Интересни факти за евреите

  • 42 993
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Какво сте се сетили бе момичета? Какво ви накара да дискутирате нашего брата?
Ами май аz съм виновната.  Embarassed Дискусиите в темата zа арабските страни ме доведе до мисълта zа някои интересни факти zа еврейте, които са ми иzвестни от литература по тоzи въпрос, която съм чела, както и от мои приятели еврей. Момичетата решиха, че и на тях им е интересно и zатова се отвори нова тема. Тъй че въобще не е с лошо чувство, напротив, човек трябва да е отворен zа света и да се интересува от хората около него.
Сега ще прочета и линковете, които ми даде.

# 16
  • Мнения: 819
Аз се сещам за една приятелка, която ходеше да им чеисти и разправяше, че жените им са с обръснати глави - т.е. целите - от горе до долу не трябвало да имат и едно косъмче.
Жената си има календар и като роди веднага се изчислява датата на овуто и се зачева ново бебе - правят си по 5, 7 или по 9 деца....
Чаршафите им били с дупки за да може при съвкупление да не си допират телата.
Също така жената нямала право да говори - ако мъжа не и каже...
За обличането - Пупмалката е разказала  Wink

Май имаше и още интересни неща, но съм забравила newsm78

Оня ден се връщаме от гости и видяхме една група евреи да танцуват на улицата.Полицаите ги бяха заградили с прегради и ви пазеха....

Имало такъв обичай при тях - на еди кой си празник да се танцува на публично място...ама баш пък на централна улица newsm78

....а друго, което се сетих, е че на обяд - точно в 12, като бях по автобусите - евреите веднага вадят "Библията" си и започват да си четат (пеят) на глас #Cussing out

Добре че изтри някои неща...., че ......доста антисемистки звучаха.......Жалко е, че не си единствената, която ги мисли.....

# 17
  • Мнения: 1 366
Аааа, аз и грам съмнения не съм имала за "лошото чувство", просто бях изненадана от проявения интерес.

А сега да ви кажа за празниците. Евреите празнувахме скоро началото на 5776 година, седмица след това е деня на разкаянието, в който всеки си "чисти сметките" с ближния и Бога, като деня е отдаден на пост и молитва. Няколко дни след това започва "сукот", празник, в който започват евреите да четат библията от начало. За това изкарват "библейски книги" (пиша го в кавички, защото това са навити на руло писания по стар обичай, а не съвременната форма на книга) и празнуват получаването на библията от Бога. Това в най-общи и груби линии. Празника е една седмица, през който се строят "палатки", чиито покрив задължително е от палмови клони, и там живеят семействата в знак на съпричастност на предшествениците, които са водели пустинен живот.

А за съпрузите - когато жената е неразположена те разделят спалнята. Когато цикъла приклучи, жената отива на "микве" - обществена женска свята баня, където се "пречиства", за да се върне при съпруга си. Получава се така, че половият им живот е само около овулацията.

Елеците, които носят религиозните евреи се наричат "цицит". Има някакъв смисъл при сумиране на буквите (при евреите буквите имат числена стойност), но не ме питайте какъв е. Основната идея е да не забравя "правия път".

Вероятно ще пропусна неща, но...

А, за кашер-а например : В библията пише " не вари агънцето в млякото на майка му", та от там и разделното им хранене на месо и мляко. Може да се яде месо след мляко в разлика от 2 часа, а обратното - 5. Забранено им е да ядат месо от животни, които "не могат да видят Бога" - прасе, рак, мида...

Питайте, защото наистина е много цветно и интересно, а има и неща, които, разбира се, и аз не зная.

Сетих се още нещо - казва, че да си гений е равностойно на идиот, а тук наистина има много и в двете посоки, вероятно, защото е позволено брак с близък от втора ръка. Дори, ако мъж загуби съпругата си, трябва да се ожени за сестра й (Ариел Шарон е пример за това)

Айй стига ви толкоз де  Hug

# 18
  • временно във Пицеландия
  • Мнения: 594
наистина е много интересно.мама работи 5 години в Тел Авив и направо влЮбена в този град а и в Израел като цяло.даже на моменти като и е много тежко казва-заЩо не си останах в Израел и то с такава тъга.явно има голям магнетизъм в тази държава.
на мен ми направи впе4атление съЩо това за разделното готвене на продуктите с разли4ен произход и то до такава степен,4е да с яде даже и разли4ни прибори и тенджери
 Майката а това 4е по4ват да 4етат Библията отна4ало озна4ава ли 4 по традиция я 4етат цалата за една година и на следваЩата отна4ало.
 много ми допада това 4е държат и спазват традициите си,за това няма да се слеят с другите нации

# 19
  • Мнения: 1 366
Майката а това 4е по4ват да 4етат Библията отна4ало озна4ава ли 4 по традиция я 4етат цалата за една година и на следваЩата отна4ало.

