Разходката по Царевец е опасна

  • 11 582
  • 121
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 48 061
Аз също не съм водила децата, нямам и намерение...дъщеря ми ходи на Царевец с познати точно преди да почине онова детенце, стига й толкова...ще се запознава с историята от учебници и картинки, докато не стане по- безопасно

# 16
  • София
  • Мнения: 418
Достъпа до Асеновата крепост е още по безумен. Бяхме там есента е не знаех какво ме очаква! С подходящи обувки и все пак слезнах с треперещи крака и ръце от стискане на детето! А по пътеката която е опасна за един трябва да се разминават хората.

# 17
  • Мнения: 24 467
На Царевец /и не само/ си водя децата и ще ги водя. За безопасни никога не съм имала тези места, което означава, че не си позволяваме и няма да си позволим да ги оставим да се гонят и да щъкат като безпризорни наоколо, да се катерят сами и да ходят сами до стените. Не бих ги лишила и от възможността да видят лично това, което си заслужава /а за мен си заслужава/. В Кавала, например, посетихме подобна крепост, също не по- добре обезопасена. Нямаше, поне когато ходехме ние, деца, които да се гонят и катерят по стените, без да са близо до родителите си. На Царевец /ходили сме често/ съм виждала наистина деца, които се щъкат сами и съм бивала наистина изумена как и с какво спокойствие родителите им вървяр на десетина или повече метра зад тях и питомците им се катерят сами по камъните. За тях и перила да им сложиш на всяко стъпало, пак има риск. Добре, че повечето от тези родители по балкани не ходят, че и там ще искат някой да обезопаси Козята стена, Вихрен или Кончето, например, за да може да изпуши по един фас, докато хлапето му се катери по пътеката метри пред него.
Какво правим ние /в нашето семейство/- не ходим неподходящо облечени и обути по такива места. Децата се държат за ръка и са плътно с нас. Друго- на такива места децата ходят само с нас, не с учители, които имат ангажимент да се грижат за тумба крещящи и бягащи дечурлиги.
Надявам се, разбира се, че у нас подобни места, които си заслужава да се видят и посетят, ще бъдат вкарани повече "в ред", което означава че ще бъдат повечко обезопасени, поне до колкото е възможно. Далеч съм от мисълта да искам хипербезопасност. Надявам се, също така, че и родителите ще имат все по- често идеята, че отговорността за безопасността на децата им ще си остане основно тяхна, което не означава, че децата до пълнолетие трябва да са пришити с безопасни игли и други средства към родителите си.

# 18
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Асеновата крепост си е опасна ,дори и при внимателно изкачване. Дори не съм си и помисляла да си пусна децата. Едва минаваш през камъните ,а като се наложи да се разминеш с някой е направо ужас.  Shocked 

# 19
  • Мнения: 6
Добре, че повечето от тези родители по балкани не ходят, че и там ще искат някой да обезопаси Козята стена, Вихрен или Кончето, например, за да може да изпуши по един фас, докато хлапето му се катери по пътеката метри пред него.
Именно  Peace
Само че такива сме си ние хората, все сме недоволни от нещо и все търсим лекото и мекото.  Има една стара приказка - Пази се сам, за да те пази и Господ.

# 20
  • Мнения: 328
Ако децата са с мен,ще съм спокойна,но нали екскурзиите са все там...Работила съм в училище и като знам какви безотговорни колежки съм имала,не ми се мисли какво може да се случи.

# 21
  • Балчик
  • Мнения: 758
Добре, че повечето от тези родители по балкани не ходят, че и там ще искат някой да обезопаси Козята стена, Вихрен или Кончето, например, за да може да изпуши по един фас, докато хлапето му се катери по пътеката метри пред него.
Именно  Peace
Само че такива сме си ние хората, все сме недоволни от нещо и все търсим лекото и мекото.  Има една стара приказка - Пази се сам, за да те пази и Господ.

