от него самото понякога.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 957
Моята малка дъщеря явно не е личност. Обясних й, че не трябва да си пие капките за нос. Не ме разбра. Взех й ги. Изпадна в истерия и се тръшна на пода, пищейки. Вдигнах я, за да я гушна, а тя ме оскуба и ме удари. Хванах й ръката и й казах: "Не!" Тя се разпищя още по-силно, хвана ми очилата и ги метна на земята, започна да се извива, за да я пусна. Пуснах я. Сега се дере в коридора - отиде там и тръшна вратата след себе си. Нека си пореве. На социалните няма да отворя, ако някоя възмутена съседка ги викне, поради това явно насилие над дете.
Явно и лош дресьор съм - напоследък често ги прави тези, понякога и по градинките.
Кога ли някоя от вас ще се опита да спаси детето ми от явно неспособната му майка?

# 56
  • София
  • Мнения: 17 592
Лош дресьор си, да.
Не е било подходящо да се опитваш да я гушкаш. Само провокира освобождаването на допълнителни количества адреналин. Не съм психолог, затова ще кажа... погледнато през собствените детски очи. Всеки контакт в периода на... пик на кризата може да бъде разгледан като потенциална "вратичка". Което означава, че ако симптомите акумулират, вместо да бъдат туширани - разбирайте, ако писъците и тръшкането станат по- истерични - може пък възрастният да взема да капитулира и да детето да получи исканото. Особено ако някога е имало подобен прецедент - дори и отдавна забравен от възрастния - той непременно е нещо, на което детския (или кучешки) мозък се позовава. Ако, обратно, детето бъде оставено за известно време само адреналина по естествен път се разсейва, детето се изтощава в резултат на изразходваната за рев енергия - вкл. и емоционална такава - и с него вече може да се говори смислено и да се редят логични аргументи. Или, ако няма разбиране, поне да бъде гушнато и утешено - и гушкането да се възприеме като утеха, а не като нападение.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 957
ПУавилно, бУатко Зуайко, порева, порева, успокои се и дойде да ме гушне...
Ама за тез' десетина минути дали не успя някоя съседка да пусне тема?!
Винаги пробвам първо да я гушна - понякога това стига.

# 58
  • Мнения: 798
Цитат
лю според това ако детето ти на 6 години поиска да излезе за през ноща или пък да седи в парка по тъмно ти трябва да го оставиш за да не ограничаваш личния му живот

всъщност, когато още на 4 искаше това, т.е. да стоим до тъмно в парка – стояхме понякога. Ако пък не - му обяснявам причините, поради които смятам че не е редно и му предлагам друго нещо да направим заедно. За тръшканията и истерията много съм писала в други теми, защото сме минали през това. Не съм го връзвала и игнорирала едновременно.

Цитат
Много на сериозно си се взела и пишеш такива глупости,че направо е забавно
ами, забавлявай се  Peace
На мен не ми се струваше, че детето се забавлява. Не ми се струва, че ако е ритнато, ударено или унизено би се забавлявало.

Дали детето е личност или не – зависи на кое определение за личност ще се спрем. При всички случаи е човешки индивид, който има потенциала да стане личност.
Не знам за дресировките, нямам куче. Но мислех, че Макаренко е останал само в старите вицове.

С малко хумор и доста жлъч се дискутира доколко описаната от мен ситуация всъщност може да се нарече насилие. Но не разбрах повечето от пишещите тук какво смятат, че е адекватно да направят, ако станат свидетели на насилие (според техния критерий)?
Да, доста сходни теми има отворени напоследък. Вероятно е показател, че по някакъв начин агресията е част от живота ни.
Ако продължим да си чешем пръстите по клавиатурите, без реално да е по темата, моля, мод да заключи.

Емем добре обобщи още в началото: "коментарите... са показателни за общото ни ниво на толерантност към насилието над деца у нас - за разлика от другия вид толерантност, в това отношение сме мнооого толерантни наистина".

някой спомни ли си за кампанията на УНИЦЕФ?

# 59
  • София
  • Мнения: 17 592
Но не разбрах повечето от пишещите тук какво смятат, че е адекватно да направят, ако станат свидетели на насилие (според техния критерий)?

Да се повика полиция. Това е адекватното нещо,което следва да се направи, ако човек стане свидетел на насилие. Без особено значение към кого е насочено.

Общи условия

Активация на акаунт