Да, точно така.

много ми допада това 4е държат и спазват традициите си,за това няма да се слеят с другите нации

Така е, йеудизма е еднинствената религия, която :
1. не се разпространява изкуствено/насилствено
2. да си евреин е не само вероизповедание, но и националност

за това и няма опастност от сливане. Има и строги закони, които се спазват. Смятате ли за логично, че религията се "наследява" по майка, а не по баща, например?  Simple Smile Тоест, моите деца са евреи, независимо от вероизповеданието на тати.

# 20
  • Мнения: 1 909
Майката а това 4е по4ват да 4етат Библията отна4ало озна4ава ли 4 по традиция я 4етат цалата за една година и на следваЩата отна4ало.

Да, точно така.

много ми допада това 4е държат и спазват традициите си,за това няма да се слеят с другите нации

Така е, йеудизма е еднинствената религия, която :
1. не се разпространява изкуствено/насилствено
2. да си евреин е не само вероизповедание, но и националност

за това и няма опастност от сливане. Има и строги закони, които се спазват. Смятате ли за логично, че религията се "наследява" по майка, а не по баща, например?  Simple Smile Тоест, моите деца са евреи, независимо от вероизповеданието на тати.
Аз имах един колега евреин, който ми каза, че мъжът ми щял да получи мноооооого пари, ако решал да ме продаде в Израел  Joy За какво ще съм им на евреите, ако не за смесване?  newsm78

Някой може ли да ми обясни тези "пискюли", дето им висят зад ушите каква роля играят? Кога ги режат тия масури? Виждам, че има всякакви дължини, значи все някога ги режат.  Thinking

# 21
  • Мнения: 1 909
забранено е пиене, пушене и готвене,  тогава се молят , разговарят и четат.
хайде, давайте още.
Не знам колко го спазват, но веднъж видях в една кола двама евреи, доста млади, религиозни, единият си палеше цигара, в това време един друго шофьор го засече и евреинът му показа среден пръст!  Shocked Mr. Green

# 22
  • Мнения: 1 366
Palmira - за татито си е тъй, де  Wink
Между другото ме подсети, че не само Шабата е от петък вечерта - тук изобщо е по лунния календар.

geminarius - по повод продажбата - наистина не зная какво е имал предвид приятелят Ви, защото за да станеш "еврейка" ще трябва да минеш седемте кръга на ада. Не е невъзможно, но е мноооооооого трудно. А ако не го направиш, децата ти също не могат да се считат евреи, което има своите минуси, ако трябва да живеят тук. Ако например се роди извън брачно дете, то неговите потомци до седмо коляно са "белязани". Това обаче не е в разрез с това, че религията не се разпространява, можеш да искаш да учиш иудаизъм и да положиш изпити и да се превърнеш на евреин (тъй наречения гиур), но няма мисионери, които да агитират.
По повод на спазването - абсолютно си права, ние говорим само за крайно религиозните евреи. Тук например, Тел Авив се нарича "града без почивка", той е напълно светски и най-активния купон е именно в петък вечерта, тоест при влизането на шабат. Ние например всеки шабат ходим с детето на разни атракции, които си работят и през шабат и през празници. Изобщо тук има няколко свята, не се шегувам - невероятно е колко е малка тази страна, а колко цвят има в нея, колко смесени чувства събужда, колко може да се пише....

За пискулите - библията забранява бръсненето на бакенбардите ниско - евреите са взели тази забрана малко по-далеч  Wink