Що за глупости са това,  , какво значи да търсим лекото и мекото , по - лаишко изказване не мога и да си представя . Царевец не е природно творение все пак , и като се е случило един път нещастие , какво лошо има да обезопасят крепостта

# 22
  • Мнения: 6
Що за глупости са това,  , какво значи да търсим лекото и мекото , по - лаишко изказване не мога и да си представя . Царевец не е природно творение все пак , и като се е случило един път нещастие , какво лошо има да обезопасят крепостта
С какво твоето изказване е по-малко лаишко от моето? Това, че си го написала ти, прави ли го професионално и сто процентово вярно?
Аз така мисля, така го написах. Ти не мислиш така, друго си написала.
Да видя в моя пост желание да споря с теб или с когото било друг? Съгласих се с друга съфорумка и точка. Аман от такива като теб, дето на всяка цена искат да излязат прави  ooooh!

# 23
  • София
  • Мнения: 13 226
Добре, че повечето от тези родители по балкани не ходят, че и там ще искат някой да обезопаси Козята стена, Вихрен или Кончето, например, за да може да изпуши по един фас, докато хлапето му се катери по пътеката метри пред него.
Именно  Peace
Само че такива сме си ние хората, все сме недоволни от нещо и все търсим лекото и мекото.  Има една стара приказка - Пази се сам, за да те пази и Господ.

Що за глупости са това,  , какво значи да търсим лекото и мекото , по - лаишко изказване не мога и да си представя . Царевец не е природно творение все пак , и като се е случило един път нещастие , какво лошо има да обезопасят крепостта

И аз това се чудя  Rolling Eyes Тяхна работа е да обезопасят, а моя да следя детето ми да не прескача огражденията... а не както стана лятото качваме се по стълбите и излизаме на площадка вляво, от която има пропаст. Аз можех да падна оттам, камо ли детето. Особено като излезеш от тъмната сграда на яркото слънце. Една крачица вляво и си долу без дори да разбереш. Аз тогава се усетих колко е опасно. На Балдуиновата кула изобщо не се качихме пък.

# 24
  • Балчик
  • Мнения: 758
Що за глупости са това,  , какво значи да търсим лекото и мекото , по - лаишко изказване не мога и да си представя . Царевец не е природно творение все пак , и като се е случило един път нещастие , какво лошо има да обезопасят крепостта
С какво твоето изказване е по-малко лаишко от моето? Това, че си го написала ти, прави ли го професионално и сто процентово вярно?
Аз така мисля, така го написах. Ти не мислиш така, друго си написала.
Да видя в моя пост желание да споря с теб или с когото било друг? Съгласих се с друга съфорумка и точка. Аман от такива като теб, дето на всяка цена искат да излязат прави  ooooh!
Мир  Peace не ми е целта да се карам с никого , а пък ти  що се обиждаш , но все пак си мисля, че не е лошо да се помисли за сигурността на хората , а не да се говорят и пишат неща от рода - който го е страх от мечки да не ходи в гората , все пак тия мечки могат и да не бъдат толкова страшни , ако имаш деца тези неща винаги ти правят впечатления, ми прави са хората , като искат като излязат да покажат нещо на децата си или да се разходят да не страхуват , че някой ще пострада. Именно заради това Царевец моето семейство го гледа от далеко, не защото търсим меко и леко.  Peace

# 25
  • Мнения: 6
Що за глупости са това,  , какво значи да търсим лекото и мекото , по - лаишко изказване не мога и да си представя . Царевец не е природно творение все пак , и като се е случило един път нещастие , какво лошо има да обезопасят крепостта
С какво твоето изказване е по-малко лаишко от моето? Това, че си го написала ти, прави ли го професионално и сто процентово вярно?
Аз така мисля, така го написах. Ти не мислиш така, друго си написала.
Да видя в моя пост желание да споря с теб или с когото било друг? Съгласих се с друга съфорумка и точка. Аман от такива като теб, дето на всяка цена искат да излязат прави  ooooh!
Мир  Peace не ми е целта да се карам с никого , а пък ти  що се обиждаш , но все пак си мисля, че не е лошо да се помисли за сигурността на хората , а не да се говорят и пишат неща от рода - който го е страх от мечки да не ходи в гората , все пак тия мечки могат и да не бъдат толкова страшни , ако имаш деца тези неща винаги ти правят впечатления, ми прави са хората , като искат като излязат да покажат нещо на децата си или да се разходят да не страхуват , че някой ще пострада. Именно заради това Царевец моето семейство го гледа от далеко, не защото търсим меко и леко.  Peace
Разбрахме се  Peace Hug

