Някой правил ли е домашен суджук?

  • 31 269
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 708
не знам каква селитра е, ама според мен не е лошо да се сложи, все пак е сурово месо..

рецепта за луканки

на 1кг кайма се слагат
20гр. сол
5гр. черен пипер
5 гр. кимион
2-3 гр. червен пипер
2-3 гр. чубрица
5гр. бахар
5 гр. селитра

Всичко се омесва заедно с подправките, престоява 1 нощ и 1 ден и отново се омесва. на другия ден се пълнят червата по 300гр в едно парче. след 2-3 дни се притискат с шише от бира от двете страни, за да е плътно месото вътре и да не мухлясва. не се натиска много, за да не се спука червото. 2-3 пъти  се минават с шише от двете страни..
приятен апетит: Диди Иванова

# 16
  • Мнения: 2 792
Ей, това е лудост!
Не е амониева селитра.
Тази селитра е калиева селитра и се купува от аптеката, хуманната!

 Мерси за инфото, за амониевата, бях светната от аптекарката, дори когато я попитах дали е сигурна,че говорим за едно и също нещо и че се използва и за консервиране на месо, тя ентусиазирано викаше "Да,да, точно така" Close #2gunfire.

 Миленче, копвам си и твойта рецепта, те повечето нямам кой знае каква разлика по между си.

  Разбира се, че ще почерпя, само стискайте палци да станат Praynig

# 17
Калиевата сЕлитра (нарочно е с голямо "Е", че това силитра е грешно) се добавя в месните продукти за да се запази червеният им цвят. Селитра значи нитрат - това значи, че не е добра идея да се яде. Обикновената (калиева) селитра се е използвала от векове, от нея се прави и барутът (димен). Лично аз не бих използвал нитрати като добавка, но от друга страна в колбасите се добавят дори нитрити, които са много по-вредни от нитратите...  Срещу това трябва да се протестира, а не срещу генно модифицираните храни....

# 18
# 19
  • София
  • Мнения: 2 374
Тази година си правихме вкъщи и станаха върха!
Правихме ги по рецептата, кочто бяхме взели миналата година от една фирма за пълнене на суджуци в Аценовград, където ходят хора от южна България.
За съжаление рецептата е на село, а и ние не знаем кога ще ходим натам.

# 20
  • София
  • Мнения: 708
Руми, ти направи ли суджук или остана само ентусиазма?
ако да, какво стана, получи ли се?

# 21
ехее че ценна тема сте започнали ама защо сте спрели така Simple Smile

Кажете какви са резултатите и отзивите.И аз съм се амбицирал уж да правя нещо такова ама нямам достатачно информация Simple Smile

# 22
 CryАко някой е намерил черва в софия нека каже къде.

# 23
  • софия
  • Мнения: 181
Аз съм правила и то не само веднъж,но от тази година си  намерих един човек  в Казичене,който си има машини и за 1 час ми ги направи.Занесох му само месото,той слага подправки/по желание/,мели месото и го пълни.Всичко това за 0.80лв на кг.Това,което той направи за 1ч. аз съм го правила почти 2 дни #Crazy

# 24
  • Мнения: 505
Ние с мъжа ми една година се ентусиазирахме и решихме да си направим. ВВ една месарница ни смляха месото овкусиха го и за нас остана само пълненето. Всичко беше супер, направихме заветните  суджуци и зачакахме да изсъхнат. Бяхме ги оставили на една таванска тераса - на проветриво. Но заваля сняг и за една нощ от суджуците останаха само издълбани празни черва - врабчетата бяха изяли всичко  Confused

# 25
  • Мнения: 9 109
Калиевата сЕлитра (нарочно е с голямо "Е", че това силитра е грешно) се добавя в месните продукти за да се запази червеният им цвят.

Тази селитра се заменя от захарта - слага се  newsm78 5г на килограм месо (ще проверя в книгата и ако има разлика ще се поправя) за запазване свежия им цвят. И ако остане някъде в червото въздух - замирисва неприятно - затова е толкова важно дупченето с игла и притискането.

А ето и рецептата за моята Пастърма

# 26
  • Мнения: 487
Пепчо е права за захарта. Ние също от години правим домашен суджук и никога не сме слагали селитра.
Друго което мога да добавя е, че при нас се получава по-добре когато месото е смляно по на едно.
Също така, трябва да внимаваш в съотношението на видовете меса. Определено не трябва да е много тлъсто, защото в това топло време никога няма да ти изсъхнат.  Най-добрия вариант май беше 1:3 свинско и телешко.
Успех Hug

# 27
Браво на вас  явно стават нещата щом има ентисиазъм.

Аз суджуци неможах да направя но пък си направих пастърма и съм много доволен стана превъзходно . Simple Smile
Общо взето е доста по лесно и не ми отне почти никакво време.
Ако иманякой желание ще пиша после ка съм го направил по подробно.

ВЕСЕЛА НОВА ГОДИНА НА ВСИЧКИ Simple Smile Simple Smile  Simple Smile

# 28
  • Варна
  • Мнения: 107
Oncho, сподели и твоята рецепта.Може и мене да ме хване ентусиазма.

# 29
  • Мнения: 295
Вече 12 години правим по тази рецепта.    22гр. сол на 1 кг 5 гр .  гр черен пипер, 3гр захар,на 10 кг 1 пакетче индйиско орехче,на 10кг. 1 пакетче кимион , 3 гр кориандър на 10 кг.  5 гр чубрица на 1 кг.                Става страхотен.                             

Общи условия

Активация на акаунт