Айде шабат шалом!!!  Hug

# 23
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Момичета успяхте да ме разплачете и разчувствате с тази тема. Преди три месеца се върнах от там, за Израел и хората от там винаги ще има специална част в сърцето ми, там се роди синът ми, отрасна дъщеря ми.
За повечето хора интерес представляват ортодоксалните евреи, трудно ги приемат , а за разбиране въобще неможе да стане и дума. В Израел живях в светски град близо до Тел-Авив и там  почти не се срещат такива. Имах приятелка еврейка, която спазваше всички обичай и традиции. Тя ходеше винаги с дълга пола и блуза с дълги ръкави и на главата винаги беше със забрадка. Има 4 деца момичета и когато си тръгнах беше бременна с петото си дете /най-голямото е колкото моята дъщеря на 6 години, а най-малкото на годинка колкото синът ми , родихме през една седмица в една и съща болница/. С нея много сме разговаряли / доколкото ми позволяваше моят иврит/на теми свързани с еврейската религия.
Един път сподели с мен,че се притеснява когато мъжът ми седи и разговаря с нея в градинката/ докато децата ни играят/, защото не е редно и някой може да каже на нейния мъж и да има проблеми.При тях е много интересно как избират имена на децата си. Нищо не е случайно. Равинът е този който казва кое име е подходящо за детето в зависимост на каква дата е родено или други причини свързани с родителите.
Аз се разписах, дано на съм ви оттегчила с дългия си постинг.   Има и други майки от Израел дано и те се включат в темата

# 24
  • Мнения: 734
Ейййййй колко неща мога да разкажа за евреите и аз:) Майка ми е женена за евреин чиято фамилия е най свещената - Коен. религията не им признава брака понеже тъй като той е Коен има право да се омъжи повторно само при условие че втората му жена е девствена. Той не е от религиозните евреи, облича се и изглежда като европеец, но се моли и спазва повечето обичаи.

Всяка сутрин преди да излезе от вкъщи се подпира на мезузата която е закачена на вратата им и се моли за добър и късметлив ден. За него свещената дума е МАЗАЛ - означава късмет! Той вярва че когато господ го дари с късмет, всичко останало се нарежда така както го искаш и действително е така...това е най късметливия човек на света който познавам, винаги рискува, много често е започвал от нулата. но винаги успява и прогресира много бързо. Изключително начетени хора.
Жената е на почит, жената командва!;) Но по много изтънчен и фин начин! Отношението към съпругата е като към кристална ценност.

За косите на религиозните не знам, но след като майка ми се изсели в Израел си пусна дълга до кръста коса. Когато ходих на гости ми направи впечатление че повечето жени са с много дълги и хубави коси. Модерната еврейка ходи секси, с прилепнали дрехи, изрязани деколтета и винаги е в крак с модата. Обличат се стилно, на ток и нямат нищо общо с религиозните еврейки.

Любим празник на нашите е Шавот - един ден в кодината когато всички се обличат в бели дрехи излизат на улицата , пеят, танцуват и се поливат с кофи вода;))

Семейството винаги е на почит, децата са най важните на света, всичко се дава за децата. Съвременната майка-израелка, стои максимум 3 месеца в къщи след раждането на детето си и се връща на работа. Работят по дълго и по много, не се жалят въобще - тук ми напомнят на американците.

В заключение искам да кажа че чувствам тяхната земя и традициите в нея много близки въпреки че не съм еврейка и не съм живяла дълго там. Жал ми е за проблемите им със съседните държави и за вечните конфликти които погубиха толкова невинни хора.
И съм благодарна че семейството там ми е живо и здраво! На всеки ъгъл в Тел Авив може да избухне автобус и както по горе писах...късмета е много важно нещо, да не си на този ъгъл когато трагедията се случи!

Последна редакция: пт, 21 окт 2005, 22:23 от Jungle

# 25
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
запо4нах да 4ета и аз с интерес. не е толкова трудно да спазваш забрани и традиции на дадена религия , ако намираш логиката в тях и ти станат естествен на4ин на живот. трудно е, когато е насилствено или дале4но от теб. а, колкото и да е неестествено за някои хора в религиите има логика и пове4ето забрани са за доброто и предпазването на вярващите.  защото Господ знае , 4е сме слаби и не го оставя много на нашата съвест.  Heart Eyes

това за бръсненето, не разбирам какво е толкова интересно. като , 4е ли жените в Бг ходят небръснати. а си е до ли5на хигиена има и мъже, които го правят. в Коран е казано ,4е трябва да си 4ист.

# 26
  • Мнения: 1 366
Palmira - за татито си е тъй, де  Wink
Между другото ме подсети, че не само Шабата е от петък вечерта - тук изобщо е по лунния календар.

.......
maikata, удобно ли е да разкажеш за сватбените церемонии?
интересува ме счупването на някакъв съд...какво представлява и защо се счита, че чак като го счупят са женени?