# 26
  • Мнения: 24 467
На Царевец ходим всяка година минимум по веднъж. Не е опасно въобще, ако родителите са си до децата и съобразяват разходката с възрастта им. Така, напр., малкото дете /4 г./ не сме качвали на кулата, голямото- да, много пъти, винаги с родител на ръка разстояние.
Принципът важи не само за Царевец. Миналата седмица наминахме покрай Побитите камъни, където, ако дете бъде оставено да се шлая където му се хареса, може да стане беля голяма. А да сложиш заграждение покрай всеки камък като идея не чини. Никога не съм можела да си обясня какво дирят деца по самите стени на Царевец, например, качени най- горе, върху камъните. Пътеката е долу. Да, но сигурно не е интересна достатъчно. А често сме виждали. Натъквали сме се на гонещи се хлапета до сами кулата, където най- малкото има остри камъни. А жените с токчета, дето едва кретат подир децата си, са ми гротескна гледка за там. Но според както са си избрали.
Човек може много места да посети, без да пострада, ако съблюдава правилата да пострада от на пръв поглед безопасни места, ако не ги спазва или остави децата си да се реят свободно където им падне. Има си хора, които пък от високо винаги се боят, завива им се свят. Те също нямат място по високото.
gramadata , точно затова не пускам децата на разни зелени и всякакви цветове училища, когато ще се ходи по такива места, наистина се притеснявам. Каквито и да са учителите ми идва на нагорно 1/2/ към 30/40/.

Последна редакция: пн, 10 май 2010, 14:02 от Judy

# 27
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Бяхме преди 3-4г. в Царевец. Качих се до средата на Балдуиновата кула и като ми стана лошо и се вцепених. Не можах да помръдна от страх. Хвърлих си багажа на земята и съм слизала по задни части...

А след инцидента с 6г. дете, не си и помислям за Царевец. Хубава наша светиня.
Дано вземат мерки, че след тази моя случка, не стъпвам в нито една крепост и съответно не позволявам и децата ми да влизат и да разглеждат.

# 28
  • София
  • Мнения: 13 226
Judy, а всъщност място като Царевец би следвало да бъде направено така, че да може да се посети дори от група деца с учител. Най-малко с образователна цел трябва да е така. Ако бяхме държава като държава дори би могло да се означат маршрути из крепостта, за да може ние родителите да сме спокойни. Аз бях ходила там като ученичка и нищо не помнех. Миналото лято ходихме пак. Аз не познавам комплекса, не знам къде мога да падна. И тук не става дума да се катерим по крепостните стени, а за сградите в комплекса, които никой не може да ме убеди, че не могат да бъдат обезопасени с парапети. Така вместо туристите да се изпотрепват и да си гледат непрекъснато в краката поне малко ще могат да се насладят на гледката.  Честно казано останах разочарована миналото лято  Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 24 467
Може да ходят децата, стига да не катерят като козлета стените /включително на сградите/. Аз, дето съм голям човек, там не бих се покатерила. Обаче къде съм виждала хлапета... Ако не се виси по стените не виждам къде толкова е опасното. Ако човек си ходи по пътеките, направени за целта и не се е извисил на токове, дори крак няма да навехне. Ние, например, играем до стария дворец. За мен някакви си парапети покрай въпросните стени не решават проблема, особено ако човек наистина не гледа децата какви ги вършат. Отделно от това- наистина не си представям всички стени, включително и тези, на сградите, да се оградят по такъв начин. Виждали ли сте подобно нещо на такава крепост? Ако да ми се ще да видя снимка, не мога да си представя как ще изглежда. Хората няма какво да правят и по сградите, на които няма специални стълбища за качване /нови/, а въпреки това се катерят където могат.
Това, което според мен липсва, е парапети покрай някои от стъпалата по сградите- напр. покрай външните такива на кулата. Точно поради липсата им малкото ми дете там не се качва, с него чакаме на тревата отпред, а голямото е за ръка с другия родител. Не е задължително човек да се качва на кулата, ако се плаши от високо. Обиколката е по пътеките, а те не са покрай опасни места. Поне аз не помня да съм видяла такова по тях.
Не знам дали не се продават брошурки с маршрутите. Ние не сме търсили, защото там ходя от дете редовно и не са ми трябвали.

Последна редакция: пн, 10 май 2010, 14:40 от Judy

Общи условия

Активация на акаунт