Удобно е, ама то и моите познания са ограничени. Няма голяма разлика от христианския обрят. Тук обаче "подписването" го правят в самата зала на празненството. Огражда се едно място, 2 на 2 примерно, там могат да стоят само младоженците, рабито дето ще ги жени и родителите. Булката не бива да е в цикъл или не дай Боже бременна. За тази цел тя предварително ходи на микве (както след обикновен цикъл), но там е и още по-стого - да няма лак, бижута и всякакви подобни. Има предварително подписан от съпруга и двама свидетели мъже "договор" (ктуба), в която съпруга между другото вписва цена (о, ужас). Пръстена младоженеца поставя на показалеца на булката (не зная защо), чупи чаша с крак иииии МАЗАЛ ТОВ - добър късмет!!!

Истината е, че ако има двойка, един свидетел и пръстен и младоженеца каже "ти си ми благословенна с този пръстен" брака се счита за валиден  Grinning

За ортодоксалните евреи зная, че на сватбите са отделени мъже и жени и младоженеца танцува с булката като ги свързва някакво въженце. Иначе като облеко, съвсем имитират христиански обичай.

# 27
  • Мнения: 810
Майката, Вилионе дано не сте счели от това, което аз написах, че има лошо отношение в темата, за мен е напротив /не знам дали беше отправено към мен, ако не - извинявам се не съм разбрала/. На мен лично много еврейски неща ми харесват...не от строго религиозните, тях ги уважавам като всяка друга религия. Имам много близки приятели евреи и съм научила много хубави неща от тях, включително как си възпитават децата. Много обичам Шабат вечерите и винаги ходя на гости с удоволствие, всичко е с голяма топлина, традициа и семеен уют. И браво на тях, защото ние по време на комунизма сме загубили много традиции. Последно бяхме у тях на гости за Йом Кипур, поканиха ни и за Сукот, не не успяхме...а и много валеше и те май се отказаха да празнуват с хора.

Много ми беше интересно най-после да разбера защо не ядат раци, миди и свинско.

Друго, което не разбирам е че има някакъв конфликт между персииски изглеждащите евреи и европейските евреи ако мога така да се изразя. Ходила съм на забава в еврейското училище на нашите приятели и ми направи огромно впечатление че има някакво разделение. Моите приятели са от европейските евреи, така изглеждат...въпреки че бащата и особено дъщерята са много тъмни...но коментираха, че другите били цяла друга история-дебели, хранели се грозно и т.н. Бях много изненадана, но не ми обясниха какво искат да кажат. А на това събиране в училището всиякакви хора видях- от строго религиозно облечени, до секс бомби със силикон Simple Smile)) Така че както знаете, зависи колко си религиозен. Но отношението към предизвикателно облечените не е много добро...и все пак е училище трябва да се спазва някакъв етикет според мен.

В еврейско училище тук могат да влизат само деца, на които и двамата родители са евреи.

Зъболекарят ни е еврейн и както се казва тук /може би защото има много евреи Simple Smile))/- "Добре е да имаш зъболекър еврейн" Simple Smile Страхотен е!

Последна редакция: сб, 22 окт 2005, 02:27 от Pumpal

# 28
За това че има разделение между месни и млечни продукти; логиката е, че млякото е живот (майчина карма), а месото  е символ на смъртта. И така ако двете се смесят се нарушава баланса на свелената .

Личното  ми мнение, че всички основни религии: Юдейсм, Християснтво, Иcлам са с една и съща основа, просто еволюжирала през вековете. Откъдето и да погленеш - има правила, забрани, традиции, свешени книги, ангели, дайвол и за мен ЕДИН Господ, които ни обича и дaрjава живот
Simple Smile

# 29
  • Мнения: 1 366
Разбира се, че имат една база религиите - Йеудизма (казла скромно майката  Wink)
А за персииците и европейците - да, има някаква нетърпимост, но мисля, че с поколенията ще се стопи. Всичко идва от там, че европейците са били хора много заможни и образовани - лекари, адвокати и банкери. Източните евреи - мароканци, персиици, йеменци, либиици - по естественото развитие на истирията не са получили такова образование и идвайки в Израел стават "черните овци". Немските, руските и полски евреи странят от тях и потдързат културата получена в европа.
Но, пак ви казвам, с годините ще отмине, защото днес имаме много талантливи хора от източе произход с добро образование и на високи постове.
Тук е мястото да ви кажа, че ние - българите сме особено уважавани тук. Имаме славата на честни и работливи (абе кой ги е лъгал тез евреи  newsm78 )

Общи условия

Активация на акаунт